Salatalık, kornişon

kornişon Bugün mini salatalar çok şaşırtmıyor, estetik görünümleri, yoğunluğu ve esneklikleri nedeniyle uzun zamandır bahçıvanlar arasında popüler.

Salatalık-turşuluk ve özellikleri

Küçük salatalık-turşuluk, Fransa’da, popülerliklerinin nereden geldiği olarak adlandırılır, 9 cm’yi geçmez. kornişon turşu Kind daha da az -. Hem 5 cm mini boyutu hariç, o tuzlama değerinde olan meyve, yoğun, iç boşlukları yok.

Salatalık turşusu Turşular sıradan salatalıklardan çok yararlı maddelerle ve döküntülerin bile 10 cm’lik bir uzunluğu geçmemesiyle farklılık gösterir. Turşular pürüzsüz bir yüzeye sahiptir, silindirin şekli, asitleme yaparken, bu salatalıkların sıradan salatalıklarla her zaman mümkün olmayan elastik ve gevrek olduğu ortaya çıkar.

Bugün birçok çekici özelliklere sahip turşusu çeşitleri, geliştirilen yetiştiricilerin yorulmaz çalışmaları sayesinde: Birkaç hastalıklar (külleme, mildiyösü, vb …) nakil sırasında Güvenliği, yüksek verim, güzel görünüm ve mükemmel tadı bağışıklığın hızlı olgunlaştırma.

Biliyor musun Düzenli besin tüketen turşular kolesterol seviyesini azaltır, vücuttaki metabolizmayı normalleştirir, bağırsakları temizlemeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.

Kornişon pişirme içinde

Büyümenin özellikleri

Küçük salatalıkların düşük sıcaklıklardan korktukları gibi, açık yer ekiminde salatalık turşusu tohumları Haziran’dan önce olmaz. Açık zeminlerde ekimden önce tavuğun önceden fide haline getirilmesi, fideler boyunca gagalı yetiştirilmesi tercih edilir. Mini salatalıklar gevşek, besleyici topraklarda iyi 6-7 pH asitlik indeksi ile büyür.

Sulama salatalıklarının önemi

Sulama salatalık Büyüyen mevsim boyunca turpgiller büyürken, sulama, ılımlı, sulama sırasında, sulama azalır.

Aktif meyve verme döneminde, sulama günlük olarak gereklidir ve sıcaklıkta günde birkaç kez sulanması gerekir.

Önemli! Sulama güneşte dumanı tüten, yapraklar üzerinde aldığını nem, bir yanık bırakmadı böylece, püskürtme veya sabah veya akşam, öğleden sonra oda sıcaklığında savunulan su taşımak için arzu edilir.

Turşusu için gerekli üst pansuman

Mini boy salatalar orta derecede üst sosuya ihtiyaç duyarlar, aşırı gübre, özellikle azotu tolere etmezler. Ekimden iki hafta sonra, ilk üst pansuman fideler için dengeli bir kompleks bileşim ile gerçekleştirilir (“Rastorin A”). Daha iyi bir yumurtalık meyvesi ve meyvenin kendisi için, salatalıkların bir kez potasyum nitrat ekleyerek potasyum ihtiyacı vardır.

Dikkat lütfen! Keskin sıcaklık değişikliklerine sahip kararsız havalar varsa, turşular büyümelerini ve gelişimlerini yavaşlatabilirler. Anti-stres yara örtüleri ile bitkileri destekleyin – “Sağlıklı Bahçe” veya “Ekolojik”.

Zamanında hasat

Hergün hasat
Mini-rendelenmiş meyvelerin meyveleri, yumurtalıktan iki gün sonra soyulabilir. Zaten bu formda, büyüklüğüne rağmen korunabilirler – tam gövdeli gevrek ve yoğun bir salatalıktır. Salatalık turşusu, 3 – 9 cm’lik büyümeye ulaşıldıktan sonra günlük olarak toplanır. Turşulardan elde edilen turşulardaki salatalıkların üzerlerine düşürülmemesi ve hasattan sonra kışın hasat işleminden önce depolanması için iyi bir yerde saklanması gerekir.

İlginç! Salatalık birçok çeşidi vardır: turşular hariç, hala Orta ve Güney Amerika’nın yerli olan angur boynuzlu salatalık gibi; kivano – muz tadı ile salatalık, İsrail’de yetiştirilen, Orta Amerika, Yeni Zelanda diyet beslenme için; Dosakaai – köri salatalık, tatlı bir tat ile Hint çeşitliliği; Melotrya – sadece yenilebilir meyvelere değil, aynı zamanda kök bitkilerine de sahip olan bir Afrika salatalık.

En ünlü turşular

Bugün kültürde kornişon salatalarının pek çok ismi vardır. Farklı özellikleri ve yetiştirme yöntemleri ile çeşitleri: seralarda, seralarda, açık alanda; arılar tarafından tozlaşan ve sadece vejetatif yöntemle çoğalan çeşitler. Özellikle yeni olanlar her gün ortaya çıktığı için tüm çeşitler tarif edilemez. Bugün en popüler çeşitlerden bazılarını düşünelim.

“Mutlu şirket”

Neşeli şirket
Erken olgunlaşma, kendi kendine tozlaşma, en iyi turşulardan biri, hem serada hem de açık alanda yetişen salatalık.

Yüzeyde büyük tüberküllere sahip bir silindir biçimindeki salatalık, 9 cm’ye kadar büyür.Fakat, kök çürümesi de dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı dirençlidir.

“Moravyalı Gherkin”

Arılar gibi “Moravyalı”, yani açık alanda büyümek daha iyidir. Çeşitlilik 6 ila 9 cm arasında büyür, salatalıkların yüzeyi orta-hummocky olup, seralarda ve yataklarda yetiştirme mümkündür. “Moravyalı cornich” hastalıklara dayanıklıdır.

“Paris Gherkin”

Paris kornosu “Parisli cornichon” – tozlaşan arılar çeşitli, yüksek verim. Yüksek çalılar çok uzun kaynaklanmaz, açık zeminde büyümek istenir.

Konserve için idealdir. Meyveler uzun – 12 cm’ye kadar, bir silindir şeklinde, meyvenin kütlesi yaklaşık 85 gr.Çabuklu gevrek, yoğun, acılık yoktur.

“Prima donna”

Bu çeşit olgunlaşır, bir sundurmada veya pencere üzerinde büyürken oldukça uygundur. Meyvenin uzunluğu 11 cm’ye kadar renk, doymuş yeşil renktedir. Çeşitlilik meyve bakımından zengindir ve mükemmel tat özelliklerine sahiptir.

Kuşkusuz artı mini salatalık – bu ilk meyveleri topladıktan sonra yüksek verim, aşağıdaki bağlı. En lezzetli marine edilmiş salatalık turşulardan elde edilir. Kış aylarında, yeşil çıtır ve sulu salatalık sadece tadı memnun etmeyecek, aynı zamanda şenlikli bir masa süsleyecek.