Salatalık Libellé: açıklama ve yetiştirme


Salatalık, sadece yazın taze değil, kışın da tuzlanmış, salamura veya konserve ürünleri olarak tüketilen en popüler sebzelerden biridir.

Orada sitede dikim için seçilen bahçıvanlar deneyimli birçok çeşidi vardır, ama bugün, salatalık “Libella” ( “Libelle F1») hakkında konuşmak onun özelliklerini ve çeşitli açıklamasını dikkate yanı sıra tohum Zelentsov ekimi özelliklerini tartışacağız.

Çeşit açıklama

“Liberle F1”, ekimden sonraki 50. günde elde edilen bir ara çeşittir. Hem açık alanda ekilebilir hem de seralarda veya seralarda yetiştirilebilir.

Önemli! Eğer küçük bir kapalı seranız varsa, o zaman “Libell” ekilmesi tavsiye edilir, çünkü arı tozlaşmasına ihtiyaç duyar ve kapalı zeminin verim üzerinde çok iyi bir etkisi yoktur.

Ancak yakındaki bir arı kovanı veya bir arı kovanınız varsa, o zaman bu tür sera koşullarında çeşitler ekebilirsiniz, ancak düzenli olarak havalandırmanız gerekecektir.
Bu salatalıkların bitkileri, genellikle desteklemelerine izin verilen uzun sürgünler ile karakterize edilir.

Salatalık Meyve “Libella” ( “Libelle F1») kadar Zelentsy orta büyüklükte bir açıklama, uzunluğu 13 cm ulaşan ve yaklaşık 150 g çeşitleri verimi 1 kare başına 10 kg kadar ulaşabilir ağırlığında sahiptir. Salatalık, beyazımsı tomurcuklar ile küçük tüberküllere sahiptir, lobların rengi koyu yeşil renk, beyazımsı üstleri, bazen beyaz çizgili ile karakterizedir. Çeşitli geri dönüşümü söz konusu olduğunda çok uygundur yaz sonunda, üzerine düşer eşzamanlı olgunlaşma Zelentsov vardır.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

“Libella” nın çeşitli salatalıklarının, sitelerine hiç ekmiş olan kamyon üreticilerinin olumlu bir özelliği vardır.

Dikkate alınan çeşitliliğin ana olumlu niteliklerini göz önünde bulundurun:

 • mükemmel tat nitelikleri;
 • hasattan sonra yeşillerin iyi korunması;
 • Bazı hastalık ve zararlıların hasara karşı direnci;
 • artan verim;
 • uzun bir meyve dönemi.

Biliyor musun İlk kez, Himalaya dağlarının eteklerinde, bugüne kadar yetiştikleri, vahşi büyüyen salatalıklar bulundu. Ve bu sebze, 6 binden fazla yıl önce “yetiştirildi”.

Salatalıkların yapabileceği eksiklikler arasında şunlar bulunabilir:

 • hızlıca büyümek;
 • acı olmak;
 • görünümü olumsuz şekilde etkileyen beyaz noktalar içerir.

Tarımsal zirai yetiştirme

Salatalık çeşitliliği “Liberle F1”, diğerleri gibi, geniş ve kaliteli bir hasat elde etmek için dikkate alınması gereken kendi büyüme özelliklerine sahiptir.

Biz bu salatalık benzeri melez tanıma tavsiye “Zozulya F1», «Alman F1», «Hector F1», «Masha f1», «Sibirya çelenk F1», «Cesaret F1» ve «Crispin F1».

Tohum ekim

Yukarıda belirtildiği gibi, “Libella” salatalıkları dışarıda büyümekten muzdarip değildir. Toprağa ekilir, ancak sonra +12 ° C’ye ısıtıldıktan sonra olası donmalar da göz ardı edilir. İniş süresinin yaklaşık yarısı – mayıs ortası sonu. Salatalığın iyi gelişeceği doğru yeri seçmek de önemlidir. Bunu yapmak için rüzgardan korunacak en güneşli bölgeyi bulmak gerekir. Toprak bereketlidir, ancak toprak asidik bir bileşim ile karakterize edilirse, ekim yapmak da mümkündür, ancak önceden kireçlemenin yapılması gerekli olacaktır.

Tohumlar ekilmeden önce, her kuyuya bir avuç içinde bir miktarda iyi yanmış kompost eklenmelidir.

Önemli! Her durumda tohumlar çimlenmediği takdirde, bir kuyuya 3 tohum yerleştirilmelidir.
 1. Tohumlar, kuyunun merkezinde, aralarında 2 cm’lik bir mesafe olacak şekilde dağıtılır.
 2. Daha sonra deliklerin toprağa doldurulması gerekir, böylece tabakanın kalınlığı 2 cm’yi geçmez.
 3. Delikler ve sıralar arasında 60 cm’lik bir mesafe olmalıdır.
 4. Soğuk iklime sahip bir bölgede yaşıyorsanız, ekim yapıldıktan sonra ekilen alanın filmle kapatılması tavsiye edilir.
 5. Salatalıklar yükseldiğinde, 3 gün içinde bir kez sulanması gerekir, böylece sulama sırasında su sıcaklığı +22 ° C’den düşük değildir.

Büyüyen fidan

İlk önce fide yetiştirmek için “Libel” salatalık tohumlarını kullanırsanız, daha erken bir ürün elde edebilirsiniz. Bu şekilde Sow tohumları, Mayıs ayının ilk günlerinde tavsiye edilir.

Tohumlar ekime hazırlık olarak hazırlanmalıdır: Bunu yapmak için, en büyük, hasarsız tohumları, tohumları seçerek dikkatlice ayırın.

Seçilen tohum malzemesi% 3 tuzlu su ile doldurulur.

Önemli! Tuzlu çözelti ile tohumları koyun, onlara dikkat etmelisiniz: eğer bunlar tam ağırlıkta ve tankın dibine düşerse, o zaman böyle bir ekim malzemesi yüksek kalitede ve ekim için uygundur. Tohumlar sıvının yüzeyinde yüzeylenmişse, ekim için uygun değildir.

Torba tencerelerinde ekim tohumları gereklidir, böylece açık zeminde ekim yapılırken, kök sistemi zarar görmez, çünkü salatalıklarda transplantasyondan kurtulabilir.

Tohumlar, bir toprak tabakasının altında 2 cm’den fazla olmamalıdır. Sıcaklık, ilk sürgünler görünene kadar +25 ° C’de tutulmalıdır.

Tohumlar çimlendiğinde, hava sıcaklığını +18 ° C’ye düşürmek gerekir.

Fideler açık zemine ekilmeden önce sertleşmenin yapılması gereklidir. Bunu yapmak için, fideleri içeren kapları sokağa götürmeniz önerilir: ilk önce 2 saat, sonra temiz havada harcanan zamanın miktarını kademeli olarak arttırın. Yani bir hafta boyunca fideler ile yapılmalıdır.

Fideler 50×30 cm şemasına göre açık zemine ekilir.

bakım

Salatalık çalıları yetiştirme aşamasında, normal gelişimini sağlamak için bitkilerin bakımındaki bazı nüanslara uyulmalıdır.

Salatalık için en iyi öncüller şunlardır: her türlü lahana, domates, patates, dereotu, maydanoz, havuç, pancar ve ravent.

koşullar

Fideler veya ekim salatalık dikim, verimli ve maksimum friable, zenginleştirilmiş humus, toprakta yapılmalıdır. Fide açık zemine ekildiğinde, film veya örtü materyali ile sıcaklık değişikliklerinden korunmalıdır.

Sıcak bir iklim ile karakterize bir bölgede yaşıyorsanız, kafes üzerinde salatalık yetiştirmek için tavsiye edilir.

Biliyor musun Dünyanın ilk serası, özellikle Tiberius’un en gözde lezzetleri olan eski Roma’dan imparator olan salatalık için tasarlandı.

sulama

Salatalık çok nemli sevgi dolu bir bitkidir, ama yine de çürüyen kökleri önlemek veya çalılıkları hastalıklara zarar vermek için aşırı sulama ile taşınmamalısınız.

Sulama sadece ılık suyla ve bitkinin köküyle gerçekleştirilir.

Hava sıcaklığı düşer ve serin ve yağmurlu günler devam ederse, çürüme ve tüylü küf oluşumunu önlemek için sulamayı azaltmak veya tamamen durdurmak gerekir.
Libella sulama

Ek gübreleme

Salatalık bitkileri, yararlı maddeleri toprağa çok zayıf emdikleri gerçeğiyle karakterizedir.

Normal olarak gelişmiş bitkilere, büyük miktarlarda potasyum gerekir. Dikim veya ekim sırasında herhangi bir organik gübre verilmesi durumunda, ilk sürgünlerin ortaya çıkmasından sonra 2 hafta sonra beslenmenin yapılması gerekmektedir. Fide yönteminde – bir ay sonra, fidan diktikten sonra.

Alternatif mineral ve organik gübrelerin tanıtılması tavsiye edilir, bu tür manipülasyonları gerçekleştirmek için haftada bir kez, toprağı iyice nemlendirdikten sonra olmalıdır. Mineral gübreye alternatif olarak kül kullanılır, 2 yemek kaşığı miktarda nemlendirilmiş toprakta dağılır. l. çalılıkların altında. Kabak bitkileri için uygun ek gübre de kullanabilirsiniz, bunlar özel bir mağazada satın alınabilir.
gübre
Organik gübre hazırlamak için, orta-sıvı bir karışım elde etmek için sığırkuyruğu kepçesinin üstünde küçük bir miktar su kullanılması tavsiye edilir. Çözelti 14 gün süreyle infüze edilir ve sonra üst pansumandan önce 1:10 oranında (suya çözelti) seyreltilir.

Önemli! Kategorik olarak, yeşilliklerin tadı bozulmasını etkilediğinden, giyinme için at gübresi kullanılması tavsiye edilmez.

Hastalıklar ve zararlılar

Çeşitli “Libelle” toz küf tarafından etkilenebilir, küçük lekeler ile karakterize beyaz bir mealy kaplama şeklinde bitkinin yaprak döken veya sap kısmı üzerinde görünür. Daha sonra, tam dağıtımı meydana gelir, bunun sonucunda tabakalar sararır ve kurur. Bu hastalık, nemlenme ve serin havanın korunması sırasında toprakta görülen mantarları kışkırtır.

Pudra küfünüze yatağınızda görünmüyordu, diğer bitkilerle birlikte salatalıkların ekilmesi, yani her yıl aynı yerde yetiştirilmemesi. Aynı bölgede bulunan salatalık ekiminin sıklığı 4 yılda 1 defadır. Bitkilerin meyve vermesi sona erdiğinde, yataktan çeşitli sebze kalıntılarını temizlemeyi unutmamak gerekir.
Yas çiy
Ancak, bitkileri külleme oluşumundan korumayı başaramamış olsaydınız, ilk belirtilerde, talimatlara göre “Topaz” ın işlenmesi gerekir.

Aynı zamanda tüylü küf olarak da adlandırılan peronosporozlu bitkilere zarar vermek de mümkündür. Hastalık, zaman içinde sadece zaman içinde artış gösteren ve bitkinin tamamen kuruduğu yapraklar üzerindeki açık sarı lekelerin ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Hastalık salatalık için oldukça tehlikelidir ve gelişimin herhangi bir aşamasında bunları etkileyebilir. Sulak topraklarda gelişebilen bir mantarın neden olduğu peronosporoz vardır, özellikle duyarlı bitkiler soğuk su ile sulama döneminde peronosporozdan etkilenir.
peronosporosis
Bitki hastalığın ilk belirtilerine sahipse, sulanmayı ve salatalıkların beslenmesini durdurmalısınız. Bundan sonra bir Bordeaux sıvı ile muamele edilir. Oldukça basit bir şekilde hazırlayın: 100 gram bakır sülfat ve 100 gram taze sulu kireç eklenmiş 10 litre ılık su karıştırın.

yaprak bitleri, örümcek akarları ve kök-budak nematodu – Zararlı çeşitli en sık böcek hayret çok nadiren özellikle dirençlidir ve.

Aktif meyve vermeyi ve verimi elde etmek için dikkate bitkilerin dikim ve bakımında bazı nüansları almak – Böylece, salatalık onun bahçesinde büyümeye “Libelle” Önemli olan, oldukça basit.