Moussenda – güzel ve özgün bir çiçek

Mussenda
Ülkede ya da evde dikim için bitkileri seçmek, onları gerçekten dekoratif, özgün ve gösterişsiz olmasını istiyorum.

Bir dairenin içine bir twist ekleyin veya bir bahçe arsa bir mussend bırakarak olabilir.

Yaprak dökmeyen çalı, lüks görünüyor ve şüphesiz, müthiş görünüyor çekecek. Tropik bir ziyaretçi nispeten kaprisli değildir ve hatta çok deneyimli bir bahçıvan tarafından yetiştirilebilir.

Botanik açıklaması

Bitki Asya ülkelerinden, Afrika tropiklerinden ve Pasifik adalarından bize geldi. Thais ona bir Bangkok gülü diyor. 1888 yılında Tayland’da açıldı.

Bitki, kendileri tamamen belirsiz olan, 15-20 cm’lik çiçek salkımlarında toplanan küçük beyaz, nadiren sarı veya turuncu çiçekler ile karakterizedir.
Mussenda
Onları çevreleyen ve bitkinin inanılmaz bir çekiciliğini veren her türlü parlak renkler hakkında söylenemez. Doğal olarak, bunlar sadece dekoratif değil, aynı zamanda işlevseldirler, böceklerin dikkatini çekerler, çünkü tozlaşma süreci devam eder.

Mussend’in yaprakları alçaltılmış, yeşil boyalı ve muhteşem bir ışıltı ile süslenmiş, kırmızı damarlar belirginleşmiştir.

Doğada, bitki çalı olabilir veya 3 metre yüksekliğe ulaşmak ve daha küçük bir ağaç, benzeyebilir hangi olabilir, eğer uygun bir kırpma nedeniyle istenen şekli.

Bu yaprak dökmeyen çalılıkların ana ve inkar edilemez avantajlarından biri, uzun süren bakımdır ki bu, uygun bakım ile yıl boyunca devam edebilir.

Önemli! Bush harika biçimli için, uzmanlar bunun ardından bağımsız güvence altına mussenda ilk 1.5-2 yıl kravat gerekli olan bir destek teli üzerinde büyümeye önerilir.


Mussenda

yetiştirme

Bitki hem iç mekanlarda hem de bahçede büyüyebilir. Her iki durumda da, dikim yeri ile belirlenen, güneş alanları veya pencereleri tercih etmek için gereklidir. Moussenda, yetiştiriciliği iddiasız, ama ışık, güneş ve ısı çok düşkün.

Bir tencerede çalı dikerken, toprağı tahliye etmelisiniz. Bunun için, tankın dibine taş veya çakıl taşları yerleştirilir, bu da nemin doğru şekilde dağılmasına katkıda bulunur.

Bitkinin yetişeceği yerdeki toprak, besleyici, biraz asidik ve gevşek, organik gübrelerin eklenmesi ve kumla karşılanmalıdır.

Bahçeniz güzel ve Kerr buvardiya olarak çalılar, Buddleja David Weigel, japonica, funda, ebegümeci, ortanca, yasemin, spiraea, Japon kamelya, lila, hor dekore edilecektir.

Evde bir köpük yetiştirirken rahat şartlar yaratmak için, sıcaklık rejimini gözlemleyiniz, böylece termometrenin kolonu +16 derecenin altına düşmemelidir, aksi takdirde serinlik, çalıların yaprakları atmasına neden olabilir.
Mussenda

Bakım özellikleri

Moussenda, büyüme koşullarında çok zorlayıcı değildir ve onu evde ya da açık alanda tutmak zor olmayacak ve çok zaman almayacaktır.

Bitkinin uygun bakımı için ana koşullardan biri, bitkinin etrafındaki toprağı kurutduktan sonra yapılması gereken düzenli sulamadır.
sulama
Oda yetiştirme sırasında havanın nemi de önemlidir, bakımı için, çalılık yapraklarının durgun su ile püskürtülmesi tavsiye edilir.

Düzenli besleme ayrıca bakımın ayrılmaz bir parçasıdır. Organik humus, kompost ve gübreye ek olarak, bitkinin mineral gübrelemesine ihtiyacı vardır. Bunun için, her iki haftada en az bir kez uygulanan karmaşık mineral gübreler mükemmeldir.

Önemli! Kalsiyumun bulunmadığı mineral komplekslerine tercih vermek gerekir.

Oda temsilcilerinin transplantasyonu sadece kökler tüm ekim kabını doldurduğunda yapılır ve çok kalabalık hale gelirler. Yerli ikamet edenler ikamet yerlerini değiştirmek istemezler, bu nedenle prosedür sadece kesinlikle gerekli olduğunda yapılır.

Budama, bitkinin ahenkli gelişimi için bir ön şarttır, ilkbahar ve sonbaharda gerçekleştirilir. Bu işlem nedeniyle, çalı sadece çekici bir görünüm elde etmekle kalmayıp, aynı zamanda daha zengin ve sürekli çiçeklenmenin yanı sıra doğru bir şekilde şekillenir.

Bir kural olarak, genç sürgünler, kesildikten sonra bitkinin yüksekliğinin 20-35 cm olduğu noktaya kadar kesilir, bu da yekeyi harekete geçirir. Daha olgun mussendam 3-4 böbreğe vuruyor, gereksiz kısalma iyi dökmeyen çalılıklara gitmiyor.
Mussenda
Bahçeye ekildiğinde, bitki zararlılara ve hastalıklara karşı son derece dayanıklıdır, ancak oda koşullarında maalesef beyaz sinekler ve akarlar genellikle saldırıya uğrar ve özel kimyasal preparatların yardımıyla kontrol edilmelidir.

Biliyor musun İyi ve uygun bakım ile bile, mussend’in ömrü 5 yıldan fazla değildir.

Bu bitkinin bakımıyla ilgili hatırlanması gereken en önemli şey, düşük sıcaklıklara tahammül etmemesi ve sürekli nemlendirme gerektirmesidir. Uygun koşullar altında, bitki güzelliği ve bol çiçeklenme ile memnun.

üreme

Mussend üzerindeki çiçeklenmenin sonunda, tohumlu meyveler olgunlaşır, ama bu şekilde evde çoğaltmak zordur. CEmena çok zayıf bir şekilde kuruldu ve çoğu zaman melezler elde etmek için kullanılıyorlar.

Yaprak dökmeyen bir çalıyı apikal kesimlerle yaymak mümkündür. Bu yöntemin çok basit olduğu söylenemez, ancak belli nüansları bilerek ve sabır kazanırsanız istenilen sonucu elde edebilirsiniz.
Yas kolu
Dikimden önce kesimler kök büyümesini harekete geçiren bir preparatta tutulmalıdır. Bir diğer önemli faktör, işlem sırasındaki hava sıcaklığıdır, odanın sıcak, en az 30 derece ve ıslak olması önemlidir. Ayrıca, musallat katmanlar ve inokülasyonlarla çarpılır.

Biliyor musun Moussenda kahvenin yakın akrabasıdır, bitkiler 10.000’den fazla türe ve 600 cinse sahip olan aynı Marenovas ailesine aittir.

Uzmanlar, uzmanlaşmış mağazalarda çiçekli çalılar satın almanızı önerir. Bu tür bitkilerin maliyeti oldukça yüksektir, ancak mussend’in dekoratif kalitesiyle karşılaştırılabilir.

Kuşkusuz, iyi bir bakımdan tropikal güzellik, bol çiçeklenme ile sizi memnun edecek ve estetik bir zevk getirecektir.
Mussenda


Loading...