Rutabaga: Bu nedir ve kullanımı nedir?

İsveçli
kadar popüler değil sebze – lahana en yakın akrabası, şalgam ile karşılaştırıldığında. Ne şalgam ve nasıl görünüyor birçok sorusu üzerine, en iyi ihtimalle, bu bahçe bitkileri bir şalgam veya pancarı gibi görünüyor o hatırlar. Ancak, bu kök bitki daha yakından göz atmalısınız – İyi tat ve kullanışlı özellikleri bir kümesi vardır.

Bu nedir?

Sebzenin kendisi lahana ailesinin lahana ailesine ait. Rutabaga’nın lahana ve şalgamların geçişi sonucu ortaya çıktığına dair bir hipotez vardır. Bu iki yıllık bir bitkidir. İlk yıl ekimden sonra, ikinci yıl içinde kökler ve yapraklar oluşur – sarı çiçekler ve daha sonra tohumlar ile vuruyor. Donmaya karşı dayanıklıdır. Kumlu tınlı ve tınlı topraklarda mükemmel hissediyor.
İsveçli
Bir rutabaga’nın kökü, çeşitliliğe bağlı olarak farklı bir şekle sahip olabilir – silindirik, yuvarlak, oval. Onun eti sert, beyaz veya sarıdır. Peel, yine, çeşitliliğe bağlı olarak yeşilimsi, mor, sarı, vb. Yapraklar etlidir.

Kalori ve besin değeri

Rutabaga, düşük kalorili bir sebzedir (100 g ürün başına sadece 35-37 Kcal), bu da insanların figürlerini seyretmek için caziptir. Ham, kızartılmış, fırında pişmiş, pişirilmiş olabilir. Kısmen tatmak için çiğ sebze, şalgam, kısmen lahana hatırlatıyor.

Ürünün besin değerine gelince, içerdiği besinler bir kişinin tam beslenmesi için açıkça yeterli değildir. Karşılaştırma için, aynı buğday ekmeği yaklaşık 9 kat daha fazla protein, 32 kat daha fazla yağ, 6 kat daha fazla karbonhidrat içerir.
Rutabaga'nın kalori içeriği
100 g çiğ kök sebzeler şunları içerir:

 • 0.1 g yağ (hardal yağı);
 • 1.2 g protein;
 • 7.7 g karbonhidrat;
 • 2.2 g diyet lifi (fiber);
 • 0.2 g organik asit;
 • 7.0 g mono ve disakkaritler;
 • 87.7 g su.

Rutabaga Malzemeler

Bu sebzede A, B1, B2, B5, B6, B9, C, E, H, PP vitaminleri bulunur. Zengin sebzeler ve mineraller. İsveçli
Yani, kök bitkilerinde, 100 gram ham hamur içerir:

 • 238 mg potasyum;
 • 41 mg fosfor;
 • 40 mg kalsiyum;
 • 14 mg magnezyum;
 • 10 mg sodyum;
 • 1.5 mg demir.
Önemli! İsveçli şalgam eş nitelikli besin değeri ve besin içeriği Buna ek olarak, belirli bir C vitamini, tüm mineral ve vitaminler diğer sebzeler daha ona daha fazla işlem için saklanır.

Kullanım nedir?

Bu kökte bulunan büyük miktarda potasyum, kronik yorgunluğun üstesinden gelmeye yardımcı olur. Kalsiyum kemikleri güçlendirir. A, PP, E, H’nin yanı sıra B vitaminlerinin varlığı, onu güçlü bir anti-vitamin ilacı yapar. C vitamini, hemoglobin sentezini ve vücudun genel olarak güçlendirilmesini destekler. Ayrıca, içerilen hardal yağı nedeniyle, rutabaga iyi bir diüretik, yara iyileştirici ve anti-enflamatuar bir maddedir.
İsveçli
Kuru bir öksürük ile iyi bir iş yapar, onu hastanın öksürmesine yardımcı olan ıslak öksürüğe aktarır. Mükemmel bir bağırsak temizleyici olan elyafı unutmayınız. Rutabaga’nın yararlı özellikleri, doktorların kabızlık ve ateroskleroz için kullanmasını tavsiye etmelerini sağlar.

Önemli! Tüm kullanışlı özellikleriyle, bazı durumlarda rutabaga kullanımına karşı kontrendikasyonlar vardır. Gastrointestinal sistem problemleri olan kişiler tarafından yenilmez, bu gibi durumlarda sağlığa zararı faydalarından daha fazladır. Aksi takdirde, herhangi bir kısıtlama yoktur.

Bir ürün nasıl seçilir

Kavun çeşitleri sofra ve yemdir. İkincisi kök bitkinin beyaz etinde farklıdır, yemek odalarında ise küspe sarıdır. En popüler masa çeşitleri “Krasnoselskaya”, “İsveçli sarı”, “Vilma” dır. Çok sulu ve tatlı bir kök, çeşitli “Lizi” ve tadında benzer bir “Ruby” türünü verir.

uygulama

Rutabaga, hem tıbbi amaçlar için hem de diyetisyenler ve aynı zamanda güzellik uzmanları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tedavi için

Yukarıda belirtildiği gibi, bu sebze öksürük için iyidir. Kök ince bir rende rendelenmeli, bir kaşık bal ilave edilmeli ve bu çamurun demlenmesini bekletilmelidir. Meyve suyu ortaya çıktığında, tülbentten geçirin. Ortaya çıkan ilacın bir çorba kaşığı günde üç kez kullanılması tavsiye edilir.
Püre püresi
Kabızlık olduğunda, bitki bir püresi olarak kullanılır. Bunu yapmak için kök bitkileri plakalara kesilir ve suda kaynatılır. Sebze yumuşadığında, bir yemek kaşığı bitkisel yağ ve limon suyunu tencereye ekleyin ve ürünü 10 dakika daha kaynatın. Daha sonra, bitmiş kök pürede yoğrulur, bu da gece, yaklaşık 100 gram tüketilir.

Biliyor musun Eski günlerde, pürülan yaraların ve yanıkların erken iyileşmesi için, rutabaga suyu kullanıldı. Fakat o zamandan beri, tıp çok ileri adım atmıştır, bu nedenle, bu gibi durumlarda, modern doktorlar tarafından önerilen ilaçları kullanmak hala gereklidir. Ve bu sebze bir zamanlar kızamık ile tedavi edildi.

Kilo vermek için

Düşük kalorili içeriği, etkileyici bir vitamin ve mineral seti nedeniyle, çeşitli kilo verme diyetlerinde rutabaga yaygın olarak kullanılmaktadır. Kilo kaybı için daha gevşekBuna ek olarak, sebzede bulunan selüloz, cüruf ve toksinleri vücuttan uzaklaştırmak için iyidir ve ayrıca sindirim ve metabolizmayı geliştirir.

Cilt ve saç

Bir rutabaga suyu, onun acnesini ve döküntülerini bertaraf etmek için yüzü siler. Bu prosedür günlük olarak gerçekleştirilir. Ayrıca, kafa derisine düzenli sürtünme ile bitki suyunun saç büyümesini teşvik ettiği düşünülmektedir. Ovuşturdu kök kırpma yapmak ve kozmetik vitamin maskeleri temelinde. Örneğin, ekşi krema ile karıştırılmış patates püresi yulafın durumuna. Elde edilen karışımda bir çay kaşığı bal ve tuzlu su ekleyin. Maske 10-15 dakika süreyle uygulanır.

Akne ve döküntüleri cornflower, söğüt, lagenariya, ebegümeci, frenk soğanı, fındık, Kalanchoe kurtulmak yardımcı olacaktır.

Yemek pişirmek

Bu sebze Almanya, Finlandiya, İsveç ve diğer birçok ülkede çok seviliyor. Ham haliyle, genellikle salatalarda kullanılır. Ancak bu yararlı kök daha karmaşık pişirme için oldukça uygundur. Haşlanmış pantolonlar bir şekilde patates gibi tadı ve et ya da balık için bir garnitür olarak kullanılır. Sebze çorbalarda da kullanılır. Fındık ve balla pişmiş, mükemmel bir tatlıdır.
Rutabaga güveci
Kök meyveleri, hemen hemen her sebze yahnisine uyum sağlar. kaz yavru 350 g pişirme kabına katlanmış Böylece, eğer 100 g İsveçli ve patates gibi yaklaşık 50 g havuç, soğan buraya eklemek, kümes hayvanları kemiklerinden suyu her 0.5 pour l, en az söndürme en saat sonra bir kaç Ateş harika bir yemek olacak.

Kök bitkilerinin hasat ve depolanması

Hasat vintage, çeşit ve bölgeye bağlı olarak Ağustos-Eylül aylarında hasat edilir. Biz bir gölgelik altında açık havada kurutulmuş zemin, onları temizlemek, tabanın altında hasat edilen kök bitkileri tepeleri kesmek ve onlar toplu olarak yaklaşık bir yıl boyunca saklanır kiler, taşındı.

Biliyor musun 2011’de internet, dev pantolonunu tutmakta zorlandığı için Newport’tan (İngiltere) Ian Neal’ın fotoğrafını çekti. Yetiştirdiği sebzenin ağırlığı 38.92 kg idi.

İsveçli
Bu sebze saklanabilir ve kurutulabilir. Bu durumda kökler soyulur, dilimler halinde kesilir, podvyalivayut temiz havada, güneşte. Bu şekilde hazırlanan dilimler bir fırın tepsisine serilir ve 50-60 ° C sıcaklıkta bir fırında kurutulur. Süreç 5-6 saat devam ederken, fırın kapağı açık kalmalı ve dilimler periyodik olarak karıştırılmalıdır.

karakterini nasıl hasat yabani havuç, kabak, turp, sarımsak, kuzukulağı, ıspanak, rezene, biber, yeşil fasulye, kış için domates.

Brukova – genel olarak bir sebze unutmuş ve haksız bir şekilde. Bu bitki, tıbbi amaçlı, diyetsel beslenme, kozmetik ve geleneksel yemeklerde yaygın olarak kullanılabilir. Bahçıvanlar sevenler için, ekimi zor değildir. Bu nedenle bu yararlı kök ürüne dikkat edilmeye değer.