Saxifrage’ın yararlı özellikleri: halk hekimliğinde uygulama ve kontrendikasyonlar

Safir Cameloom
taş kıran çiçeği yaşam için kayalık dağ arazisini tercih eden uzun ömürlü bir bitkidir. Çiçekler genellikle umbellate çiçek salkımına toplanmış, beş yapraklı, beyaz, pembe ve sarıdır. Yaygın özellikleriyle bilinen bitki, genellikle peyzaj tasarımında kullanılır.

Saxifrage kimyasal bileşimi

Arnails saksafon
Saxifrage bileşimi birçok mikro elementler, pigmentler, vitaminler ve organik maddeleri içerir: saponin, kumarin, alkaloidler, flavonoidler, yağlı ve organik asitler, glikozit ve triterpen bileşikleri, eterik bileşenler. Hücre suyu, mineral tuzları açısından zengindir.

Saksafonun iyileştirici özellikleri

Saksafonun iyileştirici özellikleri, çeşitli kimyasal ve organik kompozisyonlarından kaynaklanır. Bitki analjezik, yatıştırıcı, anti-enfektif, bakterisidal, anti-enflamatuar ve anti-febril özelliklere sahiptir.

Tıbbi bitkinin küçük dozlarda laktasyonun kadınlarda arttığına, losyonların donma ile tedavi edildiğine ve saksafonun kaynatılmasının ısıyı uzaklaştırdığına inanılmaktadır.

Önemli! Saksağanları tohumlardan yetiştirmeyi planlıyorsanız, soğukta iki ay boyunca saklayın. Bu sürece tabakalaşma denir.

Tıbbi hammaddelerin saksafondan toplanması ve depolanması (yapraklar, kökler, tohumlar)

Saksafon gölgeli
Tıbbi hammadde olarak bitkinin tüm parçaları kullanılır: yapraklar, saplar, tohumlar ve kökler. Yapraklar ve saplar mayıs ayında hasat edilir. Toplanan malzeme gölgede kurutulur, daha sonra öğütülür.

Sulu yapraklar kış için dondurulabilir. Olgunlaşan kuru tohumlar yaz sonunda kahverengimsi renktedir. Bitkinin kökleri erken ilkbaharda veya sonbaharın sonlarında kazılır, yıkanır, ezilir ve havalandırılan bir odada kurutulur.

Saksafonun kuru tıbbi preparatları, karanlık ortamlarda cam kaplarda saklanır. Hammaddelerin toplanması sırasında, saksafonun görünüşte benzer olan zehirli bitkilerle karıştırılmaması önemlidir. Bir grup saksafyadan, toplam kütlesinin% 80’ini geçmeyen, bitkinin toparlanmasını sağlayan hammaddeler toplanır.

Biliyor musun Bir saxifrage ineği beslerken, süt verimini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Çeşitli hastalıklarda halk hekimliğinde saxifrage kullanımı

Uzun süredir insanlar tedavi için saxifrage’dan ilaç kullandılar. En popüler olanları köklerin, tohumların ve yaprakların, kök brotlarının ve saxifrage’dan sıkılmış meyve sularının infüzyonudur. Faydalı bir bitkinin iyileşmesine yardımcı olan hastalıkları düşünün.

hipertansiyon

Hipertansiyon tedavisi için tavsiye edilir 500 gram votkada iki hafta ısrar etmek için kurutulmuş yapraklardan iki avuç toz. Gerekirse 30 ml alın. İki hafta boyunca günde iki kez taze yaprakları çiğnemek de etkilidir.

Ülserler ve kaynar

Bir aptaldan kurtulun ya da kaynama yardım edecek meyve suyu veya meyve suyu ile emprenye edilmiş bindirilmiş bir bandaj. Saxifrage kullanımı için bu popüler tarifi hızlı bir sonuç verir.

Öksürük, bademcik iltihabı ve astım

Öksürük, bademcik iltihabı ve astım gibi hastalıklar tedavi edilir. bal ile saxifrage dan çay içme. Çay yapmak için 1 çay kaşığı. Bir bardak su ile kökleri kaynatın ve soğumaya bırakın. Günde üç kez iyileştirici bir içecek almanız gerekiyor. Papatya hasır çiçeği

Önemli! Saksafya, bir saksıda evde yetiştirilebilir ve taze bir toprak alt tabakasına yıllık bir nakil zorunludur.

Böbreklerdeki taşlar ve kum

Böbrekleri taşlardan temizleyin ve saksafonun. 1 çorba kaşığı bir karışımdan hazırlanır. l. bir saat çeyrek boyunca pişirilen kökler ve bir bardak su. İnfüzyon kullanımdan önce en az 3 saat beklemelidir. Günde 3-4 kez bu infüzyonun üçte birini almanız önerilir.

kulak iltihabı

Sawcloth, otitiste ağrıyı hafifletir, bunun için, kulakta bir taze meyve suyu uygulaması yapılır veya bir parça pamuk yünü, meyve suyu ile emprenye edilir ve kulak kanalına enjekte edilir.

anestetik

Halk şifacılara, yemeklerden sonra günde bir kez, analjezik olarak saxifrage infüzyonu yapılması önerilir. 1 çorba kaşığı infüzyon. l. kuru yapraklar bir bardak kaynar su dökün ve bir su banyosunda bir saat çeyrek boyunca ısıtın.

Mide ülseri

Karşılıklı diyet de gözlemlenirse, saksafon mide ülserlerine yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için 30 gram yaprak bir bardak sıcak su döküp bir saat ısrar eder. Bu şifalı içecek sabah ve akşam yarım saat önce öğünlerden yarım saat önce alınır. Taze sıkılmış saxifrage suyunun düzenli kullanımı iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Biliyor musun Saksafon köklerinden elde edilen baharatlar et yemeklerinin tadı değişebilir.

Kullanım kontrendikasyonları

Arnails saksafon
Bitkilerin çeşitli iyileştirici özelliklerini inceleyerek, insan vücudu için saxifrage kullanımı belirgin hale gelir. Yetkili bir yaklaşımla, birçok hastalık tedavi edilebilir. Bu bitkinin preparatlarının alınması, doktor ile görüştükten sonra alınmalıdır. iki yaşından küçük çocuklar ve hamile kadınlar yasaklandı.

Bradikardi ve tromboz Dekompozisyonların ve saxifrage infüzyonlarının kullanımı için kontrendikasyonlardır. Bir bitki neden olabilir alerjik reaksiyon bazı insanlar.

Kendi bahçesinde ya da bir saksı içinde bir apartmanda saxifrage bakımında iddiasız bitki. Bu parmaklarınızın ucunda bir şifacı olmasına izin verecek, bu hastalık durumunda her zaman yardımcı olacak ve sevimli çiçekler memnun edecektir.