Ot ökse otu: tıpta tıbbi özellikler ve uygulama

Ökseotu beyaz
Doğa Ana, asla uyum içinde her şeyin nasıl bir araya geldiği ve ilk bakışta ne kadar gereksiz olduğunun, tüm gezegenin canlı organizmasının önemli bir parçası olduğu konusunda bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmez. Karşıtlıkların birleşimine mükemmel bir örnek, ökseotu beyazıdır – binlerce yıldır çeşitli rahatsızlıklar için yetenekli bitki uzmanları tarafından kullanılan bir bitkidir. Bu yazıda ökse otunun ne olduğu, hangi iyileştirici özelliklerinin, nasıl kullanılacağı ve hangi koşullar altında kullanılacağı açıklanacaktır. Ayrıca, bu bitkiden her türlü tentür, merhem ve süslemenin hazırlanmasının sırlarını paylaşacağız ve ökseotu nerede bulacağınızı, nasıl saklayacağınızı ve saklayacağınızı söyleyeceğiz.

Botanik özellikleri: açıklaması

Bu bitki, aynı ismin vatanına ait ve parazit olarak kabul edilir. Ökseotu kendi kendine yetmez – bir kural olarak, bir ana ağacı seçer, bu ağacın kabuğuna nüfuz ederek kökleri yardımıyla güçlendirilir ve doğrudan üzerinde gelişir.
Ökseotu beyaz

Ancak, bitkinin bir ikamet yeri seçtiği söylenemez, çünkü tohumları kuşlar tarafından taşınır, ancak yeşil bir parazit ve tercihler vardır. Çoğunlukla meşe, ıhlamur, kavak, akasya, söğüt ve elma, armut, erik ve köknar çamı gibi ağaçlarda ökseotu görebilirsiniz.

Ökseotu genellikle çimlerden ziyade çalı olarak adlandırılır ve bunun sebebi de büyüdüğü büyüklüktür. Bitkinin gövdesi 1 m’den daha uzun bir boyuta ulaşabilir ve minimum sap 20 cm’dir.

Birbiriyle iç içe olan saplar, bir yuvaya veya bir top dalına benzeyen bir şeyi oluşturur. Kural olarak, sapları yeşil renklidir, kahverengi bir karışım mümkündür. Ökseotu çalıların görünüşüne rağmen, hiçbir şekilde güçlü değildirler.

Saplara ek olarak, bitki oval şekilli yaprakları ve soluk yeşil rengi vardır, uzunlukları en fazla 5 cm ulaşır.
Ökseotu beyaz

Biliyor musun İskandinav efsaneleri, ökse otunun bir ateşkesi simgelediğini söylüyor. Bu bitki altında birbirlerini gören düşmanlar, dünyada bir gün geçirmeye söz verdi. Ökse otunun altında gelebilir ve insanlar kavga ederler – o zaman ilişkilerinde kesinlikle barışa ulaşacağına inanılır. Aşıklar en azından bir kez çalıların altında öpüşmeli, böylece sevgileri daha da güçlenecektir. Buna ek olarak, çalı ev için bir tılsım haline gelebilir ve konutu kötü huylulardan koruyabilir – girişte bir ökse otu ışını asmak yeterlidir.

Blooming ökse otu Mart ayında başlar, o zaman yeşil-sarı çiçekler üzerinde görünür. Ağustos-eylül ayları arasında olgunlaşmış meyveler dallarını görebilirsiniz. Bunlar genellikle küçüktür, çapı 1 cm’den fazla değil, genellikle küresel veya hafifçe uzar.

Bu meyvelerin yardımıyla, parazit bitkinin yaydığı: kuşlar meyve yiyorlar, sonra da tohumlar çöple birlikte çıkıyorlar.

Avrupa’nın birçok ülkesinde ve Doğu veya Asya’da ökseotu çalılarını görebilirsiniz. Bitki kuzey bölgelerini önler, ancak Rusya Federasyonu’nun güneyinde, Ukrayna ve Belarus ormanlarında, ökseotu ile buluşmak mümkündür.
Ökseotu beyaz

Kimyasal bileşimi

Bitkilerin halk hekimliğinde kullanımı, birçok yararlı biyokimyasal maddeye sahip olmasıyla açıklanmaktadır. Ökseotu meyve ve bitkinin yapraklarında mevcuttur gama-aminobutirik asit, asetilkolin (bunlar ökseotunun filizlere olarak ifade edilmiştir), hem de kolin, içeriğinden ünlüdür.

Zengin dökmeyen parazit terpenoidler – alfa-amirin ve beta-amirin, betulinik asit, ursulinovoy asit ve ek olarak, söz konusu saponinler – emuterozidom biz tiramin ve lupanin bulabileceği arasında alkaloidler,.

Flavonoidler, çiçeklerde ve ökseotu yaprakçıklarında bulunan ve isoramnetin, kuersetin, rhamnetin ile temsil edilen bitkide bulunur. Ökseotu histaminleri ve organik asitler bakımından zengin – özellikle kahve ve klorojenik, ayrıca Grup E vitaminleri ve mannitol.
Ökseotu beyaz

Şifa özellikleri

Evergreen parazit bitkisini tıbbi amaçlar için uygulamak, MS 1. yüzyılda başladı. e. ve bu bitkinin, bir kişiyi tüm hastalıklardan ve rahatsızlıklardan kurtarabilecek bir derde deva olabileceğini düşündüler. Ayrı ayrı, bitkinin antidot özelliği not edildi.

Druidler, eski çağların şifacıları, ökseotu insan vücudunu herhangi bir zehirden kurtarmaya yardımcı olduğu inancı vardı. Şimdi güney Fransa’nın nüfusu buna inanıyor.

Biliyor musun Yıllardır Beyaz ökse otu değil nedeniyle tıbbi özellikleri epileptik nöbetler ile başa çıkmak için harika bir yol olarak kabul ama kırılganlığıyla rağmen, bitkinin saplarından dokunmuş topları, çünkü yere düştü değildi. Bu nedenle, epilepsiden muzdarip insanlar, bitkiden infüzyon almak ve onunla bir dal taşımak gerekiyordu.

Modern halk tıbbı, bu bitki parazitini artan kan basıncı için bir çare olarak kullanır. Ayrıca bronşiyal astım, ateroskleroz, kadın organ hastalıkları, nevraljik rahatsızlıklar, ekstremitelerin trofik ülserleri ile de başa çıkmaktadır.
Ökseotu beyaz

Kardiyovasküler ve merkezi sinir sistemi üzerindeki ökse otu yararlıdır.

ayrıca Avrupa, müge lycopus olarak bitkileri etkileyen kardiyovasküler sistem üzerindeki olumlu ökseotunun ek olarak, hanımeli, Sibirya darı, alıç, frenk, şerbetçiotu.

mide-bağırsak sisteminin hastalıklarda omelovogo zıvananın zayıf decoctions içmek yararlıdır, özellikle de, bu gibi hemoroid, dizanteri ve ishal gibi bozukluklara karşılık gelir.

Ökse otu ilacının periyodik kullanımı, iç kanamayı azaltmaya veya durdurmaya yardımcı olur.

Hangi hastalıklarda: kullanım endikasyonları

Ökse otu beyazının kullanılması tavsiye edilen birçok hastalık vardır.
Ökseotu beyaz

Bu nedenle, her zaman görülen bir bitkiden elde edilen ürünler, teşhis edilen kişilere gösterilir:

 • nevraljik hastalıklar;
 • lenfosarkoma;
 • bronşiyal astım;
 • iktidarsızlık;
 • mide, böbrek, karaciğer ve duodenum kanseri;
 • ateroskleroz;
 • varis;
 • idrarını tutamama;
 • nöroblastom.

Yaprak dökmeyen çalı aynı zamanda insanlar için de yararlıdır:

 • kırıklar;
 • lösemi;
 • Hodgkin hastalığı;
 • hemoroidler;
 • diabetes mellitus;
 • tüberküloz;
 • epilepsi;
 • papillom;
 • nöroma;
 • lenfoma;
 • hipertansiyon.

Ökseotu beyaz

Ayrıca, çürükler, beyazlar ve uterus kanaması ile vücut üzerinde faydalı bir etkiye sahip olacaktır.

Olası zarar

Kuşkusuz, ökseotu şifalı özellikleriyle sizi şaşırtmayı başardı, ancak çok önemli bir özellik var: Bu bitkinin hiçbir şekilde sürekli olarak içmesine veya dışarı çıkmasına izin verilmiyor.

Bu, her daim yeşil parazit içinde yararlı maddelerin yanı sıra, aynı zamanda zehirli maddeler olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bunun sürekli kullanımı, vücudun zehirlenmesine neden olur, zira zararlı maddeler idrar veya diğer biyolojik sıvılarla birlikte salınmaz.

Önemli! Bir dersin ökseotu süresi ile tedavi size yardımcı olmadıysa, hemen ikinci bir kursa başlamayın. En az 30 gün bekleyin ve ancak bundan sonra başka bir tedaviye başlayınız.

Ökseotu beyaz

Eğer normu aştıysanız ve bir gün içinde bir ökse otundan daha fazla tüketiyorsanız (hem harici hem de dahili), çok geçmeden rahatsız olabilirsiniz:

 • cilt üzerinde – kompresin aşırı uzatılmış veya seans için çok fazla meyve suyu veya merhem almışsanız;
 • iç organlarda – eğer sarhoş et suyu, tentür veya çay normunu aşmışlarsa.

Kontrendikasyonlar

Ökse otu kullanmadan önce, yukarıdaki hastalıklardan herhangi birine sahip olmadığınızdan emin olun, çünkü eğer mevcutsa, ökseotunun ürünlerini yedikten sonra olumlu bir sonuç elde etmek en iyi ihtimalle zor olacaktır. Ve en kötüsü – bitki sağlığınıza zarar verecek ve sadece durumunu daha da kötüleştirecektir.

Düşük tansiyon, patolojik böbrek hastalığı, tiroid bezinin azalmış bir işlevi varsa, dökmeyen bir bitkiden yiyecek almanız kesinlikle yasaktır. Bitki alerjisi de kullanım için bir kontrendikasyondur.
Ökseotu beyaz

Bitkilerin düşük yapmalarına neden olabileceği için, kadınlar için ökseotu kullanmak kesinlikle yasaktır.

Hamilelikte ihtiyatlı olmak ve bu tür bitkilerle, bir mor öküz, dodder, soğan, açlık, çuha çiçeği gibi bir düşüklüğü kışkırtmak önemlidir.

Hammaddelerin toplanması, depolanması ve depolanması

Ökseotu çayları, çay ve diğer ürünleri pişirmek için hammaddelerle stok yapmak, ağaçların yaprakları olmadığında kış aylarında veya sonbaharın sonlarında en iyisidir. Parazitik bitkinin yaprak dökmeyen olduğunu hatırlıyoruz, yani çıplak dallarda görmek daha kolay.

Ökse otu bulduğunuzda, bir budayıcı veya özel bir kanca ile kendinizi silahlandırın – bu cihazlar ağaçta yüksekte bulunan bir topu almanıza ve olası yaralanmalardan korunmanıza yardımcı olur.

Her iki gövdeyi sürgünler ve ökse otunun meyvelerini toplayabilirsin, ama onları yemeyin – zehirlenebilirsiniz.
Ökseotu beyaz

Ve broşürler ve ince dallar kurutulmalıdır. Bunu yapmak için, toplanan hammaddeleri yerleştirdiğiniz bir tabakaya veya herhangi bir düz yüzeye ihtiyacınız vardır. Yüzeyi bir bez veya kağıt ile kaplayabilirsiniz.

Ökse otunu daha hızlı kurutmanız gerekiyorsa – fırını kullanın, ama dikkatli olun: sıcaklık rejimi 50 ° C’yi geçmemelidir.

Malzemeler kurutulduktan sonra, bunları özel bir torbaya koyun (tercihen gevşek, aksi takdirde hammaddeler boğulur). Ultraviyole nüfuz etmediği bir yerde bir torbada toplanan ökseotu bırakın. Odayı zaman zaman havalandırmak tercih edilir.

Tesisin raf ömrü 24 aydır. Bu süreden sonra, hammaddeleri tekrar monte etmenizi öneririz.
Ökseotu beyaz

Şifalı iksir tarifleri: uygulama

Bitkinin tüm yararlı özelliklerini ortaya çıkarmak için, hastalığa bağlı olarak nasıl uygulanacağını öğrenmeli ve ürünü doğru şekilde hazırlamalıdır. Basit tariflerle sizlerle paylaşıyoruz, böylece sağlığınıza baktığımızda ökseotu yardımı ile karmaşık görünmüyor ve fazla zaman almadı.

çay

İçeceği hazırlamak için ökseotu dallarına ihtiyacınız olacak. Ezilmeleri gerekiyor ve zaten hammaddeyi 1-1.5 çay kaşığı kadar alsınlar ve daha sonra cips soğuk suya ekleyiniz – 1 bardak daha fazla olacak.

İçecekli kap gece boyunca ısrar edilmeli ve daha sonra sıvı gazlı bezden geçirilmelidir. Hem soğuk hem de sıcak çay içebilirsiniz.

Hastalıklarınız yoksa ve önleyici amaçlı bir içecek içiyorsanız, günde sadece 1 bardak (250 ml) içmeniz gerekecektir.
çay

Eğer bir ilaç olarak ihtiyacınız olan ökseotu çayıysa, o zaman günde 3 bardaktan daha fazlasına ihtiyacınız var.

İçmek kadınlarda skleroz, hormonal bozukluklar ve adet döngüsü gecikmeleri ile içmek için yararlıdır. Çay kullanın 21 gün içinde bir ders olmalı.

tentür

Ökse otu tentürünü hazırlamak için, 0,5 litre votka ve sadece 50 gram kurutulmuş hammaddeye ihtiyacınız vardır. Bitki alkolle doldurulmalı, sıkıca kapatılmalı ve bir ay boyunca karanlık bir yere konulmalıdır. Bundan sonra iç kullanım için hazır olacak. Norm, günde 4 defadan fazla olmayan 40 damla tentürdür.

Bu içki yüksek sinir uyarılabilirliği ile yardımcı olur. Aynı zamanda kan damarlarının saflaştırılmasına ve metabolizmanın normalleşmesine katkıda bulunur. İyi bir ilaç, tümörlerin önlenmesi için bir tentürdür, çünkü bu tür hücrelerin bölünme sürecini inhibe eder.
tentür

kaynatma

Bitkinin içinden kaynatma kullanılır. Bunu yapmak için 1 tatlı kaşığı veya 2 tatlı kaşığı kuru ve ince kıyılmış ökse otu alın (yapraklar ve sapları uygundur), 250 ml su dökün ve ateşe koyun.

İnfüzyonu 1 dakika kaynatın, ısıyı alın ve sıvıyı yarım saat bırakın. Bu süreden sonra, sıvıyı gazlı bezle veya birkaç kez katlanmış bir bandajla süzün. Yemeklerden sonra günde üç kez et suyu içirin, 1 resepsiyonun en fazla 1 çorba kaşığı su içmesi gerekir.

demleme

Bu ürün, bir kural olarak, harici olarak kullanılır. Hazırlanması için 1 çorba kaşığı kurutulmuş ökseotu alın, kaynar su (250 ml) dökün ve 1 saat boyunca sıvıyı bırakın. Kullanmadan önce zorlanma. Bu kompres veya losyonlar için kullanılabilir.
Ökseotu beyaz

meyve suyu

Suyu oldukça basit bir şekilde çıkarılır: bitkinin yapraklarından. Soğuk presleme yöntemini kullanmak yeterli olacaktır, yani, sadece sıvıları yapraklardan sıkın.

Suyu çok dikkatli kullanmanız gerekir, ancak yaraların, tümörlerin, ülserlerin tedavisi için uygundur. Ayrıca her kulakta günde 2 kez en fazla 2 damla olmak üzere 1 resepsiyon için kulaklarını da gömebilirsiniz. İçine suyu giremezsin.

merhem

Merhem hazırlamak için, bitkinin sürgün ve dalları, ama yaz sonunda ökseotu üzerinde görünen meyveler gerekir. Bunlara ek olarak domuz yağı ile doldurmak zorunda kalacaksınız.

Önemli! Meyveler mutlaka taze olmalıdır, bu nedenle sonbaharın başlangıcında – merhemin erken hazırlanmasında – gereklidir.

Meyveler çok ince kesilmeli, daha sonra domuz yağı ile birleştirilmeli – hiçbir şekilde ısıtılması gerekli değildir.
Ökseotu beyaz

Malzemelerin sayısı ne kadar merhem ihtiyacınıza bağlıdır, bu yüzden kıvamı ile yönlendirilmelidir – sıvı veya çok kalın olmamalıdır.

Ökse otundan elde edilen bu ürün, özellikle kış mevsiminde, soğuk mevsimde, özellikle bacaklarda, burunda veya kulaklarda donmaya neden olduğu için önemlidir. Soğuktan etkilenen cilde sağlık kazandırmak için hazırlanan merhem ile bir kompres yapılır. 2-3 gün boyunca gece boyunca en iyi şekilde saklayın.

Hangi ökseotu tercih ettiğinizden ve hangi amaçla kullandığınızdan bağımsız olarak, dikkatlice tedavi etmeniz gerektiğini ve bu yaprak dökmeyen parazit bitkinin ilaçlarını kötüye kullanmamanızı unutmayın.