Ördekler Hint koşucu (kaymak): evde üreme özellikleri

Hint koşucuSon yıllarda, çiftçilerimizden ve kümes hayvanı çiftçilerinden alışılmadık Hint ördekleri yetiştiriciliğine olan ilgi önemli ölçüde artmıştır. Ve bu şaşırtıcı değildir, çünkü kuş mükemmel yumuşatılmasıyla ayırt edilir ve olağanüstü lezzetli, sulu ve hassas etiyle ünlüdür. Bununla birlikte, ördekler ekimi sadece belirli kurallar ve koşullar gözlenirse başarılı olacaktır. Ne – düşünelim.

Tarihsel Arkaplan

Hint ördekleri görünümleriyle penguenlere çok benzerler, bu yüzden atalarının penguen ördekler olduğuna inanılır. Sıra dışı bir kuşun ilk sözü, XIX yüzyılın en lezzetli ve sıra dışı ürünü olarak tüylü etin etini tarif ettiği zaman, Charles Darwin’in eserlerinde bulunur.

Biliyor musun Hintli koşucuların doğduğu yer, iki bin yıldan fazla bir süre önce çekildiği Doğu Hindistan adası.

Avrupa ülkelerinin topraklarında, 1926’da XX yüzyılın başlarında koşucular ortaya çıktı. Ancak, o günlerde kuşlar hayvanat bahçelerinde tutuldu ve sıra dışı ve nadir örnek olarak gösterildi.

Video: ördekler Hint koşucu

Renk tanımı ve farklılıkları

Görünüşü beri Hintli ördekler penguenlere benziyor, diğer kuş türleriyle karıştırmak zor. Bunlar bir gövde penguen benzer yuvarlak memeler, uzun ve ince boyunlu, yakın gövde kanatlara uygun, uzun bacaklar, şekil, şişe ve kalın tüyleri gibi, dikey, uzunlamasına yukarı sahiptir.

Kuş tüyü renginde farklılık gösteren birkaç kuş türü vardır.
Alabalık ve simli

vahşi

Vahşi renklendirmenin dişi, kahverengi tüyleri ve ucunda karanlık bir leke olan altın sarısı bir gagayı farklı kılar. Erkek, boynun zümrüt rengi, kırmızı-kahverengi göğsü ve boynu göğüsle birleştiren karakteristik beyaz kapalı ağız tarafından tanınabiliyor. Drake’de siyah-yeşil renkteki küçük bir kuyruk, koyu gri kanatlar ve kabak-portakal pençeleri var.
vahşi

Gümüş-vahşi

gümüşErkek gümüş-vahşi renk kırmızı-kahverengi meme ve gümüş göbek tarafından tanınabilir. Başı yeşilimsi renk tonu ve yeşil bir gaga ile neredeyse siyah, kanatları tamamen beyaz. Uzuvlar turuncu.

Ördek boyun, sırt ve boyunda küçük limon-gri lekeleri olan sarımsı beyaz tüylüdür.

alabalık

“Alabalık” renginin drake’si kırmızı bir göğsü, koyu arkası ve gri kanatları vardır. Kafasında siyah bir pençe şeklinde karakteristik bir işareti olan küçük bir gaga, söğüt yaprakları ile süslenir. Bu alacakaranın ayırt edici özelliği, yeşil boyunda açık bir ağız kenarının bulunmasıdır. Parlak turuncu renk pençeleri.
alabalık
Dişi “alabalık”, açık kahverengi renkte bir renge sahipken, sırt, boğaz ve mide üzerinde daha fazla vurgulanır. Ördekin gagası küçük koyu lekelerle parlak turuncu.

beyaz

Beyaz alttürlerin erkek ve dişi ördekler aynı renktedir – vücutta ve kanatlarda tamamen beyazdır. Kuşların kuşları güzel bir limon sarısı rengine sahiptir.
beyaz

siyah

Beyaz alttürlerin aksine, siyah ördekler, zümrüt parıltısı ve sıra dışı koyu yeşil gaga ile koyu tüyleri vardır.

Ayrıca oryantal ördekler, “bezelye” benzersiz bir mavi, benekli boyama veya renklendirme ile görebilirsiniz. “Ukraynalı” sarı-mavi tüyleri olan kuşlar var.
siyah

Cinsel olgunluk ve yumurta üretimi

Hintli koşucular, çiftçiler için özellikle ilgi çekicidir yüksek yumurta üretimi oranları. Cinsel olgunlaşmış kuşlar 5-6 ay yaşlanır.

Biliyor musun Farklı renklerde koşucular farklı mevsimlerde taşınır. Örneğin, beyaz yumurtalar sadece kış aylarında ve sadece yaz aylarında siyah yumurtalarla doğarlar. Böyle bir yumurta üretimi rejimi ile ilişkili olan bilim adamları henüz kurulmamıştır.

Ortalama olarak, bir kadın, gıda ve beslenme koşullarına bağlı olarak, yılda 150 ila 360 yumurta taşıyabilir. Bir yumurtanın ağırlığı 65-80 g, kabuğun kalınlığı 0.38 mm, rengi çoğunlukla beyazdır, mavi ve yeşilimsi bir renk tonu ile oluşur.

Bu cins ördekler yumurta sahip mükemmel gübreleme ve yüksek kuluçka. Kuluçkadan çıkarılan yavrular, hızlı bir şekilde vücut ağırlığı kazanır ve zaten iki ayın yaşı ile 1,5 kg’dan daha ağırdır.

Ördek ve drake canlı ağırlığı

Hint ördekleri yumurta yönüne ait yumurtalara aittir, ancak etleri aynı zamanda karakteristik bir ördek kokusunun olmaması olan yararlı bir incelik olarak kabul edilir.
Hint sürgüleri
Ortalama olarak, frenin canlı ağırlığı 1.8 ile 2 kg arasındadır. Dişi ağırlığı biraz daha küçüktür ve iyi beslenmeyle birlikte 1,7-1,8 kg’a ulaşabilir.

Ne yararlı ve ördek eti ve yağ nasıl kullanılacağını yanı sıra kenevir olmadan ördek kesmek ve koparmak nasıl öğrenin.

Gözaltı koşulları

Doğu koşucularının “denizaşırı” menşeli olmalarına ve olağanüstü bir görünüme sahip olmalarına rağmen, içerik bakımından oldukça iddialı. Bunlar iyi tolere edilmiş soğuk kışlardır, ancak bu gibi durumlarda yumurta üretimini yılda 130 adete düşürürler.

Ev nasıl donatılır

Ovipozisyonun iyi endekslerini elde etmek için, Hintli ördekler bir kümes hayvanları ile uygun şekilde donatılmalıdır. Tesisler için temel şartlar şunlardır: Temiz kuru çöp ve iyi aydınlatmanın varlığı. Koşucular ısı seven kuşlardır, sıcak ve rahat bir atmosfer ve en az 12 saatlik bir ışık günü düzenlemelidirler.
Ördekler için Birdy
Kışın, gerekli aydınlatmayı oluşturmak için enerji tasarruflu lambalar şeklinde ek kaynaklar kullanılmalıdır. Normal, ortalama nem seviyesinin% 65-75 seviyesinde tutulması önemlidir, aksi halde artan oranlarda kuşlar çeşitli hastalıklara maruz kalabilir.

Ördekler ve tavukları bir arada tutabileceğiniz gibi, kendi ellerinizle ördek ahırı oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ördekler bakımının zorunlu bir yönüdür düzenli çöp değiştirme. Bir yatak malzemesi olarak, fazla sıvıyı mükemmel bir şekilde emen ve uzun süre kuruduğunda çöpleri tutan kuru saman, talaş veya turba kullanılması tavsiye edilir.
kuşhane
Kuşların yaşadığı bölge oldukça büyük olmalıdır: Bir çiftlik için en az 10 metrekare. m.

Biliyor musun Birçok kişi yanlışlıkla ördek yumurtalarının insan tüketimine uygun olmadığını düşünüyor. Bu tamamen yanlış. Ördek yumurtaları, tavuk yumurtasından çok daha besleyici ve daha faydalıdırlar, kolesterol içermezler, fakat vücut tarafından iyi sindirilmiş yağlar vardır.

Paddock ve suya erişim

Koşucular suya erişebilmelidir. Rezervuarlarda serbest yürüyüş ve yıkanma imkânı bulunmuyorsa, o zaman kuş bahçesinde yapılması gereklidir. özel hamam. Düzenli su prosedürleri tüylerin temizlenmesine ve çeşitli cilt hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur, tüylerin düşmesiyle ilgili problemler. Bir rezervuarın olmaması, ördeklerin sağlığını ve verimliliğini olumsuz yönde etkiler.

İdeal seçenek tüylü düzenlemek serbest gezinen. Onlar “yem” gıda toplamak için tapıyorum, çeşitli bitkiler, böcek larva pes etmez. Padok sırasında, sebzelerin ördekler için en sevdiği tedavi olduğu için, kuşların sebze bitkilerinin büyüdüğü bölgede bulunmadığından emin olmak gerekir. Kuşları yürüyemezseniz, her zaman farklı yeşillikler vermeliler: ısırgan otu, karahindiba, marul, dereotu vb.
Hint koşucu

Yemek diyeti

Sürgüleri büyütürken, beslenmelerinden tasarruf etmemelisiniz. Oldukça nezaketsizdirler, bu nedenle diyetin izlenmesi ve gereken ölçülmüş hacimlerde gıda sağlanması çok önemlidir.

Önemli! Ördekler yumurta ırkları ile ilgili olduğundan, dişi yağlanmayacağından emin olmak gerekir, aksi takdirde yumurta üretimi önemli ölçüde azalır, hatta tamamen yok olur.

Yaz aylarında otlatmak ve beslemek

Yaz mevsiminde beslenmek, kuşların düzenli aralıklarına göre yapılmalıdır. Ördekler tüylü otluyor, kendi yiyecek bulmak için çok mutlu, bütün gün yemek yeşiller, bitkilerin üstleri, böylece ısırgan yaprakları, karahindiba, böcek larvaları, solucanlar ve. N.

Ayrıca, kuşlara, yiyecek atıkları, sebzeler, kök bitkileri, sınırsız miktarlarda, havuzlardan su mercimeği vermelerine izin verilir.

Yaklaşık bir “yaz menüsü”, bu tür içeriklerden oluşmalıdır (kuş başına):

 • yeşillikler – sınırsız miktarlarda;
 • haşlanmış patates (buğulanmış) – 30 g;
 • havuç – 20 g;
 • Kemik unu – 10 g;
 • fasulyeden un – 10 g;
 • buğday kepeği – 25 g;
 • Tane unu – 130 g.

Yaz aylarında, ördekler, mısır, buğday, arpa, yulaf ve bezelye gevrekleri kullanarak akşamları günde bir kez yeterince beslenir.
otlama

Kışın beslenmede farklılıklar

Kışın, ördekler besleme sıklığı günde üç kez artmaktadır. Aktif yumurtlama kuşların döneminde günde dört kereye kadar beslemek için önerilir. Zorunlu olarak, bazal besleme rendelenmiş pancar, havuç, kabak, haşlanmış patates, değirmen kepek ilave biyolojik açıdan aktif maddeler ve minerallerin menü dengeli kompleks zenginleştirmek gerekir.

Koşucuların ana kış menüsü şunları içerir:

 • nemli mashrooms;
 • özel karma yem;
 • tahıllar – mısır, buğday, arpa, darı, yulaf, bezelye;
 • haşlanmış sebzeler;
 • vitaminler ve mineral takviyeleri;
 • tebeşir, kabuklu kaya, kireçtaşı.
Ördekler için nasıl yem yapacağınızı öğrenin.

Kışın, kuşun daha fazla yiyeceğe ihtiyacı vardır, ancak günlük kısmı kontrol etmeniz gerekir: aşırı beslenmemek için değil, aynı zamanda ördekleri bir diyete dikmek de gerekli değildir.
Ördekler yetiştiriciliği

Hint koşucu yetiştiriciliği (ördek yavrusu)

Sağlıklı, güçlü bir yavru elde etmek için, sonbaharda, en üretken dişilerin beşi ve en kaliteli frenlerden biri çiftlik hayvanlarından seçilir. Geliştirilmiş yuvarlak sternum, iyi farklı pelvis kemikleri, yumuşak karnı ve güzel tüyleri olan kuşlara “ebeveyn” tercih edilir. Hint ırkının drenajı oldukça aktif, hızlı, kolayca çiftleşme göreviyle başa çıkmakta, 5-6 aylıktan ördekleri örmeye hazırdır.

Yumurtaların inkübasyonu

Yumurtlayan katmanlar güzel tavuklardır. Civcivleri inkübe etmekten mutlular ve ikincisinin doğal koşullar altında kuluçka süresi% 90-95’dir. Dişinin küçük boyutu 8-10 yumurtadan daha fazla ısınmasına izin vermez, böylece kuluçka makineleri çok sayıda hayvan yetiştirmek için kümes hayvanı çiftçisini kullanır.

Bir inkübatörde ördek yavrusu hakkında daha fazla bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

Kuluçka için yumurta olmalıdır:

 • yaklaşık olarak aynı boyutta;
 • mutlaka taze – 8 güne kadar;
 • harici hasarlar, talaşlar, çatlaklar olmadan.

Yumurtaların inkübasyonuBir inkübatör vasıtasıyla civcivlerin olgunlaşması yaklaşık bir ay sürer. Kuluçka süresi belli göstergelere uygun olmalıdır sıcaklık, nem ve devirme modu:

 • İlk hafta: sıcaklık göstergeleri +38 … + 38.2 ° C, nem -% 70 olmalıdır. Yumurtalar günde en az 4 kez çevrilmelidir;
 • ikinci hafta: sıcaklık – +37,8 ° C, nem oranı -% 60, dönüş sayısı – 4-6;
 • 15-25. Gün: nem ve sıcaklık göstergeleri bir önceki seviyede korunur, ancak yumurtalar soğuk bir zayıf potasyum permanganat çözeltisi kullanılarak 15-20 dakika boyunca günde iki kez soğutulur;
 • 26-31 günlük: sıcaklık +37,8 ° C düzeyinde bırakıldı, nem% 80’e çıktı. Soğutma durdu.
Önemli! İnkübasyon sırasında optimum sıcaklık rejimine uymak çok önemlidir. Yumurtalar çok miktarda yağ içerdiğinden, yüksek sıcaklıkların etkisi altında, gelecekteki koşucuları öldürebilir.

Civcivler 29.-31. günlerde yumurtalarını “poke” yapmaya başladı. Ördek yavruları güçlü ve sağlıklı bir şekilde yumurtadan çıkar, hızla kilo alır ve iki ay sonra 1,5 kg’a ulaşır.
Hint koşucu ördek yavrusu

Genç hayvanların bakımı

Kadın koşucular güzel anneler ve yavrularına bakmaktan mutlular. Ancak, eğer çocuklar annelerini terk ederse, o zaman yumurtlamanın parametreleri önemli ölçüde azalacaktır, çünkü üreme ördek yavrusu kendini taşımamaktadır. Bu nedenle, genç çiftçilere kanatlı çiftçilerin omuzlarında düşme çabaları. Koşucuların ana avantajı, civcivlerinin mükemmel bir bağışıklığa, çeşitli hastalıklara karşı dirence sahip olmalarıdır, bu yüzden özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar. İhtiyaçları olan ana şey, sıcak bir oda, kuru çöp, yüksek kaliteli yiyecek ve tatlı suya sürekli erişim.

Bu ilginç: Bir ördek neden yüzüyor?

Ne beslenir?

Gençlerin beslenmesi yetişkinlerin diyetinden biraz farklıdır.

 1. Hayattaki ördek yavrularının ilk günleri, günde birkaç kez 6-8 kez beslenir, bunun için birkaç gün sonra protein karıştırılır.
 2. Dördüncü günün sonunda, beslemeye karışık su ekleyin ve küçük porsiyonlarda servis yapın.
 3. Genç hayvanların menüsünde mevcut yeşillik olmalıdır. Özellikle küçük ördek yavrusu, dereotu, karahindiba, ıspanak sever. Bu bitkiler, kuşların düzgün büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan büyük miktarlarda mikro ve makrobesinler, vitaminler içerir.
 4. İlk ayın sonunda civcivler yetişkin yemeğine transfer edilir.

Video: Hint koşucuları hakkında her şey

Cins Hint koşucu Yorumlar

Bu ördekler biraz farklı tutukluluk koşulları gerektirdiği unutulmamalıdır: Hint koşucular su olmadan yaşayamazlar, ve doğal bir su kütlesine erişimle serbest menzil tutmak için en iyisidir. Hint ördeklerinin su içermeyen içeriği, üretkenliklerini önemli ölçüde azaltır. Hintli koşucular, sıcağı çok severler, bu nedenle tavuklar bu cinsi korumak için daha sıcak olmalıdır. Bu kuşlar yemeğe çok düşkündürler, kıçta sınırlanamazlar.
Dіana
https://greenforum.com.ua/showpost.php?p=71007postcount=3
Ben yetkili bir düşüncede değilim. Sadece benim olumlu uygulama.
Alternatif olarak iki şekilde beslenirim:
1) Yem kümesleri için% 50 yem, genç piliçlerde% 50 yem.
2) Islak torbalar. Örnek teşkil eden bir tarifi:% 50 ıslatılmış (gece boyunca) tahıllar (buğday, arpa, mısır Ezilmiş) ya da tahıl karışımı,% 15 / K tavuklara için,% 15 otlar (karahindiba, goutweed, yonca, haşlanmış otu, vb kesilecek ) melkorezanye veya atık bitkisel (patates, havuç, pancar, kabak saflaştırma üstleri),% 15 hayvansal protein (et ve kemik unu ve balık),% 5 yağ (rafine bitkisel yağ, balık yağı). Tabi ki oranlara sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekli değildir. Gözlerimi engelliyorum. Bunun yerine tahıl ve tahıl karışımı, en azından gidip bisküvi sırılsıklam, ama bu ekmek fabrikası ponapihali kim bilir, istismar olmaz. Sıcaktan – sadece gölgeli barınaklar ve suya sınırsız erişim.
ayı
https://fermer.ru/comment/472840#comment-472840

Hint koşucuları, birçok benzersiz avantajı olan inanılmaz bir cins ördektir. Kuşlar, özel koku sümük sahip lezzetli diyet et kaynağı, yetiştiriciler yıl boyunca yumurta üretimini memnun ve olmak mümkün kökeni, bakım ve beslenme tamamen iddiasız rağmen. Kanatlı hayvan çiftçilerinin karşılaşabileceği tek zorluk, kaliteli üreme materyalinin edinilmesidir.


Loading...