“Puzata hata” domates çeşidi: özellikleri, yetiştirme tarım teknikleri

Puzata HataParselinde domates yetiştiren kişi, bunu yapmanın zaman ve emek biçiminde bir miktar yatırım gerektirdiğini biliyor. Şu an için bu tür bir bitkinin melezlerinin yanı sıra çok sayıda farklı çeşidi vardır. Faaliyetleri bahçecilikle ilgili olmayanlar, farklı çeşitlerde domatesler arasında önemli bir fark olmadığını düşünebilirler, ancak bu görüş yanlıştır. Makalede ayrıca Puzata Hata Domatesleri hakkında konuşacağız, bu bitkiyi tanımlayacağız ve özelliklerini açıklayacağız.

Çeşitlerin tanımı ve ayırt edici özellikleri

Bu bahçe bitkisi, belirsiz çeşitlere aittir. 1.5-2 m yüksekliğe kadar büyüyebilir ve aynı zamanda toprağa nüfuz eden çok güçlü bir kök sistemine sahiptir. Domates “Puzata kulübe” sadece sera koşullarında değil, aynı zamanda açık alanda da yetiştirilebilir.

Puzata kulübeYaklaşık aracılığıyla Filizlenme sonrası 110 gün Meyvelerin ilk olgunlaşmasını gözlemlemek mümkün olacaktır. Bu çeşidin domatesleri etli ve suludır. Domatesler çok fazla bağlanır, bu da 1 kareden yaklaşık 11 kg hasat toplanması için uygun bakım sağlar. tarlaların m.

Bu büyük meyveli çeşit çeşit domatesin ayırt edici özelliği, hafifçe düzleştirilmiş ve nervürlü bir armuttan biraz daha az olan orijinal şeklidir.

Ürün yaz mevsiminin yanı sıra kış mevsimi için hasat için mükemmeldir. Bir domates genellikle ağırlığında 250 g ila 300 g arasında. Meyvenin derisi, çatlamalarına izin vermeyen yoğuntur, ancak sert değildir. Tamamen olgunlaştıklarında, parlak kırmızı olurlar, sadece bu renk bu çeşitliliğin meyveleri için karakteristiktir. Tohumlar bu sebze kültürünü biraz verir, meyveler mükemmel şekilde taşınabilir. Domates suyu hoş bir tada sahiptir ve aynı zamanda kalın bir kıvama sahiptir. Ürün aşırı ekşi bir tada sahip değildir, bu nedenle sorunsuz bir şekilde çocuklara verilebilir.

Biliyor musun Domates, zayıflama diyetinin sabit bir bileşeni olabilir. Vücudu mükemmel bir şekilde doyurur, ancak 100 g ürün için sadece 22 kcal kalorik içeriğe sahiptir.

Avantajları ve dezavantajları

Akrabaları gibi dikkate alınan domates çeşidi, daha ayrıntılı olarak ele alacağımız bir dizi avantaj ve dezavantaja sahiptir.
Puzata kulübe

şekerleme

Domates “Puzata kulübe” nin ayırt edici nitelikleri aşağıdaki gibi kabul edilebilir:

 • aroma özellikleri;
 • büyük boy meyveler;
 • Domateslerin bileşiminde, amino asitlerin yanı sıra çok sayıda besin elementi ve vitamin vardır;
 • bol meyve veren;
 • Domatesler uzun süre depolanır ve aynı zamanda kolay ulaşım sağlar;
 • Sebze kültürünün çeşitli hastalıklara karşı yüksek düzeyde dayanıklılığı.
domates çeşitleri de okuyunuz: “Koca Ana”, “Scarlet Mustang”, “Countryman,” “grandee”, “Caspar”, “Auriya”, “Troyka”, “Bez Bebek Masha”, “Çilek Ağacı”, “Monomakh Cap” , “Büyükanne”, “Madeira”, “Marina Grove”, “Batianya”, “Katya”, “Flashen”, “Koenigsberg”.

eksileri

Dezavantajları, böyle bir notu yok. Eksi sadece bir çalı oluşturmak için önlemler yürütme zorunluluğunu düşünmek mümkündür. Bazı agronomistler bu prosedürü sevmezler, ancak genel olarak emek yoğun değildir.

Ayrıca, sulu meyvelerin zengin bir hasatını toplama fırsatına sahip olmak için, bu sebze kültürünü besleyici toprak ile sağlamak ve düzenli olarak toprak gübrelemesi yapmak gerekecektir.
Puzata kulübe

Fidelerin bağımsız olarak yetiştirilmesi

Sitenizdeki “Puzata hata” domates çeşitlerini yetiştirmek için, bu sebzelerin yetiştirilmesi ve bakımı için öneriler ve gereksinimlerin bir listesini takip etmek gerekir.

Ekim şartları

İlk sürgünler toprağı kırdığından ve domateslerin olgunlaşmadan önce genellikle 105-115 gün sürer. Fideler için tohumlar yaklaşık 2-2.5 ay ekmek tavsiye edilir. nakli ekimden önce kalıcı bir yere. Genellikle bu prosedür Mart ayında veya Nisan’ın ilk günlerinde gerçekleştirilir. Bu durumda, fidanların yetişeceği alt tabaka ve kapların önceden hazırlanmasının yapılması son derece önemlidir.

Kapasite ve toprak

Domates tohumları “Puzata kulübe” bir ortak kapta veya ayrı kaplarda ekilebilir. Toprak-toprak humus ve bahçe toprağı karıştırılarak hazırlanabilir. Sonuç olarak toprak, hafif, dengeli ve verimli olmalıdır. Ayrıca, böyle bir fırsat varsa, özel bir mağazada hazır bir alt tabaka satın alabilirsiniz. Ayrıca yere biraz odun külü ekleyebilirsiniz. Böylece sadece toprağın döllenmesi mümkün olmaz, aynı zamanda asitlik seviyesinin normalleşmesi de mümkün olur.
Domates tohumları

Tohum hazırlama

Tohumun kalitesinden emin olmanın tek yolu, çimlenme için tohumları test etmektir. Bu amaca ulaşmak için, kabı suyla doldurmalısınız (normal bir bardak kullanabilirsiniz) ve tohumları yaklaşık 7-10 dakika boyunca koymalısınız. O zaman tohumların nasıl düzenlendiğini kontrol etmelisin. Dibe batmış ve yüzeyde yüzmeyenlerin sağlıklı ve dolu olduğu anlaşılmalıdır. Bu işlemin bitiminden sonra, tohumun büyümenin herhangi bir uyarıcısı ile tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Önemli! Hastalığı önlemek için, hafif konsantre bir potasyum permanganat çözeltisinde ekimden önce tohumların indirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, sıradan bir plaka üzerindeki tohumların ısısı mükemmeldir.

Büyüyen ve büyüyen domates sürecini hızlandırmak, önce onları çimlendirmeniz önerilir. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 • Derin bir kapta, ılık su dökün ve altına pamuklu bez koyun;
 • Peçetin tüm yüzeyinde, önceden dezenfekte edilmiş tohumlar parçalanmalıdır;
 • Kase önemli bir gazlı bezle kaplanmalı ve parlak bir şekilde aydınlatılmış bir yere gönderilmelidir.

Tohumlar birkaç gün içinde kurur, bundan sonra fide elde etmek için ekilebilir.
Tohum tedavisi

Tohum ekimi: şema ve derinlik

Tohumlar domates çeşitleri yaklaşık 1-1.5 cm derinliğe kadar toprağa yerleştirilmelidir. Bu düzeyde Dikim kendi kabuğunu kaybeder ve mayalanmaya bırakın sürede tohum sağlayacaktır kabul edilir. Ayrıca iniş şemasına uyulması tavsiye edilir. 3×3 cm.

Çimlenme koşulları

Tohumlar toprağa yerleştirildikten sonra, onları hafif bir tabaka veya kum tabakası ile serpiştirmeniz gerekir. Kapların film veya cam ile kapatılması tavsiye edilir. Böylece, domates fidelerinin çimlenme sürecini hızlandıracak olan gerekli nem seviyesinin korunması daha kolay olacaktır. Kapları bir filmle kapladıktan sonra, onları yaklaşık 4-6 gün boyunca karanlık ve ılık bir yerde çıkarmanız gerekir. Bu sürenin sona ermesinden sonra, ilk büyüme oluşacaktır. Daha sonra filmi çıkarmak ve kapları fideler ile daha aydınlatılmış bir yere transfer etmek mümkün olacaktır.

Farklı çeşitlerinin domates ekimi açıklamasını ve özelliklerini göz atın, “Labrador”, “Kartal Kalp”, “Afrodit”, “Kartal gagası”, “mersin balığı”, “F1 ajur”, “Başkan”, “broody”, “Japon trüf” Kazanova, Zhigolo, Rapunzel, Samara, Dünyanın Mucizesi, Pembe Cennet, Niagara.

Tohum bakımı

Domates fideleri sıcaklık aralığı içinde harika hissediyorum +17 ila +22 derece. Toprak kuruduktan sonra fidelerin altında sulanmalıdır.

Seçimler, gövdedeki ilk güçlü yapraklar oluşturulduktan hemen sonra gerçekleştirilir. Sonra fidelerin paletlere nakledilmesi gerekecek. şemalar 10×10 cm. Ayrıca bu aşamada 8-10 cm arasında çapa sahip turba bardaklar da kullanabilirsiniz.
Domates fidesi
Domates fidanı yetiştirme sürecinde “Puzata hata” gübre 2-3 kez tanıtılması gerekir. Kaliteli fidelerin 15-20 cm’ye kadar büyümesi gerektiği ve ayrıca 5-7 civarında geliştirilmiş doymuş yeşil yapraklara sahip olduğu anlaşılmalıdır.

Önemli! Bitkiler gereksiz yere gerilirse, bu, büyüme sürecinde yeterli güneş ışığına sahip olmadıkları anlamına gelir. Yaprakların açık yeşil rengi varsa veya üzerinde kahverengi lekeler varsa ve yaprakların kenarları kapanırsa, bu topraktaki besin eksikliğinin açık bir işaretidir.

Fidelerin sertleşmesi

Domates fidelerini kalıcı bir büyüme yerine dikmeden önce, bitkileri temperlemek gerekir. Böylece, onları her zaman ideal olmayan doğal tabiat koşulları için hazırlayabilir. Sertleşen fide, yeni bir yere adapte ve kök almak daha kolaydır.

Fidelerin, açık toprağa nakledilmesi, suyunu sınırlandırması ve kapların bulunduğu odadaki sıcaklık indeksini kademeli olarak düşürmesi yaklaşık 7 gün önce gereklidir. Ayrıca, bitkileri caddeye dikebilirsiniz, ilk – birkaç saat, daha sonra – bütün gün için ve haftanın sonunda – gece için ayrılın.

Biliyor musun Bugüne kadar, dünya 10.000 farklı domates çeşidini biliyor. En küçük boyuttaki meyvelerin çapı sadece 2 cm’dir ve en büyükleri 1,5 kg’a kadar kilo alabilir.

Kalıcı bir yerde dikim fidanları

Fide açık yatağa dikilmeden önce, bitkileri bol suyla sulamak gerekir. Sitenin kendisini düzgün bir şekilde hazırlamak, kazmak, bütün yabancı ot bitkilerini uzaklaştırmak ve humusla gübrelemek de önemlidir.
Domates dikim

Transplantasyon şartları

Nisan ayına kadar fidanlar zaten güçleniyor ve bir seraya transplantasyon için uygundur. Ama domatesin toprak fidelerini açmak için “Puzata kulübe” Mayıs ayı sonunda hazır olacak (20-23 sayı).

Optimum devre

Bir yatakta fide dikme işlemi, bu tür manipülasyonlardan oluşur:

 • Her şeyden önce, alanı düzeltmek ve daha sonra yaklaşık 20-30 cm derinlikte delikler açmak gereklidir.Onların yakınına, daha sonra domates bağlanacak olan mandalları hemen monte etmeniz önerilir.
 • her delikte daha fazla su dökmeniz gerekir. Puzata Hata markasının domatesleri nemli toprağı tercih ettiğinden, su miktarı önemli olmalıdır.
 • Daha sonra fideleri dikkatle tanklardan almalı ve yatağın üzerinde hazır bulunan çukura yerleştirmelisiniz. Bitkiler gevşek toprağa serpilmeli, hafifçe parçalanmalıdır. Dikim sonunda, yatak yine bolca sulanır.
 • Ertesi gün tekrar tekrar toprak nemlendirilmesi tavsiye edilir. Ve bundan sonra, haftada bir kez sulamanın yapılması tavsiye edilir.

Puzata kulübe

Bakım ve çiftçilik yetiştiriciliğinin özellikleri

Genel olarak, Puzata Hata domates yetiştiriciliğinin bahçıvandan özel bir beceri gerektirmediğine rağmen, bir takım tavsiyelere ve tavsiyelere uyulması gerekecek.

Sulama, ayıklama ve gevşeme

Sebze kültürünün ayıklanması gerektiği gibi yapılmalıdır. Topraktan çok fazla besin alacağı için yabani otları yataktan çıkarmak son derece önemlidir. Böylelikle, yabani otlar ile birlikte, bir toprağın bir domates sapı çekmemesi için dikkatli olunması gerekir.

Toprağı gevşetmek de önemlidir, böylece hava ve nem kök sistemine engelsiz akabilir.

Haftada bir kez ihtiyacınız olan bitkinin sulanması, kuru günlerde daha sık yatakları nemlendirebilirsiniz. Su sıcak ve yumuşak olmalıdır. Örneğin, normal suyu savunabilir veya bir yağmur suyu kullanabilirsiniz.
Sulama domatesleri

Pasynkovanie ve çalı oluşumu

Fidenin yeni bir yere kök saldığı ve daha da büyüdüğü fark edildikten sonra hemen yapılması gerekmektedir. çalı oluşumu.

 • Adımlar elle temizlenmeli veya makas kullanılmalıdır. Haftada bir kez silinirler. Basamakların 5 cm’den fazla uzamadığı garanti altına alınmalıdır. Kenevir uzunluğu yaklaşık 2 cm bırakılmalıdır. Çiçek fırçaları ile stepleri karıştırmamak çok önemlidir. Basamaklar döken sinüslerden büyür ve çiçek fırçaları gövdeden büyür.
 • Domates çalı, bir veya iki gövdeye oluşmalıdır. Eğer seçim ikinci seçeneğe düşerse, o zaman ilk yaprağın altından büyüyen üvey çocuğu terk etmeniz gerekecektir.
 • Sulu meyveler üretmek ve büyük, deneyimli çiftçiler sekizden fazla fırça bırakmamanızı tavsiye eder.
 • Yere temas eden alt yapraklar yırtılmış olmalıdır. Bu şekilde nemi tutmak için çalılar da kaldırılmalıdır.
 • Büyüme noktasını sıkıştırmayı da unutmamalısınız.

jartiyer

Önceden monte edilmiş destekler veya kafeslere, bir domates bitkisinin saplarını bağlamak gerekir. Bu meyvelerin ağırlık kazanacağı ve olgunlaşacağı için yapılmalıdır.

Biliyor musun İsveçli bir natüralist olan Karl Linnaeus, çeşitli sebze bitkilerine isimlerini veren “Solanum lycopersicum” olarak adlandırılan ve tam anlamıyla “kurt şeftali” olarak adlandırılan domatesler.

besleme

Puzata Hata domates yetiştiriciliği sürecinde düzenli beslenme yapmak. Bu durumda, mineral maddeler ve organik madde değişmeli. Pratikte görüldüğü gibi, domates gübresine gübre ile iyi tepki verir. Yaklaşık olarak 1:10 oranında su ile yetiştirilir ve 7-10 gün boyunca infüze edilir. Daha sonra bu karışım sulanmalı çalılar olmalıdır.

Tavuk gübresi bir gübre olarak da kullanılabilir, ancak daha konsantre olduğunu ve bu nedenle dozajının dikkatli olması gerektiğini anlamak önemlidir. Hala satışta domates ve diğer sebzelerin gübrelenmesi için önerilen birçok mineral kompleksleri vardır. Çevre dostu bir işareti olan ürünleri satın almak en iyisidir.
Domatesin üst pansumanı
Aynı derecede yararlıdır yaprak üst pansuman. Bu tür gübreler kökün altına değil, püskürtme işlemine girmez. Bitki için gerekli ve önemli olan tüm besleyici elementler yaprakçıklardan emilir. Bu beslenme şekli de gerçekleşebilir, ancak doğrudan güneş ışığından kaçınmak için, akşamları ya da sabahın erken saatlerinde yapılmalı ve böylelikle domates bitkisinin yanıklardan korunması sağlanmalıdır. Ayrıca, yağmurda veya siste yapıldığında yaprak üst pansuman uygun olmayacaktır. Spesifik olarak, suda çözülmüş olan süperfosfat ile püskürtülen domates çeşidi “Puzata kulübe” için uygundur.

Dikkate alınan domates çeşidi, ülkede yetiştirilmek için mükemmeldir. Bakımda gösterişsiz olmak, hem ham hem de işlenmemiş malzemeler için tüketilebilen, sulu ve büyük domateslerin oldukça zengin bir hasatını yapabilecek.


Loading...