Salatalık “Ecole F1”: tarım ürünlerinin özellikleri ve yetiştirilmesi

Ecol f1
Salatalıkların uygun çeşitliliğini seçmek, verim hakkında şüpheler, çeşitliliğin hastalıklara karşı direnci, tat özellikleri ve ekim, yetiştirme, saklanma özelliklerine bağlı olarak belirlenmesi zordur. Bu yazıda, sabahları en iyi salatalıktan olan “Ecole F1” salatalığı ile ilgili tüm heyecan verici konuları ele alacağız. Aynı zamanda, çeşitliliğin artılarını ve eksilerini hesaplıyoruz.

Islah tarihi

İncil’de salatalıklardan bahsedilmektedir. Ama modern orta boy salatalık “Ecole F1” tohum seçimi yapan Syngenta Seeds B.V. şirketi tarafından yetiştirildi. Aynı zamanda bugün piyasaya tohum tedarik ediyor.
“Ecole F1” in ilk testleri 2001 yılında gerçekleşti. 2007’de de kayıt defterine çeşitli girdiler girildi. Tohumlar, ebeveyn çeşitlerinin hatlarına karşı yüksek verime neden olan “temiz çizgiler” geçiş yöntemi ile elde edilir.

Biliyor musun Doğada “Çılgın salatalık” adı verilen otsu bir bitki vardır: olgunlaştığı zaman, meyve içinde 6 metre kalınlığında tohumlar “çeker”.

Ecol f1

Özellikleri ve ayırt edici özellikleri

Salatalık “Ecol” özelliklerine bakalım ve çeşitliliğin detaylı bir açıklaması ile başlayalım.

salatalık gibi diğer çeşit Oku: “Libelle”, “Merengue”, “BAHAR”, “Hector f1”, “Zümrüt küpe”, “Crispin f1”, “Taganay”, “parmak”, “Gerçek Albay”, “rakip”.

çalılar

Bitki orta saplı ve uzun boyludur. Kısa aralıklar sayesinde kompakt. Birkaç ek filme sahip, ana sapın büyümesi sınırsızdır. Yapraklar koyu yeşil, orta büyüklükte ve daha küçüktür. Stres sonrası mükemmel bir şekilde restore edilmiştir.

Bir dişi çiçek çeşidi vardır, çiçek buketleri – bir düğümde birkaç meyve tarafından elde edilir. “Ecole F1”, erken olgunlaşmanın kendi kendine tozlaşan melezleri olan partenokarpik ve erişilebilir kelimeler grubunu ifade eder.

meyve

Salatalıkların uzunluğu 4-10 cm’ye ve kütle – 95 gr’a ulaşır, meyveler açık yeşil şeritler ve az sayıda leke ile yıkanır. Orta boy darbelere ve yüksek yoğunluklu beyaz sivri uçlara sahip düzgün ve güzel silindirik bir şekle sahiptirler. Yeşilin uzunluğu ve genişliği 3.2: 1’dir.

Cilt incedir. Hamur gevrek, hassas ve kokulu. Ortada boşluk yok, tadı mükemmel: tatlı, acılıksız (genetik bir özellik).

Biliyor musun Salatalık% 95 su içerir. Ve 1 kilogramlık salatalıktaki 150 kalori sayesinde diyet ürünüdür.

Ecole f1 meyvesi

verimlilik

Rakamlarla, 1 hektar başına en az 12 ton. 1 hektar başına 293 centric sonucu alsanız bile, zaten “Aist” türünün veriminden daha hektar başına 72 cent daha fazladır. Bitki örtüsü 42-48 gün boyunca görülür. Meyvelerin ilk iki haftasında – üç meyve örneği. Hasat Ekim ayı başlarına kadar bitmez.

Avantajları ve dezavantajları

Salatalık “Ecole F1” saygın bir melez çeşididir. Geniş bir yelpazede kullanılır: ekşi, konserve, taze yemek için. Hepsinden iyisi, salamura ve tuzlanmış formda tadı gösterir.

şekerleme

Güvenilirlik için bu salatalık – tüm salatalık salatalık:

  • Yüksek ve istikrarlı bir hasattan her zaman emin olabilirsiniz. Tozlaşma olmaksızın dokuz yumurtalık sayesinde meyve her düğüm tarafından sağlanır.
  • Buket tipi çiçeklenme nedeniyle çoğul turşular ve turşular garanti edilir.
  • “Ecole F1” nin tadı mükemmel.
  • Tradeability% 75’tir ve depolama her zaman kaliteyle iyi birer dostudur.
  • Tütün mozaik virüsünden veya külleme, kahverengi yamadan (cladosporium) muzdarip olmaz, hastalığa karşı dirençlidir.
  • Kültivasyonda iddiasız.
  • “Ecole F1” çeşidinin ayırt edici bir özelliği: meyveler, kuraklık, sulama eksikliğinden, diğer çeşitlerde olduğu gibi düşmekten vazgeçirirler.

Ecol f1

Önemli! F1 nedir? İşaret, ilk nesil melezin tohumları olduğunu söylüyor. Yani, minimum alanla maksimum meyve alırsınız. Ama toplanan tohumlar gelecek yıl kendi kendine çimlenmeye uygun olmayacak.

eksileri

  • Prickly zelenes, zamana göre değil toplanırken namlusuzdur ve çekici olmayan bir tat sergiler.
  • Küf kabarıklığı olan lezyonlarda (peronosporoz) güvenlik açığı.
  • Tohumlar, eğer evde toplanırlarsa gelecek yıl ekime uygun değildir.

Salatalıkların tığ işi şeklinde yetiştirilmesi

Meyvecilik ve büyüme, açık bir zemine ve bir filme sahip seralara, seralara ve barınaklara mükemmel şekilde uyarlanır. Çeşitlilik iddiasız olduğu için, irrigasyon dışı yöntemin koşu yöntemini düşünün.

Optimal zamanlama

Mayıs ayı sonu, Ukrayna iklimi için tohum ekim zamanıdır. Toprağın 10 cm derinlikte ısınması için gerekli sıcaklık +15 … + 16 ° C’dir (aksi halde bitki yavaş yavaş gelişir). Diğer bir dönüm noktası gündüz sıcaklıklarının +22 … +24 ° C’ye ve gece 18 ° C’ye ulaştığı zamandır.
Salatalık tohumları

Bir yer seçin

Orta lif ve gevşek topraklar da mükemmel uyum sağlar rüzgardan ve yeterli aydınlatmadan korunmaya ihtiyaç duyar. Geçen yılın patates, soğan, biber, baklagiller, lahana ekimi yeri çok uygun.

Önemli! Fide yapışırsanız, unutmayın: salatalık için toplama zayıf bir noktadır. Her bitkinin kendi “evi” vardır. Ekim’in ortasına kadar yapılması önerilir ve bir ay içinde bir ay içinde ekim yapılması gerekir.

Tohum hazırlama

Aşı yaş 2-3 yıl önce ıslatılmış, daha verimli, bu büyüme faktörleri ( “Appin” ve “Zirkon” veya çözelti “nitrofosfat” su ve kül için kullanılacak – 1 saat l: .. 1 x 1 çorba kaşığı .. ). Tohumlar 2 yaşından küçükse, 60 ° C’ye ısıtılırlar. Tohumlar … çözeltisi ile ya da +25 arasındaki bir sıcaklıkta kabın nemli gazlı bez yalan + 30 ° C, önceki gün kayda değer şişme çift olmalıdır.

Site Hazırlığı

Gelecek yıl salatalık “Ecole F1” yetiştirmeyi planlıyorsanız, ama toprak uygun değildir – sonbaharda, sıkıştırılmış ve ağır toprağı ahşaptan yapılmış talaşla zenginleştirme zamanı gelmiştir. Tohum dikmeden hemen önce, zeminin kuru, gübre veya kompost eklenmesi gerekir.

Toprak hazırlığı

Tohum ekimi: şema ve derinlik

Dikim sırasında, tohumlar orada görünmeden önce doğrudan deliğe veya yatağa su vermek önemlidir. 3 cm derinlikte yataklara dikilen ve birbirinden 15-17 cm olan bu sıralar 60-65 cm olmalıdır, kuyular da uygundur, her biri 1.5-2 cm derinliğe, birbirinden beş tohum uzağa indirilebilir.

Önemli! İlk birkaç günde, sıcaklık gece gözle görülür şekilde düşerse, filizlenmiş tohumları tohumla kaplamak önemlidir.

Bakım özellikleri

“Ecole F1” ve aşırı büyüme koşullarına karşı dayanıklı olmasına rağmen, bununla ilgilenin: su, ot, toprağı gevşetin, besleyin.

Ve yüksek verim sağlamak istiyorsanız, sonuç her sapta aşağıdan 6 knot “kör” olmalıdır. Bu demektir – sinüslerin yumurtalıklarını kaldırın. Sır ayrıca güçlendirilmiş bir kök sisteminin gelişmesine de katkıda bulunur.
Toprak gevşetme

Çalıların kalınlaşmasının hastalıkların önlenmesine ve sonuç olarak sebze ya da bütün çalılıkların sunumu kaybına izin verilmez. Dikimden 10 gün sonra, sürgünlerin 10 cm’lik bir mesafeye kadar inceltilmesi gerekir Yaprak oluşumunda, işlem tekrarlanmalı, çalılar arasında 20-25 cm.

Önemli! Gereksiz filizlerin, yerden çekilmemesi, ancak bir bıçakla çıkarılması önemlidir. Doğruluk komşu bitkilerin kök sistemini korur.

sulama

Salatalık için çok fazla su – toprağın üst kısmındaki kök sisteminin yeri gereği bir gereklilik. Yetersizlik nedeniyle, özellikle sıcak yaz aylarında, tadı ve rengi, verimi de bozabilir.
Çiçeklenmeden önce, her 3-4 günde bir, ve diğer durumlarda – her 2-3 günde bir, yumurtalık görünümünden itibaren her 5 günde bir suya ihtiyacınız vardır.

Bitkilerin sulanması önerilir, akşamları veya sabahları varildeki güneşte günde + 25 ° C’ye ısıtılır. Bitkilerin köklerine zarar vermemek için püskürtmenin (sulama kabının) daha iyi bir yolu. Gün sulama, yapraklarda yanıklara neden olabilir.
Yağmurlu havalarda, sıcaklık düştüğünde, daha az su gerekir: aksi takdirde kök sistemi çürür.

Sulama salatalık

Önleyici püskürtme

İlk üç yaprak gövdede ve meyvenin görünümünden önce ortaya çıkmaya değer. Önleme için “% 4 – 250 / SC” veya% 0.02 “Farmayoda” çözeltisi çözeltisinin% 0.05 çözeltisi kullanılır.

Ek gübreleme

Salatalık yukarıdan büyür ve bu nedenle gerekli miktarda yararlı eser elementler ile tam olarak kendini sağlayamaz. Bir gübre olarak “Ecole F1” Yardım ve size verim sağlayacaktır.
Üst pansuman için zaman sulamadan önce 4 saattir. Prosedürden sonra, gübreyi yapraklardan yıkayın, çünkü yanıklara neden olabilir.

İnişten sonra ilk iki yaprak ortaya çıktığında, bir çözelti hazırlayabilirsiniz: 10 litre su + 10 gram amonyum nitrat, potasyum tuzu, süperfosfat. Yarım ay sonra yeniden başvurmak, ancak kuru malzemelerin sayısını ikiye katlamak. Meyvelerin başlangıcından itibaren her 7 günde bir 10 litre su ve 30 gr potasyum sülfat solüsyonu eklenmelidir.

destek

“Ecole F1” çeşitliliği için optimum büyüme özelliği, burcu dikey olarak tutmak için desteklerdir. Bu yöntem, daha çok çalılıktan kaynaklanan verimi ve hastalıkların yayılmasını önleme yeteneğini (neredeyse her zaman toprakla temas ettiğinde ortaya çıkar) sağlar. Çalıların bakımı da zamanla azalır.
Salatalık desteği

Destek için gerilmiş kafes tel, demir ipi veya kafes, ahşap kullanın.
Desteğin 30 cm altında gelişen tüm sürgünler kaldırıldı. Kökün tele dönüştüğü zamanı kaçırmayın: o zaman kafesin etrafına iki kez sarmak, küçültmek ve 3 yaprağı geri adım atmak için büyüme noktasını sıkıştırmak önemlidir.

Ürünlerin hasat ve depolanması

Hasat sırasında salatalık “Ecole F1” için en uygun boyut – 5-7 cm (yeşil). Turşu 3-5 cm uzunluğunda ve turşular – 8 cm’den daha fazla değil, 4 cm’den az olmamalıdır.

Sararmış sürgünler ve çürümüş yaprakları kaldırarak boyunca, sabah veya akşam 2 günde bir ihtiyaç duyduğunuz salatalık toplayın. Meyveler “Ecole F1” çabuk olgunlaşır ve uygun hale gelir – tatsız, büyük, sert. Her gün toplanması sürekli çok sayıda turşu sağlayacak ve verimi artıracaktır.

Önemli! Hasat yaparken, bitkilere zarar vermemek için olabildiğince dikkatli olmanız gerekir! Sapı sap üzerinde bırakarak bir budayı veya bir bıçak kullanabilirsiniz. Ve kendi ellerinize dikkat çekmek için, iş eldivenleri giyin.

İlk salatalık, tohumlar açık zemine ekildikten bir buçuk ay sonra ortaya çıkar. Eylül-Ekim ayına kadar hasat etmeye devam edin. Bir sonraki sezonda aynı yerde bir salatalık yetiştirmek istiyorsanız, bahçedeki tüm meyveleri ve sapları çıkardığınızdan emin olun.
Salatalık toplama
Taze meyvelerin raf ömrü, serin ve gölgeli bir yerde birkaç gün (en iyi seçenek 5). Buzdolabında – 7 gün. Ve nemli bir bezle bir pakette mümkün ve tüm 10 gün!

Ecole F1’in değerlerini ve dezavantajlarını değerlendirin ve seçin! Salatalık, Roma imparatoru Tiberius, Napolyon ve Mısır firavunları tarafından seçildi.