Patates için “Shirlan”: uygulama ve tüketim oranları

SHIRLAN

Patates, büyümesinin biyolojik özelliklerini göz önünde bulundurarak, en tehlikeli olanı yanıltıcı olan çeşitli mantar hastalıklarına karşı oldukça duyarlıdır. Bu saldırının üstesinden gelmek için “fungisitler” denilen özel müstahzarlar; Bunların bir kısmı özellikle patates için tasarlanmıştır. Bu makalede, “Şirlan” denilen ve zaten iyi bir ün kazanmış olan bu araçlardan birinden bahsedeceğiz.

Aktif madde ve formülasyon

Bu ilacın ana aktif maddesi fluazinam; Buna ek olarak, ana bileşiğin bitkiye nüfuzuna katkıda bulunan maddeler dahil edilmiştir. Liste, mantar ilacının kullanımıyla ilgili talimatlardan önce ek açıklamada belirtilmiştir. “Shirlan” preparasyonunda fluazinam konsantrasyonu 0.5 g / ml’dir.

Biliyor musun Bitkilerde geç yanıklığa neden olan mantarlar, yalnızca Amerika’dan Avrupa’ya göç etti. XIX yüzyıl önce patates Avrupalı ​​bahçıvanlar ve kamyon çiftçileri tarafından oldukça başarılı ve kayıpsız büyümüştür.

Hazırlık, bir kremsi kütlenin görünüşüne sahip olan dış parametrelerde kolloidal bir çözelti olan bir süspansiyon konsantresi formunda dağıtılır. Bu formdaki ilacı kesinlikle kullanmayınız, kullanmadan önce ekli talimatlara uygun bir çalışma çözümü yapmak gereklidir.
SHIRLAN

avantajları

Bu fungisitin avantajları arasında en önemlileri şunlardır:

  • Bu ilacın kullanımı ile tedavi kültürünüze zarar vermez, çünkü ilacın belirgin bir fitotoksisitesi yoktur;
  • Temas ilkesine sahip olan diğer fungisitlerle karşılaştırıldığında, düşük dozajlar kullanıldığında daha belirgin bir etkiye sahiptir;
  • Patates hastalıklarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılan modern ilaçlarla çapraz-direnç kanıtı yoktu;
  • Su direncinin iyi bir göstergesi ve hastalığa yeterince uzun süre aktif direnç gösterir;
  • zoosporangiophores üretimini azaltarak sporülasyonun bırakılmasına katkıda bulunur;
  • kullanımı, böylece, toprak yüzeyinde giriş sporlar için bir bariyer oluşturarak ve esas olarak genç bitkilerin infeksiyon olasılığını azaltmak, zemine yerleştirilir kılcal damarlar sporlar içinde hareket sırasında, bitki içindeki zoosporları etkisi yavaşlatılır ve toprağa sahiptir.

SHIRLAN

Eylem Mekanizması

patates mantar öldürücü “SHIRLAN” kullanıldığında, ana etken madde bitki ve toprak hücreleri içine hızlı bir şekilde nüfuz eder ve daha sonra sporulasyon işlemleri, appressorium büyümesi ve patojenik mikroorganizmaların hif gelişimi inhibe başlar.

“Ridomil Altın”, “Ordan”, “Hız”, “Acrobat MC”, “Quadris”, “Titus”, “Antrakol”, “Thanos”, “fitosporin-M”, “Alirin: Patatesleri işlemek için böyle mantar öldürücü yaklaşacaktır B “,” Prestij “,” Phytolavin “.

Çalışma çözümünün hazırlanması

Püskürtme için kullanılan solüsyonun imalat önce, Kimyasal madde yerleştirileceği püskürtücü ucu ve saflık ve iletken borular Çözelti deposunun işlerliğini kontrol etmek gereklidir.
SHIRLAN

Bundan sonra, sıvının miktarının belirlenmesi ve ayrıca su kaynağının uçtan tekdüze olup olmadığının belirlenmesi ve elde edilen verilerin, çalışma çözeltisinin tahmini maliyeti olan 1 hektardır.

Biliyor musun Kimyasal yapıda en yaygın fungisit, geleneksel sülfür ve türevleri ile çeşitli metallerin tuzlarıdır.

Bir çözüm yapmak için işlemin başlangıcından hemen önce başlamaya değer. Tankın ¾ su ile doldurulmalı, daha sonra önceden belirlenmiş miktarda süspansiyon yapılmalı ve içerikler karıştırılırken tankın içine su eklenmesine devam edilmelidir. Bitmiş karışımın homojen bir yapısını korumak için çözeltinin karıştırılması ve doğrudan uygulanması sırasında devam edilmesi arzu edilir.

Bir kerede birkaç ilacın bir spreyini uygulamak istiyorsanız, sonraki maddenin karışımına eklemeden önce, bir önceki çözelti tamamen çözünene kadar bekleyin. Uygulanan çözüm, bir günden daha uzun bir süre için hazır formda saklanamaz.
SHIRLAN

Uygulama teknolojisi ve madde tüketimi

Bu ilaç koruyucu amaçlı kullanılmalıdır. Tedaviye başlamanın en uygun zamanı, hava koşullarına katkıda bulunan hava koşullarının çoktan geldiği dönemdir, ancak hastalığın belirtileri henüz ortaya çıkmamıştır. Püskürtülen bitkilerin zaten enfekte olduğu bir durumda, birincil tedaviyi küratif mantar öldürücü ilaçların kullanımı ile yapılması önerilir.

Önemli! En iyi sonuç, gün batımından sonra veya rüzgarsız havalarda güneşin doğuşundan önce yapılan tedavi olacaktır, çünkü bu, iniş alanları üzerindeki ilacın daha etkili bir şekilde dağıtılmasını sağlayacaktır.

Maksimum pozitif etkiyi elde etmek için, püskürtücüyü küçük veya orta büyüklükte damlalar verecek şekilde ayarlamak gereklidir. “Shirlan”, diğer tüm mantar öldürücüleri gibi, yaprağın tüm yüzeyini tamamen ve bol miktarda ıslatmaya yeterli bir akış hızına sahip olmalıdır. Arıtılan bitkilerin yaprağının yüzey boyutlarında bir gözle arttırmak mümkündür. Bu çözüm etkinliği minimum olacağı yere, üzerinde, işlenmiş yapraklar aşağı akış vermedi emin olmalıdır.

Patateste “Shirlan” ın kullanımıyla ilgili ortalama normlar, süspansiyon formunda 10 metrekarede yaklaşık 0.3-0.4 ml veya bir çalışma çözeltisi formunda 10 metrekare başına 200-500 ml’dir.

SHIRLAN

Koruyucu eylem süresi

“Shirlan” ın fitoftora ve alternariaya karşı aktif koruyucu etkisi 7-10 gündür ve hasat ve çeşitli çevre koşullarında kullanılan yöntemlere bağlı olarak değişebilir. İzin verilebilir çok sayıdaki işlemeyi aşmak, etkinliği azaltır ve koruma süresinin süresini kısaltır.

Toksisite ve önlemler

Bu ilaç, insanlarla çalışırken ikinci dereceye kadar olan tehlikeye aittir ve bu, onunla çalışırken kişisel güvenlik önlemlerini gözlemleme ihtiyacını düzenler. Bu maddeyi içeren iş faaliyetlerini yaparken koruyucu bir elbise, gözlük, eldiven ve maske veya maske taktığınızdan emin olun.

Önemli! Bu ilacın püskürtülmesinden sonra manuel çalışma zamanı bir haftadır.

tıbbi yardım isteyin – cilt ya da mukoza açık alana maddenin salınımı söz konusu olduğunda, o acilen soğuk musluk suyu büyük miktarda ve tahriş belirtilerinin görünümü ile yıkamak gerekir.
SHIRLAN

İlaç arılar ve diğer böcekler için sadece gözle görülür toksisite vardır, ama hangi balıkçılık tesislerinde ve onlar hakkında topraklarının kullanımına ilişkin kısıtlamalar vardır bağlantılı olarak, balıklara zarar edebiliyor.

uygunluk

“SHIRLAN” terimi, “EDC”, “ISS” “Karate”, “Zeon” ve “Akhtar” ve kurutucu “BP” ve “süper bülge” gibi böcek çeşitli ile tank içinde karıştırılmıştır iyi uyumluluk bulunmaktadır. Bununla birlikte, kategorik olarak, örneğin bir Bordo sıvısı ile bir alkalin yapısına sahip olan çeşitli müstahzarlar ile karıştırılması tavsiye edilmez, çünkü bu, ilacın kimyasal olarak parçalanmasına yol açabilir.

Bu ürünü, uygulamalarının zamanlamasının uyuşmaması nedeniyle çeşitli herbisitlerle birlikte kullanmayın. Farklı ilaçların seyreltilmemiş halde karıştırılması yasaktır. Karışımı oluşturmadan önce, karışımı oluşturan farklı ilaçların uygulanmasının zamanlamasının çakıştığından emin olun.
SHIRLAN

Raf ömrü ve saklama koşulları

Madde, güneş ışığına maruz kalmayan kuru bir yerde, çocuklardan ve hayvanlardan uzakta depolanmamalıdır. En uygun sıcaklık 0 ° C ila 40 ° C arasındadır. Maddenin bulaşıkları ve yiyeceklerin hazırlandığı yüzeylerle temas etmesine izin vermeyin. 3 yıl boyunca saklayabilirsiniz.

Bu makalenin, bu antifungal maddenin yapısı ve kullanımı ile ilgili tüm sorularınızı cevapladığını umuyoruz. Patatesleri gerçekten çarpıcı ve layık bir hasat toplamanızı dileriz!


Loading...