Pittosporum (reçine çekirdeği): evde bakımın özellikleri

Pitttosporum
Pittosporum çekici ve iddiasız bir ev bitkisi. Çiçeğin kışın bile iyi hissetmesi sayesinde, bir dizi avantaj için takdir edilmektedir.

tanım

Pittosporum veya reçineli fideler – farklı bir bitki, yaprak dökmeyen çalılar ve birkaç on metre yüksekliğe ulaşan ağaçlara uygulanır. Yapraklar, spiral, 150 mm uzunluğunda, basit, yeşil, köseledir.

Güzel görünümü ve çiçeklenme için okaliptüs, limon, Tillandsia, Japon iğ ağacı, selvi Elwood, zeytin ağaçları, CYCAS, kahve ağaçları, sümbül, Amorphophallus Ev bakımı karışıklıklar hakkında bilmemiz gerekir.

Pitttosporum

Çiçekler beş, beyaz, sarı veya kırmızı, tek veya çiçek salkımına şemsiye şeklinde oluşan küçüktür. Onlar parlak bir şekerli kokusu var. Yapışkan reçine benzeri bir maddede birçok tohum içeren kutu şeklinde meyveler.

Biliyor musun Pittosporum ismi Yunancadan bir “reçineli tohum” olarak tercüme edilir ve tohumların reçineyle hafifçe kaplanmış olduğu gerçeğinden türetilir. Ancak bu kalite sadece vahşi çeşitlere atıfta bulunur. Ev yapımı çeşitlerin bu özelliği yoktur.

bakım

Pittosporum evde bakım için çok iddiasız bir bitki olarak kendini kurmuştur.

aydınlatma

En küçük oğul en rahat Direkt ışınları olmayan dağınık ışık altında Güneş Bunu koymak için en iyi yer, batı veya doğu yönüne sahip bir pencere eşiğidir. Kuzey tarafında veya gölgede, aynı zamanda iyi hissettirir, ama çok iyi çiçek açmaz. Güney tarafında pittosporumu pencereden uzağa yerleştirin veya ışığı yarı saydam bir kumaş veya kağıt kullanarak saçın.
Pitttosporum
Yaz aylarında, daha önce güneşten veya yağmurdan korunan balkon veya bahçeyi kullanabilirsiniz. Yaz aylarında tesisi açık havaya çıkaramazsanız, o zaman odanın periyodik havalandırması gereklidir.
Kışın, çiçek iyi bir aydınlatma ihtiyacına daha fazla ihtiyaç duyar, bu nedenle bu süre zarfında iyi dağınık ışık alan yerlerde reçine tohumlarının yerleştirilmesi gerekir.

sıcaklık

Yazın en iyi sıcaklık koşulları oda koşullarında (19-22 ° C) olacaktır.

Önemli! Pittosporum sıcağı tolere etmez.

Kışın, sakin bir dönemde, bu çiçeğe 11-12 ° C ve daha yüksek değil. Bitkinin yüzey kısmı -12 ° C’ye kadar donmaya dayanabilir, ancak sıfırın altındaki sıcaklıklarda kök sistemi anında yok olur. Bu nedenle bitkinin yeri serin olmalı ama Potun onunla soğumasına izin verme.

Pittosporum bonsai

sulama

Pittosporum yumuşak su ile sulanmalıdır. Sıcak bir zamanda, toprak yüzeyinin kurumasını takiben bitki iyice sulanmalıdır. Soğuk havalarda, sıvının uygulanması azaltılmalı, sadece toprağın iyi bir şekilde kurutulmasından sonra sulandırılmalıdır, böylece substratın bir kaynağını kışkırtacak şekilde değil.

Pittosporum, bonsai tekniğinde yetiştirmek için uygundur. Buna ek olarak, ficus, söğüt, akçaağaç, meşe, huş bu amaç için uygundur. Ama geleneksel Japon tarzı çam, ladin, ardıç, akçaağaç, açelya, ormangülü tercihini sınırlar.

Hava nem

Smolosemyannik iç mekan havalarının kuruluğunu tolere edebilir ancak Onun için yüksek nem tercih edilir. Bitkileri periyodik olarak püskürtmek ve çok kuru hava ile, sonra her gün arzu edilir. Bunu yapmak için, ayakta veya filtrelenmiş su kullanın.

Nemi arttırmak için, ıslak yosun, genişletilmiş kil veya çakıl taşları içeren çiçeğin altına bir palet yerleştirebilir, ancak dip ile su arasındaki mesafeyi koruyabilirsiniz. Zaman zaman, çiçek yapraklarını süngerle silip, bitkiyi tozdan arındırmak için ılık suda ıslatırsınız.

Bitkinin püskürtülmesi

budama

İlkbaharda, istenilen estetik görünümü oluşturmak için çiçeğin taç kesebilir. Bir reçine tohumunun budanması, zorluklar oluşturmaz ve alt kısımlarda yaprak dökümü ve namluya maruz kalınması durumunda çok yararlıdır.

Biliyor musun Reçineli tohumların genç sürgünlerinin plastisitesi nedeniyle gerekli şekillerde yönlendirilebilir ve bükülebilir.

kir

Pittosporum çok telaşlı değil yere göre. Substratı hazırlamak için yüksek kaliteli drenajı gerçekleştirmek için turba, bahçe toprağı ve kaba kumun eşit oranlarda alınması gereklidir.

Ek gübreleme

Gübreyi döllemek sadece hızlı bir büyüme döneminde gereklidir. Prikormka, ayda iki kez tanıtılması gereken organik ve mineral gübrelerden oluşacaktır.

Pitttosporum

nakli

Kök sisteminin güçlü büyüme nedeniyle, genç bitkilerin ihtiyacı her yıl nakil daha büyük boyutlu tencerelerde. Pittosporum transplantları çok kötü bir şekilde tolere eder, bu nedenle zemin keçesine zarar vermeden bunu dikkatli bir şekilde yapmak gerekir. Çiçeğin büyümesi yavaşladığında, her 2-3 yılda bir, toprağın üst katmanlarının yerine konur.

üreme

Reçineli fidanların iki çeşit reprodüksiyonu vardır: kesimler ve tohumlar.

kupürleri

Çelikler yaz aylarında üretilmektedir. Bunun için, 8-10 cm uzunluğunda genç taraf filizleri, bir caked taban ile seçilir. Daha iyi köklenme için köklendirme uyarıcısı ile tedavi edilebilir.

Bu kesimler toprağa 1-2 cm derinliğe kadar ekildikten sonra, suya ve direkt güneş ışığından saklanmaya özen göstermeleri çok kolaydır. Kökleri alınan çelikler 10 santimetre saksıda ekilir. Çiçeklenme dikimden 2-3 yıl sonra oluşur.

tohumlar

Tohumlar bu amaç için uygun olan herhangi bir kap ile ekilir. Alt tabaka, çimin üçte birini, yaprakların üçte birini ve kumun üçte birini içerir. Fidanlar, benzer bir bileşim ile toprak başına 8 santimetrelik tencere bir parça ekilir. Üç yıl ekim sonrası çiçeği bitkiler.

Pittosporum tohumları

Hastalıklar ve zararlılar

Pittosporum’a saldıran ana zararlılar, örümcek akarları, mealy solucanları ve mastittir. Onlarla savaşmak için, çiçek yapraklarını ılık suda yıkamak ve uygun insektisitlerle tedavi etmek gerekir. Mantarlardan fusariosis veya başka lekelenmelerden etkilenebilirler.

Önemli! Toprakta hafif ya da çok fazla azot bulunmadığında, alacalı çeşitlerde beyaz lekeler yeşillikler üzerinde kaybolabilir.

Alt yapraklar, çiçeğin büyümesi için oldukça doğal nedenlerden ötürü düşer. Yaprakların kenarları koparsa, yapraklar sarıya döner ve biraz kıvrılırsa, bitki parlak ışık kaynağından uzaklaştırılmalıdır. Yetersiz aydınlatma ile yapraklar daha küçük olur, daha hafif olur ve gövde daha incedir.

Pitttosporum

Pittosporum’un yetiştirilmesi, floriculturistlerin başlaması için mükemmel bir çözümdür, çok sayıda süs bitkisi ve güzel çiçek açan bitkinin ardına bakmak çok daha kolaydır. Bu durumda, reçineli tohum içinize mükemmel bir estetik ek olacaktır.


Loading...