Salatalık Merenga: açıklama ve ekimi


Salatalıkların iyi bir şekilde hasat edilmesini sağlamak için çeşitliliği seçmek için sorumlu bir yaklaşım sergilemeniz gerekir.

Her ikisi de arılar tarafından tozlaşır ve kendi kendine tozlaşır. Bu endişelere de bir derece “Merenga” salatalık derecesi.

Tüm özelliklerine ve gelişen teknolojiye daha yakından bakalım.

Çeşit açıklama

Salatalık “Merenga F1” Hollandalı yetiştiriciler tarafından geliştirilen yeni bir melez kendi kendine tozlaşan erken çeşittir. İyi verim ve mükemmel tat özelliklerine sahip diğer çeşitlerden farklıdır.

Bitki uzun ve yumurtalık demetleri vardır. Çok fazla vitamin, mineral ve tuz içerir ve ayrıca mükemmel sindirimi teşvik eder. Ayrıca, “Merenga F1” bir diyet ürünüdür, çünkü 100 g sadece 13 kalori içerir.

Salatalıkların büyüklüğü 10-14 cm, çapı 3-4 cm olup, bir salatalık ağırlığı 80-100 gr olup, meyve, yumrulu beyazımsı dikenler ile tek boyutlu bir görünüme sahiptir. Renk – ince bir cilde sahip ve içeride boşluk bırakmayan koyu yeşil.

Ayrıca bu tür acı değildir. Salatalık taze salata yapmak için kullanılabilir ve muhafaza için uygundur.

Biliyor musun amanHulk’in yüzde 95’i sudan oluşmaktadır.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

“Merenga” çeşitliliği gibi avantajları vardır:

  • mükemmel tat nitelikleri;
  • oldukça kısa bir sürede olgunlaşır;
  • büyük hasat;
  • iyi pazarlanabilir bir görünüm;
  • hasat depolama süresi;
  • Salatalık büyük boyutlara büyümez.

Eksiklikler arasında, bazı hastalıklara karşı zayıf bir direnç vardır.

Diğer çeşitlerin özellikleri ve farklılıkları

Bu salatalık, iki ya da daha fazla çeşit çaprazlanmasıyla türetilmiştir bir melez, çeşit – özelliği olmayan hibrid çeşitlerinin temel fark “Merengue F1» olmasıdır.

Bu nedenle, sıcaklıktaki dalgalanmalara daha uygun, daha yüksek verimlere, çekici görünüme ve erken olgunluğa sahiptir. Ama aynı zamanda melezlerin ikinci jenerasyonda steril olduğunu da bilmeye değer. Bu nedenle, tohumları kendi başınıza toplamanın hiçbir anlamı yoktur.

Bir “Bahar”, “Sibirya çelenk”, “Hector”, “Zümrüt küpe”, “Crispin”, “Taganay”, “parmak”, “Lukhovitsky”, “Gerçek Albay”, “Masha” olarak salatalık bu çeşit göz atın “Rakip”, “Zozulya”, “Cesaret”.

Tarımsal zirai yetiştirme

Salatalık “Merenga” nın ekimi teknolojisi, toprağın ekilmesi için iyi hazırlanmış ekilmeleri gerçeğinden oluşur. Gevşek olmalı, suyu iyi emmeli ve minimum düzeyde asitliğe sahip olmalıdır.

Soğan, biber, mısır, lahana yetiştirilen yerlerde salatalık yetiştirmek en iyisidir.

Toprak sıcaklığı + 14-15 ° C düzeyine ulaşır ve nihayet bütün gece don baypas kadar Ekimden önce toprağın udobrit.Takzhe salatalık beklemelisiniz.

Önemli! Salatalık her seferinde yeni bir toprak parçası üzerine dikilmelidir – aynı yerde 5 yıldan daha sık olmamalıdır.

Bu melez hem tohumlardan hem de fidelerden yetiştirilebilir. Sizin için doğru olan yöntemi seçebilirsiniz. Tohumların büyümesi daha kolaydır ve fidelerden daha iyi bir hasat elde edersiniz. “Merengu F1” yetiştirmenin en iyi yolu – bir serada veya serada.

Fidan yetiştirmek için en uygun sıcaklık + 22-27 ° C’dir. Kaplara ekilir, her filiz ayrı ayrı ve yaklaşık bir ay sonra açık zeminde ekime hazırdır.

Eğer doğrudan toprağa tohumlar atılmasına istiyorsanız, 2-3 cm delik derinliği, sıralar arasındaki mesafe en az 50-60 cm olmalıdır yapmak gerekir. İyi bir hasat salatalık önce patates, lahana ve soğan büyüdü hangi uygun bir zemin bulmalıyız için.

Tohumlar ekildiğinde, üst kısım bir filmle kaplanabilir. İlk sürgünler ortaya çıktığında, etraftaki zemin gevşetilmelidir.

Meyveli “Merenga”, ne tür bir ekimi seçeceğinize bağlı olarak 40-55 günde başlar.

Bir pencere üzerinde, torbalarda, balkonda, plastik şişeler, kova, serada, açık alanda yetiştirilen salatalık inceliklerini öğrenin.

bakım

Salatalık “Merenga F1”, tüm bitkiler gibi standart bakımda ihtiyaç duyar. Zamanında sulama, toprağın durması ve gevşemesi sonuç verecektir.

Kaçış yeterli ışığa sahip olmalı ve bunun için düzgün bir şekilde kapanmaları gerekiyor. 60 cm’lik bir seviyeye kadar, yaprakların aksillerinde 2-5 cm uzunluğunda çiçekler veya sürgünler varsa, bunlar çıkarılmalıdır. Bir yaprak ve bir meyvenin gövdeden bir metre yükseklikte çıkarılması da gereklidir.

sulama

Bitkiler günlük ılımlı sulama gerektirir. Ancak, salatalıkların çiçek açmaya ve meyve vermeye başladığı zaman, bitkinin tükettiği su miktarı artar.

Önemli! Toprak sıkışmasını ve kök sistemine zarar vermemek için salatalıkların ve püskürtücülerle birlikte salatalık serpin. Serpin su salatalık olmamalıdır.

gübre

“Merengu” gübreleme, tüm büyüme ve çiçeklenme döneminde organik gübreler ile en iyisidir.

Bu bileşimler ayrıca kullanılır:

  • “Kristal salatalık” – 1 litre su başına 1-2 g fon, 1 hektar başına 250 litre oranında kullanılır.
  • Çift süperfosfat 400 g, 300 g potasyum sülfat, demir 100 g borik asit ve 100 litre su içinde bir bakır sülfat, 20 g ile karıştırılmış amonyum nitrat 400 gr.
  • 100 litre su, 200 g üre, 100 g potasyum sülfat, 150 g süperfosfat çözeltisi.

Tüm gübreleri tanıtmak, damla sulama sistemi sayesinde daha iyidir.

Biliyor musun “Salatalık” ismi, “olgunlaşmamış” anlamına gelen antik Yunanca “aguros” kelimesinden geldi.

yorumlar

Çoğu durumda, “Merenga F1” çeşidi, iyi bir tadı, çekici görünümü ve büyük bir verimi olduğu için, sadece olumlu eleştiriler toplar.

Bu çeşitlilikten de memnun kalmamakla birlikte, bu durum ekim kurallarına uyulmamasından veya sadece düşük kaliteli tohumlardan kaynaklanabilir.

Gördüğümüz gibi, “Merenga F1” çeşidinin yetiştirilmesi için özel bir bilgeliğe ihtiyaç yoktur ve sonuç mükemmel bir hasat elde etmek için yapılması gereken çabaya değerdir.