Şeftali ağaçları nasıl düzgün kesilir

Şeftali doğru

Yakın zamana kadar, şeftali egzotik bir şey olarak görülüyordu, çok azı bu meyveyi yiyebiliyordu.

Yetiştiricilerin çabaları sayesinde, bu kültüre en uygun olmayan koşullarda bile meyve verebilen bu tür şeftali çeşitleri yaratmak mümkündü.

Şeftali doğru yetiştirme ile, sadece çok güzel bir ağaç değil, aynı zamanda mükemmel kalitede çok sayıda meyve de alabilirsiniz.

Sonuçta, bu meyveler, sadece çocuğun vücudunun gelişimini olumlu yönde etkilemekle kalmayıp, yetişkinler için yararlı olan, geniş oranda vitamin ve faydalı bileşikler sayesinde son derece yararlıdır.

Herhangi bir kültürün ağaç yetiştirme sürecinde, bakım sadece düzenli sulama ve gübreleme değil, aynı zamanda taç oluşumunda da olmalıdır. Sonuçta, bir ağaç doğru bir bitki örtüsü oluşturmazsa, bu durum her durumda meyvelerin seviyesini etkiler, çünkü yapraklar ve fazla dallar meyvelerden enerji alır.

Doğru düzeltme zamanını seçmek önemlidir

Şeftali de dahil olmak üzere herhangi bir meyve ağacının kesilmesi, ağacın kıştan sonra nihayet “uyandığında” daha iyi, yani sap sapı çok zayıf hareket eder.

Doğru zamanda dalları keserseniz, ağaç böyle bir mekanik etki çok kolaydır hayatta kalacak ama şube ve gövde üzerindeki bu “kesikler” hızla sıkılır.

Kendinizi budama zamanını seçmelisiniz, ancak yılın farklı zamanlarında, dalların kısaltılması ve çıkarılmasının tesisi farklı şekilde etkileyeceğini anlamalısınız. Örneğin, tacı doğru şekilde oluşturmak için yay budama yapılmalıdır.

dallar düzgün büyüyecek, bu ahşap kullanım ve bakım kolaylaştıracaktır, bitki de kış için saklanmak daha kolay olacak ve meyveler, güzel ve lezzetli onları çok kolay olacak toplamak.

Yaz budama son derece nadirdir, Bu zamanda ağaç aktif olarak gelişmekte olduğundan ve bitki için gerekli olan çok fazla meyve suyu damarları boyunca hareket etmektedir. Yaz aylarında, sadece kış soğuklarında dondan etkilenen ağaçları kesebilirsiniz. Bu tür bitkiler, etkilenen dalları net bir şekilde görecekler, ki bunu kaldırmak için takip edecekler.

Sonbaharda ağaçlar kış soğuk ve sıhhi amaçlar için bitki hazırlamak için kesilir. Böyle bir prosedür gelecekteki meyve sürecini önemli ölçüde etkilemeyecektir.

Tüm eski, kuru ve hasta dallarını silin. Bu zayıflamış dokularda, kış boyunca çeşitli zararlıların yerleşebileceği, gelişiminin şeftali ağacının sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülmektedir.

Budama ağacın zarar görmemesi için çok dikkatli yapılmalıdır.

Ağaca kesmek için bir hedef ayarlarsanız radikal sonra, taç şeklini ve şube kısmi değişiklik değiştirmek uygun herhangi bir zamanda prosedürünü yürütmek için değil.

Genel olarak, ilkbaharda, sıcaklık geceleri sıfırın altına düşmediğinde budama arzu edilir.

Budama şeftali birçok türü vardır. İşte en ünlüleri:

  • Ekonomik düzeltme
  • Bu tip işlemlerde kuru ve hasarlı dalların çıkarılması gerçekleştirilir.

  • Kontur kırpma
  • Her yıl yapılır. Dış dallar darbeye maruz kalmaktadır ve taç hacminin sınırlı olması gerekmektedir.

  • Restoratif şekillendirme budama
  • Iskelet ve aşırı büyümüş dalları oluşumu için gerekli

  • Farklılaştırılmış kırpma
  • Tacın tepesini inceltmek için yapılır. Alt dalların kısaltılması gerekiyor.

  • Detaylı düzeltme
  • Bütün şubeler kısaltıldı

Budama şemasına gelince, hepsi şeftali ağacının için seçtiğiniz şekle bağlı. Taç fincan şeklinde veya geliştirilmiş fincan şeklinde oluşturulabilir.

Kupa şeklindeki tacının merkezi bir çekimi, bir merkez şubesi vardır ve sadece 3 ila 4 tanesi vardır. Bu şekilli bir tacı olan şeftali ağaçları yüksek değildir, tüm meyveler ve dallar eşit miktarda güneş ışığı almaktadır.

Bir fincan şeklinde taç ile kök 45 ila 60 cm uzunluğa ulaşır, ancak bazen biraz daha fazla. Yan sürgünler arasında en iyi 3 – 6’yı seçmeniz ve eşit aralıklarla geçmeniz gerekiyor.

Çekmenin üst ucuna ve 20 – 25 cm uzunluğa ulaşmışsa, alt kısımda yer alan bu dallara ihtiyacınız var. Kısaca, ağacın ortasına doğru büyüyen bu dalları sıkıştırmanız gerekiyor.

Genç fidan Baharda toprağa transplante, dalların uzunluğu 3-4 böbrek seviyesinde bırakılır.

Gelecek yıl, 5’den 6’ya kadar sürgünler için, 3 – 4 dal seçmelisiniz, ki bu ana olacaklar. Eşit olarak yerleştirilmelidirler. Onları kestikten sonra, 6 ila 8 çatal şeklindeki dallar onlardan oluşacaktır.

Taç oluşumundan şeftali meyve taşıyan bağlıdır

Daha iyi bir fincan şekilli tacı olan bir taç oluşturmaya karar verirseniz, daha fazla hasat alabilirsiniz ve dallar çok güçlü bir rüzgarın etkisi altında bile kırılmaz.

Bu şekil ile fincan şekilli olan arasındaki fark, dallar arasındaki aralığın 10 – 20 cm olmasıdır.

Geliştirilmiş bir fincan şekilli taç oluşturmak için, gövdenin etrafında eşit olarak yer alan 3 ila 4 ana filiz seçilmelidir. Yırtılmaları gerekiyor.

Ayrıca, böyle bir tacı olan bir ağacın en güçlü kaçış olması gereken merkezi bir iletkene sahip olması gerekir.

Ana dalların oluşumu, fincan şekilli taç durumunda olduğu gibidir.

Tacın açık ve geniş olması için, namluyla 45 derecelik bir açı oluşturan sürgünlerin seçilmesi gerekir.

En popüler kırpma yöntemleri: kısa ve uzun

Şeftali budamak için birçok yol var, ama en meşhur olanları uzun ve kısa, dallı bir şekilde, budama ile.

Kısa budama İskelet dallarının erken maruziyetini ve merkezi çekimi önlemek için gereklidir.

Sadece geçen yılın artışlarının şeftali ağacındaki meyve ağacına gireceğini düşünürsek, o zaman ağaç üzerinde verimli bağlantılar yaratmak gerekir. İki sürgün ile küçük bir sübstitüsyon şekline benziyorlar – biri diğeri ise, diğeri meyvecilik için.

Genç sürgünlerin 2 – 3 tomurcuk seviyesinde kesilmesi gerekir, bunun ardından 2 dal büyür. Bunlardan biri kısaltılamaz, yani ucun sadece birkaç santimini kesebilirsiniz. Meyvelerin oluşacağı bu uzun sürgünte.

İkinci dal çok kısa kesilmelidir – 2 ila 3 böbrek. Bir yıl içinde, açıklanan prosedürü tekrarlamanız gerekecek 2 tanesi olacak. Bu budama yöntemi, ağacın büyümesini kontrol etmeyi amaçlamakta ve aynı zamanda gelecekteki meyvelerin daha uygun bir düzenlemesine katkıda bulunmaktadır.

Ayrıca şeftalilerin en iyi çeşitleri hakkında okumak için ilginç

Budama için sadece özel makas kullanmak gereklidir

en uzun budama Meyveli sürgünler ve bir ağaç üzerinde aşırı yük oluşturabilen fazla çiçekleri temizlemek gerekir.

Bu Amerikan şeftali budama yolu, sadece geleceğin şeftali büyüklüğünün belirlendiği, ağaç gelişiminin dördüncü haftasında yapılabilir. Doğru zamanda olmazsanız çiçekleri çıkarın, o zaman meyveler küçük büyür.

Sadece bir şeftali değil, herhangi bir ağacı süslemek için bir bahçe makası, bir testere, bir budayıcı ve bir sınırlayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Çok keskin olmalılar çünkü donuk bir aletle sadece bitkiye zarar verirsiniz.

İlkbahar gelir gelmez şeftalilerinizi doğru bir şekilde keserek bitkinin en az zarar görmesini sağlayabilirsiniz.


Loading...