Patates “Picasso”: açıklama ve yetiştirme

Patates
Patates Paslinov ailesinden çok yıllık otsu bir bitkidir. Vatan – Güney Amerika. Böyle bir kuru karakteristik, tüm sevilen ürünün popülerliğini ortaya koyamaz. Örneğin, Beyaz Rusya, bu harika yumru ile doğrudan ilişkilidir. Yüzlerce yıldır ekili patatesler, bu yüzden çok sayıda çeşidi var. Hollanda, ıslah dünyasının tanınmış liderlerinden biridir, Picasso tarlalarının patatesine ev sahipliği yapan bu küçük devlettir.

Çeşit açıklama

patates “Picasso” çeşitleri – ilk olgunlaşmadan 115-130 gün sonra oluşan olgunlaşma, olgunlaşma. Popüler isimler – “Ivan-da-Marya”, “Limonka”, “Lyska” ve diğerleri. Ticari kaliteye sahip yumru 80-150 gram ağırlığındadır. Yumrular sarımsı-pembe bir renge sahiptir, tam da bu renk nedeniyle bu çeşitlilik ismini almıştır. Mükemmel saklanan, yüksek verim, hektar başına ortalama 20 ton ve bazı durumlarda – 2-2.5 kat daha fazla. Beyaz çiçekler ve koyu yeşil bir top ile uzun boylu bir çalı. Patates

Biliyor musun Dünyada her yıl 7 milyon tondan fazla patates kızartması tüketiliyor.

Böyle bir kavramı bu ürün için geçerli ise olgun yumru küçük nişasta içeriği (% 12) tamamen “Picasso” çeşitli patates diyet yapar. Popülarite aşağıdaki özelliklere ekleyin: mükemmel tat, uzun süreli depolama imkanı bizim iklim koşulları ve mükemmel taşınabilirlik için uyarlanmış (sonbahar patates satın Kış ortasında filiz olmaz). Bu çeşitliliğin bizden cesur hayranlarımıza sahip olduğunu ve kendimizle ilgili en olumlu eleştirilere sahip olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz.

Çeşitli özellikleri

virüsler tipleri A ve YN, Kolorado patates böceği, nematod ve geç yanıklık ve uyuz direnç belirterek yaparken açıklayan “Picasso” patates çeşitleri değer. Bu çeşitliliğin mükemmel koruyucu nitelikleri, çiftçiler ve tarım işletmeleri tarafından görmezden gelinemez. “Picasso” Bizim bandında patatesin en popüler türlerinden biridir neden depolama sırasında hava, toprağa tevazu, iyi ulaşım taşınabilirliği lozhkost ve düşük kayıp kaprislerine yukarıdaki tolerans ve anlayabileceği ekleyin. Patates

Oldukça popüler olan ve bir “Good Luck” olarak patates çeşitleri vardır, “Kivi”, “Impala”, “Lorch”, “Zhuravinka”, “Ilyinsky” ve “Irbit”.

iniş

Patates “Picasso” un iddiasızlığı ve hastalık direncinin özellikleri nedeniyle son derece olumlu geri dönüşler vardır. Bu çeşitlilik neredeyse tüm Avrupa’da bulunabilir. Bilmen gereken birkaç basit iniş kuralları vardır. Dikimden yaklaşık 30-45 gün önce, dikim malzemesinin görsel bir incelemesinin yapılması, şımarık yumruların uzaklaştırılması gerekir.

Biliyor musun Conquistador Pedro Cieza de Lyon, çalışmalarında patatesleri yalnızca Avrupa’da tanımlayan ilk değildi. Peru Chronicles, ama aynı zamanda Avrupa’da kök ekledi.

Dikim için uygun materyal +10 ° C veya + 15 ° C hava sıcaklığı ile parlak bir yere getirilmelidir. Bu, yumruların ön çimlenmesi için gereklidir. Yaklaşık iki hafta sonra filizler görünmeye başlayacak ve onlardan kök sistemi kırılacak. Bir yumru üzerinde yaklaşık 20 mm yüksekliğe kadar yaklaşık 6-8 göz büyür. Dikimden önce yumruların mevcut herhangi bir büyüme uyarıcısı (Zircon, Epin, Potitein, Micon) ile muamele edilmesi arzu edilir. Doğrudan uyarıcı büyüme işlevine ek olarak, bu maddeler, yumruları mineral gübreler açısından zengin toprağa adapte etmeye ve zararlılara karşı ek koruma sağlamaya yardımcı olacaktır. Patates

Önemli! Patlıcan, biber, salatalık, domates ve patateslerin geçtiğimiz sezonda yetiştirildiği toprağa patates ekleyemezsiniz!

Normal iniş zamanı ilkbahardır. İniş zamanını belirlemek için ilginç bir halk yöntemi vardır – bu, yaprakların huş ağacı üzerinde çiçeklenme zamanıdır. Dikim zamanının başlangıcı için ana gösterge toprak nemi. Toprak ağırlaştıkça, daha az derin olan oluklar toprağa yapılır. Kabuklardan kaçınmak için, ekimden önce toprağın gübre veya kireç ile döllenmesi imkansızdır. Önerilen iniş frekansı aşağıdaki gibidir:

  • satırlar arasındaki mesafe – 0,7 m;
  • çalılar arasındaki mesafe – 0,4 m;
  • Oluşum derinliği 0,1 m’dir (yukarıda belirtildiği gibi, bu indeks toprağa bağlıdır).

Her çalı için biraz humus ve kül dökmek zarar vermez, bu toprağın verimliliğini artıracaktır.

bakım

Açıklama patates çeşitleri “Picasso” böyle bir şey söz tam olmaz: oldukça, toprağın havalanması üzerine zorlu sulama ve besleme edilir. Ve farklı aşamalarda bu prosedürler farklı şekillerde gerçekleştirilmelidir:

  1. Tomurcuklar görünmeden önce. Sulama – haftada bir kez (10 litre / metrekare). Dikimden bir hafta sonra – gevşemek, üç tepeye kadar yaparız. Besleme gübre (15 kısım su için 1 kısım gübre).
  2. Tomurcuklanma ve çiçeklenme. Sulama – haftada bir kez (20-30 litre / metrekare). Son kuluçka işlemi, modellemeden önce yapılır, yükseklik 20 cm’dir. Satırların arasına sürülmesi engellenmez. Kül ve süperfosfat ile çiçeklenme üst sosu başında (su kova başına 2-3 yemek kaşığı, tüketim – 1 m başına 1 litre).
  3. Çiçeklenmeden sonra, kendimizi sadece ayda iki kez (10 litre / metrekare) sulama yapmaya sınırlandırıyoruz.

Patates
Patatesin yanında sarımsak ekebilir, kokusu zararlıları korkutur. Colorado böceği – herhangi bir çeşit patates, “Picasso” bir istisna değildir!

Önemli! Patatesleri Colorado Patates Böceği’nden sadece bitki çiçeklenmeye başlamadan önce püskürtün!

Manuel bir koleksiyon olarak Colorado böceği ile bu tür bir mücadele unutmayınız. Patatesin üst kısımlarını, 1 diş başına 10-15 kg kül hesaplayarak odun külü ile spreyleyebilirsiniz.

hasat

Koleksiyon genellikle Eylül ayı ortalarında yapılır. Patates diktikten 150 gün sonra, üstler tamamen ölür. Biraz erken, kuruduktan ve sarardıktan sonra, hasat yapmaya başlayabilirsiniz. Daha uzun süre depolamak için, kuru havalarda toplamanız gerekir. Ortalama günlük sıcaklığa odaklanmaya değer – +10 … +15 ° C Yeşil üstleri ile çalılar kazma, bu yumrular hala olgunlaşma bir göstergesidir. Yüzlerce birkaç ek kova toplamak isterseniz, acele etmeyin, çalılıkların olgunlaşmasına izin verin. Önemli bir gösterge olmasına rağmen – hava! Birçok kamyon üreticisi, sonbahar yağmurlarından önce hasat için zaman ayırmak için acele ediyorlar. Patates

Biliyor musun Solanin – patateslerin meyvelerinde bulunan bir alkaloid, doğal bir fungisit ve bir insektisittir.

Bahçede, kazılı yumrular birkaç saat boyunca ön kurutma için bırakılır. Daha sonra, dikkatlice, yüzeye zarar vermemek için yumruların zeminden temizlenmesi ve bozulmamış olanların atılması gerekir. Ama hemen işe yaramayacak. Kuru bir serin yerde bir hafta boyunca uzanmak için bir ürün vermek gerekir, daha sonra tüm ekinleri bozabilir kötü yumrular reddetmek için. Patatesleri saklamak için ideal yer, hava sıcaklığının +4 ° C’yi geçmediği bir mahzen veya mahzendir. Patatesleri toplu olarak saklarsanız, yüksekliğin 1 metreyi geçmemesi istenir. Ama özellikle çok fazla hasat olmadığında çuvallarda veya ağlarda depolamak daha iyi ve daha uygundur.Yakın gelecek yıl malzemenin dikimi hakkında düşünmeye değer. Bu amaçlar için bırakılan yumruların bodrum katına çıkarılmaları gerekmez, bunlar ışığın yeşil olması için bırakılmalıdır.
Patates
Yeşiller onlarla birlikte solanine taşırlar – meyvelerde bulunan zehirli bir alkaloid (yumrularla karıştırılmamalıdır!) Patates. Kemirgenler için doğal bir zehir ve ekim malzemenizin bir sonraki bahara kadar güvenle uzanmasına yardımcı olacak mükemmel bir koruyucu. Şimdi, Picasso çeşidinin patateslerini yetiştirmek, hasat etmek ve saklamak için özellikleri, tarifleri ve önerileri daha iyi anladınız. Birçok insan için bu çeşit, diğer isimler altında uzun süredir biliniyordu. Uzun süredir ve sık sık pazarlarda tat ve uzun ömürlü “Ivan-da-Maryu” sorulmuştur. Makaleyi okuduktan sonra, popülerliğe neyin sebep olduğunu öğrendiniz. Eğer amatör bir bahçıvan iseniz, umarız tavsiyelerinizin ve tavsiyelerinizin size yardımcı olacağını umarız.