Ravent, yetiştirme ve hasat kuralları

ravent
Ravent, kalın ve uzun yaprak sapı üzerinde bulunan güçlü bir rizom ve geniş yaprakları ile buğday ailesine ait çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprak sapları 80 cm uzunluğunda ve 4 cm kalınlığa kadar büyür, ağırlığı 1 kg’a kadar ulaşabilir. Bu yazıda, ravent veriminin yetiştirilmesi ve hasat edilmesi kurallarından bahsedeceğiz.

En iyi çeşitleri yenilebilir kaynaklanıyor

Sahada raventin yetiştirilmesi, bu bitkinin sadece bir çeşidi ile sınırlı değildir. Bir çeşit seçerken, olgunlaşma ve renklendirme koşullarına dikkat etmek gerekir. Yeşil petrikler püresi, çorba ve kırmızı yapmak için kullanılır – jöle ve komposto pişirirken.

Biliyor musun Kaydedilen verilere göre, 2700 gg tarihli. BC, Antik Çin’den şifacılar, bitkinin bir ravent şifa olduğunu düşünüyordu. Raventin kurutulmuş kökü antipiretik, müshil ve arındırıcı bir organizma olarak kullanılmıştır.

En ünlü çeşitleri:

    Victoria Ravent

  • “Victoria” – Erken olgunlaşan ve verim veren çeşittir. Yaprak saplarının boyu 60 cm’den biraz fazla olup, bu çeşitliliğin dezavantajı bol çiçeklidir. Avantajı – kullanımı evrensel kılan bu tür bir raventin mükemmel tat nitelikleri.
  • “Zaryanka” – Erken olgunlaşma çeşidi (ilkbahardan itibaren 30 gün sonra ilk hasat). 30 ila 44 cm arası yaprak saplarının uzunluğu Bu ravent çeşidinin ortalama bir filizlenme yeteneği vardır.
  • “Ob” – orta-erken çeşitlilik (ortaya çıktıktan sonra 60-69 gün hasat). Yaprak saplarının uzunluğu 22-23 cm olup, bu çeşitler soğuğa dayanıklıdır, ancak kuraklığa tahammül etmez.
  • “İnatçı” – Erken olgunlaşan çeşitlilik (baharın yeniden büyümesinden 41-44 gün arasında hasat). Yaprak saplarının uzunluğu 49-55 cm, bu çeşit bol çiçeklidir.

Ravent için iklim koşulları

Bitki ravent – iddiasız, iyi tolere farklı iklim koşulları (soğuk, kuraklık), gölgede büyüyebilir, zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklıdır.

Önemli! Bir yerde ravent çok uzar ve 15 veya daha fazla yıl verir.

ravent
Ravent güçlü ve tahrip olmuş bir kök sistemine sahiptir (toprağa 2.5 m’ye kadar nüfuz eder). Kışın, raventin kompost veya gübre ile örtülmesi daha iyidir. Ravent’in kök sistemi, karlar düştükten sonra yaprakların hızlı büyümesini sağlayan büyük bir besin kaynağına sahiptir.

Ravent doğru düzgün bitki nasıl

Bahçede iki yöntem kullanarak ravent dikebilirsiniz: vejetatif (ilkbaharda ravent çalılarını dikme ve bölme) ve tohumlar (fideler aracılığıyla).

Biliyor musun Eski günlerde ravent tomurcukları bir incelik olarak görülüyordu ve kuzey Asya’da bugün hala yeniyorlar. Bahçe raventinin vatanı, 27. yüzyıla tarihlenen ilk kayıtlar Antik Çin olarak kabul edilir. M.Ö. (Herbalistlerde girişler).

Tohumlardan ekim

Tohumlardan ekim
Birçok başlangıç ​​agronomisti, “Ravent tohumları nasıl ekilir?” Diye merak ediyor. Başlangıç ​​olarak, tohumları şişmeden önce suya batırmak, sonra da nemli gazlı bez veya çuval bezi altında çimlendirmek gerekir. Beyaz filizler (1-2 mm uzunluğunda) tohumlardan geçtiğinde, tohumlar akıcılık için kurutulmalı ve daha sonra ekilmelidir.

Ekim sonlarında – Mayıs başında erken bir şekilde ekim yapılmalıdır. (satırlar arasındaki mesafe 25 cm’dir). Tohumlar 2-3 cm derinliğe kadar serilir.Vaçlar 1-2 yaprak büyüdüklerinde, inceltilirler (raventi 20 cm’lik bir mesafede satırlarda bırakın). Gelecekte, büyüyen ravent fideleri ayıklanır, gevşetilir, döllenir ve sulanır.

Sonbaharda, fideler 20-30 cm’ye kadar büyür ve 3-4 iyi gelişmiş broşürlere sahiptir. Ravent fidanlarını erken ilkbaharda kışlamak ekim için kazılmalı. (Sadece büyüme ile dokundu) tomurcukları ile kökleri ya da kökleri bir kürek (100 ila 80 cm veya 100 ila 100 cm uzaklıkta) kullanılarak deliklere ekilir. Arpa dikiminde, bitkinin yaprakları (kuvvetle geliştirilmiş) çıkarılmalıdır. Dikim sırasında, ravent kök toprağa sıkıca bastırılır ve böbrek 1-2 cm’den fazla olmayan toprak tarafından kaplanır (eğer zemin nemli değilse, ekim sırasında sulanır).
Ravent büyümesinin aşamaları

Vejetatif yöntem

Bazı zamanlar, başlangıç ​​ziraatçıları başka bir soruyu soruyorlar: “Bitkisel bir şekilde bir bitki nasıl yetiştirilir?”. Bu üreme yöntemi ile, ilkbaharda ravent çalılar kazılmıştır. Kök sistemi bir bıçakla parçalara bölünür (her parça bir kök ile 1 ila 2 büyüme tomurcuğuna sahip olmalıdır). Bir kök sistemden 5-10 dikim kökleri elde edilir. Bölünmüş kök sistemleri hemen ekilmelidir.

Ravent bakımı – besleme, sulama, ayıklama ve ekim

Ravent’in bakımı, ayıklanması, sulanması, sıraların gevşetilmesi ve çiçek oklarının çıkarılmasının yanı sıra döllenme ve transplant yapılmasını sağlar. Bir zamanlar bir ravent gübrelenmelidir (mineral ve organik bileşikler). Çiçek tomurcukları, ravent üzerinde göründüğünde, aynı zamanda çıkarılmaları gerekir (peduncles, bitkiden tüm yararlı ve besinleri çeker). Sonbaharda, tüm vejetatif kısımları pratik olarak kesmek için tüm ravent bitkilerini zayıf ince ve kısa petiollerle ve sağlıklı olanlarla birlikte çıkarmak gerekir.

Son derece gelişmiş kök sistemi ve çalı büyüklüğü nedeniyle ravent nakledilmesi zordur. Bu, ilkbaharda, yukarıda toprak parçası büyümez iken, bunu yapmak için tercih edilir. Ama yine de, raventin kök sistemini vejetatif olarak çoğaltmak daha iyidir.

Hasat kuralları

Hasat
Hasat raventinin ikinci yıl için (vejetatif olarak ekilmesi halinde) veya üçüncü yıl için (tohumlar ekim yapıldığı takdirde) başlanması gerekir. Kökler 25-30 cm uzunluğa ulaştığında, kesilebilirler. (ilk kez 3-4 sayfa). Her 10-12 günde bir daha fazla yaprak kesebilirsiniz (ancak kesildikten sonra bitkide 3-4 yaprak olmalıdır). Çoğu durumda, ravent 3-4 kez kesilir.

Önemli! Hasat sırasında yaprak sapı olan yaprakların kırılması gerekir (kesilir – tavsiye edilmez). Bitkinin bitmemiş olması için, sonbaharda kaldırılan bitkinin yapraklarının bir kısmını bırakmak gerekir.

Ravent’i (paket demeti bir torbada) serin bir yerde veya buzdolabında saklayın.
Yani, şimdi bir ravent nasıl düzgün bir şekilde yetiştirileceğini ve nasıl bakım yapacağınızı biliyorsunuz. Hatırlayın, raventin yaprak saplarını Organik asitleri (malik, süksinik, oksalik, limon) ve mineral tuzları (kalsiyum, fosfor, demir, potasyum) içerir ve kök ve yapraklar zehirlidir.