Nasıl bir çiçek gomfrenu bitki ve büyümeye

Gomphrena
Bir kulübenin ya da özel bir arsanın her sahibi onu çeşitli yeşillik ve çiçek kompozisyonlarıyla süslemeyi amaçlamaktadır. Standart yeşil tarlalar ve tüm tanıdık güller ve papatyalar ile birlikte, sitenin sık sık konuğu gomfrena’dır. Çiçeğin adı birkaçına aşinadır, ama çiçek yatağında ya da bir buket kuru çiçek içinde görmeyen kimse yoktur. Popülerliğine neyin sebep olduğunu öğreniyoruz.

Botanik açıklaması

Gomphrene, amaranth ailesine aittir, türlere bağlı olarak yıllık veya çok yıllık bir bitkidir.

Amaranth ailesine ayrıca ıspanak, irezin, pazı, beyaz kısrak gibi bitkiler de dahildir.

Oval biçimli yeşil yapraklı yaprakların bulunduğu düz, kuvvetli dallanma saplı bir bitkidir.
Gomphrena

Çalı yüksekliği genellikle yaklaşık 50 cm’dir. çiçekler tek tek her çekimin sonunda tek başına yer alırlar, dışarı doğru, yonca çiçeklerine benzerler: küçük taç yapraklarıyla oluşan küresel. Kafa çapı – Yaklaşık 4 cm, çiçek 5 organlarına sahiptir.

Tomurcuk rengi çeşitliliğe bağlı olarak değişebilir, mor ve kırmızıdan beyaz ve sarıya değişir. meyve – Tohumlar.

Çiçeklenme dönemi Temmuz ayı başlarında, yaz aylarında başlar ve ilk gece dona kadar sürer.

Dağıtım ve yaşam alanları

Çiçeğin anavatanı, özellikle Güney Amerika’da tropiktir, bu bitkinin en fazla sayıda türü vardır.

Biliyor musun Doğu Asya’da çiçek sadece dekoratif amaçlı değil, aynı zamanda gıdalarda ve tıpta da kullanılır.

Gomphrena

Gumfren çeşitleri

Amaranth’ın akrabası yaklaşık 90 türe sahiptir. Elbette, enlemlerde, iklimsel özelliklerden dolayı çok sınırlı sayıda karşılaşılmakta, bu yüzden en popüler olanları dikkate alacağız.

 • Gomphrena globosa ya da globose. Bu, en yaygın kültür çeşididir, ailenin klasik temsilcisi, özellikleri yukarıda tarif edilmiştir.

küresel

 • Broken Goffrena öyle denir, çünkü sapları özel bir sünme sahiptir ve genişlikte genişleyebilirler. Sapları aşağı asılacak olan küvetlerde büyümeye çok uygundur. Uzamış yapraklara ve rengarenk çiçeklere sahiptir.

Kırık

 • Altın çiçekli veya Hage. Bu, 30 cm’ye kadar, genellikle küçük bir çiçek olan bir çiçeğin Meksikalı bir çeşididir. Büyük parlak kırmızı tomurcuklar ve Gomphrena globosa’ya kıyasla çiçeklenme yoğunluğunun düşük olması ile karakterizedir. Bu türün bitkisi ısı için çok zorludur, bu nedenle bölgemizde sadece yaz aylarında çiçek açar.

Zolotistotsvetkovaya

 • Cüce ya da gomfrena “Gnome”. Çünkü küçük boyutta adını aldı – yüksekliği kısa bacaklar üzerinde bulunan küresel 15 cm Çiçeklenme salkımına, aşmayan kaynaklanıyor, yani çiçek genellikle bordür bahçe yolları kenar olarak görülen ..

cüce

 • mor – Zengin mor tonlu bir top şeklinde çiçeklerle orta uzunlukta, yaklaşık 30 cm sapları olan bir bitkidir. Yapraklar koyu yeşil, geniş. Büyürken, kırmızı meyvelerle noktalı bir halıyı görsel olarak andırır.

mor

Biliyor musun Gomfrenu ve XIX yüzyılda diğer kurutulmuş çiçekler kurutulmuş buket onlar 3 yıla doğal bir görünüm sunabilir çünkü “ölümsüz” anlamına gelen “sonsuz” olarak adlandırıldı.

Peyzaj tasarımında kullanım

Çeşit çeşitler, sadece ev bahçelerinde değil, aynı zamanda kentsel çiçek tarhları ve parklarında da neredeyse tüm çiçek aranjmanlarında gomfrene kullanmanıza izin verir.

 1. Düşük yetiştirilen bitki çeşitleri, kaya bahçeleri için mükemmel bir dekorasyon olacak ve doğal bir doğal görünüme kavuşacak. Asterlerle kombinasyon halinde, bu türler bitkilerin geometrisini ve diğer çiçek yataklarını vurgulayacaktır. Yoğun bir örtü yetiştirmek için eşsiz yetenek, gomfren, pistlerin etrafındaki peyzajlı bordürler için idealdir.
 2. Yüksek saplı çiçek türleri mükemmel bir şekilde kayaçlardaki diğer çalılar ile birleştirilir. Mixborders ve sıradan çiçek yatakları da sonbaharın başlangıcında bile uzun çiçeklenme ve görünümün korunması nedeniyle içlerinde gufranın varlığından faydalanacaktır.
 3. Peyzaj tasarımındaki kompozisyonlar arasındaki boşluklar, sürünen dağınık veya cüce gomfireni mükemmel bir şekilde dolduracaktır.

Gomphrena

Bitkinin benzersizliği, sadece bahçe yataklarını güzel bir şekilde süslemekle kalmaz, aynı zamanda evdeki tencerelerde de harika görünür.

Bir bitkinin yetiştirilmesi ve bakımı

Gomfrenin yetiştirilmesi standart ve çok karmaşık olmayan bir işlemdir. Çiçek, bakımda belirli özelliklere sahip olmasına rağmen iddiasızdır.

Gözaltı koşulları

Bitkinin doğal toprağı tropik olduğundan, son derece termofiliktir. Bir çiçeğin yetişmesi için, her zaman rüzgarın ve rüzgârın korunduğu sıcak bir yer seçmeniz gerekir.

Toprak ve gübre

Gomphrena, iyi tahliye edilmesi gereken hafif, gevşek ve zayıf bir nötr asit tabakasını sever. Çim, kum, turbadan uygun zemin karışımı. Besleme iki kez gereklidir: ilk kez – büyüyen fideler sürecinde, ikincisi – açık zemine inişten sonra.
Gomphrena

Önemli! Gübreleri kötüye kullanmayın, çünkü fazlalığı zayıflamaya ve hatta çiçeklenmeye neden olabilir.

Sulama ve Nem

Kültür aşırı nemden hoşlanmaz, daha çok kuraklığa dayanıklıdır ve aşırı sulama sadece zarar verebilir. Sıcak mevsimde, bitki orta derecede sulanmalı, ancak toprak kurudukça düzenli olarak sulanmalıdır. Sonbaharın başlangıcında serin bir zamanda, sulamayı durdurabilirsiniz – çiçek, doğal neme yetecek.

Sıcaklık ilişkisi

Gomfrena sıcaklığa çok düşkündür, bu yüzden orta şeritte hayatta kalmak oldukça zordur. Bir bitki için en uygun zaman Haziran’dan sonbahar başlarına. Ancak düşük sıcaklıklar narin bir çiçeğe zararlı olabilir.

Kış soğukları bile çok yıllık türleri tolere edemez.

Uzun süreli çiçekler de lupin, adonis, lunnik, ankhuza, heliopsis, asters, septons, nemesis gibi bitkiler içerir.

Donmaya karşı yüksek hassasiyetle bağlantılı olarak, çalıları çiçek saksılarına nakletip, yaylanana kadar temizlemeniz önerilir.
Gomphrena

Bu mümkün değilse, kurutulmuş sapları ve çiçekleri kesmek, kökleri kuru yapraklar veya samanla korumak ve soğuğun sonuna kadar bir sera filmi ile örtmek gerekir.

üreme

Bitkinin çoğaltılması, sadece ekim için amaçlanan fidelerin yetiştirildiği tohumlarla mümkündür. Kapalı zeminde ekim ekimi ilkbaharda yapılır (Mart’tan Nisan’a kadar olan süre).
tohum

 • İlk aşama ekim için toprağı hazırlamaktır. Karışım gevşek ve kum karışımı ile hafif olmalıdır. Dezenfeksiyon için substratın kaynar su ile sterilize edilmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir.
 • Karışım önceden hazırlanmış kaplara konur: tepsi veya kap. Tohumlar toprağa birbirinden kısa bir mesafede yerleştirilir – çok derinden gömülmeleri gerekmez, hafifçe parmakla kıstırmak yeterlidir.
 • Bir sera filmi ile kaplı ekim ile kısrak, +21 … +22 ° С sabit sıcaklıkta muhafaza edilen iyi aydınlatmalı bir odaya yerleştirilir.
 • İlk çekimler yaklaşık 2 hafta sonra ortaya çıkacak, bu noktada konteynırdan yalıtımı kaldırabilir ve odayı hafifçe gölgeleyebilirsiniz.
 • filizlerin sayısı (üçüncü haftaya genellikle yakın) artan sonra, tek tek kaplar ya da büyük ortak bir kap içinde toplam kapasitenin gomfrenu oturmak olup, çekme tutmak için gereklidir. Bu aşamada, bitkinin çiçek için mineral gübresi ile ilk gübrelenmesi gerçekleştirilmektedir.
Mineral gübreler Kemira, Plantafol, Master, Sudarushka, Ammophos gibi içerir.
 • Sıcak havalar (Mayıs-Haziran) kurulduğunda, fidelerin sahada açık zemine nakledilme zamanı gelir. Bunun için toprak kazılır ve gevşetilir.
 • alt-tabaka gözenekleri yaklaşık 30 cm, küçük derinlik artışlarını kazılan. Cüce çalılar mesafe 15 cm, yarı yarıya azaltılabilir. kuyu fideleri dikilmiştir, sıkıştırılmış ve bunun üzerine, kök serpilir zemin ve suyun sulandırılmış orta miktarda.
 • Açık zeminde adaptasyonun ilk ayı boyunca, bitkinin bir kez karmaşık mineral gübre ile takviye edilmesi gerekir.

fide

Önemli! Hiçbir durumda gübre de dahil olmak üzere organik gübre ile gomphrene beslemeniz gerekir, bu zarar verebilir.

Büyümede olası zorluklar

Genel olarak, gomfrena bakımda çok iddiasızdır, belirli bir yaklaşım gerektirmez, ancak olumsuz sonuçlara yol açabilecek nüanslar vardır:

 1. Çiçeklenme zayıflama veya durma. Genellikle bu, topraktaki besin ve gübre bolluğuna bağlıdır.
 2. Zayıf tohum çimlenmesi.
 3. Soğuğa aşırı duyarlılık. Kısa süreli bir soğutma bile bir tesisi bozabilir.
 4. Sulama duyarlılığı. Kuraklık direncine rağmen, gumfren güçlü sıcaklıkta uzun süreli nemsizliği tolere etmez ve aşırı sulanmaya maruz kalır.

Gomphrena

Hastalıklar, zararlılar ve korunma

Garibi bir şekilde, kırılgan bir çiçek neredeyse hastalıklara karşı hassas değildir ve nadiren zararlı olan zararlılardan etkilenir.

Bununla birlikte, dikkate alınması gereken birçok tehdit edici faktör vardır:

 1. Yaprak bitlerinin istilası. Bu parazit, gomfren de dahil olmak üzere, ülkedeki tüm bitki örtüsünü yok edebilir. Bu nedenle, yaprak bitlerinin ortaya çıkmasını önlemek için, çalıların, endüstriyel üretimin özel bir insektisit preparatı ile muamele edilmesi gereklidir.
 2. Mantar kök sistemi. Böyle bir rahatsızlık, herhangi bir bitkiyi etkileyebilir ve özellikle nem gomfren’e duyarlıdır. Kökünü çürütmekten kaçınmak için, sıkı bir sulama rejimini gözlemlemeli ve sonrasında toprağı gevşetmelisiniz.

Gomphrena

Yani, gomphrena globular parlak bir bitkidir, bakımda kesinlikle iddiasızdır. Hem evde hem de dışarıda uzun ve çok güzel çiçeklere sahiptir. Çiçeğin çok az ilgi göstermesi yeterlidir ve uzun bir süre için görünümü ile sizi memnun edecektir.