Polikarbonattan yapılmış bir serada biberleri ne kadar doğru ve ne sıklıkla dökmeniz gerektiği

biber
Pek çok bahçıvan, sadece popüler domates ve salatalık değil, aynı zamanda biberler olmak üzere, serada yetişiyor. Bu durumda, kültürler, bir zamanlar elde edilen deneyimin gelecekte büyük bir biber mahsulü elde etmek için kullanılamayacağından, yaratılan mikro iklim için farklı gerekliliklere sahiptir. Bugün, kültür için bakım yönlerinden birini tartışacağız – seradaki biberleri sulamak, toprağın nemlendirilmesi için ne kadar sıklıkla gerekli olduğunu ve iyi büyüme ve gelişme için en uygun koşullardan bahsedeceğiz. Serada kültürün sulanmasını nasıl kolaylaştıracağımızı öğreneceğiz.

Serada biber yetiştirme koşulları

Bulgar biberini polikarbonat bir serada sulamaya ilişkin tartışmaya başlamadan önce, kültürün gerekliliklerini büyüyen çevreye anlatmak faydalı olacaktır.

biber yetiştiriciliği

Biz biber neme ilaveten, bu nedenle, sulama tamamen bağlı olduğunu söyleyemeyiz, bu yani elverişli koşullar yaratmak için gereklidir: güneşli (iyi aydınlatma sağlamak için düzenli olarak, hava ve toprağın istenilen sıcaklığını korumak mineral gübrelerin kültürünü beslemek için, fide dikmek için düzgün zemin hazırlamak için ya da yapay) ve aynı zamanda toprağın korunması, yer üstü kısmına dikkat edin.

Yüzey hazırlığı

Başlangıç ​​olarak, toprak tabakası en az 25 cm olmalıdır, biber öncülleri salatalık, soğan, lahana gibi ürünler olmalıdır. Solanaceae’nin biberden önce yetiştirilmesi durumunda, substratın değiştirilmesi gerekir, çünkü bu kültürler biber için kötü selefiler olarak kabul edilir.

Doğru biber ekimi

İlk olarak, yataklar arasında 100 cm genişliğinde yataklar oluşturarak 50 cm’lik bir boşluk olmalı, böylece bitkileriniz birbiriyle etkileşime girmeyecek ve onlara büyük özen gösterilecek. Çeşitli / melez bağlı olarak, üst üste bitkiler arasındaki mesafenin 15-35 cm aralığındadır. çeşitli havadan büyük bir kısmının geliştirilmesini içeriyorsa bitki “cüce”, daha sonra birbirine daha yakın hıyar eğer, daha fazla çekilme iyidir.

Önemli! Fide ekim yaparken, bir toprak çöpünü imha etmek imkansızdır, aksi takdirde iklimlendirme daha uzun sürecektir, bu yüzden daha sonra bir ürün elde edersiniz.

sıcaklık

Fidanları topladıktan sonra, seradaki sıcaklık en az +25 ° C olmalıdır. Bu durumda, alt tabakanın da sıcak olması gerektiğini unutmayın, bu yüzden biberleri almadan 1-2 hafta önce sera ısıtmanız gerekir. Çiçeklenme başlangıcında, sıcaklık yüksek nemlilik sağlarken +30 ° C’ye yükseltilir.

biber yetiştiriciliği

Beslenmeye gelince, onlar olmadan, özellikle çok sayıda meyve oluşturabilen melezler ekersen onları yapamazsın. Her durumda biber, substrat çok verimli ve çok humus olsa bile, bir “maden suyu” gerekir. İlk aşamada, kültür yeşil bir kütle oluşturduğunda, yeterli miktarda azot eklenmelidir. Aynı zamanda, az miktarda gübrenin kapatılması, birkaç ek gübrelemenin yapılması gerekiyor. Daha sonra, meyve oluşumuna ve erken olgunlaşmasına dikkat etmelisiniz, bu yüzden fosfor ekleyin. Potasyum yanı sıra eser elementler, delme sonrası az miktarda yapmak daha iyidir.

Önemli! İlk besleme, serada bitkileri diktikten 3 hafta sonra gerçekleştirilir.

aydınlatma

Her neyse, ve tüm bitkiler fotosentez için ışığa ihtiyaç duyarlar, bu yüzden bu kültürün iyi bir ekinini almak istiyorsanız, o zaman uzun bir gün ışığına dikkat etmelisiniz. Biber, 12-14 saatlik iyi bir aydınlatma gerektirir; bu süre içinde tesis yeterli miktarda yoğun ışık alır (yarım gölge veya gölge sığmaz). Bu durumda, elektrik tasarrufu yapmak gerekli değildir, çünkü aydınlatma ek gübreleme veya ek nemlendirme ile geçersiz kılınamayan faktördür.

Güneş ışığının rüzgar yokluğunda serayı ıslatacağını belirtmek gerekir, bu yüzden sıcaklığı +35 ° C’nin üzerine çıkmayacak şekilde dikkatlice izleyin.

Hava parçası ve jartiyer oluşumu

Çoğu zaman, hibritler, 1 m’den daha fazla yükseklikte büyüyen seralarda yetiştirilir. Biber oldukça kırılgan bir üst kısmı vardır, bu nedenle bir jartiyer tutmak gerekir, aksi takdirde uzun bir bitki sadece meyve ağırlığı altında “çökecek” olacaktır. Bitkiler ve gereksiz sürgünler kaldırılırken bitkiler birkaç gövdede oluşmalıdır. Ayrıca, büyümeyi kontrol etmek için dalların uçlarını kısaltmak gerekir.

yetiştirme

Toprak koruma

Biber oldukça kırılgan bir rizomla ayırt edilir, bu nedenle düzenli gevşeme yapmak neredeyse imkansızdır. Aynı zamanda, sulama, toprağın havalandırılmasının azaldığı bir kabuk oluşturur. Sonuç olarak, bitki büyümeyi durdurabilir ve bir hasat elde edemezsiniz, ya da çok kıt olacaktır. Bu sorunu çözmek için, talaş, saman, kuru humus veya biçilmiş çim (ot otu değil) ile ekimi örtmelisiniz. Böylece toprağı aşırı ısınmadan koruyun, içindeki nemi tutun ve bir kabuk oluşmasını engelleyin.

Hava ve substratın nem içeriği verime bağlı olduğundan, nasıl daha detaylı tartışacağız, polikarbonattan yapılmış bir cam evde biberin nasıl sulandırılacağı.

Biliyor musun 11. yüzyılda İtalyan keşişler su miktarını ölçmek için bir sistem icat etti. Su sayacı 290 metrekarelik bir alana sahip bir delikti. suyun içinden sabit bir başın (0.1 m) altına geçirildiği cm. Bir dakika içinde su sayacından 2.12 küp su aktı.

Su ne sıklıkta?

Bir polikarbonat serada biber sulama konusundaki tartışmaya dönelim, yani yatakların sulanması için ne sıklıkla gerekli.

sulama

Seradaki havanın sıcaklığına bağlı olarak, her 5-7 günde bir toprağı nemlendirin ve ayrıca, nemin buharlaşmasını artırdığı için, biberin güneş ışığı ile aydınlatıldığı saat sayısını da artırın.

Fide için bir norm vardır. Ona göre, genç biber bitkileri toplamadan önce her 2 günde bir sulanmalıdır. Transplantasyondan sonra, tüm bitkiler bolca sulanır, daha sonra yetişkin bitkiler için (5-7 günde bir) sulama sistemine geçer.

Sulama sadece ılık suyla ve sadece kökün altında yapılır. Sulamaya ek olarak, havayı nemlendirmek gereklidir. Bunu yapmak için, her gün ya da her 2 günde bir, su yollarını dökün ya da seranın duvarlarına su serpiştirin. Kitle meyvesi ile sulama geçici olarak durdurulmalıdır. Böylece biber üzerindeki renk sayısını artırıyorsunuz.

Uygulama oranları

Dikimden sonra serada biberin dökülmesi kesinlikle talimatlara göre yapılır, çünkü kültürün gerektirdiği kadar suya dökmemiz gerekir.

Toprağın elle nemlendirilmesi gerçekleştirilirse, 1 kovanın altında 500 ml sıcak, durgun su dökülmelidir. Norm, mikro elementler ve humus bakımından zengin bir substrata karşılık gelir.

Zavallı kumlu toprak için Sulamanın “Standartları”. Bu substrattaki biber daha fazla nem gerektirir çünkü kumlu topraklar su tutmaz. Her tesis için 1 litre getirmeniz gerekecek. Toprak nemi en az% 70 ve hava – yaklaşık% 60 olmalıdır.
Biberlerin sulanması durumunda otomatik, Her bir kareyi sulamak için% 10-15 daha az su kullanmak gerekir, çünkü otomatik sistemler uygulama oranını hatasız bir şekilde hesaplar.

sulama

Su basması için tehlikeli olan nedir?

Yukarıda, Bulgar biberini serada sulamak için ne kadar sıklıkla gerekli olduğunu konuştuk, fakat aynı zamanda toprağın su basması olasılığını ve bu tür eylemlerin sonuçlarını tartışmalıyız.

Çok fazla fazla biber dökerseniz, mantarın üremesini provoke edecek ve bu da mantar hastalıklarına yol açacaktır. Mantar nem azalma ile sadece bastırmak, ancak mantar üzerinde değil, aynı zamanda kültür kendisinde sadece olumsuz etkinin olasılığı vardır çünkü kapalı bu yapılabilir, çünkü bu seralarda çok ciddi bir sorundur.

Önemli! Mantar hemen seranın çıkarılması gereken seranın camında görünebilir. Bu zararlıların uyuşmazlıkları sadece bitkiler için değil, insanlar için de tehlikelidir.

Sulama kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmak ve suyun kalitesini dikkate alarak, nemin toprağa girmesini normalize etmek gereklidir. Yani, eğer kültürü akan suyla sularsanız, o zaman kökleri “donma” riskine girersiniz. Bu durum, kültürün bu koşulların optimal olmadığını düşündüğünden ve böylece yumurtalıkların oluşmasının imkansız olduğu için, biberlerin büyümesi ve gelişmesi için bir duraklama gerektirecektir. Bu nedenle talimatlarımızı ihmal etmeyiniz ve sulamadan önce daima su sıcaklığını kontrol ediniz.

Seralarda sulamanın temel kuralları ve yöntemleri

Çünkü biber ihtiyacı var kesinlikle kök altında sulanır, Daha sonra birçok sulama yöntemi derhal ortadan kalkar. Bu nedenle, bir serada biberleri sulamak için en popüler ve etkili seçenekleri tartışacağız.

Damla Sulama Sistemini kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin.

manuel

Manuel sulama Küçük alanlarda uygun bir sera içinde biber, ve aynı zamanda fide diktikten sonra kullanılır. Bu seçenek, her türlü leks, hortum, su deposu vb. Kullanımını içerir. Bu seçenek durumu kısmen kontrol etmenizi ve bitkilerin üzerinde nemin düşmediğinden emin olmanızı sağlar, ancak su akışı ve substratın nem oranı kontrol edilemez.

sulama

Manuel sulama, su tasarrufu yapmadığı için etkili olarak adlandırılamaz, çok fazla zaman harcar. Ayrıca, özellikle bir hortum kullanıyorsanız, metrekare başına uygulanan nemi tam olarak kontrol edemezsiniz. Açık alanda, bu yöntem kullanılabilir, çünkü su daha çabuk buharlaşır ve yatakta yetişen çeşitler daha az “kaprisli” dir.

Biliyor musun Tatlı biber, meyve suyu, diyabet muzdarip insanlar için çok yararlı olan üretilir.

Yani, elle sulama uygulamasının seranın koşullarında etkisiz olduğu ve sadece her tesis için su ekleme oranını doğru bir şekilde hesaplayabilen tecrübeli kamyon çiftçileri tarafından kullanılabileceği sonucuna varabiliriz.

mekanik

Mekanik sulama Her bir bitkiye bağlı çeşitli çaplarda ve yapılarda hortum sistemidir. Aynı zamanda, sulama otomatik değildir, bu nedenle su kaynağını ve aynı zamanda basıncını kontrol eden kişiye kalmıştır.

sulama

Mekanik sulama, manuel sulamadan farklıdır, çünkü tüm tesisler üzerinde bir hortum / kova ile yürümek ve sulamak zorunda kalmazsınız. Borulu boru sistemi sadece suyu açmayı gerektirir, bundan sonra da sıvıyı her bir bitkiye ayrı ayrı dağıtırlar. Böyle bir sistem, yaprakların üzerindeki nem hariç olmak üzere, her bir biberi köpüğün altından sulandırmayı mümkün kılar.

Ayrıca, mekanik sulama su maliyetlerini azaltabilir ve bir ölçüm cihazı ile girilen sıvı miktarını kontrol edebilir.

Burada olumsuz tüm sistemin fiyatı, fakat aynı zamanda, böyle bir sulama mantar hastalıklarının şans ve hasat büyük bir kısmının kaybını azaltarak, biber havai bölümlerine nemi önlemek için.

Önemli! Mekanik sulama için, ılık suyun sulama sistemine verilmesini sağlamak için ısıtılmış bir rezervuar gereklidir.

Otomatik ve yarı otomatik

Otomatik sulama – özel bir cihaz sadece su giriş hızının kontrol değil bağlı sulama boruları bir sistem, aynı zamanda, bir nem sensöründen gelen sinyalleri alır ve daha sonra açılır veya sulama kapatır. Böyle bir sistem insan müdahalesi olmadan çalışır, ancak başlangıç ​​ayarlaması ve programın ne kadar su ve hangi zamanda toprağa enjekte edilmesi gerektiğini bileceği bir senaryo gerektirir.

sulama

Aslında, sulamayı kontrol edebilen, belirli bir plana göre gerçekleştirebilen basit bir bilgisayarımız var.

Yarı otomatik sistem Bir insan rolünün otomatik varlığından farklıdır. Otomasyon sulamayı bağımsız olarak gerçekleştirebilirse, yarı otomatik sistem bir kişinin katılımını gerektirir. Yarı otomatik bir sistem örneği, mekanik sulama zamanlayıcısına bağlı bir boru sistemi olarak düşünülebilir. Bir kişi gelir ve mekanik zamanlayıcıda belirli bir sulama zamanını ayarlar, ardından cihaz vanaları açar ve borulardan su geçirir. Zaman bittiğinde, en basit mekanizma tetiklenir ve sulama durur.

Otomatik sistemler, biberlerin çok zorlu çeşitlerinin / melezlerinin büyüdüğü uzak yerler için en iyi şekilde kullanılır, bu da nem eksikliği yaşamaz. Yarı otomatik, çok fazla zaman harcamadan oraya ulaşabileceğiniz özel arsalarda bulunan seralar için kullanılır.

kombine

Kombine seçeneği Bir kısmı, bir kişi tarafından kontrol edilen ve diğer kısmı otomatik bir sistem tarafından yapılan bir sistemdir.

sulama

Bu seçenek aşağıdaki durumlarda anlamlıdır:

  • elektrik kesintileri (otomasyon kapalıyken su tesislerine izin verir);
  • Bir serada biber ya da sonraki diğer kültürlere ekilen biberin farklı çeşit büyüyünce (otomatik sistemler her zaman farklı çeşitleri / ekinler için 2 senaryo ayarlamak için bir fırsat vermeyin);
  • Basınç çok zayıf olduğunda ve otomasyon sistemden su başlatmak için vana açmaz.

Kombine süreç mekanik ve otomatik bir karışım ve otomasyon ve yarı otomatik, yanı sıra mekanik ve yarı otomatik bir karışım olabilir. Maliyetleri göz önüne alındığında, bir kişinin sürekli kontrolünün altında olan küçük bir serada kombine bir versiyon kurun.

Patlıcan, pancar, kabak, domates, salatalıkta patlıcan yetiştiriciliğini de okuyun

Sera içinde biberleri sularken bahçıvanların hataları

Konunun sonunda, bitkilerin çürümesine veya sıklıkların azalmasına neden olan sık hatalar hakkında konuşacağız.

Ilk hata – Standart dışı boruların kullanımı.
Herhangi bir sulama sisteminin suyun basıncına uygun olması ve dayanıklılığı ile ayırt edilmesi gerektiği anlaşılmalıdır. Bu nedenle, sulama için ince yumuşak boru kullanılmamalıdır. Özellikle sulama sistemi için ana şasinin oluşması durumunda, sert plastik borulara tercih vermek daha iyidir.

Ikinci hata Toprağın gevşemesi.
Yukarıda, toprağın oksijenle doyurulması gerektiği hakkında yazdık. Malçlama yapmazsanız, her bir sulamadan sonra alt tabakayı gevşetdiğinizden emin olun. Bunu yaparken, rizomlara dokunmamak için olabildiğince dikkatlice gevşetin.

sulama

Üçüncü hata – Çiçeklenme sırasında aşırı sulama.
biber büyük çiçek açmaya başladığında, gerekli su uygulama oranı önemli ölçüde azaltmak için, ya da sadece çiçek sapları kapalı düşmeye başlar ve hasat aslan payını kaybedecektir.

Dördüncü hata – Fazla miktarda azot.
Çiçeklenme sırasında, bitki, toprak üstü kısım zaten oluşturulduğundan, nitrojene ihtiyaç duymaz, ancak daha büyük bir miktarda potasyum ve fosfor gereklidir. Eğer azot ile çok gitmek, daha sonra biber çünkü bunların çiçeklenme tüm gerçekleşmeyebilir (nedeniyle azot emme potasyum bloke gerçeğine) topraktan potasyum absorbe edilemez. Bu nedenle, azotlu gübrelerin uygulanmasını normalize edin ve dozajı zamanla azaltın.

Dördüncü hata – Sıcaklık çok yüksek.
Seradaki sıcaklık +35 ˚ C’nin üzerine çıkarsa, kültür güçlü ısıdan hoşlanmayacağından çiçeklenme büyük oranda düşmeye başlar. Ayrıca yüksek sıcaklık, verimi olumsuz etkileyen nem oranını azaltır.

Biliyor musun Bulgar biberinin tüketimi, genellikle “mutluluk hormonları” olarak adlandırılan endorfinlerin kanına salınmasına yol açar.

Bu, fidelerin olgunlaştırılması, çiçeklenmesi veya toplanması sırasında serada nergis suyunun ne sıklıkta gerekli olduğunun tartışılmasını sonuçlandırır. Talimatlarımızı kullanın ve bol miktarda biber alırsınız.


Loading...