Phlox erime: başarılı büyümenin sırları

Phlox buzlu
Phlox melancholy peyzaj tasarımınıza parlak ve hoş kokulu bir katkı olacak kalıcı bir çiçek. Bu çiçekler, zengin renk tonları ve çeşit çeşitliliği sayesinde çiçekçilere, çiçekçilere ve peyzaj tasarımcılarına aşık oldu. Bitki bakımda iddiasızdır, lehine feragat eder. Aile birçok melez çeşidini birleştirir. Ne çeşit bir bitki örtüsü, hangi bitkiyi seçecekleri ve nasıl bakım yapacakları konusunda okumaları için melankoli.

Biyolojik özellikleri

Çiçek, adını alevle ilişkilendirildiği Yunanistan’da buldu. Gerçek şu ki, modern phlox’ların “progenitörleri” parlak kırmızı renkte farklıydı.

Yıllar içinde, melezleşme ve seçim sürecinde, en beklenmedik çiçek ve renk biçimlerinin yeni çeşitleri kaldırıldı (ve kaldırılmaya devam ediyor). Sadece sarı olmasa da.

Phlox phalanx, yüksekliği 150 cm olan, çok yıllık otsu bir çiçektir.Güçlü bir kök sistemi, bitkinin ömrünün temelini oluşturur ve bahçenizi yıllarca süsleyeceğinin garantisidir.

Kırılgan saplar üzerinde bulunan bereketli çiçek salkımına kıyasla, phlox yaprakları küçük gözükür, şekilleri oval veya mızrak şeklinde uzamıştır.
Phlox buzlu
Bitki, dikkat çeker ve parlak renklenme zengin gözbebekleri için hatırlanır. Çiçekler hoş bir koku verir. Çeşitleri doğru bir şekilde birleştirirseniz, bahçenizdeki floccus keten çiçeklerinin tüm yaz ve sonbaharları telafi edeceği dönem.

Bir çiçeğin çiçeklenme zamanı 7 gündür. Ve çiçeklenme döneminde birkaç düzine var.

Daha az popüler olan, subulate olarak bu tür phlox türleri değildir ve yayılır.

Çiçeklenme sonrası bitkinin hava kısmı ölür. Bu süreçle eşzamanlı olarak, gelecek yıl yeni bir çalı ortaya çıkacak ve her yıl genişleyecek olan böbrekler yere serilir.

Popüler çeşitleri

Phlox salkımının çeşitleri çok çeşitlidir – bu çiçek çiçek yetiştiricileri ve yetiştiricileri tarafından sevilir. Bunların en popüler olanları:

 1. “Lizzie” – çekici, yumuşak kırmızı bir rengin çiçek sahibi. Çiçeğin merkezinde parlaklık yaprakları veren bir soluk pembe yıldız vardır. Lizzie
 2. Kont Zeppelin gerçekten grafiksel bir kontrast renginde farklılık gösterir. Zengin mor gözleri olan dünyadaki soluk pembe çiçekler “bak”. Kont Zeppelin
 3. “Cosmopolitan” – 110 cm bitki boyu Bu gerçek bir kahramandır. Aynı zamanda hoş pembe renkteki çiçekli çiçeklerin zenginliği ve zenginliğinden de farklıdır. kozmopolit
 4. “Mavi Cennet” (‘Mavi Cennet’). Karanlıkta özel bir parlaklık elde eden orijinal mavi veya mavi renkteki çeşitli yaprakları. Çiçekçiler arasında büyük popülariteye sahiptir. Mavi Cennet
 5. “Yeşil Leydi” – phlox salkımının hibrit dekoratif derecesi. Onun vurgulamak, çözünmeyen egzotik keskin tomurcukları. Yeşil bayan
 6. Sırrı – zengin mavi ya da menekşe renginden dolayı çeşitli çiçek gösterilerinde ve bestelerinde sıklıkla görülen bir çeşit yüksek çeşitlilik. gizem
 7. “Sonata” – Kırmızı ve beyaz taç yaprakları çiçek senfoni. sonat
 8. “Kar Beyazı” – Büyük kar beyazı çiçek salkımlarıyla ayırt edilen bir çeşittir. Kar beyaz
 9. “Forget-Me” – uzun boylu phlox bukalemun: hava durumuna bağlı olarak renk değiştirir. Güneşli bir günde, çiçeklenme parlak havalarda, parlak havalarda hafifçe leylaktır. unutma beni

Satın alırken dikim malzemesini seçmek için kurallar

Yüksek kaliteli ekim malzemesi seçimi en önemli görevlerden biridir. Tecrübeli çiçek yetiştiricilerine iklim koşullarında keskin bir değişime direnen, hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklı olan yerli çeşitlere tercih edilmesi tavsiye edilir.

Renk özelliklerine gelince, her şey tada bağlı. Peyzaj tasarımını dikkatlice planlamak, bitki çeşitlerini renklerine, çiçeklenme zamanlarına ve çalıların yüksekliğine göre birleştirmek faydalı olacaktır, böylece daha sonra değişecek ve taşınacak hiçbir şey kalmayacaktır.

Önemli! Saha yeterli dikim materyali ile dikilmelidir: 10 metrekare. m. 80-90 boylu bitkileri veya 90-110 alt bitkileri dikmek gerekir.

Fidelerin sağlıklı olduklarından ve zararlılardan etkilenmediklerinden emin olmak için dikkatle incelemek önemlidir.

Dikim için doğru yeri seçme

İddiasına rağmen, phlox salkıması bazı ekim ve bakım kurallarına ihtiyaç duyar. Dikkat etmeniz gereken ilk şey koltuk seçimidir.
floksa

aydınlatma

Bitki gölgeli yerleri tercih ediyor, kök sisteminin aşırı ısınması son derece zararlı. Güneşin batırdığı yerlerde, çiçekler hızla yakar, çekiciliğini kaybeder, ezilirler.

Önemli! Floksa çiçeklerinin renklendirmesi ne kadar parlak olursa, ihtiyaç duyduğu güneş ışığı o kadar az olur. Örneğin, mavi çiçek salkımları sadece bitkiyi gölgede dikerseniz güzel görünecektir.

kir

Floksovye çiçek yataklarının yüksek bir humus bileşimi ve iyi kurulmuş bir drenaj sistemi ile zeminleri planlaması tavsiye edilir. Bölgenizde artan bir asit seviyesine sahip topraklar varsa, bitkinin toprakları üzerinde kök salmadığı için kireçle “döllenmiş” olmalıdırlar.

Bitki için en uygun toprak türü kumlu topraktır. Böyle bir çiçek yatakta uygun sulama ile bitki mükemmel hissedecek.
Kumlu toprak

Fidan dikimi

Phlox fideleri, ilkbahar veya sonbaharda önceden hazırlanmış sığ çukurlara dikilmelidir. Çukurun dibi kompost veya biohumus ile kaplı olmalıdır. Toprak tınlı ise, fossaya kum ve organik gübreler ekleyin. Bitkinin bir oluğa sokulması, köklerini yatay olarak yaymanız gerekir.

Yaklaşık 50 cm’lik fideler arasında bir mesafeyi korumak önemlidir.Bu kök sisteminin düzgün gelişimi ve işleyişi için gereklidir.

Yemyeşil çiçekli bakım ipuçları

Dikim filleri, zaman zaman onların büyüme sürecinde suçlamalarına yardım etmek zorunda kalacaksınız: sulama, toprağı gevşetme, gübreleme. Uygun bakım – gür çiçekli bir rehin.

Biliyor musun Phlox’un popüler adı “chintz” dir. Hepsi onun çiçeklenme, pamuklu kumaşın renkli ve açık renk ile ilişkili olduğu gerçeğinden dolayı.

sulama

Kurak günlerde, phlox günde bir kez (sabah ya da akşam) kök altında sulanmalıdır. Bir metre kare için bir buçuk ila iki kova su harcamanız gerekir (bir çalı yaklaşık iki litre tüketir). Sıcak havalarda bitkileri soğuk suyla sulamak, geçim kaynaklarını olumsuz etkileyebilir: bu durumda kırılgan saplar çatlar.
sulama

Toprak ayıklaması ve bakımı

Topluluğun phlox altında periyodik olarak gevşemesi, onların uygun büyüme ve gelişiminin anahtarıdır. Tesis, bitkilerin kök sistemine zarar verebilecek veya hastalıklarının kaynağı haline gelebilecek yabani otların temizliği ve düzeninde tutulmalıdır.

Biliyor musun Düzinelerce çiçek birleştirildiği çiçek salkımının küresel veya umbellate şekli nedeniyle, phlox karşılıklılık ve birlik sembolü olarak tedavi edilir ve saygı duyar.

besleme

Phlox panikulat kök sisteminin uygun şekilde oluşmasına yardımcı olmak için bitkinin organik ve mineral katkı maddeleri ile beslenmesi tavsiye edilir.

Optimal gübre, potasyum tuzu veya fosforlu sıvı gübredir. Gübrelerin döllenmesi beş kez gerekir: Mayıs, Haziran, Temmuz başında ve sonunda. Son gübre tohumların oluşumu sırasında yapılmalıdır.

budama

Solmuş ve solmuş filum yaprakları kesilmeli, daha sonra kışa hazırlanmak ve dondan korumak için rizomu toprak, turba veya tahta kepek ile örtün.
budama

kışlama

Floksovy çalılar oldukça soğuktur, ama yine de güvende olmaya değer. Biraz karlı bir kış mevsiminde don, tarlalara zarar verebilir, bu nedenle bunları saman, iğne yapraklı dallar veya ağaç yaprakları ile eklemeye değer. Karlı kış bitkilerin mükemmel “dinlenme” teşvik eder.

Üreme yöntemleri

Deneyime sahip olan çiçekçiler, çeşitlerini restore etmek ve korumak için en az 5-6 yıl içinde phlox’ları nakleder. Nakil, hem ilkbaharda (Nisan, Mayıs) hem de yaz aylarında (Ağustos) gerçekleştirilebilir. Phlox salkımının çoğalması birkaç şekilde gerçekleşir.

Tohumlardan ekim

Tozlaşan çiçeğin bitkinin gövdesi üzerinde bırakılmasından sonra, tohumlar ayrı bir meyve kutusuna bağlanır. Uzun bir hortum ile sadece bir böceğin bir çiçeği dölleyebildiğine dikkat edilmelidir.

Bir kutuda, 2-3 tohumlar sığabilir. Olgun tohumlar, eğer zamanında hasat edilmezlerse, toprağa dökülürler ve kendi kendine tohumlanırlar.

Tohumlardan donmuş phlox ekimi erken ilkbaharda başlar. Tohumlar tencere veya özel donanımlı kutulara yerleştirilir. Fideler hızla büyüdükçe birkaç kez daldırılmalıdır.
floksa
Bir sonraki aşama fideleri bir seraya naklediyor ve sadece Mayıs ayında onları açık zemine yerleştirmeleri tavsiye ediliyor.

bölme

Bu teknik, az çaba gerektirir. Erken ilkbaharda, karlar düştükten sonra, sağlıklı çalılar toprağa kazılmalı ve rizomlarından toprağa temizlenmiş olmalıdır. Daha sonra kök yakalarını ellerinizle dikkatlice ayırmanız ve kök pleksusunu da bölmeniz gerekir.

Sonuç olarak, her biri 3-4 büyüme tomurcuğuna ve kalın saplara sahip olan birkaç ayrı parça çalıdan elde edilir. Bölünmüş parçalar onlar için hazırlanmış yerlere dikilmeye hazırdır.

Önemli! Tecrübeli çiçekçiler, rizomu paylaşmayı, beslenme sürecinin zayıfladığı ve zayıfladığı eski odunsu parçasını çıkarmak için tavsiye etti. Bir bitkinin bu bakım tedbirinin ihmal edilmesi, kısmi ölme, depresyon veya toplam ölümüne yol açabilir.

Bush bölümü

graftage

Bitki çiçeklenmeden önce egzersiz yapılması tavsiye edilir. En iyi zaman haziran. Sağlıklı saplardan elde edilen çelikler özel bahçe makası ile kesilir.

Alt insizyon böbreğin altında yapılmalı, sonra orta yaprakları kısaltılmalı ve üst olanlar kesilmelidir. Bitmiş çelikler yere yerleştirilmeli ve ılık suyla beş kez sulanmalıdır. 3-4 hafta sonra kesimler köklenecek ve sürgünlere izin verilecektir.

Hastalıklar ve zararlılar: önleme ve tedavi

Flokslar, zararlılara ve hastalıklara yeterince dirençlidir. Ancak genellikle uygunsuz bakım, tesis için çok fazla problem yaratır. Bir iniş sahasının hatalı seçimi ve yararlı maddelerin olmaması, phlox’ların hastalıklarının ana nedenidir.

Phlox en yaygın hastalıklar ve zararlıları:

 • nematod – Asitli toprakları seven mikroskopik bir solucan. Parazitler bitkinin tüm kısımlarını etkiler. Hastalık çalılarından etkilenen alanın ortadan kaldırılması ve yakılması; nematod
 • külleme – çalıların büyümesini ve gelişmesini yavaşlatan mantar bulaşıcı hastalık, onları çekiciliğini ve dekorasyonunu bozar. Bitki gri bir kaplama ile kaplıdır. Etkilenen yapraklar ve sürgünler, enfeksiyonun yayılmaması için ortadan kaldırılmalıdır. Geri kalan çalılar 7 gün boyunca% 0.1’lik bir koloidal sülfür çözeltisi ile işlenir; Külleme küf
 • benekli yapraklar. İlk olarak, yapraklar üzerinde kahverengi lekeler görülür ve yakında yapraklar kıvrılır ve kurur. Bu hastalık aşırı aydınlatmanın sonucudur. Floksalar gölgeli alanlara transplante edilmelidir; leke
 • alternariyoz – kahverengi lekeler ve çizgili yaprakların görünümü. Çiçeğinizin mineral gübrelerle gübrelenmesi gerekiyor; Alternaria
 • Çiçeklerin zarar görmesi şiddetli don veya uzun süreli kuraklık olabilir. Çoğu zaman bu faktörler ölümlerine yol açar. Fakat aynı zamanda, phlox’lar oldukça canlıdır: bitkinin yeniden canlandırılması için küçük bir kök yeterlidir.

Doğru teşhis edilmiş hastalık ve zamanında önlemler, çiçek yataklarınızı korumanıza ve çekiciliğini korumanıza yardımcı olacaktır.

Peyzaj tasarımında uygulama

Phlox paniculate parlak çiçek salkımına neşeli bir peyzaj tasarımı, çiçek bahçeleri, ön bahçeler, alpin tepeler, tesbih süsleyin.

Phlox plantasyonları kolayca zarif renk kompozisyonlarına dönüştürülebilir, bunun için sadece birçoğunun (yukarıda gördüğünüz bazılarının açıklama ve fotoğrafları) phlox salkımının doğru seçilmesi ve denenmesi gerekir.

Biliyor musun Özellikle popüler phlox, Japonya’da kullanılmaktadır. Her yıl mart-haziranda, ülke çiçek açan bir phlox festivaline ev sahipliği yapar – “çiçek yürüyüşü” anlamına gelen “khanasampo”.

Phloxes diğer bahçe çiçekleri ile birlikte harika görünüyor. Örneğin, phloxes parlak çiçek salkımına beyaz papatya çiçekleri ile uyumludur.
floksa
Yaz aylarında, phloxes karanfil, alpine aster, sardunyalar, veronik ve küçük yaprakları ile birlikte olmayı tercih eder. Bu bitkiler, çiçek yataklarının tasarımında önemli olan aynı bakım koşulları açısından farklılık gösterir.

Sonbahar akın çiçek bahçeleri, kızamık veya colchicum ile çeşitlendirilmelidir. Phlox flint – sadece çiçekçi ve çiçekçi değil, aynı zamanda peyzaj tasarımcılarının ana aracı, çiçek sergilerinde önde gelen bir figür.

Çiçek renklerinin rengârenk bir paleti, yemyeşil çiçek salkımları, kokulu aromaları, herhangi bir estetiğe kayıtsız kalmayacaktır. Fakat böyle bir etki elde etmek için rasyonel çaba sarfetmek zorunda kalacaksınız.