Patates çeşidi “Colombo” (“Colomba”): karakteristik, başarılı kültürün sırları

Patates KolomboBahar yakında geliyor, ancak deneyimli bahçıvanlar için yılın bu zamanı her zaman açık alanda tohum patates ekimi ile ilişkilidir. Bu yazıda sizlere çok fazla sıkıntı vermeyecek olan patates ekimi ve yetiştiriciliği “Colombo” ile ilgili bilgiler hazırladık, ancak mahsulün olgunluğu ve büyüklüğü hoş bir sürpriz olabilir.

Sonuç çıkarma tarihi

Çeşitli “Colombo”, Hollandalı yetiştiriciler tarafından “Carrera” ve “Agata” çeşitlerini geçerek yetiştirildi. En kısa zamanda, yüksek verim ve yumru köklerinin kısa vadesi nedeniyle dünyadaki agronomistler arasında popülerlik kazanmıştır.

Biliyor musun XVII yüzyılın sonuna kadar Avrupa ülkelerinin sakinleri, patatesleri zehirli ve tamamen tüketime uygun görmediler. Açlık ve yağsız yıllarda bile atıldı ve yok edildi.

Yumru köklerin botanik tanımı

Colombo çeşidinin yumruları yuvarlak bir şekle sahiptir, ortalama ağırlıkları 90-150 g olup, kabuk pürüzsüz ve saydamdır, soluk sarıdır ve kağıt hamuru sarı renktedir. Çok az göz vardır, yüzey seviyesinde uzanırlar. Düşük yumrular nişasta içeriğinin yoğun bir tadı vardır Bu tablo patates çeşidi – patates çeşitli mamul 12-15%, ama yine de yemeklerin, her zaman onların çeşniciler en yüksek derecelendirme vermek.
Patates Kolombo

Çeşitliliğin özellikleri

Bu patates türü için idealdir herhangi bir yemek pişirme: Hem haşlanmış hem de kızarmış olarak tüketilebilir. “Colombo” çeşitliliğinin daha ayrıntılı bir tanımını öğrenmenizi öneririz.

Hastalıklara karşı direnç

Patates “Colombo”, uyuz ve kanser gibi bu tür popüler kültür hastalıklarına karşı yüksek direnç gösterir. Ortalama düzeyde geç yanıklığa karşı direnç, mantar hastalıklarının yenilgisi, çoğunlukla bu çeşitliliğin tavsiye edilen tarım teknolojisi yetiştiriciliğinin ihlaline bağlıdır. Altın nematodlu çalıları öldürmek nadirdir.

Olgunlaşma şartları

Patates “Colombo” melez bir çeşit kategorisine ait orta-erken çeşitleri Olgunlaşma, açık zeminde dikimden 60-65 gün sonra oluşur. Önerilen iniş – çıkış tarihleri ​​ile – Mayıs başı, ilk hasat Temmuz ortasına kadar olgunlaşır.

Ara vadeli vade tarihleri ​​”Adretta”, “Sante”, “Ilinsky”, “Rodrigo”, “Cesaret” çeşitleri için tipiktir.

verimlilik

Patates KolomboPatates “Colombo” yetiştirmek için gerekli tüm koşulları gözlemlerseniz, bu çeşit çok fazla ürünle sizi memnun edebilir.

Ortalama olarak, bir hektardan, mükemmel kalitede büyük meyvenin 250’den 400’e kadar kuantumundan toplanabilir.

Güney bölgelerde, bir mevsimde iki ürün toplamak yaygın değildir.

Lozhkost

Bu melezin karışıklık derecesi – % 95, “iyi” olarak tanımlanabilir. Sebze deposundaki sıcaklığı ve nem oranını kontrol ederek, Colombo’yu yumru köklerinin kütlesinde ve yemek kalitesinde önemli kayıplar olmadan depolayabilirsiniz. 4 ila 6 ay arasında. Ayrıca, şoklardan kaynaklanan karanlık noktalara iyi taşınabilirlik ve direnç de dikkate alınmalıdır.

Önemli! HZPC Holland çeşitliliğinin yaratıcısından alınan bilgilere göre, çeşitli “Colombo” elementleri, özellikle magnezyum eksikliğine duyarlıdır. Çalıların aktif olarak büyümesi sırasında yumruların tadını geliştirmek için, yüksek miktarda magnezyum sülfat içeren gübreler kullanın.

Yetiştirme bölgeleri

Aşağıdaki bölgelerde “Kolombo” yetiştirilmesi mümkündür: Rusya’nın güney-batı ve merkezi kısımları, Kuzey Kafkasya ve ayrıca Ukrayna’nın kuzey doğusu. Tecrübeli tarım uzmanları, Ukrayna’nın Sumi bölgesinde ve Rusya’nın Kursk ve Belgorod bölgelerinde, bu çeşitte en fazla hasat edilen patates hasadının yıllık olarak kaydedildiğini söylüyorlar.
Patates Kolombo

Iniş kuralları

Sizler için, sitesinde “Colombo” çeşitlerinin ekimi temel prensipleri hakkında detaylı bilgi hazırladık: patates için dikim kuralları ve takip bakım pratikte bu ürünün diğer çeşitlerinin ekimi farkı yoktur.

Optimal zamanlama

Colombo çeşidini dikmeden önce toprak sıcaklığı – 10 cm derinlikte + 7 ° C’nin altında olmamalıdır ılıman bir iklimde, bu rakamlar Nisan ayının sonuna veya Mayıs ayının başlangıcına denk gelir. Daha erken bir Colombo ekimi, hasat malzemesinin çürümesine neden olabilir ve bu da gelecekteki hasatta tam bir kayıp ile doludur.

Biliyor musun Patatesleri dikmek için en uygun zamanı belirlemek için, insanların algılarını takip edebilirsiniz. Çiçekli dandelilerin, kirazın ve ayrıca huş ağacı tomurcuklarının açılmasının daha fazla soğutma olmayacağına ve patatesleri güvenli bir şekilde ekebileceğine inanılmaktadır.

Bir yer seçin

Patates “Colombo” yetiştirmek için iyi aydınlatılmış alanlar, toprak nemsiz olmamalıdır. Yatakların güney yönünde hareket ettirilmesi tavsiye edilir – böylece gün içindeki her çalığın güneş ışığının gerekli kısmını aldığından emin olursunuz. Yeraltı suyunun seviyesine dikkat edin – bunlar dünyanın yüzeyine 80 cm’den daha yakın olmamalıdır.
Patates dikimi

İyi ve kötü öncüller

Herhangi bir tarımsal ürünü yetiştirirken, daha önce kendi bölgelerinde yetişen bitkiler tarafından ekinlerinin kalitesi üzerinde önemli bir etki sağlanır. Deneyimli agronomistlerini uzun patates daha iyi büyümek olduğunu fark etmiş, daha verim verir ve daha önce bu tür ekinlerin yetiştirildiği toprağa, onu koyarsanız hastalığa karşı daha az duyarlıdır: pancar, hardal, soğan, turp, salatalık, fasulye, tecavüz ve havuç.

Ürün rotasyonunun temellerini öğrenin.

Ama zemine önemli ölçüde yumrular ve çatal bıçak görünüm çalılar kalitesini düşürebilir domates, lahana, patlıcan ve biber ektikten sonra – yerinde bu kültürler toprak kirlenmiş hastalıkları ve patates yatak zarar veren zararlıları kalır sonra. Toprağı aşırı derecede tüketmemek için, her 3-4 yılda bir patates çalılarının düzenli olarak yeni yerlere nakledilmesi tavsiye edilir.

Toprak hazırlığı

Bu aşama sebze bitkilerinin yetiştirilmesi için temel kurallardan biridir.
Toprak kazma
Size neyin dahil edildiğini daha ayrıntılı olarak anlatacağız. sitenin patates için yıllık hazırlanması:

 1. Sonbahar hazırlık. Hasattan hemen sonra ve ilk dona başlamadan önce yapılır. Sonbahar döneminde araziyi iki şekilde geliştirmenin yolları vardır. İlk seçenek: Araziyi dikkatlice kazın, kürek topraktan süngere girmelidir. Kazma işlemi sırasında, diğer bitkilerin yabani otları ve kökleri çıkarılır, buna ek olarak, toprağın böceklerin, solucanların ve diğer zararlıların larvalarından temizlenmesi hususuna özel bir önem verilir. Daha fazla gübre, örneğin humus başına, metrekare başına 5-7 kg’lık bir hesaplama ile tanıtılmaktadır. Toprak hazırlamanın ikinci varyantı, arsanın bitki tarafı tarafından ekilmesini içerir. Bunlar şunlardır: nohut, tecavüz, çavdar, buğday, lupin, bezelye, mısır, yulaf, hardal, tatlı yonca, yonca, phacelia. Büyüme sürecindeki bu bitkiler, toprağı faydalı elementlerle doyurur, daha gevrek hale getirir ve ayrıca mahsulün kalitesini ve patates çalılarının büyüme oranını önemli ölçüde artırır. Bir siteyi kazmak yerine, bu ekinlerle ekiyor ve ilk çekimleri beklersiniz. Sürgünler arttıktan sonra, onları kesip kışı bölgeye bıraktın. Toprağın zenginleşmesini en üst seviyeye çıkarmak için, yukarıdan bir toprak tabakası dökebilirsiniz.
 2. Bahar Eğitimi Toprağın sığ bir şekilde gevşetilmesini içerir. Bu, zemini gevşetmeli ve büyük topaklar kırmalı olan tırmıklar ya da dirgen yardımıyla yapılabilir. Ancak, kışı geçirdikten sonra toprağın tekrar yabani otlar ile büyüdüğünü fark ederseniz, bu durumda, sitenin ikinci bir kazısını kullanmak en iyisidir. Kural olarak, sonbaharda kazıldıktan sonra yabani otların toprak hasadı derinliği çok daha küçüktür, bu nedenle iş miktarı önemli ölçüde azalır.

Toprak gevşetme

Dikim malzemesinin hazırlanması

Patatesin aynı anda güçlü ve hızlı sürgünler ile sizi memnun etmek için, bu toprak altında büyük yumrular ile yayılan bir çalı dönüştürülür, dikim malzemesi ihtiyacı önkoşullama:

 1. Kuru çimlenme. Bu eğitim planlanan ekim tarihinden bir ay önce başlamalıdır. Bu süreçteki ana rol, odadaki parlak aydınlatma ve sıcak havaya aittir. Seçilen Colombo yumruları, bir kutuda ya da başka bir kapta bir sıra halinde bulunur; bunların yanları, ışığın nüfuz etmesine müdahale etmez. İlk 10-14 gün, sıcaklığı + 18-21 ° C’de tutmak için önemlidir – sıcak hava patatesleri “yeniden canlandıracak” ve gözlerin büyüme sürecini başlatacaktır. Kuru çimlenmenin bir sonraki aşaması, sıcaklıkta + 10 ° C dereceli bir azalmadır. Bu sıcaklıkta, yumrular açık zemine ekilene kadar saklanır.
 2. Patateslerin yetiştirilmesi

 3. Islak çimlenme. Bu hazırlama yöntemi, tohumun karanlık bir odada depolanmasını içerirken, hava sıcaklığı + 15 ° C’yi geçmemelidir. Islak çimlenmenin ana özelliği yumruların küçük bir nemli toprak veya talaş tabakası ile kaplanmasıdır. Gözlerin zamanında çimlenmesi için, substratı kururken düzenli olarak nemlendirmek önemlidir. Islak çimlenme, yumruların 2-3 haftaya kadar açık zeminde ekilmesi için hazırlık süresini kısaltır.
 4. Islak büyüme

 5. Çekik yöntemi. Yumruların hazırlanması için bu yöntem, toprağa dikim için hazırlıkları başlamadan önce gözlerin çimlenme artışında kullanılır. çeşitli “Colombo” nin dikim materyaline gereksiz çekimleri çok fazla kuvvet harcamak değil, onlar 5-6 cm uzunluğunda kadar büyüyebilir kadar beklemeli ve onların üssünde köklerinin görünür başlangıçlar olacaktır. Bundan sonra, her birini yumrudan dikkatlice ayırın ve besleyici bir karışım haline getirin. Demetler arasındaki önerilen mesafe 6 cm’den az olmamalıdır Fide güçlendikten sonra açık zemine dikilebilir. Optimum sıcaklık ve nem gözlenirse, filizler birkaç kez daha yumrular üzerinde görünebilir, bu da az miktarda tohumunuz olduğunda bu yöntemi çok elverişli hale getirir.
 6. Fide patates

Şema ve iniş derinliği

“Colombo” ekim yaparken, deneyimli bahçıvanlar tavsiye birbirinden 30 cm mesafede delik kazmak, yataklar arasında en az 70 cm boş alan kalmalıdır – yayılan patates çalıları için bu mesafe bitkinin kök sisteminin uygun şekilde gelişmesi için uygun olacaktır.

Biliyor musun Alaska’da, “altın acele” si sırasında, birçok adayın kefeni vardı. Vücudun içindeki vitaminlerin ikmalini patateslerin yardımı ile takviye edebilir, piyasa fiyatı o zamanki altın madeni değerinin hemen hemen altında değildir.

Nasıl bakım

Neredeyse tüm patates çeşitleri, ekimi sırasında özel yetenek gerektirmez. “Colombo” çeşidine bakma sürecinde ihmal edilmemesi gereken ana noktalar vardır. Onlar hakkında daha ayrıntılı olarak konuşalım.

sulama

Bu kültürün okuryazar sulanması için beş kural vardır:

 1. Düzenli sulama sadece filizler daha da kuvvetlendikten ve 15 cm yüksekliğe ulaştıktan sonra başlar. Bu işaretin üstesinden gelmek için zamanları olmayan sürgünler zayıf olarak kabul edilir ve nem, ekilen yumrularda çürüme sürecine neden olabilir.
 2. Sulama su ile gerçekleştirilir, hava sıcaklığına kadar ısıtılır. Soğuk su, ihale kökleri üzerinde feci bir etkiye sahiptir, bu nedenle çürümelerini başlatabilir. Birkaç saat güneşte su için sulama yapın – bu en uygun parametrelere kadar ısıtır.
 3. Bitki büyüme dönemlerine bağlı olarak sulama miktarını ayarlayın. Tomurcukların oluşumu ve yumruların aktif büyümesi sırasında, her çalılık için sulamayı 1-2 litre artırın. Kalan süre içinde – çalılık başına 4 litre hacmini aşmayın.
 4. Ilımlı sıcaklık ve nem içeren günlerde, sulama haftada bir defadan daha sık yapılmaz. Ve yaz sıcağının başlangıcı ile, her iki üç günde bir sulayabilirsiniz.
 5. Bitkinin kökünün hemen altındaki suyun tamamını dökmeyin. Kök aşınmasını önlemek için, bunu toplu olarak yapın – bir seferde bir litreden daha fazla değil. Porsiyonu döküldükten sonra, tamamen toprağa batırın ve sonra tekrar sulamaya başlayın.

Patates sulama

besleme

Colombo’ya iniş sırasında gübrelerin uygulanmasına ek olarak, bu çeşitlilik büyümesinin tüm süresi boyunca ek gübrelemeye ihtiyaç duyar. Gibi olabilir kök besleme – Gübrelerin kök altında uygulanması, ve dış, Bu patates yaprakları püskürtmek anlamına gelir.

En etkili yol, doğrudan pansumanın bitkinin köküne uygulanmasıdır. İki çalı arasında, 20 cm’den fazla olmayan bir derinliğe kadar bir kazık sürmeniz gerekir – bu amaç için bir kürekten bir kürek kullanılması uygundur. Elde edilen deliğe, hazırlanan çözeltiyi dökün ve böylece kalan burçları dölleyin. Bu yöntem iyidir çünkü bitkinin kendisi gerekli miktarda yararlı maddeyi alacaktır ve gübre bolluğunun kökleri zarar görmeyecektir.

Çoğu zaman su tavuğu küspesi ile seyreltilir ve bu oran 1 birim çöplükte ve 2 kısım suyla karıştırılır. Solüsyonda, az miktarda kül veya kemik unu ekleyebilirsiniz. Su kütlelerinin yakınında yaşıyorsanız bataklık çamuru veya çamur da patates yatakları için besin kaynağı olabilir.

Patates yemi için şartlar ve gübreler hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlk gübreleme “Colombo”, açık zemine ekildikten bir ay sonra başlayabilir. Bir sonraki gübre uygulaması, tomurcuk oluşumu periyodu için ve daha sonra patatesin çiçeklenmesinden sonra planlanır.

Video: patates besleme

Yabancı ot kontrolü ve toprağı gevşetme

Toprağın iyi hava değişimi, özellikle yumru köklerini çimlendirmek için önemli olan faydalı elementlerle doyurulmasına yardımcı olur, buna ek olarak, gevşek güneş toprağın altında daha hızlı ısınır. Tecrübeli agronomistler tavsiye İlkbahar ekiminden birkaç gün sonra yatakları gevşetmeye başlar. yumrular Colombo. Filizlenme büyüdükçe, bu prosedür düzenli olarak yapılmalıdır – çökeltikten sonra ve sert bir yer kabuğu oluştuktan hemen sonra. Hakkında unutma ot yönetimi – gevşeme sırasında, dikkatlice dışarı çekilmesi gereken köklerini bulabilirsiniz.

Önemli! Patates çalılarını keserken veya gevşetirken, tırmık veya çapayı toprağa çok fazla sokmayın. Kök sistemi yüzeye yakındır, bu yüzden travma yaratan patatesler çok kolaydır.

hilling

Patates çeşidi “Colombo” nun büyümesini önemli ölçüde hızlandırmak için, çalılıkların hışırtıları uygulanır. Bu prosedür ima bitkinin kökleri altında gevşek toprak dökmek, küçük bir höyük oluşturur. Filizler ilk kez 15 cm boyunda büyüdükten sonra kış uykusuna ihtiyacın olduğunda, yaklaşık 20 gün sonra ikinci bir uğultu yapılır. Nemi toprakta tutmak için, bunu sabahın erken saatlerinde veya gün batımından sonra yapmanız önerilir. Yatağa girmeden önce yatakları sulamak ya da yağmurdan hemen sonra harcamak en iyisidir.
Patateslerin tepesi

Önleyici tedavi

Colombo çeşidi için, çeşitli hastalıklar, mahsulünüzü yemeyi düşünmeyen zararlıların yanı sıra bir tehlikeyi de temsil eder. Yataklarda bu tür sorunlarla karşılaşma riskini azaltmak için önleyici tedaviyi yapabilirler.

Dan işlem için mantar hastalıkları böyle ilaçlar uygulanır: “Epin”, “Ditan M-45”, “Krezatsin”, yanı sıra bir bakır sülfat çözeltisi. Aktara, Fitoverm, Bikol ve Mospilan gibi uyuşturucular da böcekleri, larvaları, böcekleri ve diğer haşereleri yataklarınızdan sürdürebilecekler. Kimyasal işlemlerin sabahın erken saatlerinde ya da akşamın geç saatlerinde rüzgarsız havada yapıldığını unutmayın. Koruyucu ekipmanı kullandığınızdan emin olun ve prosedürden sonra ellerinizi sabunla iyice yıkayın.

Önemli! Patateslerin çiçeklenme sırasında çalılara saldıran zararlıları fark ederseniz, yatakları kimyasallarla püskürtmek için acele etmeyin. Çiçekler arılar ve diğer polen böcekleri için ilgi çekici olduğundan, bu tedavi onları mahvedebilir.

Ürünlerin hasat ve depolanması

“Colombo” yu toplamak için, yapraklarının sararmasını beklemeden devam edebilirsiniz. Yumru köklerin olgunlaşma sürecini hızlandırmak için, önceden mümkündür çalı kesmek – Bunu, önerilen toplama tarihinden bir hafta önce yapmanız gerekir. Yeşil kısımlar derhal sahadan uzaklaştırılmalıdır – birçok zararlı için sığınağa dönüşebilir.
Patates Kolombo
Patatesin olgunluğunun kesin derecesini belirlemek için bir burç kazın: yumruların çapı 3-5 cm’den az değilse, kazma işlemine güvenle devam edebilirsiniz. Hasta yumruları sağlıklı bir kenara bırakırlar – eşzamanlı depolama tüm mahsulü tamamen etkileyebilir. Yumruları kazdıktan sonra, birkaç saat boyunca yataklarda kurumaya bırakılırlar – bu önlem mantar hastalıklarının mükemmel bir şekilde önlenmesidir ve aynı zamanda patates kabuklarının kabalaşmasına da katkıda bulunur.

Patatesleri depolama için göndermeden önce, toprağı temizler, toprak ve çim kalıntıları temizlenir. Hasar izleri olan yumrular hemen yenilmelidir – uzun süreli depolama için uygun değildir.

Patatesler, en uygun sıcaklık ve hava nem oranının muhafaza edildiği özel sebze depolarında bulunan kutularda ve kutularda saklanır. Eğer Colombo’yu küçük miktarlarda yetiştirirseniz, onu bir mahzende veya mahzende saklayın. Hava sıcaklığı + 4 ° C’nin üzerine çıkmamalı ve nem% 75-80 arasında olmalıdır.

Patateslerin ve diğer sebzelerin doğru depolanması ve ayrıca patateslerin dairenin depolanması hakkında da bilgi edinin.

Avantajları ve dezavantajları

Ana için avantajları Bu sınıf aşağıdakileri içerir:

 • erken olgunluk;
 • mükemmel yemek nitelikleri;
 • yüksek verimlilik;
 • Pek çok “patates hastalığına” iyi direnç, aralarında uyuz ve kanser gibi ürün hastalıkları için tehlikeli.

Ana bir dezavantaj çeşitliliği, su basmasına ve toprağın donmasına karşı duyarlılığı olarak adlandırılabilir.

Video: patateslerin ekimi “Colombo”

Artık, “Colombo” türünün hemşirelikte özel beceri ve beceri gerektirmediğini biliyorsunuz. Makalemizden aldığımız önerilerin rehberliğinden yola çıkarak, ona gerekli tüm şartları sağlayabiliyorsunuz ve ödül bu patateslerden yapılan yemeklerin yüksek verim ve mükemmel tadı olacaktır.


Loading...