Sarmaşık kesimler ve tabakaların çoğaltılması özellikleri

Sarmaşık kesimler ve tabakaların çoğaltılması özellikleri
Ivy ile herkes, herşeyi bilir, çünkü bu bitki bahçelerde ya da yol kenarındaki vahşi ağaçlarda, penumbrada görülür. Bugün bir sarmaşıkın ne olduğu, nasıl çoğaltılacağı ve özel şartlara ihtiyacı olup olmadığı hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Sarmaşık ıslahı yapmaya karar verenler, bazı zorluklar için hazır olmak için değer.

Sarmaşık (çatal)

Ivy, Aral Denizi ailesine ait bir bitki türüdür. Cins birçok çeşide ayrılan 16 tür içerir.

Sarmaşık, türden ve çeşitlilikten bağımsız olarak, sürünen bir sapa sahiptir ve hepsi yarı çalıdır. Sürgünler ikiye ayrılır: çiçeklenme ve çiçeklenme. Çiçekli filizlerde yaprak plakaları açık yeşil veya açık yeşil renktedir, oval veya dikdörtgen şekle sahiptir. Çiçekli olmayan yapraklar üzerinde koyu ve açısal loblu vardır.

Meyve siyah veya sarımsı renkte boyanmış küçük bir meyvedir.
Sarmaşık (çatal)
Nemli bir iklime sahip bölgelerde bir tesis var.

Biliyor musun Ivy, havadaki formaldehitler ve benzoller gibi bu tehlikeli maddeleri emer. Bu nedenle, bitki sadece dekorasyon için değil, aynı zamanda hava kompozisyonunu geliştirmek için de ekilebilir.

Bitki tohumlarla çoğalabilir, ancak bahçecilikte bu yöntem kullanılmaz ve tohumlar sadece hayvan yemine gider. Bunun nedeni, tohumların, diğer birçok üründe olduğu gibi, ana bitkinin kalitesini korumamasından kaynaklanmaktadır. Dekoratif amaçlar için, bitki sadece iki şekilde yayılır: tabakalar ve kesimler.

Ivy’nin kesimlerden ekimi

Kesme, bir dikim materyali almak için oldukça basit bir yoldur. Birçok sarmaşık türü o kadar hızlı büyür ki bitki birkaç sürgün kaybını bile fark etmeyecektir.

Video: sarmaşıkların çoğaltılması

Tedarik zamanlaması

Kütük ilkbahar sonlarında veya yaz boyunca yapılmalıdır. Bu durumda, bir kupür olarak sadece bir lignified sürgünün kullanıldığını hatırlamakta fayda var. Genç sulu yeşil sürgünlere dokunulmamalıdır, çünkü çok yavaş köklenirler ve kötü koşullar altında (keskin bir soğutma veya yüksek nem) çürümeye başlarlar.

Kapalı sarmaşık en yaygın iç mekan bitkilerden biridir ve Kanarya ve bahçe sarmaşık da çok popüler.

Sonbaharda, kesimi kesmemek daha iyi olur, çünkü bitki kışa hazırlanır, bu nedenle ek sürgünleri arttırmaz, fakat besinleri yer üstü ve yeraltı kısımlarında depolar. Birkaç dal kestiğinizde, kışın hayatta kalamadığı için küçük bir çalılık problemleri olabilir.
Tedarik zamanlaması

Nasıl hazırlanır ve kök kesimler

Üreme için, üzerinde küçük aksesuvar kökleri bulunan veya sürgünlerin görüldüğü yıllık sürgünler kullanılır. Sonra, 10-14 cm ölçün, sonra eğik bir kesim yapın. Kesimde sağlıklı yapraklar, en az bir tane oluşturulmuş düğüm olmalıdır.

Video: sarmaşıkların perlit ile köklenmesi

Daha sonra tüm alt yapraklar (kesimin yanında) çekilir, daha sonra çekimin alt kısmı kök sisteminin büyüme uyarıcısına daldırılır. Bundan sonra, kesim 1: 1 oranında kum ve toprak karışımı içine ekilir.

Önemli! Ekim malzemesini sadece üçte bir oranında derinleştiriyoruz. Toprakta yapraklar olmamalıdır, aksi takdirde çürürler.

Sokakta hava iyi ise, o zaman ivy ile tencere / kutuları sokağa çıkarılabilir. Aksi durumda, serada tanecikleri veya iyi aydınlatılmış bir odada kapları bırakmak daha iyidir.

1.5 ay sonra bitkiyi kalıcı bir yere güvenli bir şekilde dikebilir.

Iniş kuralları

Genç bir bitki için kalıcı bir yer seçerken, ivy’in bir gölge veya kısmi gölgeyi ve aynı zamanda oldukça besleyici bir toprağı sevdiği akılda tutulmalıdır.

Video: sarmaşık bitki nasıl

İyi topraklar zaten işgal edilmişse, ekim sırasında az miktarda humus veya kompost ekin. Bundan sonra nemi korumak için yeterli olacaktır.

Alt tabakanın asitliğine dikkat ettiğinizden emin olun. Asitli topraklara dikilirse Ivy kapanır. Reaksiyon nötr veya alkali olmalıdır.

Bitkiler için toprak asitliğinin önemini, arsada toprak asitinin nasıl belirleneceğini, toprağın nasıl tüketileceğini ve toprak verimliliğinin nasıl geliştirileceğini öğrenir.

Ivy için daha iyi bir yer – çit bitişik büyük bir ağacın taç altında ıslak bir alan. Böyle bir yerde, sarmaşık sadece iyi gelişmeyecek, aynı zamanda çitleri de süsleyecek.

Geniş açık alanlarda, tesis işe yaramaz olacak ve bir gölge olmadığı için nem, substrattan çok daha hızlı buharlaşacağı için zorlu bir kültür olarak buna bakmak gerekecektir.

Katmanlar tarafından sarmaşık nasıl katlanır

Katmanlar tarafından çoğaltma, birkaç yeni bitki elde etmenin en kolay yoludur, çünkü ilk aşamada, ana çalıdan herhangi bir şey kesmeniz gerekmez.

Başlamak için, zeminin yakınında birkaç derin olmayan yivler oluşturmalısınız. Ardından, oluşan alt sürgünleri seçin, oluklara yerleştirin ve sonra prikopat. Toprak bolca nemlendirilmiş ve birkaç kez sıvı bir amonyum nitrat çözeltisi eklenmiştir.
Katmanlar tarafından sarmaşık nasıl katlanır
Yayılma, baharın sonunda ya da yazın başlarında gerçekleştirilmelidir, böylece köklenme bıyıkları bitkisel dönem boyunca bir köksap oluşturur. Ana çalı şubesi erken sonbaharda ya da gelecek yılın ilkbaharında üretilir.

Biliyor musun Ivy özü geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Küçük çocukları ve hamile kadınları tedavi etmek için kullanılabilen öksürük ve astım ilaçlarının üretimine dayanır.

Gördüğünüz gibi, bu yöntem anne bitki için tehlikeli değil, ama bir sürü genç sarmaşık almak için kullanmak imkansız.

Dikim için bakım özellikleri

Bitkinin kendini iyi hissetmesi ve güzel bir görünüme sahip olması için bakımdaki bazı kurallara uymak gerekir.

Malçlama ve toprak bakımı

Malçlama, iki nedenden ötürü gereklidir: zemindeki nemi korumak ve ayrıca kış donlarına karşı korumak.

Ayrıca, malç toprağa yakıt katacaktır, bu yüzden herhangi bir gübre eklemeye gerek yoktur. Malçlama malzemesi olarak turba, humus veya kompost mükemmeldir.

Toprağı neden örtmek için ihtiyaç duyduğunuzu okumanızı öneririz.

kuru ot, saman veya talaş kullanın çeşitli parazitlerin fabrikalarda bir malç olarak tavsiye edilmez ve kök sisteminin çürüyen yanı sıra oksijen erişimi engellemek sağanak yağış talaş nedeni sırasında.

Malç yığını birkaç kez, böylece büyük tabaka bükebilir, yaprakları, “gizlemek” değildir. Yaz mevsiminde, malç kışın bir termos olarak hizmet etmek için tabakanın kalınlığı artırılmalıdır.
Malçlama ve toprak bakımıMalç malzemesi olarak turba
Herhangi bir nedenden ötürü malç tabakası döşemeyi reddettiyseniz, o zaman düzenli olarak, özellikle de toprakta ağır killi topraklar varsa, oksijen kaynağı ile ilgili bir sorun olduğu için ayıklama yapmanız gerekir.

Önemli! Ivy bir zemin örtüsü bitkisi olarak yetiştirilirse malç sığmaz. Bu durumda, çalıyı karla örtmelisiniz.

Bitkinin uygun sulama

Sarma nemi sever, ancak diğer bitkilerde olduğu gibi, çürüyen köklerden de zarar görebilir. Bu nedenle doğru sulama yapılması önemlidir.

Toprağın kurumasını önlemek için, yani çökelme olmadığı zaman suya karışmanız gerekir, bu yüzden toprak nemi azalır. Sulama sadece bitki örtüsü sırasında gerçekleştirilir. Bush’u sonbaharda doldurmak gerekli değildir, çünkü bu kök sisteminin aşırı soğutmasına yol açacaktır.

Sarmaşık Kırpma

Her iki durumda da, yer üstü sürgünlerin bazıları kış boyunca donar, bundan sonra da budama budama yapmanız gerekir.

Doğru budama, kuru, hasarlı ve donmuş sürgünlerin doğru zamanda çıkarılmasını içerir.

Erken ilkbaharda, bu işlem gerçekleştirilmez, çünkü bu tür manipülasyonlar sarmaşıklık durumunu önemli ölçüde kötüleştirecektir. Sıhhi ve şekillendirme budama sadece ilkbaharın sonunda veya yazın başlarında yapılmalıdır. Bu durumda, bitki acı çekmez.
Sarmaşık Kırpma
Eğer sadece yıllık şubeler donmuş değil, aynı zamanda geniş çaplı çekimler olsa da, hastalıkların görünmesini engellemek için kesimlerin yerleri bahçe mantarı ile tedavi edilmelidir.

Ivy’nin ana hastalıkları ve zararlıları ile nasıl başa çıkılır

Ivy, görünümünü bozabilecek veya bitkinin tamamen mahvedebileceği çeşitli lezyonlara eğilimlidir. Bu nedenle, zamanında tanımlamak ve ortadan kaldırmak için bunları önceden bilmek önemlidir:

 1. Örümcek akarı. Bu böcek hem iç hem de dış mekan bitkilerine yerleşmeyi çok sever. Görünüşünün ön koşulu, hava neminin azaltılmasıdır. Akar yüksek nemi tolere etmez. Böcek, sarmaşık yapraklarını bir tür ağ üzerinde şekillendirerek sarmaşık suyunu besler. Büyük bir koloni küçük veya büyük ivy sürgünlerinin ölümüne neden olabilir. Kimyasalları kullanmadan önce, genel nemi arttırmak için toprak üstü kısmı serpiştirmelisiniz. Ayrıca, çeşitli böcek öldürücüler kullanılır: “Aktellik”, “Fitoverm”, “Neoron”, “Apollo”. Bütün bu ilaçlar, bitkinin herhangi bir çeşit akarlardan korunmasına yardımcı olur.
  Örümcek akarı

  Örümcek akarı ile nasıl başa çıkılacağını öğrenin.
 2. yaprak biti. Hemen hemen tüm bitkilerin meyve suyunu besleyen başka bir böcek. Zararlılığın ne kadar zararsız görünse de, yaprak bitlerinin sadece karıncaların yardımıyla değil, aynı zamanda kanatları olduğu için kendi güçleriyle de hareket ettiğini hatırlamaya değer. bahçede enfeksiyonun yayılmasını önlemek için seçim aşağıdaki böcek kovan ile tedavi edilmelidir: “Komutan” “Malathion”, “Intavir”, “Iskra”,
  yaprak biti
 3. ölçekli böcekler. Mekanik olarak kurtulmak zor olan tatsız zararlılar ve larvaları kimya tarafından alınmaz, bu nedenle şiddetli enfeksiyon durumunda, sarmaşık birkaç kez tedavi edilmelidir. Kalkanlar ayrıca büyümeyi ve solmuş yaprakları solduran zararlıları da emiyor. Dövüş için, hemen hemen aynı böcek öldürücüler kullanılır: Aktara, Fosbetsid, Aktellik.
  ölçekli böcekler

Ayrı ayrı hastalıklardan söz etmek gerekir. Gerçek şu ki sarmaşık tıpta bir nedenden dolayı kullanılıyor. Yaprak ve sürgünlerin bileşimi, bakteri ve mantarları yok eden maddeleri içerir. Bu nedenle sarmaşık hastalıktan etkilenmez ve görünüşte bozulma doğrudan kötü koşullar veya zararlı aktivitesi ile ilişkilidir.

Doğru bakım ve doğru yer seçimi ile sarmaşık sitenizin gerçek bir dekorasyonuna dönüşebilir. Hatırlanması gereken en önemli şey, genişleme özelliğine sahip olmasıdır, bu yüzden onu değerli bitkilerden veya binalardan uzaklaştırmanız gerekir.

Ivy kullanıcılarının çoğaltılması hakkında ağ kullanıcılarının yorumları

1 yol
yeşillik (veya hindistan cevizi) arazi almak, kum veya perlit% 50 ekleyin. Toprağa gidecek olan kısım ana gövdeye doğru bükülecek ve toprağa sürecektir. Paketi doldurun. Havalandırmayı unutma
2. yöntem
Kesimleri bir kavanoz suya koyun ve kökleri verilene kadar bekleyin. Bu yöntemi sevmiyorum ama birçok insan da bunu yapıyor. Kök oluşumunu aktive etmek için zirkon (veya H-101) + phytosporin M’yi suya batırabilirsiniz.
Ivy büyüyen 2 ana sorun: mite ve bay. Bu ortadan kaldırılırsa, o zaman sorunsuz bir tesis.

helenmig
https://forum.bestflowers.ru/t/pljusch-razmnozhenie-cherenkami-otvodkami.175315/page-4#post-450488
Sudaki bütün sarmaşıkları köklerim. Sonbahar Kanarya köklü. Ve yetenekli dal ikiye bölündü, her iki parça da kökler verdi. Belki elim hafif, ama kökleri ile hiçbir zaman zorluk çekmedi. Ama görünüşe göre, bu da çeşitliliğe bağlı. Bazıları hemen hemen aynı bankadaki bir ay, kökleri bir ipucu olmadan otururlar.

Lena ve
https://forum.bestflowers.ru/t/pljusch-razmnozhenie-cherenkami-otvodkami.175315/page-4#post-829876