Satın alırken iyi bir baldır nasıl seçilir

buzağı
Çoğunlukla, çiftçiler kendi güçlü ve güçlü hayvanlarını yetiştirmek için küçük buzağı almayı tercih ederken, beslenmenin doğallığına da güvenirler. Bu hem et için boğa gübresi yetiştirmek hem de özellikle kendi tüketim ürünleri için süt ineklerini yetiştirmek için önemlidir. Amacı olabildiğince mümkün kılmak için, başlangıçtaki bir çiftçi için oldukça zor bir görev olan doğru hayvan türünü ve temsilcisini seçmek önemlidir. Makaledeki farklı ırkların özelliklerini göz önünde bulundurarak, süt ve et yönünün doğru temsilcisi nasıl seçileceğini öğrenelim.

Satın alma amacı

Bir buzağı satın almanın temel amacı sadece iki: ya ete daha sonra teslim edilecek, ve sonra boğalarla ilgili, ya da daha fazla süt elde etmek için ayrılacaklar ve sonra bir civciv satın almak gerekiyor.

Önemli! Tüm sayısal değerler ortalaması alınır ve ağırlık kazanımının daha doğru göstergeleri hayvanların korunması ve beslenmesi koşullarına bağlı olacaktır.

Her iki durumda da, bu damızlık ihtiyaçlarının herhangi birini karşılayabilecek birçok ırk var. Bunların en popülerini düşünün.
buzağı

Besi için boğa (et için kesim)

Genellikle bir çiftçinin eti için bir boğa yetiştirirken, günlük maksimum tahsisatlar ilgi çekicidir, böylece 1-1.5 yaşına gelindiğinde hayvan kesilebilir ve kazanılan azami kazanç elde edilebilir.

Et ırkının en ünlü boğa güreşi türleri ve besi için boğa-buzağı yetiştirmenin özellikleri hakkında bilgi edinin.

Yoğun şişmanlı et ırklarının çoğu, 400-500 kg kazanabilir, ancak bazen 350 kg daha mütevazı değerler vardır. Kayaçlar için ortalama istatistiksel göstergeler aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

doğurmak

Doğumda kilo (kg)

Günlük buzağı ağırlıkları (g)

Bir buçuk yıldaki ağırlık (kg)

Aberdeen Angus

25

800

350

Kazak beyaz başlı

27

1000

400-450

Hereford

36

1200-1500

350-400

Simental

44-46

900-110

350-400

Charolais

30’dan fazla

1000-1500

400

kısa boynuzlu sığır

35

1200-1500

450-500

Holstein

45

900-1100

450

Limousin

35

1000

500

Kalmıkça

30

1000

450-550

buzağı

İnek üzerinde balıksırtı

Süt elde etmek için daha fazla ekim için bir civciv seçin da çok basit değil. Safkan bireyler ucuz değildir ve temel özelliklerini ve gereksinimlerini inceleyerek hangi ırkı tercih edeceğini anlamak zorundayız. Yerimiz için iyi süt çeşitleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

doğurmak

Yılda süt üretimi göstergeleri (ton)

Sütün yağ içeriği (%)

Protein içeriği (%)

Siyah-Motley

5.0

3,7-3,9

3.2

Kırmızı-Motley

4.15

3.96

3,4-3,7

Kırmızı bozkır

3,2-3,5

3,5-4,0

3,7-3,9

Ayrshire

8.5

4,28

3.44

Hollandalı

4.5

3,5-4

3-3,5

Yaroslavl

2,7-3,5

4,4-4,5

3,4-3,7

Dzherseyskaya

3,0-3,5

5-6

4

Holmgorskaya

3,5-4,0

3,6-3,7

3,3-3,4

buzağı

Genellikle yüksek süt inekleri sahibinden uygun dikkat gerektirir.

Satın alırken doğru buzağı nasıl seçilir

Görünüş ve yaş özelliklerinden başlayarak küçük bir inek veya boğa alırken dikkate alınması gereken bir takım kriterler vardır. Alıcı ayrıca buzağının soy ağacını da hesaba katmalı ve emme refleksine ve nefes almasına dikkat etmelidir.

yaş

Besi için boğa-buzağı satın almak için ideal yaş, sağlığının durumunu zaten değerlendirdiğinizde doğumdan itibaren 1.5-2 aydır. Daha erken bir yaşta, bebekler hala kırılgandır ve yeni koşullarda hasta olabilirler.

Satın alırken buzağı çağındaki hataları önlemek için, her zaman aşağıdaki faktörlere dikkat edin:

  1. Göbek kordunun varlığı: eğer varsa ve asılıysa – buzağı 10 günden fazla değildir, ancak sadece yirmi yaşında Holstein cinsinden kaybolabilir.
  2. Seçilen hayvanın dişlerinin durumu: 4 süt diş bebek bir hafta sonra o kesici dişler üçüncü ve dördüncü çifti vardır ve hatta 7 gün sonra süt azı dişlerinin üçüncü çifti büyür, bir doğum vardır (kalıcı aksine, süt öğeleri her zaman çok daha ince ve daha yumuşak olan). Tamamen gelişen kesici dişler 3-4 ay ve yaş 4-5 ay ulaşması, kancalar ve orta dişlerin iç öğütmek için başlar ve ilk kalıcı posterior dişlerin kök vardır.

buzağı

görünüm

Baldırın görünüşü, sahibine göre durumunu daha iyi karakterize edebilir. Eğer seçilen hayvan aktif, eğlenceli ve meraklıysa ve üstündeki ceket güzelce parlarsa – bu satın alma için uygun bir seçenektir.

Önemli! Bazen, baldırın gerçek yaşını gizlemek ya da daha güvenli ulaşım için, satıcılar göbek kordonunu eritebilir, ki bu dışarıdan farkedilir.

Bazen sağlıklı buzağılar bile kişinin kendisine yaklaşır, zayıf ve hasta yalan söylemeye devam eder, hiç bir aktivite göstermez.

Eğer hemşirelik zayıf buzağılara fazladan çaba harcamak istemiyorsanız, o zaman aşağıdakileri yapmalısınız:

  • geri kambur edildi;
  • sarkık kulaklar;
  • kaşlı gözler;
  • burun salgıları.

Buna ek olarak, her zaman satın almadan önce bir buzağı mide hisseder. Sağlıklı hayvanlarda, o topaklar varsa veya bebeğe herhangi bir rahatsızlık teslim olmamalı – Hayvan palpasyonda rahatsızlık hissediyorsa, tekme başlamak emin olun ya da en azından senden uzağa çekmeye çalışıyorum.
buzağı
Göbeğin hastalığı her zaman tedavi gerektirir, aksi takdirde enfeksiyon karın boşluğunda irin birikmesine ve sonradan baldır ölümüne yol açabilir.

Biliyor musun İnekler, tıpkı insanlar gibi, üzüntü ve ağlama deneyimini yaşayabilir. Yani, bir birey yeni doğmuş bir buzağı alırsa, sürekli olarak birkaç saat ağlayabilir.

Büyük bir göbek ile yapılan buzağılar, özel ilgiyi hak etmektedir (doğumda 18 mm’den daha fazla). Olguların% 90’ında çeşitli hastalıklara doğumsal yatkınlık vardır. Aynı zamanda, umbilikal bir herninin varlığı, hayvanın büyümesindeki bir gecikmeye neden olabilir, çünkü bu buzağıların maliyeti her zaman daha düşüktür.

Göbeğin çıkıntısını içeri doğru iterek bir herni olup olmadığını kontrol edin. Eğer delikten geçebilirseniz, bebeğin bir fıtığı vardır.

Buzağıların nefesi

Teftiş yaparken, bireyin solunumu niteliğine dikkat ettiğinizden emin olun. Sık yapılan inhalasyonlar ve ekshalasyonlar (dakikada 20 kereden fazla) solunum sistemindeki olası ihlalleri gösterir. Akciğeri kontrol etmek için, buzağı çiftlikte birkaç dakika çalışacak şekilde yapın: öksürmeye başlarsa, hala problemler vardır.
buzağı
Trakeal halkanın durumunu değerlendirerek bir öksürüğün varlığını kontrol edin: solunum trakea parmaklarının (boyun tabanında) hissedin ve sonra hafifçe bastırın ve aşağı doğru çekin (tıklayın).

Bebek öksürmeye başladıysa ve çınlama duyulursa, solunum sistemi hastalığına işaret eder. Dokunma için, trakea yuvarlak bir tüpe benziyor ve hatta parmakların dışına doğru kayıyor.

Suckling refleksi

Buzağıdaki emme refleksinin kontrol edilmesi sağlığından emin olmanın başka bir iyi yoludur. Bebeği iki parmağını ağzına koy ve ne kadar aktif bir şekilde emmeye başladığını gör: eğer tüm hareketler hareketli ve ağızdaki sıcaklık çok yüksek değilse, o zaman böyle bir birey satın alınabilir.

1 ila 3 aylık buzağılar ısırmaz, bundan korkmayın.

Biliyor musun Danadan inek almazsanız, sütüyle üç yıl boyunca beslenebilir.

şecere

Çoğu küçük özel çiftlikte, seçilen hayvanın soyağacıyla ilgili güvenilir verilere güvenmek gerekli değildir, belgeler olsa bile, her zaman gerçeklikle ilişkilendirilmezler.
buzağı
Ancak, iyi bir üne sahip kanıtlanmış bir çiftlik ise, aşağıdaki önemli noktalara dikkat etmek önemlidir:

  • Annenin verimliliği (baba ineklerin sadece 500 litre ana şekil daha verebilir her durumda seçilen tolochka olarak, 8500 litre aşarken inek, yılda 5500 litreye karşılık gelmesi halinde verim);
  • Birkaç nesil için maternal ve paternal hatlar birbiriyle örtüşmemelidir (ebeveynlerin akrabalığı yavrularının sağlığını kötü etkilediğinden akrabalığa gitmemek gerekir).

Böyle basit önerilere bağlı kalarak, her zaman iyi bir baldırı seçebilirsiniz. Ancak, nasıl büyüyeceği, bunun yanı sıra unutulmaması gereken beslenmenin doğruluğuna da bağlı kalmanıza bağlıdır.