Ne tür çilekler banliyölerde büyümek için en iyisidir

çilek
Rusya’nın orta bölgesi için, yetiştiriciler bu bölgede yetiştirilmek için en uygun kültürleri ortaya çıkardılar. Moskova bölgesi için çilek çeşitleri önemli kriterlere göre seçilir: olgunlaşma, iyi verim, olgunlaşma hızı.

Banliyölerde büyüyen çileklerin özellikleri

Lezzetli ve hoş kokulu çilek (çilek), bir bahçıvanın tatiline dönüşmesi için bir çok ve her gün favori bir yazlıktır. Ancak, meyvelerin doğru çeşitliliğini seçmeniz gerekir, böylece hasat, sahibinin gururu olur. Banliyölerinde meyveleri dikmek için doğru zaman – Ağustos sonu.
Sitede çilek
Herhangi bir nedenle çilekler zamanında dikilemezse, bu alıştırma Nisan ayında yapılabilir. Ama önce bir site seçmelisin. Çilek için en iyi yer, güçlü rüzgarlardan gelen güneşli, eşit ve kapalı bir alandır. Bu durumda, toprak humus ile tınlı veya kumlu olmalıdır.

Dikim yeri seçildiğinde, arsa hazırlanmaya başlar: yabani otlar temizlenir, kazılmış, düzleştirilmiş, bir bakır sülfat çözeltisi ile dökülür. Yapılan işten sonra, 20 cm derinliğinde delik kazmak, kökün kökünün zemin ile aynı seviyede kalması çok önemlidir. Kazılan delikler arasındaki mesafe 25 cm, satırlar arasında 80 cm olmalıdır, çilek dikmeden önce delikler sulanmalı ve yayılmış köklere sahip fideler toprakla kaplanmalıdır.
Sınıf Kama
Çilek “Kama” nın çeşitliliği, yalnızca Moskova yakınlarındaki seralarda yetiştirilen çeşitler listesine dahildir. Zengin bir ürün elde etmek için çeşitler aşağıdaki özelliklere göre seçilir:

  • Moskova bölgesi için tipik uygun iklim. Fidanlar en iyi şekilde iklimlendirilmiş çilek elde etmek için yerel kreşler satın alınır.
  • Olgunlaşma dönemi. Farklı çeşitlerden birkaç tane çilek yapmak daha iyidir. Yani haziran ayından eylül ayına kadar iyi bir hasat elde etmek için bir fırsat var.
Önemli! “Kama” nın meyveleri sulu ve tatlıdır, tüm tatlı dişleri ve meyve severler tarafından sevilecek özel tat nitelikleri vardır.

Seralar için genellikle remontant bitkiler seçilir, kendi kendine tozlaşan veya sürekli ışığa ihtiyaç duymayan nötr bir gün ışığının bitkileri olan bu – sadece çilek “Kama” dır. Banliyölerdeki meyveler için bakım neredeyse diğer alanlarda ayrılmaktan farklı değildir. Olay, zorunlu zamanda budama, ayıklama, doğru zamanda beslenmeyi içerir.

En iyi çeşitlerin tanımı ve fotoğrafları

200 yılı aşkın süredir insanlar çilek yetiştiriyorlar. Bu dönemde, yetiştiriciler yüzlerce eşsiz çeşit üretebildiler. Moskova bölgesinin iklimi için, çilek, şiddetli kuraklıklara ve şiddetli donlara karşı dayanıklı olan idealdir. Oluşturulan görünümler erken, geç, orta ve onarım olabilir. Herkes kendi beğenisine bir kültür bulacaktır. Moskova bölgesi için en iyi çilek çeşitleri şunlardır:

“Alba”
Variety Alba
Bu tür bir kültür güneşli İtalya’dan geldi, üretken ve erken olgunlaşır. Biraz uzatılmış meyveler, mükemmel bir yoğunluğa ve tada sahiptir, çilekleri iyi taşımayı hoşgörülü kılar. Ayrıca, Albu açık havada ve bir serada yetiştirilebilir.

“Sudarushka”
Ürün çeşitliliği Sudarushka
Bunlar tuhaf bir oval şekli olan büyük ve simetrik meyvelerdir. Parlak dokuları, zengin bir kızıl renk ile karakterize edilir ve yüzey, tohumlarla yoğun bir şekilde kaplıdır. Hamur sulu ve kokulu. “Sudarushka” erken bir çeşittir, bu nedenle çilek viral hastalıklara ve donlara karşı dayanıklıdır.

‘Elsanta’
Elsanta sırala
Rusya’nın merkezi şeridi için en uyumlu çeşitlerden biri Hollandalı Elsanta’dır. Ekşi meyveleri olan bu tatlı, geniş, parlak, etli ve parlak büyür. Çilek “Elsanta” nın başlıca avantajları yüksek tutma kalitesi, olgunlaşması ve taşınabilmesidir. Bir serada çilek yetiştirirseniz, Mayıs ayı ortasında hasat yapabilirsiniz.

“Wima Zanta”
Vima Zant
Bu tür çilek “Taç” ve erken çilek “Elsanta” nın bir karışımıdır. “Wim Zant” ın karakteristik özelliği hafifçe bükülmüş yapraklar ve düzenli şekilli büyük meyvelerdir. Onlar sulu ve tatlı. Bu çeşitlenme, hastalığa karşı en iddialı, hastalığa karşı dayanıklı, yetiştiriciliğe gösterişsizdir.

“Darselekt”
Darselekt
Bu ev arsalarının bir yeniliktir. Çeşitler yaz başlangıcına göre olgunlaşmaya başlar ve 70 gr ağırlığında koyu kırmızı meyveler üretir. Klasiklere göre ekşi çayı hoş bir tat verir ve meyvenin dezavantajları yoktur. Yemyeşil çalılar kök ve diğer hastalıklara maruz kalmaz.

erken

“Olvia” – Bu çeşit meyveleri erken olgunlaştırır, hastalıklara, kuraklığa ve dona karşı dayanıklıdır. Çileklerin tadı tatlı ve ekşidir. Ürün bitkiden 1 kg’a kadar çıkar. Bu marka uzun yıllardır piyasada satılan en iyi olmuştur.
Çilek Olbia
“Clery” – Bir çeşit İtalyan seçimi. Meyveleri konik şekillidir, meyveler nakli sırasında sunumlarını korurlar. “Clery”, çileklerin çoğaltılması için çok miktarda anten verir.
Çeşitliliği
“Alba” – Bitki ayrıca İtalyan yetiştiriciliğini de yapıyor. Meyveleri geniş, üniform, parlak kırmızı bir renge sahip olurlar. Çeşitlilik çeşitli hastalıklara, yüksek taşınabilirliğe oldukça dayanıklıdır. Seralarda yetiştirilirse hasat çok erken. Berry en iyi endüstriyel çeşittir.

ortalama

“Asya” – Bu meyve çok büyük, çekici, bir koni şekli ve parlak kırmızı bir renge sahiptir. Yüksek şeker içeriği nedeniyle, tadı mükemmeldir. Asya uzun bir süre depolanır ve donmaya karşı dayanıklıdır.
Çilek Asya

Önemli! Çok sayıda yoruma göre, “VeZia görünüm ve tadı en iyi çeşittir.

“Arosa” – Bir İtalyan bitkisi, “Marmelat” ve bir Amerikan “Chandler” karışımı. Sıra dışı bir şarap-tatlı tadı var. Çilek biraz düzleştirilmiş ve iyi bir yoğunluğa sahiptir. Çeşitlilik genellikle ticari amaçlar için yetiştirilir, turuncu-kırmızı parlak bir renge sahiptir. Kışı iyi tolere eder ve ortalama verim verir.
Çilek Arosa
sınıf “Reçel” Tek bir bitkiden yüksek verim – 800 gram verir. Koyu yeşil yaprakları vardır, meyveleri büyük, mükemmel taşıma ve toplama olgunlaştırır. “Marmelat” parlak homojen kırmızı gölge.
Sınıf marmelat

geç

“Malvina” – İyi tada sahip yeterince geç bir bitki. Meyveleri yüksek şeker içeriği ve zengin aroması ile büyüktür. Ortalama bir verim verir ve yabani otlar tarafından saldırıya uğrayabilir, böylece çeşitli nitrojen beslenmesine ihtiyaç duyar. “Malvina” en son çeşitler olarak kabul edilir, yağmura dayanıklı bir şekilde tolere edilir ve güneş yanığına maruz kalmaz.
Malvina

Biliyor musun Bazı insanlar alerjiyi nötralize etmek için çileklere alerjidir, çilek ile süt içmeniz gerekir.

remontant

Çilek tamiri – banliyöler için ortak bir varyasyon ve en iyi çeşitleri şunlardır:

“Portola” Yeni bir Amerikan çeşididir. Çileklerin kütlesi 30 g, şekli konik, meyveler ağırdır. Tadı ahenkli değil, ahenklidir. Çeşitlenmenin önlenmesi için kahverengi lekelere karşı tedavi edilmelidir.
Portola
“Monterey” – Kaliforniyalı berry, uzak bir akraba “Albion” markasıdır. Sulu ve şekerli çilek konisi, 30 g ağırlığındadır Monterey, özellikle kış veya erken ilkbaharda gölgelik altında büyümek için iyidir.
sınıf Monterey
San Andreas – Amerikan çeşitliliği, birçok açıdan “Albion” a benzer, ancak% 25 daha büyük, parlak ve kokulu. Ülkenin orta bölgesi koşullarında çeşitlilik, üç dönem meyve verir. Hastalıklara dayanıklıdır.
Çilek San Andreas

Eğer büyük sulu meyveler ile çilek yapmak istiyorsanız, böyle meyveleri yetiştirme agroteknolojisi ile tanışmak: Marshall, Rus Boyutu, Gigantella, Festivalny, Maxim, Elizabeth 2, Chamora Turusi, “Masha”.

Çilek bakımında ipuçları ve öneriler

Tecrübeli uzmanlar, ilkbaharda meyveleri düzgün bir şekilde nasıl koruyacaklarını bilirler. İşlem aşağıdaki eylemlerden oluşur:

  1. Çalılar tamamen çözüldüğünde, donma sonrası bekler.
  2. Daha sonra kuru yapraklar çıkarılır.
  3. Köklerin daha çabuk ısınmasını ve çilek yetiştirmesini sağlayan malç sonbahar tabakası kaldırılır.
  4. Yabani otlar çıkarılır ve gevşetme yapılır.

Açıkça, işlem karmaşık değildir, ancak, ilkbaharda işleme gerekli, aksi takdirde çilek zengin bir hasat vermeyecektir.

Sıcak mevsimde, en iyi çilek sulanmalı ve döllenmiş olmalıdır. Kuru havalarda, sabahın erken saatlerinde haftada bir kez sulanır. Sıcak su, önceden sabitlenmiş veya kaynak suyu kullanın. Aynı zamanda, gübreleme 2 haftada bir kez gerçekleştirilir. Çilekleri çürümez, çalıların altında çırpın. Daha iyi bir gelişme için, çilekler ilkbahar ve yaz başında bir fitohormon çözeltisi ile püskürtülür.

Biliyor musun Çilekler, tohumların dışarıda yer aldığı dünyadaki tek duttur. Çilleriniz varsa, bir çilek maskesi kullanmak onları tamamen görünmez yapabilir.

Bitkiyi kompost olarak koymak tavsiye edilmez. Potasyum, azot, fosfor içeren ya da kül ve humus içeren kimyasal gübreler yapabilirsiniz. Tüm bu ipuçları kesinlikle size cömert ve lezzetli bir hasat getirecektir.