Rutabaga ne kadar yararlı

İsveçli
İsveçlibitki-melez lahana ve şalgam, vatanı İsveç kabul edilir.

Bu kök sulu, baharatlı sarımsı beyaz bir ete sahiptir, turp, turp ve her çeşit lahana akrabasıdır.

Dikim için kurallar

Bir rutabaga nedir, zaten açıktır, bu kökün ekilmesinin ana anlarını açıklığa kavuşturacağız.
Dikimden önce, kazılmış fossa iyi sulanır, fidenin kökü bir kil karışımında ıslatılır. Bitki boyunda yüzeye çıktı. Tekrardan sonra, delikleri sulayın ve toprağı sıkıştırın.

Optimum dikim zamanı

çekim
Fideler, bir çift yapraklar olduğunda, tohum ekiminden bir buçuk ay sonra ekilir. Zaman çizelgesinde, bölgenizdeki hava durumu tarafından yönlendirilmeli, yaklaşık tarih Mayıs ayı ortasıdır. Rutabaga geç sonbaharda ekilebilir. İlkbaharda bu ekimle, düzgün sürgünler bile ortaya çıkar. Mayıs ayından birkaç hafta önce ortaya çıkıyorlar.

Ekim için bir yer seçimi

Bir pantolon dikerken, kendinizi seçin, ancak bir site seçmek için temel kurallar vardır. Yeraltı suyu derin olmalı ve toprak verimli, tınlı veya kumlu tınlı, muhtemelen turba olmalıdır. Dikim yeri önceden hazırlanır – sonbaharda.

Toprak, kompost veya humusla, süperfosfat ve potasyum tuzu ilavesiyle, metrekare başına yaklaşık 30 gram gübrelenir. Gübreleri uygulamadan önce toprağı dolomit unu ile serpebilirsiniz.

Rutabaga tohumlarının ekimi için hazırlık

Çimlenmeden önce tohumlar özel bir çözelti ile dekontamine edilmelidir: 25 g sarımsak pirzola, 100 g su dökün. Tohumlar bu karışımda tutun, sonra temiz su ile durulayın ve kurulayın. Tohumları filizlendirmek için, nemli maddeye sarılır ve filizlerin ortaya çıkmasına kadar muhafaza edilir.

Şema ve iniş derinliği

İsveçli
Açık bir toprak üzerinde bir İsveçliyi düzgün bir şekilde nasıl ekilir: Delikler bir satırda, satırlar arasında – yarım metrelik bir mesafede 20 cm’lik bir alanda kazılmaktadır. Kum deliğe dökülür, daha sonra fideler düzgünce serilir ve kum ve turba ile kaplanır.

Düşme ekildiği zaman, deliğin derinliği, ekim fide yöntemiyle aynı mesafede 3 cm’ye kadar yapılır. 2-3 tohumlara konan delikte. Kumu ve bir kompost tabakasını serpin.

Rutabagus’un yetiştirilmesi ve bakımı

Sıcak hava şartlarında pantolonun yetiştirilmesi daha verimlidir. İlk sürgünler + 3 ° C’lik bir sıcaklıkta delinir ve kök bitkilerinin büyümesi ve oluşumu için en iyi sıcaklık + 16-18 ° C’dir.

Dikkat lütfen! Pantolon, ısıyı kötü bir şekilde tolere ediyor. Hava sıcaklığı + 21 ° C’nin üstünde olduğunda, meyveler meyve sularını ve tatlarını kaybeder.

Toprağın gevşetilmesi ve ayıklanması

İsveçli
Alabalık otunun bakımı, ayıklama, gevşetme ve dağılmayı öneriyor. Ayıklama, sıralar ve sıralar arasında gerçekleştirilir, topraktan besinleri emen yabani otlar çıkarılır.

İlk kez fideleri diktikten hemen sonra toprağı gevşetin, yağmur veya sulamadan sonra gevşetmek en uygunudur. Bir sezon için 8 sm derinlikte bir toprağın beş gevşetilmesi.
Yaprakları kaplayan rozetlerin yumurtalık döneminde pantolon bacağı ladinler.

Sulama ve gübreleme

Kuru bir yaz aylarında, sulama genellikle yapılır, ancak toprağın ıslatılması imkansızdır: rutabaga, sulu ve taze olarak yetişir. Sulama için ılık ve sabit su kullanılması tavsiye edilir.

İlkbahar ve yaz için, mineral gübrelerle birlikte 2-3 ek gübre, alternatif organik kimya harcayabilirsiniz. Yaz başlangıcında, kül çözeltisini süperfosfat ilavesiyle besleyebilirsiniz. Bu üst giysi, sulama ve gevşetmeden sonra gerçekleştirilir.

Biliyor musun Meyvelerin iyi gelişmesi ve tadın iyileştirilmesi için aşağıdaki elementler yararlıdır: potasyum, fosfor, bakır, manganez, bor. Fosfor, tatlıları tatmaya ekler ve bor, akıcılık ve hafif bir kağıt hamuru verir.

Haşere Kontrolü

İsveçli
Alabalık, parazitlere hastalıklardan daha duyarlıdır. Çoğu zaman lahana sinekleri, yaprak bitleri ve pire tarafından saldırıya uğrar. İkincisi ile, kül ile savaşabilir, satırlar arasında dağılır.

Lahana sine karşı naftalin ve nehir kum kuru karışımı, bir ila on hazırlar. Karışım ayrıca yataklara dağılmıştır. Prosedür on gün sonra tekrarlanır. Lahana yaprak bitleri su ile evsel sabun çözeltisi ile püskürtülür, bazen kül eklenir.

Önemli! Bitkiyi sert kabuklu pirelerden korumak için, ekimden sonra fideler odun külü ile toz haline getirilir.

Alabalık hastalığını azami ölçüde azaltmak için, toprağın derin bir kazı yapması, önleyici spreyleme ve kuru karışımlarla pudralanması ve ekimden önce tohumların dekontamine edilmesi gerekir.

Rutabaga’nın kök bitkilerinin toplanması ve depolanması

Eğer yazlık kullanım için pantolon giyerseniz, kökler olgunlaştıkça hasat toplanır. Büyük meyvelerin her zaman sulu ve lezzetli olmadığını, boyuttan sonra kovalamayacağını unutmayın.
Kış depolama için temizlik, Eylül ayı başlarında başlar, ilk dondan önce bitirmeniz gerekir.

İsveçli
Kökleri kuru ve ılık bir havada toplayın, böylece daha iyi saklanacaktır. Pantolonlar elle dışarıya çekilir ve havalandırılan bir yerde kurumaya bırakılır. Hasarlı veya çatlak meyveler yiyin: uzun süreli depolama için uygun değildir.

Iyi kök bitkileri ile, iki santimetre bırakarak, kutuları dökülen, kum dökülen üstleri kesti. Kış için bir rutabaga saklanması, sıfırdan dört dereceye kadar bir sıcaklıkta gerçekleşir.

Rutabaga’nın faydalı özellikleri

Rutabaga zengin kimyasal bileşiminde. Bu içerir: proteinler, yağlar, hafif karbonhidratlar, lif. Bileşimde mevcut olan vitaminler: askorbik asit, A vitamini, bir B vitaminleri, karoten, rutin ve uçucu yağ grubu. Çok sayıda mikroelement: potasyum, kalsiyum, bakır, fosfor, demir, sodyum ve sülfür.

Yukarıdakilerin hepsinden sonra, soru şudur: rutabaga ne kadar yararlıdır, kapalı olarak kabul edilebilir.

Stomatit için rutabaga tohumlarının infüzyonu kullanılır. Kök bitkileri diüretik ve anti-enflamatuar ajan olarak kullanılır. Bitki suyu yaraları ve yanıkları iyileştirir.

Alabalık, çözücü ve balgam söktürücü bir etkiye sahiptir, kuru öksürük, akciğer ve bronşiyal hastalıklar için kullanılır. İsveçli

Kışın, beriberi ile, rutabaga, değerli bir vitamin ve mikro element kaynağıdır. Uzun bir süre, yaşlı adamlara canlılığın korunması için eski pantolonlar verildi. Çok miktarda C vitamini sayesinde, rutabaga soğuk algınlığıyla savaşmakta ve bağışıklığı desteklemektedir.

Rutabaga’yı kullanmaktan kim kaçınmalıdır?

Rutabaga’nın geniş bir kontrendikasyon yelpazesi yoktur. Kök ekin yüksek oranda askorbik asit içerdiğinden gastrit, ülser için yemek tavsiye edilmez.

Gastrointestinal sistemin diğer bozukluklarında, rutabaga’nın kaba bitki lifleri mukozada tahrişe neden olabilir. Aynı nedenden dolayı, pantolonu küçük çocuklara vermek tavsiye edilmez.

İlginç bir gerçek! İsviçre’de Richtersville şehrinde, her yıl Kasım ayında, İsveç’e adanmış bir tatil var. Yüzüncü yıl dönümü 2004 yılında kutlandı.

Allerji hastaları, pantolonun bileşimini bilmelidir: kök ürünündeki herhangi bir elementin bireysel hoşgörüsüzlüğü mümkündür.