Ördek nasıl kesilir

Ördek kedisi
Kent sakinleri katliam kümeslerini hayal etmeyi zor bulmaktadır, ancak kümes hayvanları çiftçileri için bu süreç, tavuk, kaz veya ördek yetiştirmek için ana süreçlerden biridir. Görünüşte bu basit mesleğin, kuşun gereksiz ıstırabına uğramadan, iyi bir karkas alabileceğinizi bilen çok sayıda nüansı var. Bu yazıda, bir başlangıç ​​kümes hayvanı yetiştiricisinin bile baş edebileceği kesim ve ördek turlarının tüm aşamalarından bahsedeceğiz.

Nasıl skor

Aktif aktivitelere geçmeden önce, anı doğru bir şekilde seçmek ve kuşu hazırlamak önemlidir. Kesim için en uygun zaman, kuş tüyleri tamamen büyüdüğünde 60-65 günlük hayattır, ancak kanatlardaki tüyler hala olgunlaşmamış. Bu durumda, cildin yüzeyi sert değildir ve çekici görünümünü koruyacaktır. Bu anı kaçırırsanız, tüyleri karkastan çıkarmak biraz daha zor olacak ve et o kadar da hassas olmayacaktır.

Kesim için kuşun hazırlanması işlemden 12-16 saat önce başlar, guatr ve mide temizleyicisinden temizlenir.

Yararlı ördek yumurtalarının ne olduğunu ve ördek etinden ne pişirilebileceğini okuyun.

Bunu yapmak için, ördekleri beslemeyi bırakmak ve su alımını arttırmak tavsiye edilir. Ayrıca, seçilen kuşlar ile odada katliamdan önceki gece, aydınlatmayı terk ederler, böylece çabuk yenen yiyeceklerden kurtulurlar.
Ördekler ördeklerImmobilization için koniler kullanarak ördekler kesim
Kesim sürecine gelince, birçok kanıtlanmış yöntem var. Eğer sizin için öncelikli görev temiz, kansız bir karkas elde etmekse, o zaman kuşa insancıl bir yaklaşım ihmal edilmelidir.

Bu durumda, tüm prosedür şöyle görünür:

 1. Ördek bacaklardan askıya alınmış ve kanatları birbiri üzerine bırakır (rahatlık için metal koniler sıklıkla kullanılır);
 2. Baş koninin alt açıklığından çekilir ve bir bıçak yardımıyla kuşun karotis arteri kesilir, alet boynuna dik değil, bir açıda hafifçe tutulur;
 3. Kesilen boğazla ördek 10-20 dakika bırakılır, böylece kan tamamen çerçeveli kovada cam olur.
 4. Kan akmayı bıraktığı anda, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz – koparma.
Biliyor musun Ördeklerin karakteristik istiflenmesi sadece dişilerden duyulabilir, çoğunlukla soguk sesler duyulur ve yüksek sesler çıkarmaz.

Ördekleri kesmek için daha insani bir yol olan birçok kanatlı çiftçisi, bir balta yardımıyla standart kopmayı düşünür. Bu durumda, bir eliyle, ördek kanatlar tarafından tutulur ve ikincisi (balta ile) daha önce bir güdük veya başka bir uygun yüzeye yerleştirilmiş olan boynun üzerine getirilir. Her şeyi çabuk yaparsan, kuşun korkması için zaman bile kalmaz. Tabii ki, bu durumda, tüyler ve karkasın kendisi kanda kirlenecektir.

Nip nasıl

Lezzetli ve hassas ördek eti elde etmek için bir sonraki adım tüylerin kaldırılmasıdır. Koparma ördeklerİlk bakışta bu basit bir görev gibi görünüyor, ancak uygulamanın kolaylığı, seçilen yönteme bağlı olacaktır: “kuru”, haşlama ya da ıslatma ve ütüleme (sıcak yöntem).

Bir kruvayı hızla kenevirsiz bir şekilde nasıl koparacağınızı ve kümes hayvanlarını bir ağızlık ile düzgün bir şekilde nasıl yakacaklarını öğrenmenizde faydalı olacaktır.

Kuru yöntem

Bu yönteme göre, bir kuşun kesilmesinden hemen sonra, tüylerden kolayca çekilir. Tüy kapağından kurtulma süreci şu şekildedir:

 1. Kümes hayvanı bir sandalyeye oturur, böylece kesilen ördeğin karkası dizlerinin üzerinde uzanır ve kafası tüyler için hazırlanan tabağın üstüne asılır.
 2. Tüylerin çıkarılması torasik kısımdan başlar, daha sonra sırt ve omuzlara geçer ve son olarak kanatlara ve kuyruğa dikkat edilir.
 3. Şimdi, keskin bir bıçağın kullanıldığı kalan küçük tüylerden kurtulmaya devam ediyor: donuk taraf karkasın üzerine bastırılıyor ve kıllar bıçağın içine doğru çekiliyor, ardından keskin bir hareketle dışarı çekiliyor.
 4. Koparılmış ördek un içine dökülür, ovalamak için mümkün olduğu kadar çabuk dener, böylece aşırı nemi giderir.
 5. Kabarık ve küçük tüylerin kalıntıları karkasla söylenerek çıkarılabilir: Ateşe vermeden önce, kanatları yaymanız ve cildi çekmeniz gerekir. Tüm işlemler çok dikkatli bir şekilde yapılır, böylece cilt altı yağlarını eritmek ve kuşun sunumu bozmamak için. Proseste görünen kurum su ile kolayca yıkanabilir, bu yüzden endişelenmeyin.
 6. Toplama işleminin sonunda, sadece ördek yıkamak için kalır.

Ördek kuru koparma yöntemi
Bu parçalama, evcil ördekleri yetiştirmek için ve vahşi bir kuşu pişirirken aynı derecede iyidir.

Önemli! Koparma kuşlarının tüm aşamalarında cildine zarar vermemeye çalışın, aksi takdirde taramayı başlatacak ve prosedürü çok sorunlu hale getirecektir.

haşlama

Haşlanma, tüy kümesinin herhangi bir kümes hayvanından çıkarılmasının en kolay ve en uygun yoludur., ve kuru koparmadan farklı olarak, bir seferde daha fazla tüyler kurtulabilir. Bu işlem aşağıdaki adımlardan oluşur:

 1. Suyu 80 ° C’ye ısıtın, ancak kaynatmayın, aksi takdirde karkastaki cilt patlayacak ve prosedürün daha fazla performansı çok sorunlu olacaktır.
 2. Ördek bir kap içine su koyun ve yaklaşık 1 dakika tutun.
 3. Karkayı tavadan dışarı alarak, en tüylülüğe gidebilir, ilk tüyleri kanatlardan, karnından ve kuyruğundan çekebilirsiniz. Son olarak, tüy kapağı sırt ve bacaklardan çıkarılır.
 4. Tüm tüyleri çıkardıktan sonra, karkayı ateşin üzerine sürün.

Ördek haşlamaHaşlama, kesimden hemen sonra kuşla tinkerleme imkanı olmadığında kullanıma uygundur. Doğru, sıcak su ördek et kızarmalarının etkisi altında bir eksi var.

Önemli! Tüyleri karkaslardan çıkarma görevini kolaylaştırmak için, büyümelerinin tersi yönde dışarı çekin.

Sıcak yol

Bu koparma seçeneği geleneksel olarak adlandırılamaz çünkü önceki ile kıyaslandığında daha karmaşıktır ve tüm ev hanımları uygulama için fazladan zaman harcamaya istekli değildir. Bu durumda, doğal malzemeden yapılmış dayanıklı bir kumaş çanta hazırlamalı ve ütüyü hazır bulundurmalısınız.

Sıcak yolma aşağıdakileri içerir:

 1. Torba 30 dakika kaynar suya batırılmalıdır.
 2. Belirtilen süreden sonra, bir ördek gövdesini dikkatlice çıkarın ve içine yerleştirin.
 3. Ütüyü ısıtın ve torbanın içeriğini duvarlardan hafifçe ütüleyin.
 4. Bundan sonra, mümkün olan en kısa zamanda karkas almak ve oymak için arzu edilir.

Tabii ki, bu prosedür çok kolay çağrılmaz çünkü bir torbadaki bir ördek son derece rahatsız edici bir hacme sahiptir, ancak biraz çaba ile, koparma problemini çözmek ne kadar basit olduğunu göreceksiniz.
Koparma ördekler
“Sıcak koparma” seçeneğine alternatif olarak, karkasın tüylerle birlikte dondurulması ve çözüldükten hemen sonra dışarı çekilmesi (bu durumda deriden kolayca uzaklaşırlar).

Ördek nasıl düzgün kesilir

En karmaşık Yerli (ya da yabani) ördeğin hazırlanma aşamaları zaten geride kalmış olsa da, bu durum gelecekte gelecekte soyunma problemi olmayacağı anlamına gelmez. Olası zorlukları en aza indirmek için, prosedürün bazı aşamalarının ve özelliklerinin farkında olmalısınız.

İçten

Hazır bir saf ördek karkası, tuzaklardan çıkarılmalıdır, çünkü herhangi bir et pişirme yöntemi ile, gerekli değildir.

Evcil yetiştirme için en yaygın cins ördekleri öğrenin.

Bunu aşağıdaki gibi yapın:

 1. İlk önce, pençelerini keskin bir bıçakla kestiler.
 2. Daha sonra ördek boynunu kendiliğinden açın ve bıçağı cildin altına kaydırın, boynundan ayırın.
 3. Pençeleri kesti

 4. Tamamen yırtılması gereken belirli bir tüp (diğer ucunda küçük bir keseyle) hemen deri altında görülebilir. Yukarıdaki filmden koparsanız yapılması daha kolay olacaktır, ancak kalan kısımları çıkarırsanız, ilk önce onu parçalara ayırmanız gerekir.
 5. Daha sonra özofagus boynundan yırtılır, çıkıntı yapan kısmının parmakları çekilir (eline düşen film de çıkarılır). Ördekten çekilirken yemek borusu tüpüne ihtiyaç yoktur, sadece kenara koymak için yeterlidir.
 6. Bu aşamada, karkas pençelerine döndürülür ve rektuma dokunmadan anüsün 1-2 cm altında bir kesi yapılır.
 7. Kesimden sonra, kuşun bağırsakları açıkça görülebilir. Bıçağı hafifçe kaldırarak keser ve bıyığı visceradan uzak tutar.
 8. içeride eliyle ördek karın boşluğuna anında erişim bu bölümünde çıkarıldıktan sonra, dikkatlice olmak bant et bitişik daire kesmek gerekir (aslında, o arada tüm iç organlarını tutan).
 9. Kesme ördekler

 10. İçten gelen kalp ilk ulaşılacak. Bu yenilebilir, bu yüzden hemen temiz bir kaba konması istenebilir.
 11. Onu yemek borusu (boynundan ayrılmış, hala karşı tarafındadır) ve alt kısmından çekerek onu takip edin, tüm diğer sürükleyicileri elinize alarak toplayın.
 12. Ördekin tüm içeriğini bir kenara itmek, içeride kalanları tekrar kontrol etmek için faydalıdır. Belki de tüplerin bazı kısımları patladı ve hala oradalar.
 13. Şimdi, karkas kenara ve genişletilmiş Internal Biçimciler edilebilir: düzgünce karaciğer (böylece dalağı zarar vermek değil) ayırır ve mide kesip (daha sonra o temiz ve iç folyo, aşçı kaldırarak, kesilebilir).

Video: Ördek nasıl kesilir

Bu temizleme işleminde, karkastan gelenler tamamen kabul edilebilir ve sadece parçalara ayırmak için kalır.

Biliyor musun Ördekler pençesinde sinir uçları ve damar ağı vardır, bu sayede kuşlar suda güvenle yüzebilir ve soğuk hissetmezler.

Porsiyonlama parçaları için

Eğer bir ördek doldurmayacaksanız, temizlenmiş ve oluklu karkas bölümlere ayrılmalıdır. Ayrıştırma sırası şöyledir:

 1. İlk önce, sadece sternum seviyesinde (çorba pişirmek veya evcil hayvanlara beslenmek mümkün olacak şekilde) boynu keser.
 2. Daha sonra kanatları çıkarın, eklemleri elleriyle kırın (bir bıçakla sadece deriyi ve kas dokusunu keser).
 3. Sadece orta sol bir kesi yaparak, sökmeye başlamadan vücuduna bir infilak pençeleri, kemiğin ilk satırı sternumun sol tarafını kaldırılır ve sonra karkas ters ve benzer biçimde kesilmiş ve göğüs kemiği kemik hattının sağ tarafında.
 4. Sıradaki ayaklar. iskelet aşağı kemik kesi hattının ortasında biraz geri adım ve iş elle kırılabilir kolaylaştırmaktır eklem yerine bıçak geçirirler.
 5. Benzer şekilde, bacak diğer tarafta ayrılır.

Video: Ördeklerin içine bir ördek nasıl kesilir

Böylece, iki göğüs kısmı (en lezzetli et) ve iki iyi kalçaları olsun ve kalan iskelet lezzetli zengini çorba pişirebilirsiniz.

Bir av üzerinde ördek nasıl kesilir

Sahada bir ördek yapmak, işin rahatlığı dışında, evde olduğu gibi neredeyse aynı olabilir.

Yaban ördeklerini evde nasıl yetiştireceğinizi öğrenin.

Koparılmış ve obmalennoy karkasları ile başlamak için başını çıkarın, ardından kanatları ve bacakları kesin ve diğer tüm eylemler aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. Ördeği dibe batırırken, anüsün biraz üstünde düzgün bir kesim yapmalısınız (tıpkı daha önce tarif edildiği gibi).
 2. Daha sonra, bıçağın bıçağı ile içeride tutarak, ensizyonu arttırın ve özofagus tüpünü bundan ayırmak için boyun bölgesinde bir tane daha yapın.
 3. Şimdi karın boşluğunun içini almak ve yenilebilir kısmını ayıran edebilirsiniz: mide, kalp ve karaciğer. Mide, kümes hayvanı keserken olduğu gibi kesilir ve temizlenir.
 4. İşlemin sonunda, karkas yıkanır, bir kez daha iç boşluk iyice temizlenir ve et suyu yerde pişirilir veya eve alınır.

ördekler
Bir kuş kesmek ve kesmek, ilk bakışta göründüğü kadar zor değildir, ancak bu durumda, işin tüm aşamalarına sakin ve bağlı kalmaya değer. Zamanla, daha az zaman harcayacaksınız ve en ufak bir yanlışlık olmaksızın eylemler net ve ahenkli olacak.

Önemli! Karkasları tarlada daha uzun süre tutmak için, ısırgan otları kullanarak içten bir kuşla doldurun. Böylece karkas sakin bir şekilde 24 saat buzdolabında saklanıp tuza batırılır.