Nasıl Pişirilir ve Evde Bahçe Şarap Nasıl Kullanılır


Bahçe bitkileri, bitkilerin bakımı için tasarlanmış çok çeşitli bileşimleri kullanır, ancak onur yerlerinden biri, bahçenin “sakinleri” için bir tür tıbbi karışımdan oluşur – tesadüfen, kendi ellerinizle pişirmek kolay bir bahçe barıdır. Nasıl yapılabileceği ve bitmiş karışımın nasıl kullanılacağı – okumaya devam edilir.

Açıklama ve amaç

Bu karışımı oluşturma sürecini tanımlamaya başlamadan önce, ne olduğunu öğrenelim. Bahçe spreyi, suda çözünmeyen viskoz bir maddedir ve dolayısıyla ağacın hasarlı bölgelerinde iyi bir şekilde kalır ve daha hızlı toparlanmasına katkıda bulunur.

Bitkinin hassas yerini parazitlerden koruyabilir, böceklerin, mantarların ve bakterilerin yolunu tıkayarak ağaç ekimini önleyebilir.

Bu tür olasılıkların, dalların kesilmesinden sonra yaraların tedavisi, korteks ve oduna (örneğin güneş ışığına maruz kalmadan kaynaklanan) termal hasarın yanı sıra diğer mekanik yaralanmalardan sonra bitkinin geri kazanılması için açıklanan bileşimin kullanılmasına yol açması şaşırtıcı değildir.

Meyve ağaçları, özellikle elma, erik, vişne, kayısı gibi meyvelerde dilimleme yapılırken bahçe var.

Yani, gövdelerde görülen tüm yaralar birkaç tipe ayrılabilir:

 • budama veya gövdenin bir kısmının çıkarılmasından kaynaklanan hasarlar;
 • bitkinin belirli bir bölümünde ya da bir dizi kabuk ve odunda yaraların neden olduğu hasarlar;
 • Kırık dallardan çatlak ve kusurlu yerler;
 • çiftler şeklinde derin yaralar.


Tabii ki, bu vakaların her birinde, bahçenin farklı bir bileşimi gerekli olacak ve hasarı tedavi etme süreci oldukça uzun bir zaman alacaktır.

Ahşabın işlenmesi sırasında, zamanla, bir yara izine benzeyen bir yara izinin nasıl oluştuğunu göreceksiniz.

Bahçe varilinin kullanımından sonra ilk yaz mevsiminde görülür ve her sene yaranın tamamen uzamasına kadar boyu artar.

Ahşabın hasarlı alanının iyileşmesi, kallus halkasını oluşturan kambiyum hücreleri tarafından yapılır.

Pek çok bahçıvan ağaç için macun satın almayı tercih eder (örneğin, Petrolatum), ancak kendi ellerinizle iyi bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Bahçe sakızının en yaygın bileşenleri arasında rosin, balmumu ve yağ bulunur; ancak alkol kullanan sözde “soğuk macun” un hazırlanmasına izin verilmemelidir.

Gresin özellikleri, gresin çatlama olasılığını ortadan kaldırır, balmumu ocaktan çeşitli dış etkilere neredeyse tam direnç verir ve karışımın ağaçtan dışarı sızmasını önler.

Rosin, yüzeye yapışma için bağlayıcıya istenen yapıştırıcıyı ekler ve alkol soğuk mevsimde karışımı daha pratik hale getirir.

Biliyor musun Bir zamanlar Leonardo da Vinci, çok ilginç bir yasa hazırladı. Onun görüşüne göre, bir ağacın tüm dallarını bir araya getirdiğinizde (belirli bir seviyede), kalınlıkları gövdenin kalınlığına eşit olacaktır.

Satın alınan fonlar

Modern mağazalarda ağacın farklı kısımlarındaki hasarların tedavisi için hazır bir çözüm bulmak kolaydır. Bu tür formülasyonların en yaygın varyantları “Bahçe VAR” ve “Arı”, “Sadova Vara Bugorkova”, macun “Blagosad” ve bahçe pastası “RunNet” gibi çeşitleridir.

Ayrıca, ahşap üzerine lezyonların tedavisinde sıklıkla kullanılan “entomolojik bahçe tutkalı” nı da satın alabilirsiniz, ancak tam olarak ne seçmek ve bitkilerine emanet etmek için hangi kompozisyon – her bir bahçıvan kendinin karar vermesi gerekir.

Karışımların çoğu, yaraların kapatılmasında gerçekten iyidir, ancak zamana göre test edilen popüler tarifler hakkında her zaman hatırlamaya değer.

Yaraları çok daha çabuk iyileştikleri ve parazitlerin ortaya çıkmasını önledikleri, ayrıca viskoz bir karışımın bağımsız olarak oluşturulduğunda zararlı kimyasal katışkıların bulunmadığından emin olabilirsiniz.

Kendi elleriyle bahçe (yemek tarifleri)

Ev yapımı bahçe sosu için çok çeşitli yemek tarifleri arasında, karışımlar özellikle parafin, balmumu ve alkole göre ayrılıyor ve şimdi bunları nasıl oluşturacağımızı ve bunları nasıl doğru bir şekilde kullanacağımızı anlatacağız.

Parafin üzerinde

Erimiş formda parafin, diğer yağlarla birlikte mükemmel yağlama özelliklerine sahiptir ve kullanılabilirliği göz önüne alındığında, birçok reçetenin bu maddenin kullanımı için sağlaması şaşırtıcı değildir.

Örneğin, parafinin altı kısmına iyi bir macun hazırlamak için üç parça rosin ve iki kısım yağ (bitkisel veya mineral kökenli) almanız gerekir. Parafin bir su banyosunda eritilir ve daha sonra gemiye rosin tozu eklenir, tabii ki bunu almak için maddeyi toz haline getirmeniz gerekir.

Karışımlar kaynamaya bırakılır ve yavaş yavaş 10-30 dakika boyunca iyice karıştırarak yağa katılır. Bitmiş kompozisyon soğumaya bırakılır ve daha sonra homojen bir hale getirilir. İlaç infüzyonuna izin verilir, kabı 10 dakika sıkıca kapatır ve daha sonra amaçlanan amaç için kullanılır.

Bitkisel yağ yerine parafin ve rosin, nigrol veya doğal vernik (hepsi eşit oranlarda) eklenebilir. Bu bileşenlerin ayrı kaseler içinde eritilmesi ve daha sonra sıcak nigrol içine dökülmelidir, gelecekteki kalan bileşenler var.

Karışımı iyice karıştırdıktan sonra tekrar iyice ısıtılmalıdır. Ek olarak, sıcak iletim yağında (nigrol), daha önce elenmiş olan ağaç külleri eklenir ve ekşi krema kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

Doğrudan işlemden önce, karışım tekrar ısıtılmalı ve karıştırılmalıdır. Böyle bir bahçe varisi büyük hasarların üstesinden gelmek için harikadır.

Biliyor musun Amerika’da Georgia eyaletinde belgesel seviyesine ait bir meşe ağacı var. Gerekli tüm belgeler 1800 yılında Profesör Jackson tarafından dosyalandı, çünkü ağacı çok sevdi ve korumaya yönelik mevcut mevzuatı kullanmaya karar verdi.

Balmumu üzerinde

İyileştirme özellikleri, balmumu temelinde (4 parça), 20 parça reçine ve rosin (her biri 10 parça) ilavesiyle yapılan bir macuntur.

Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra, başka bir keten yağı parçasını doldurmanız gerekir ve ateşten çıkan ısıyı çıkardıktan sonra, öğütülmüş odun kömürünün iki parçasını karışıma ekleyin.

İyi bilinen bir tarife göre, balmumunun iki kısmı dört parça rosin ve bir kısmı doğal yağa sahip olmalıdır. Balmumu eritmeli ve kaynatılmalı ve kalan bileşenler belirtilen oranlara göre eklenmiştir.

Balmumu için neyin yararlı olduğunu, balmumu güvelerinin yararlı özellikleri ve balmumu ile ilgili olanları bilmek isteyeceksiniz.

Karışım yarım saatten fazla olmamak üzere ılımlı bir ateşte olmalı ve daha sonra soğutulup homojen bir halde yoğrulur.

Emziren balmumuyla, macunu diğer tariflerle birlikte hazırlayabilirsiniz. Örneğin, Zhukovski’nin tavsiyelerine göre faydalı bir karışım oluşturmak için eşit oranlarda balmumu, rosin, tuzsuz yağları alın ve tüm malzemeleri ayrı kaseler içinde eritin.

Hepsi sıvı bir form aldıklarında birlikte karıştırılmaları gerekir. İnfüzyonun bir kısmı yavaşça soğuk su ile başka bir kaba dökülür ve bahçe varilleri kıvrılır giderilmez toplanır ve bir kaseye aktarılır.

Macunu saklamak için yağlı kağıda yerleştirilir ve sadece uygun havalarda uygulanır: sıcak ve cansız.

Önemli! Muhtemelen birçok yaban arısı ve arının dövme savaşına uçması muhtemeldir, bu yüzden onu bir madde parçasıyla örtmek daha iyidir.

Balmumu, propolis, terebentin, rosin ve hatta domuz yağı ek olarak kullanılabilir ve her durumda bahçe var aynı kullanım özellikleri ile aynı özelliklere sahip olacaktır.

Alkolde

Ağaçların soğuk mevsimde yardımına ihtiyacı varsa, o zaman alkol üzerine macun kurulacak. Yeteneklerine göre, her bir bahçıvan bağımsız olarak kendisi için en uygun tarifi seçer ve bunların çoğu vardır.

Örneğin, sekiz kısım alkol, eritilmiş domuz yağı (düşük yağlı) ve on altı parça ince kıyılmış rosin bir kısmını alabilir. Geri kalan bileşenlere, homojen bir sıvı haline geldiklerinde alkol eklenir.

Bu tarifle elde edilen bahçe var, kapalı bir pakette saklanır.

Böyle bir ilaç için iyi bir seçenek Reshetnikov merhemdir. Bunu oluşturmak için, aynı miktarda sarı balmumu ve on parça reçine reçinesini şarap alkolünün bir kısmına ekleyin.

Önemli! Bitmiş var, bir fırça kullanarak lezyonun yerine en iyi şekilde uygulanır, çünkü bu şekilde plastisite korunabilir ve nemi geçemez.

Balmumu ve reçinesi (farklı metal kaplarda olması gerekir) tamamen eridiğinde, birlikte karıştırılır ve küçük bir ateşte bırakılır, topaklar oluşmayacak şekilde karıştırmaya devam edilir.

Elde edilen karışım hafifçe soğuduktan sonra, buna alkol ilave edilir.

Bahçe macunu Ölçer. 60 ml tıbbi alkole, çamlardan 400 g reçine, 1 küçük kaşık sıradan pişirme sodası ve 4 g sakız almanız gerekir. Reçine, metal bir kaba yerleştirilir ve ona alkol ilavesiyle ısıtmak için ateşe konur.

Sakız ve soda az miktarda su içinde çözülmeli ve tüm malzemeleri iyice karıştırarak reçine ile bir kaba dökülmelidir. Bahçe var soğutulduktan sonra, sadece fırçayı hazırlamak ve ağacın hasarlı kısımlarını işlemek için kalır.

Raevsky’nin tarifi. Bu durumda, ihtiyacınız olacak: 60 ml alkol, 0.5 kg odun katranı ve 2 büyük yemek kaşığı keten tohumu yağı.

Küçük ateşte eritilen reçineye keten tohumu yağı ve alkol eklenmesi gerekir ve bar soğutulduğu anda, eğer ihtiyacınız yoksa, tabii ki, depolamak için metal bir kavanoz içine dökülür.

Macun nasıl kullanılır

Artık evinizde bir bahçe varlığının nasıl yapılabileceğini biliyorsunuz ve bunun için gerekli olacak, ancak sonuçta ortaya çıkan bileşimin uygulamasını dikkatlice incelemek yeterli olacaktır.

Önemli! Eğer bahçenin mevsimini sonbaharda ya da ilkbaharda kullanmanız gerekiyordu, yaz mevsiminde değil, genelde olduğu gibi, ağacın kışlanmasından sonra mutlaka yenilenmesi gerekecek.

Elbette, her tarifi kullanmak için bireysel talimatlar mevcut değildir, ancak tüm eylemler aynı senaryoda gerçekleştirildiği için buna gerek yoktur.

Sadece hazırlanan varlığın sadece ağacın sağlıklı bir kısmına uygulanabileceğini ve korteksin ölü, çürümüş veya enfekte olmuş kısımlarının uygulanmadan önce çıkarıldığını unutmamak önemlidir.

Diğer tüm işlemler aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 • yaranın ve kenarlarının tabanı iyice temizlenmeli, böylece herhangi bir büyüme ya da çıkıntı olmadan tamamen pürüzsüz hale getirilmelidir;
 • Hasarlı alanları akan suyla iyice durulayın ve görevi tamamlamak için kullanılacak tüm aletleri yıkayın;
 • gerekirse, temiz ve içi boş ağaç,% 5’lik bakır sülfat çözeltisiyle işlemeyi unutmadan (bu alkol solüsyonu aynı zamanda envanteri dezenfekte etmek için de kullanılır);
 • Bitki ek olarak nectria veya sitosporosa ile tedavi gerektiriyorsa, etkilenen tüm bölgelere% 2’lik bakır sülfat çözeltisi ve% 5 demir uygulanmalıdır.

Küçük bir hasar alanıyla, olağan boya fırçası bileşimi uygulamak için idealdir, ancak daha büyük “yaralanmaları” ortadan kaldırmak için, hasarlı alanı karışımla eşit bir şekilde örtmeye yardımcı olacak bir rulo veya spatula kullanmanız gerekecektir.

Bazı bahçıvanların görüşlerinin aksine, bu amaçlarla atomizer (veya nebulizatör) tamamen uygun değildir, çünkü çözüm çok fazla israf edilmez ve bahçe verniklerinin kıvamı yeterince sıvı değildir.

Prosedürün sonunda, hazırlanmakta olan karışıma eklemediyseniz, hasara bir antiseptik uygulayabilirsiniz. Unutmayın: bahçe verniği uygularken, ana şey kaplamanın kalınlığı değil, eşit dağılımıdır.

Avantajları ve dezavantajları

İlk bakışta, tarif edilen kompozisyonun uygulanmasının herhangi bir dezavantaja sahip olamayacağı görülebilir, ancak bu oldukça fazla değildir.

Böyle bir “ilaç” bir avantajı, hazırlama ve uygulama kolaylığı, hem de kereste ile yapışma gücü içerebilir ise ve nem uzun çevreleme (yaralar, kuru değil), sonra dezavantajları olmayan yeteneği (sayesinde bu onları kirletme giysi veya ellerde girmemektedir) az:

 • büyük lezyonlar (geniş yaralar ve kesikler) tedaviden sonra uzun süre kurur, bu da ağacın çürümesine yol açabilir;
 • En çok kullanılan karışımlar sadece sıcak mevsimde kullanım için uygundur ve düşük sıcaklık değerlerinde hızlı bir şekilde kalınlaştırılır ve uygulanması zordur;
 • ucuz bir karışım ve hatta kimyasal safsızlıklar (daha bitmiş endüstriyel ürünler için daha tipik) bile yüksek sıcaklıklarda hızla erimeye başlar, çünkü ağaç ciddi yanıklara neden olabilir.

Eğer yararları ve olası zorluklar karşılaştırmak Tabii ki, eğer, sadece bütün bileşenlerin doğru dozajını izleyin kendi amacı için bir bahçe Var kullanmak ve kimyasal bileşenlerden muhtemel zararı en aza indirmek için hala daha iyidir.