Premiksler nelerdir ve nasıl uygulanır?

tavuklar
Yerli tavuklar için tam beslenme çok önemlidir. Kuş dolayısıyla kendi başlarına güç dengesizliği genç ve erişkin kuşlar verimlilik büyümesi hem kötü yansıtır çünkü tavukları veya piliç özel yiyecek veya takviyeleri şarj ihtiyacını vitaminler ve amino asitler gerekli miktarda sentez edemez. Bu yazıda, tavuklar için sözde premiksleri göz önünde bulundurmaktayız: bu, neyiniz ve çiftliğiniz için en uygun üst pansumanı nasıl seçeceksiniz.

Premix nedir?

Premix, biyolojik olarak aktif maddeler, vitaminler, mineraller ve özel bir dolgudan oluşan ana gıdaya bir katkı maddesidir. Büyümeyi, gelişmeyi ve yumurta üretimini arttırmak için tavuk gövdelerini beslerler. Bir dolgu maddesi olarak maya, öğütülmüş buğday veya kepeği doldurun.
Tavuklar için premiks
Bu tür maddeleri tanıtmak gereklidir çünkü% 60-70 arası bir tavuğun beslenmesi, vitaminler ve amino asitlerde çok zayıf olan tahıllardan oluşur. Biyolojik olarak aktif katkı maddeleri, kuşun bedenine uygunluğuna göre seçilir ve uyumsuz elemanlar stabilize bir formda gelir.

Önemli! Bu vitamin-mineral kompleksleri sadece yardımcı katkı maddeleridir ve kümes hayvanlarının ana besinlerini değiştirmez.

Farklı bir dağılım derecesine sahip granüllerin bir premiksidir (markaya bağlı olarak).

Premiks türleri

Üreticiler, besin takviyelerinin bir çok markasını üretir ve kümes hayvanları alanındaki en son gelişmelere dayanarak kompozisyonu sürekli geliştirirler.
Tavuklar için premiks

Şu anda, bileşime bağlı olarak birkaç ana tip ön karışım oluşturulmuştur:

 • vitamin, Bunlar, bir vitamin ve dolgu kompleksinin bir karışımıdır. Örneğin, kış aylarında tavuklarda avitaminosis ile mücadele etmek için uygundur;
 • maden, önemli eser elementlerden (demir, çinko, manganez, iyot vb.) ve dolgudan oluşur. İçlerinde bulunan elementler, tavukların normal gelişimi, yumurta kabuğu oluşumu ve kuşun sindirim sisteminin düzgün işleyişi için gereklidir;
 • karmaşık, vitamin ve mineral takviyelerinin etkisini birleştiren;
 • şifa, Bazı hastalıkların tedavisi veya önlenmesi için amaçlanan çeşitli ilaçları içeren;
 • protein, karbonhidrat beslemelerini desteklemek için kullanılır. Protein eksikliği kilo kaybına ve hatta kuş ölümüne yol açar, bu yüzden aktif olarak tahıl beslemesini kullananlar, protein katışkıları eklemek daha iyidir.

Belirli bir türün seçilmesi, evinize verilen görevlere dayanmalıdır. Bazı premix markaları belirli yaş gruplarına yöneliktir.
Tavuklar için premiks

Neden öneklere ihtiyacımız var?

Tavuk organizmasının gerekli tüm maddelerle ek beslenmesi için ön karışımlar gereklidir. Böylelikle, bir tavuk veya broyler maddesine katkı maddeleri yoluyla giren demir, hemoglobinde oksijenin taşınmasına yardımcı olur ve ayrıca yumurtlama döneminde anemiyi önler.

de eklenir gübre aktif ve tavuk tiroid bezinin çalışmasında yer almaktadır iyot, kolekalsiferol, kalsiyum emilimine yardımcı olur, ve böyle devam eder. D. vitamin ve minerallerin bütün kompleks, hayvanın vücuduna tüm sistemlerin çalışma artırmak için yardımcı olur.

Premiksleri uygularken, dozajı ve uygulama talimatlarını açık bir şekilde takip etmek gerekir. Yani, örneğin, tavuklar için gübreleme çoğu zaman diğer hayvan türleri için uygun değildir, çünkü elemanlar bu tür kuş için geliştiriciler tarafından seçilir.
Tavuklar için premiks

Premiksleri kullanmanın artıları ve eksileri

Katkı maddelerinin kullanılması, bu gibi olumlu sonuçların elde edilmesini sağlar:

 • kuşlarda sindirimin iyileştirilmesi, metabolizmanın normalleşmesi;
 • yumurtlayan tavuklarda yumurta üretimini yılda 300 adete çıkarmak;
  Kışın tavukların yumurtlama düzeninin nasıl artırılacağını ve bunun için hangi vitaminlere ihtiyaç duyulduğunu öğrenmeniz yararlı olacaktır.
 • yem tüketiminin azaltılması;
 • tavuklarda bağışıklığın genel olarak güçlendirilmesi;
 • kanatlılarda vitamin eksikliği ile mücadele;
 • tavuk yumurtasının besin zenginleştirilmesi;
 • gelişmiş civciv büyümesi ve daha iyi hayatta kalma;
 • yumurtanın kabuk kalınlığının normalleşmesi;
 • kuşatma sırasında kuşun durumunu desteklemek;
 • piliçlerde kütle kazanımının hızlanması;
 • tavuk eti ırklarının besi döneminde azalma;
 • Kanatlı organizmanın enfeksiyonlara karşı kararlılığına katkıda bulunmak;
 • taze serilmiş yumurtaların bir kuş tarafından çatlatılmasının önlenmesi.

Tavuklar için premiks

Dezavantajları şunlardır:

 • Katkı maddesinin nispeten kısa raf ömrü (sadece yarım yıl veya bir yıl);
 • Katkının depolanması, + 25 ° C’den fazla olmayan bir sıcaklıkta ve% 75’ten fazla olmayan nemde önerilir, bu da stokları depolayabileceğiniz yerleri (özellikle yaz aylarında) biraz daraltır;
 • İstenilen etkiyi elde etmek için besinlerin kullanılması mutlaka düzenli olmalıdır;
 • Uygulama kuralları takip edilmezse, sonuç kuşun durumunun görünmez veya hatta daha da kötüleşmesi olabilir.

Listeden de görülebileceği gibi, önekler doğru kullanıldığında, çiftliğin herhangi bir sahibine ekonomik açıdan faydalı olan faydalı özelliklerin büyük bir listesini taşırlar. Bununla birlikte, depolama ve kullanım modundaki bazı sınırlamalarla engellenir.

Premikslerde ne olmalı?

Küçük bir çiftlik için, en uygun seçim, markanın ne olursa olsun, bir dizi vitamin ve eser element içeren karmaşık bir premikstir.
Tavuklar için premiks
Böylece A vitamini genç hayvanların büyümesini teşvik eder, B vitaminleri sinir sistemi için iyidir, D vitamini tavuğun kemik dokusunu güçlendirir ve E vitamini kuşların verimliliğini arttırır. Kompleksin önemli bir bileşeni, kuşun vücudunun tüm sistemlerinin doğru çalışmasını sağlayan çeşitli mikro elementlerdir.

Biliyor musun E. Ya. Taucin tarafından yapılan araştırmaya göre yumurtanın hemen hemen tüm çinkoları yumurta sarısında bulunur. Kabukta sadece bu metalin izleri bulunur. İnkübasyon işlemi sırasında, madde yumurta sarısından embriyo dokusuna geçer.

Ana yemde hayvansal menşeli ürün yoksa (örneğin, et ve kemik unu), o zaman vitamin-mineral takviyesi amino asitleri içermelidir.

Kaliteli bir ön karışım nasıl seçilir?

Çiftliğiniz için bir ön karışım seçerken, önce hangi tür kuşların besleneceğini belirlemelisiniz: et için katmanlar veya piliçler.
Tavuklar için premiks
İkinci olarak, tavuklar veya yetişkin kuşlar için, takviyenin amaçlandığı yaş grubunun göstergesini dikkatlice okumalısınız.

Önemli! Birden fazla vitamin-mineral kompleksini aynı anda kullanamazsınız, çünkü bu, aşırı dozda maddelere ve dolayısıyla bir kuş hastalığına yol açabilir.

Bir sonraki adım, katkı maddesinin bileşimine dikkat etmektir. Kalite ön karışım vitamin A içerir, D, E, K, H ve B grubunda Ayrıca tam şarj için tavuklar gerekli iyot, manganez, kobalt, çinko, demir, selenyum, lizin ve metiyonin, hem de bir antioksidan olarak amino asitler, böylece bileşimdeki maddeler oksitlenmez.

İsteğe bağlı ilaveler kalsiyum ve fosfordur, çünkü bunlar tebeşir veya kabuklu kaya ile kolayca değiştirilebilir.
Tavuklar için premiks

Markalar ve Üreticiler

hayvan gıda Günümüz piyasasında Onlar tavukları ve piliç döşenmesi için ön karışımlar ayrı çizgi üretirler böyle Agrovit », Purina,«Zoorost», Trouw Nutrition International, OLKAR vb. D.” olarak iyi bir itibar üreticileri var. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Yumurtlayan tavuklar için en popüler premiksler

BDT’de popüler olan markalardan biri, “Agrovit” şirketinin vitamin-mineral takviyesi “Ryabushka” dır. Koruyucu veya büyüme hormonu olmayan temel bileşenlerden oluşan bir kompleksi içerir.

Popüler premikslere de “Felutsen” e başvurunuz.

Tavuk tam beslenme “Ryabushka” bir parçası olan 12 vitamin ve 7 mikroelement sağlar. Sadece tavukları değil, aynı zamanda diğer kümes hayvanları için de harika. Vücudun genel makyajına ek olarak, katkı maddesi erken dökülme, raşitizm, yamyamlık, tüy kırma ve ayrıca distrofiye karşı koruma sağlar.
Ryabushko
(A B2, B3, B4, B5, B6, B12, D3, K, E ve H) 11 vitamin ve 7 mikro elementler: Ürünler Kharkov firması “Zoorost” “tavuk” de besleme tavuklar için bileşenleri zengin bir dizi sağlar. Katkı maddesi antibiyotik veya GDO kullanmaz.

Ürün hem yetişkin tavuklar hem de genç bireyler için uygundur. Beslenme sonucu 1-1,5 hafta kullanımdan sonra görebilirsiniz ve her şeyden önce yumurta üretiminde haftada 5-6 yumurtaya kadar bir artış göze çarpacaktır.

Biliyor musun Tavuktaki yumurta yaklaşık 25 saat olgunlaşır ve bir sonraki yıkıldıktan sonra belli bir süre sonra oluşmaya başlar.

Daha büyük çiftlikler için, Avrupa’da Trouw Nutrition International tarafından üretilen “TechCorm” premiks mükemmeldir. Yumurtanın yumurtadan çıkma, civcivlerin kuluçka randımanı, kümes hayvanlarının sindiriminin normalleşmesi ve yumurtanın tadı ve enerji özelliklerinin iyileştirilmesi sonucu bu ürün geliştirildi.
Tavuklar için premiks
Katkıda 8 vitamin, biyotin, niasin, kolin, 6 eser element, lisin, ham protein, fosfor, metionin ve kalsiyum bulunur. Tavuklar için halihazırda hazırlanan büyük kanatlı çiftliklerinde% 1’lik bir yem verin.

OLKAR şirketi “Mucize” katmanları için bir ön karışım üretir. Katkı, kuşun metabolizmasını geliştiren, üretkenliğini ve genel bağışıklık düzeyini arttıran bir dizi bileşenden oluşur. Hipovitaminoz ve mikroeltostozun önlenmesi için üst pansuman uygulayın. Bu, birçok çiftlik için uygun, çok popüler ve ucuz bir seçenektir.

Ayrıca, yukarıda açıklanan varyantlara birçok açıdan benzer “Eco-Light” prömiyeri genellikle piyasada bulunur. Ek, vitaminler A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12, D3, E ve K3’ün yanı sıra 7 önemli eser element içerir. Farmakolojik etkisine göre “Ecovet”, “Miracle” ve “Ryabushka” a yakındır.
Tavuklar için premiks

Piliçler için en popüler premiksler

Piliçler için katkı maddeleri arasındaki ilk temsilci Purina çizgisidir: Prestarter, Starter, Grover ve Finisher. Bu hat, kuşların vücudunun gerekli unsurlarını, büyümenin her aşamasında, kuluçkadan kesime kadar sağlamak için tasarlanmıştır.

Kesimin özellikleri ve tavukların taşınması hakkında bilgi sahibi olmanız yararlı olacaktır.

Ve aynı madde grubuyla (vitaminler A, D ve E, 7 mikroelement), bileşenlerin oranı, büyüyen broiler organizmasının gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamak için farklıdır. Bu tür konsantre tahılya erişimi olanlar için en iyi seçim olacaktır.

Ayrı bir şekilde, OLKAR firmasının “Mucize” piliçlerine bir ön-karışım ayırmak gereklidir. Katmanlar için aynı katkı maddesi ile karıştırmayın – bu sürüm özellikle tavuk etleri için tasarlanmıştır. Bir vitamin kompleksine ek olarak kobalt, çinko, iyot, demir, selenyum, eser elementler ve antioksidanlar içerir.
Tavuklar için premiks
Kuşların organizmasını sağlamanın yanı sıra çeşitli hastalıkların önlenmesi için gerekli tüm katkı maddeleri tavsiye edilir. Bu ön karışım ayrıca, kuşun yaşına bağlı olarak uygulanması tavsiye edilen münferit markalara ayrılmıştır. Bu durumda sadece 2 tip vardır: başlangıç ​​(1-4 hafta) ve bitiş (5-8 hafta).

Şirket “misyon” Yukarıda açıklanan katkı maddelerinin ve önceden hazırlanmış karışıma özelliklerinde benzer: (21 gün kesimden önce) “Misyon Başlat” (21 gün) ve “Görev Büyüme” – Avrupa teknolojiler tarafından Ukrayna üretim katkı maddelerinin bir aile. Bu yaygın olarak kullanılabilir ve nispeten ucuz bir seçenektir.

Premix “Kırsal avlu”, bu kuşlarda broyler büyümesinin ve metabolik özelliklerin yoğunluğuna dayanarak oluşturulur. Yemleme, tavuk sağlığını korumak, yem tüketimini azaltmak ve faydalı ağırlıkların toplanmasını hızlandırmak için optimal bir madde seti içerir.
Kırsal avlu
Piliçlerde uzun süreli kullanımla, bağışıklık seviyesi artar ve yemin sindirimi artar.

Kendinizi broilerlerin en iyi cinslerine alıştırmanın yanı sıra Ross-708, Cobbe-700, Hubbard, Ross-308, Cobbe-500 gibi broiler türlerinin yetiştiriciliğinin özellikleri hakkında bilgi edinin.

Katkı “Accelerat”, kuşun kas kütlesinin büyümesini ve işe alımını hızlandırmak için tasarlanmıştır. Bu durumda, broyler organizmasına doğru gelişme için gerekli geniş bir yelpazede maddeler verilir. Bunlar arasında 10 amino asit, 9 makro ve mikro element, 13 vitamin ve ham protein.

Bu katkı sadece piliçler için değil aynı zamanda diğer bazı kanatlı türleri için de uygundur. Premiks, tavukun istenen ağırlığa kadar büyümesi için gereken süreyi azaltır, bağışıklığını güçlendirir, bağırsak mikroflorasını optimize eder ve yem tüketimini azaltır.

Beslenme özellikleri

Premiksler, beslenecek kümes hayvanı türüne göre değişir. Ayrıca, alt düzeltme ve ana yiyeceklerin gerekli oranının hesaplanması farklı olacaktır.
Tavuklar için premiks
Genel kurallar arasında, düzenli olarak premiks eklenmesi gerektiğine dikkat edilmelidir, o zaman somut bir sonuç verecektir.

Önemli! Premiks tipine bakılmaksızın, sıcak besleme karışımına eklenmemelidir, çünkü bazı yararlı bileşenler sıcaklık etkisiyle yok edilir.

Katkı maddesinin daha eşit bir dağılım için fraksiyonel olarak karıştırılması da tavsiye edilir: örneğin, ilk olarak ön karışım ve dolgu maddesini (uygun kepeği) eşit oranda karıştırın ve karışımı ana gıdaya ekleyin.

Yaz aylarında, eğer kuşlar sokakta çokça yürürlerse, hiçbir katkı maddesi olmadan da yapabilirsiniz, çünkü tavuk gerekli tüm maddeleri kendi başına alabilir. Ancak ilkbahar ve kışsız olarak yapamazlar, çünkü vitaminlerin eksikliği hızla insidansta keskin bir artışa yol açacaktır.

Beslenme katmanları ve piliçlerin bazı özelliklerini ele alalım.
Tavuklar için premiks

Yumurta yönünün tavukları için

Yumurtlayan tavuklar için, üreticiler genellikle günde tavuk başına 0.5-1 g tüketim oranını göstermektedir. Bununla birlikte, genellikle biraz genel bir kural uygular: premix’i karıştırın ve 1 ila 100 oranında besleyin.

Etli et ve broiler için

Genellikle, gerekli ön karışım miktarı günlük yem oranına göre hesaplanır. Çoğu zaman, toplam kütleden% 1 oranında katkı maddesi ilave edilmesi önerilir. Yani, 1 g ana yiyecek 10 g ek gübre ekler.

Bazen imalatçılar, kuş başına tüketim miktarını gösterir. Bununla birlikte, dikkatli olunmalıdır, çünkü bu kural piliçlere uygulanamaz – tabakalardan farklı olarak, bu tür tekdüze ve istikrarlı bir yem tüketimini gözlemlemezler ve et ırkları için kütle dinamik olarak büyür.
Tavuklar için premiks
Premiksler, bir kümes hayvanı çiftliğinin veya hane halkının her sahibi için çok önemli bir araçtır. Yardımları ile, kuş vücudun normal işleyişi için gerekli tüm bileşenleri alır – sadece tavukları birçok hastalıktan korumakla kalmaz, aynı zamanda kuşun verimliliğini de önemli ölçüde artırırsınız.

Bazı basit uygulama kurallarına uyulursa, ekonomik faydalar kullanımın başlangıcından hemen sonra hissedilecektir.


Loading...