Oda kamelya için bakım özellikleri

kamelya
Camellia Çay ailesinin yaprak dökmeyen bir bitkisidir. Bitkinin en yaygın türü – “Camellia sinensis”, yapraklarından çay yapar. Kamelya çeşitlerinin çoğu süs bahçeciliğinde uygulama bulmuştur.

Biliyor musun Kamelya da Japon gül denir.

Oda kamelya türleri

Kamelya odası, neredeyse tamamen çiçeklerle kaplı gölge toleranslı bir uzun ağaç veya çalıdır. Koyu yeşil bir rengin parlak yapraklarını işaret ettiler. Güneşte kamelya yaprakları güneş ışınları gibi ışıldadı.

Önemli! Bitkinin yapraklarını dikkatlice tutun: çok keskinler ve onları kesebilirsiniz.

Bu Japon yerli çiçekler aşağıdaki çeşitlere ayrılmıştır:

Dağ Kamelya. Bu tür kamelya türlerinin vatanı yaklaşık olarak kabul edilir. Okinava. Bu türün çalıları yüksekliği 5 metreye kadar büyür. İnce dallarda kırmızı tüylerle akan lahanası vardır. uzunluk olarak yaklaşık 3 cm genişliği eliptik veya uzatılmış-oval yaprak şeklinde 7 cm bırakır, alt taraf biraz üst tüylü -. Parlak, koyu yeşil. Çiçek boyutu 7 cm beyaz veya kırmızı pembe, 2-3 adet büyümek, sihirli bir lezzet var. Bu çeşit, serin odalarda iyi yetişir. Kasım ayı başından Ocak sonuna kadar bol çiçek açar.

Japon kamelya
Japon kamelyası. Bu tür Kore ve Japon ormanlarında yaygın olarak dağıtılmaktadır. Çalılar ve Japon kamelya ağaçları yüksekliği 15 metreye kadar büyür. Üst kısımda sivri uçlu ve kenarlarda çentikli, kamelyaların yaprakları dokunmaya karşı koyu yeşil renkli, hafif ve parlaktır. Şekil bir yumurtayı veya elipsi anımsatır. 4 cm uzunluğunda çiçekler hem tek başına hem de çift olarak büyürler. Çiçeğin rengi pembe, beyaz veya kırmızıdır, ayrıca rengârenk yapraklar da vardır. Genellikle aralıktan nisan ayına kadar çiçek açar. Evde, taze, biraz serin bir yer tercih ediyor.

Çin Kamelya. Habitat, Çin’in dağ yamaçları, gorestleri ve ormanlarıdır. Yetişkin bir bitkinin yüksekliği 155 metredir. Yapraklar 4 cm genişliğinde ve 10 cm uzunluğunda, oval ve eliptik şekillidir. Genç yapraklar beyaz tüylere sahip, eski yapraklar çıplak. Çin kamelyası serin odalara bayılıyor.

Evde kamelya için karmaşık bakım

Kamelya’nın sürekli kapsamlı bir bakıma ihtiyacı var. Bu onun daha uzun süre çiçek açmasına ve güzelliğiyle göz zevkine çıkmasına izin verecektir.

Doğru konum ve aydınlatma

Kamelya bitkisi bir bitki olarak kabul edilir, batı ya da güney maruz kalma pencerelerine yerleştirmek daha iyi olurdu. Çiçeklenme döneminde, saksıyı çiçekle birlikte hareket ettirmemeniz önerilir, başlangıçta kendisine sürekli olarak yer vereceği yer tercih edilir.

Biliyor musun Kamelya dağ, parlak güneş ışınlarını iyi tolere eder ve Japon, aksine, bir gölge tercih eder.

Sıcaklık ve nem

kamelya
Çiçek taslaklara karşı çok hassastır ve ani sıcaklık değişikliklerine çok kötü tepki verir. Kışın, kamelya, sırlı ve yalıtımlı bir sundurma üzerinde olmalıdır, ancak bu çiçekler için daha yüksek bir hava sıcaklığı ölümcül olduğundan, sıcaklık yaklaşık 12 ° C olmalıdır.

Kamelya nemli havaya çok düşkündür. Bitkiye yakın bir su kabı koymak gereksiz olurdu. Sürekli yumuşak su ile yapraklarını sprey gerekiyor, ama su tomurcukları ve bitkilerin çiçekleri düşmemesi gerektiğini, bu düşmek ve tomurcuk çiçek çürüyecek.

Toprağın sulanması ve üst pansumanı

Toprak asidik olmalı. toprağa istenen asit elde etmek için toprağa kabartma tozu eklemek gerekir: çam iğneleri, perlit, ince kıyılmış çam ağacı kabuğu; Ek olarak, iyi kamelya büyümesi için, topraktaki drenaj hayati önem taşır. Limon suyu, oksalik asit ve sitrik asit ekleyerek toprağı asitlendirin. Astar hafif ve havadar olmalı, bu su durgunluğundan kaçınmaya yardımcı olacaktır. Torba bazında halihazırda hazırlanmış toprağı satın alabilirsiniz, bu kompozisyon aynı zamanda orman gülleri, açelyalar, vb. Için de kullanılır.

Yaz aylarında Çiçek genellikle oda sıcaklığında durmak veya filtrelenmiş su ile sulanmalıdır. Kışın suyun daha az ihtiyacı var. Bitkinin kurumuş olmamasına dikkat edilmelidir, fakat aşırı nemlendirmez. Çiçek tomurcukları oluşturulduğunda, kamelya için toprağın hafifçe kurutulması gerekir.

Mineral Gübreler
Ilkbaharda İlk genç sürgünler görünmeye başladığında, kamelyaları döllemek zorundasınız. Gübre için, özellikle çiçekli bitkiler için karmaşık organik veya mineral gübreler kullanılır. Gübreyi suda seyrelterek, paket üzerinde belirtilen dozun iki katı azaltın. Çiçeği çok sık fazla beslemeyin ve gübreleme konsantrasyonu yüksekse, kamelya ölebilir. Ağustos sonunda, bu süre zarfında tomurcuklar atıldığı gibi, yemleme durdurulmalıdır.

Kamelya taçlarının budanması ve şekillendirilmesi

Kamelya transplantasyonundan önce kesilir, böylece nakledilen çiçeğin kökleri bitkiyi kendi başına besleyebilir. Kamelya, bahar büyümesi başlamadan önce çiçek açtıktan sonra kesilir. Her birkaç yılda bir dalların üçte birini kırpmak yaygındır, ancak bir arzu varsa hemen 2 / 3’ü kesebilirsiniz.

Ayrıca, sünnet tacı inceltmek ve böbreklerin büyümesini uyarmak için kullanılır. Sünnet sayesinde, çiçek yoğunluğunu bağımsız olarak kontrol edebilirsiniz. Dağ kamelya korkusu olmadan kesilebilir, ancak retiküle kamelya hassas bir şekilde kesilmelidir.

Bir çiçek nasıl ve ne zaman nakledilir

Genellikle genç bitkilerin nakli için gereklidir, yetişkin çiçekler 4 yılda bir kez nakledilir. Kesin olarak, kamelya transplante edilmez, ancak tam anlamıyla yeni bir tencereye aktarılır. Kamelya için tencere geniş gerekir. Transplantasyon çok dikkatli bir şekilde yapılmakta olup, çiçeğin kök sistemine zarar vermemek önemlidir. Bitkinin kökleri ve gövdesi arasında bulunan kök boynu, toprakla serpilmemelidir. Çiçeklenme sonrası çiçek nakli. Bir nakilden sonra ilk kez, çiçek her gün püskürtülmelidir.

Biliyor musun Bazen çiçek sadece kamelya çiçeklenme döneminde transplantasyon için tavsiye edilir, ancak bu durumda çiçeklere zarar vermek mümkündür.

Kapalı kamelya için üreme yöntemleri

Bir tencerede bir kamelya için yetiştirme ve bakma, bitkinin doğru şekilde yeniden üretilmesi ile başlar. Kamelyaları çoğaltmanın iki yolu vardır:

tohumlar

Kamelya tohumları
Tohumlarla çoğaltma en yaygın yöntemdir. Taze hasat edilen tohumlar hemen ekilir, çünkü çok fazla miktarda yağ içerdikleri için “çimlenme” yi çok çabuk kaybederler. Tohumlar kum ve turba karışımında ekilir (1: 1). Sıcaklık 21 ° C’ye yükseltilirse, bu durumda büyüme 2-3 haftadan bir yıla kadar sürdüğü için fidelerin çimlenme oranı önemli ölçüde artacaktır. Filizdeki iki yaprak göründüğünde, filizler birer birer birer birer 10 cm çapında tencerelere aktarılır.

Filiz çiçekleri daha hızlı büyür ve çeşitli elverişsiz koşullara kolayca uyum sağlar. Bazı çeşit kamelya ekim sonrası üçüncü yıl için çiçek açabilir.

Önemli!Genellikle kamelya büyüme 6 yıl sonra çiçek açar.

kupürleri

Kamelya’yı çoğaltmanın başka bir yolu da, kesimler tarafından yayılmadır. Bir kamelyayı kesimler yardımıyla düzgün bir şekilde nasıl ekebileceğimizi anlayalım. Yazın ikinci yarısında olgunlaşan çelikler, dört gelişmiş yaprakla kesilir. Hemen kuma ya da turba karası ve kum karışımına (1: 1) dikilmelidir. Fidanların ucu fitotoma batırılır ve alt toprağın maksimum yanmasını sağlamaya çalışır. Bundan sonra, sapı kök alana kadar beklemek gerekir, yaklaşık iki ay sürer. Üreme için yetişkin kesimler almalısınız – genç sürgünler uymuyor.

Çiçek çiçeği daha hızlı, tohumlar tohumlardan yetişen bitkilere ekilir. İlkbahar vejetasyon başlangıcından üç hafta önce bitkileri ekin. Ortaya çıkan filiz bolca sulanır, daha sonra sulamayı azaltmanız gerekir, bu da ahşabı olgunlaştırmaya yardımcı olur.

Büyümede, olası hastalıklarda ve zararlılarda zorluklar

kamelya
Kamelya’ya nasıl bakacağınızı bilmek, büyümede zorluk çekmemelisiniz. Özellikle beri kamelya sabır ve dikkat gerektirse de, çiçek bakımı karmaşık değildir. Ödül güzel ve parlak çiçekler olacak.

Kamelya bazı zararlıların etkisine açıktır. Örneğin, çeşitli mantar hastalıklarından dolayı, yaprakları üzerinde siyah ve gri lekeler görülür. Tedavi için, enfekte olmuş bitkinin atılması daha iyi olmasına rağmen, fungisitler kullanmanız gerekir.

Çiçek mozaik virüsüne çok duyarlıdır. Bu yüzden yaprak damarları sarıya döner.

Çok fazla zarar, yaprak bitleri ve beze neden olur. Sebze suyunu beslerken, siyah bir mantar oluşturan damlayı salgılarlar. Bu zararlılardan kurtulmak için, çiçek alkol veya böcek ilacına batırılmış bir pamuklu çubukla tedavi edilir.

Kamelya’nın ana sorunu tek bir soyguncu. Onun larva bitkinin köklerini yok eder ve zaten yetişkin böcekleri, çiçeğin ölümünden dolayı kök halkaya zarar verir. Bu belayı tedavi etmek için uygun ilacın bir solüsyonunu kullanın – toprağı nemlendirmeniz gerekir.

Şimdi bir kamelyayı nasıl düzgün bir şekilde yetiştireceğinizi biliyorsunuz. Kendine iyi bak çiçeğin arkasında ve o uzun memnun olurum onun çiçekli.