Neden bir tavşan saçı alır

tavşan
Evcil tavşanlarda zaman zaman, yoğun bir şekilde düşmeye başlar ve hatta tamamen çıplak bir cilt oluşur. Bu fenomen hem doğal nedenlerden hem de çeşitli hastalıkların kanıtlarından veya dış olumsuz faktörlerden kaynaklanabilir. Bu nedenlerin ve faktörlerin dikkate alınması bu materyale ayrılmıştır.

Tavşanlarda yaş ve mevsimsel ergitme

Bu süreç düzenli olarak, genellikle yılda 2-3 kez veya daha sık olarak gerçekleşir. Yün oldukça yoğun bir şekilde düşebilir, kel deri genellikle kel yamalar oluşturur. Bu süreci önlemek için anlamsız – yeni bir kat çok hızlı büyür.

Yumuşatırken, damlayan yünün bir kısmı genellikle hayvanın midesine düşer. Çok fazla birikecek olursa, hayvanın bağırsağı işinde ciddi sorunlara yol açacaktır.

Böyle bir problemden kaçınmak için, tavşanlar kızarma sırasında taranır ve böylece mideye girebilecek kürk miktarını azaltır. Ayrıca, hayvancılık sırasında hayvancılıkta saman ve saman oranı arttıkça, bu ürünler de yutulan yünün bağırsaktan çıkarılmasına katkıda bulunur.

Önemli! Çok fazla yutulan saçlar nedeniyle tavşanın bağırsakta kırıldığı bir işaret, dışkılanan dışkı miktarında keskin bir azalmadır. Bu durumda hayvana 5 vermesi tavsiye edilir.10 ml petrol jeli. Defekasyon tamamen durursa ve hayvan depresif durumda ise, o zaman veteriner muayene etmelidir.

Çeşitli hastalıklar

Dökülmeye ek olarak, saç dökülmesi bir hastalığın belirtisi veya parazit aktivitesinin sonucu olabilir. Bunları ve bir hayvanın derisi üzerinde kel yamalar oluşumu için diğer nedenleri düşünün.

pire

Çok sık tavşanlar köpekler ve kedilerden pire ile enfekte olurlar. Hayvan bu parazitlerden uzun süre etkilenirse, saç dökülmesiyle birlikte bir alerji geliştirebilir.

Ayrıca, pire miyelomatozisin taşıyıcılarıdır – bu çok tehlikeli bir viral hastalıktır.
Tavşan pire
Pire kurtulmak için, örneğin, “Frontline”, “Advantage”, bir ilaç “Neguvon” veya özel şampuanlar damla, çeşitli araçlar kullanın. Tüm bu araçlar kullanımlarına yönelik talimatlara göre kullanılır.

Tavşanlardaki pire’leri düzgün bir şekilde nasıl çıkaracağınızı okumanızı öneririz.

maşa

Tavşanlar çeşitli keneler tarafından etkilenir, yani:

  1. Kürk akarı (Cheyletiella) Başlangıçta, genellikle kuyruk etrafındaki alanı etkiler, daha sonra yayılır. Uzun süreli yaşamsal aktivitesi güçlü bir saç kaybına neden olur, geri kalanlar topaklar halinde dökülür, ciltte kızarıklık ve kaşıntı vardır. Bu parazitin neden olduğu hastalığa heyletiosis denir. Kürk akarı (Cheyletiella)
  2. Kulak akarı (Psoroptes) psoroptoza neden olur. İlk aşamada, sonunda gri bir kabuk oluşturan kulakları etkiler. Yavaş yavaş artan kaşıntı nedeniyle, hayvan aktif olarak kulaklarını tarar. Zamanla, parazit kulak zarına zarar verir, bu da menenjit ve ölüme neden olabilir. Kulak akarı (Psoroptes)
  3. Deri altı, hech scab (Sarcoptes) Sarkoptik hastalığın sebebidir. Bu tür bir parazit, ilk olarak, bir kural olarak, burun, göz ve kulakların tabanına yerleşir, daha sonra vücudun diğer bölümlerine yayılır. Şiddetli kaşıntıya neden olur, hayvan etkilenen bölgeleri tarar, apse ve saç dökülür, hayvanın iştahı kaybolur, genel tükenme meydana gelir. Genellikle bir tavşan organizmasına girerken, bir enfeksiyon meydana gelir. Deri altı akar

Akarların ilk aşamasında özel spreyler yardımıyla, örneğin “Psorotropola” veya “Acaromctinum” ile ortadan kaldırılabilir. Sorun daha ciddi ise, akarisidler, antibiyotikler, anti-inflamatuar ilaçlar yardımıyla çeşitli aşamalarda tedavi uygulanır. Kullanılan tedavi yöntemleri ve kullanılan ilaçlar veteriner tarafından belirlenir.

Biliyor musun Dünyadaki en uzun kulaklı tavşan, Nipper Geronimo adlı İngiliz lop-köpek türünün ABD temsilcisi sakindir. Kulağının ucundan diğerine olan mesafe 79 cm idi.

Dermatomikoz (deri mantarı)

Bu isim, Trichophyton, Microsporum ve Epidermophyton gibi deri mantarlarının neden olduğu trikofitoz, mikrosporia ve uyuz (favus) hastalıkları ile ilişkilidir. İnsanlarda trikofitoz ve mikrosporia sıklıkla “ringworm” olarak adlandırılır. Dermatomikoz çeşitlerinde semptomlar biraz farklıdır.

Dışarıdan trichophytosis ve mikrosporiya saç yoksun tavşan postu üzerinde lekeler oluşumu gibi görünür ve grimsi-beyaz bir terazi, kabuklar, süpüratif nodüller kurutuldu lenf kaplı (kökleri kopar trihofitii de tüyleri).

Kaşıntıya neden olabilirler, bu durumda hayvanlar onları tarar. Vücudun kabuklu olması ile bir kabuk ile kaplı bir bezelye oluşumu, küçük, küçük görünür. Kabuğu ayıran bir depresyon görülür. Bitişik oluşumlar birleşir.
Tavşanlarda Dermatomikoz
Tavşanların dermatomikoz ile ölümü çok nadirdir, ancak bu hastalıklar genç hayvanların gelişimini engeller, hayvanların bağışıklıklarını azaltır, acı çekmelerine neden olur. Hastalıklı hayvanların görünüşü önemli ölçüde bozulur.

Dermatomikoz tedavisi için, hem harici hem de dahili kullanımın terapötik ajanları kullanılır. Örneğin, bir antifungal antibiyotik “Griseofulfin”, merhem “Saprosan” veya “Unisan”, preparasyonlar “Ketoconazole” veya “Miconazole” olabilir.

Tıbbın tipi ve dozu veteriner tarafından belirlenir. İnsanlarda ringwormu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, hayvanlar için uygun değildir, çünkü hayvanlar tedavi edilen cildi merhem ile yalayabilir ve böylece kendilerini zehirleyebilirler.

Sen, yedikleri ve ne tavşan, bazı ot ile beslenen tavşan beslemek mümkün değildir daha kışın tavşanları beslemek için ve tavşan, orada ısırgan otu ve dulavratotu sagebrush yemek suyun tür tavşan sulamak ne hakkında bilgi almak için yararlı olacaktır.

Enfekte hayvanların bulunduğu kafes zorunlu olarak dezenfekte edilir, aksi takdirde dış ortamdaki mantarlar bir yıla kadar yaşayabildikleri için tavşanlar tekrar hasta olabilir.

Spirochetosis (tavşan sifiliz)

Treponema’nın neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. İlk aşamada, hayvanın anüsünün yanı sıra genital organların kızarması ve şişmesi gözlenir, daha sonra saç dökülmesi başlar.
Bir tavşanın spirochetosise karşı tedavisi
Spirochetosis tedavisi çok aşamalı, bir veteriner tarafından reçete edilir. Genellikle reçete “Eritromisin”, bir “Novarsenol” çözeltisi, bizmut salisilat emülsiyonu ve ayrıca “Bicillin”.

İdrar dermatiti

Bu hastalık tavşanların yetersiz bakımının sonucudur, çünkü hayvanın derisi sıklıkla idrar ve dışkı ile temas halindedir. Özellikle bu acı uzun saçlı kayalardan. İlk olarak, genital ve anüs çevresinde dermatit gözlenir, ancak hızla karın bölgesine yayılır.

En iyi et, dekoratif, kürklü ve tüylü ırklara sahip tavşanları tanımanızı tavsiye ederiz.

Etkilenen bölgelerde yün dökülür, hoş olmayan bir koku verirler. Bu sorunu çözmek için, önce sorunlu bölgelerdeki yünü kalıntılarını dikkatlice çekin. Daha sonra hayvan, altlık değiştirerek, bebek sabunu ile yıkanır. Enflamasyonu kaldırmak için jel “Aloe vera” veya benzerlerini kullanın.

Ayrıca hayvanı bir veterinerden de muayene etmelisiniz, çünkü dermatitin nedeni mesanedeki pıhtıların oluşumunun neden olduğu hayvanın çok sık idrara çıkması olabilir. Bu durumda, mesanenin yıkanması veya Valium enjeksiyonu reçete edilir.
tavşanlarda idrar dermatiti

beriberi

Bu hastalık özellikle genç büyümeye karşı hassastır. Kötü beslenme ve sağlıksız koşullar nedeniyle gelişebilir. Diğer semptomlara (konjunktivit, raşitizm, azalan aktivite, vb.) Ek olarak, saç dökülmesi de oluşabilir.

Sorun vitamin takviyeleri çözüldü ( “Chiktonik”, “Rex Vital”, “Ushastik”), balık yağı, taze otlar, saman, dal parçaları iğne yapraklı ağaçlar ve meyve diyetine getirerek.

Biliyor musun Antik Fenikeliler, karıştırıyorsun tavşan Iberia (küçük otçul memeliler vardır) Ortadoğu hyraxes ortak için anlamı I-Şafan-im, yeni keşfedilen alanda denilen varsayılır “kıyı hyraxes.” Daha sonra bu isim tanınmış “İspanya” ya dönüştü.

Hormonal dengesizlik

Bu tür bir teşhis, yalnızca hayvanın kanının analizine dayanarak yapılır. Hastalığın nedeni uzun süreli vitamin K, E ve selenyum eksikliği olabilir. Tedavi bir veteriner tarafından reçete edilir. Hormonların üretimini normalize eden hormonal ilaçlar ve hayvanın diyetini de değiştirebilir.
Tavşanlarda hormonal dengesizlik

Vücudun şişmesi ve şişmesi

Bu tür oluşumlar bir kist (dokularda patolojik bir boşluk), bir apse (dokuların iltihaplı iltihaplanması), iyi huylu veya habis bir tümör, eski bir yara olabilir.

Yeni bir şişme bulunursa, bir hayvanın bir veteriner tarafından muayene edilmesi önerilir. Muayene sonuçlarına göre, tedavi cerrahi müdahaleye kadar reçete edilebilir.

Sinir bozuklukları

Çoğu zaman tavşanlar çok sinirli bir şekilde yanıp söner, yabancıların varlığı, bilinmeyen bir ortam, yüksek sesler veya sürekli gürültü, aşılama. Stresli durum, cildin alopesi geniş bölgelerine kadar kürkte yoğun bir kayba neden olur.

Tavukları ve tavşanları birlikte tutabileceğinizi öğrenin.

Buna ek olarak, bazen hayvanların birbirlerinden ve hatta evde nasıl saç yediklerini görebilirsiniz. Bu, hayvanların sıkışık içeriğinden dolayı oluşan aynı sinirsel durum tarafından açıklanmaktadır.

Tavşanların sıkıntıdan dolayı birbirlerini yediği bir versiyonu da var. Bunun gerçekle ne kadar ilgili olduğu bilinmemektedir, fakat çok kalabalık olmayan ve periyodik olarak dolaşan hayvanlarda, bu tür olaylar genellikle gözlenmez.
Tavşanın Alopesi

Diğer olası alopesi nedenleri

Hastalığa ek olarak, saç dökülmesinin ya da doğumdan yoksunluğunun, kalıtım, vücudun enjeksiyona karşı alerjik reaksiyonu gibi başka nedenlerden kaynaklanabilir ve hatta erkekler arasındaki kavgaların sonucu olabilir.

genetik

Konjenital alopesi sıklıkla dekoratif kayalardan muzdariptir. Böyle bir kusurla doğan hayvanlar ya bir aya kadar yaşar ve ölmezler ya da normal yaşarlar ve saçları doğumdan birkaç ay sonra gelişmeye başlayabilir.

Kendinizi tavşan hastalıklarına, tedavi yöntemlerine ve korunma yöntemlerine alıştırın.

Genetik anormallikler hiçbir şekilde tedavi edilemez, sadece bir yün olmadan doğan bir bebek tavşanı ölmeyecek ve sonunda bir kürk ceket kazanacak.

İlacın enjeksiyon reaksiyonu

Bazen tavşanın yapıldığı yer çevresinde ceketler düşmeye başlar. Bu, yanlış enjekte edilmiş enjeksiyon veya hayvanın vücudunun enjekte edilen ilaca karşı alerjik reaksiyonundan kaynaklanabilir.
İlacın enjeksiyon reaksiyonu
Genellikle böyle bir komplikasyon kendi başına gider, ancak bazen bir takviye oluşur. Bu durumda, bir veterinerin yardımına ihtiyacınız olabilir – yarayı irinden temizler.

Önemli! Enjeksiyondan sonra komplikasyon riskini azaltmak için, basit kurallara uymak gerekir: her enjeksiyondan sonra iğneyi hayvana değiştirin ve enjeksiyon yerinde yünü kesin ve alkol veya iyotla tedaviden önce alanı düzeltin.

Kavgalar (tavşan dövüşleri)

Bu durum nadir değildir ve hem erkekler hem de kadınlar arasında kavgalar meydana gelir. Kavgalar sırasında, küçük hayvanlar birbiri üzerinde ciddi sakatlıklara yol açabilir. Genellikle, bu fenomen en agresif bireyleri bireysel hücrelere ekerek birleştirilir. Bazı tavşan yetiştiricileri erkeklerin hadım edilmesini uyguluyorlar, ancak bu önlem bazı durumlarda hemen yardımcı olmaz – hayvan oldukça uzun bir süre agresif kalabilir.

Yani, tavşanların saçlarını kaybetmelerinin bir çok nedeni var. Kabul edilmesi, alopesi riskini ciddi şekilde azaltacak olan evrensel önlemler vardır. Bu, hastalıkların önlenmesi, dengeli bir beslenme, iyi bir tutukluluk koşulları ve hayvanların stresli durumlardan korunmasıdır.


Loading...