Moss-sphagnum: bu nedir, özellikleri, uygulama

Moss sphagnum
Moss sphagnum, beyaz yosunların bir temsilcisi olan dallı bir tek bitkidir.

Taygada, tundrada, bataklık bölgelerde dağıtıldı.

Biliyor musun En büyük sphagnum sayısı Güney Amerika’da, dünyanın en büyük çeşidi olan kuzey yarım kürenin ılıman iklim bölgesinde yetişir.

Moss sphagnum – nedir bu?

Torf yosun turba oluşur hangi bir marsh bitki denir. Spore uzun ömürlü alt otmiraya en üstteki her yıl büyür. Sphagnum’un torf yosununa bir cevap vermek kolaydır. Bitki su, fotosentez, su ve oksijen arasından organik maddeleri oluşturur emer. Bir sap ve yapraklar tek set.U sphagnum birleştirilir koyu yeşil fotosentez hücreleri tarafından çevrelenmiş vodozapasayuschie hücrelerini bulunduğu Açık bacak ve spor kapsülü vardır. Bu sfagnum büyüyen sfagnum yosunu (çoğunlukla iğne yapraklı veya geniş yapraklı ormanlar), nem artışı dönüşüm bolota.Tam orman ve göllerin swamping önemli bir rol oynar.

İç mekan bitkileri için yosunun yararlı özellikleri

Moss sphagnum
Sphagnum yosun, bahçecilik ve çiçekçilik alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok çeşitli değerli özellikler.
Çiçekçiler hangi maddelerin sphagnum içerdiğiyle ilgilenirler. Torf yosunu fenolik maddeler, triterpen bileşikleri, şekerler, tuzlar, pektinler içerir. Moss yaralardaki irin görünümünü engeller, genellikle kullanımdan önce sterilize edilmesine gerek olmayan bir pansuman malzemesi olarak kullanılır.

Biliyor musun Büyük bir emme kabiliyeti vardır, hatta bu pamuklu yünü geride bırakır.

Yosun yararlı özellikleri – mükemmel hava geçirir, bakteri direnir, dezenfektan ve antifungal etkiye sahiptir.

Yerli çiçekçilikte sphagnum yosunu nasıl uygun şekilde uygulanır

Bahçecilikte yosun sphagnumunun uygulanması, toprakla ilgili birçok problemden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Yosunu kesmek ve toprağı gevşetecek, nem kapasitesini artıracak ve istenilen yapıyı oluşturacak alt tabakaya eklemeniz gerekir. Sulama sonrası biriken suyu da köklerine geri verecektir. Sphagnum yosun uzun ömürlüdür. ve böyle bir bitki olduğu anlaşılmalıdır. zemini ıslatabilir.

Önemli! Sphagnum, toprağın asitliğini arttırır, karışımda hacmi% 10’u geçmemelidir.

Bir houseplant ile Moss sphagnum
Sphagnum yosun, iç mekan bitkileri için çok yararlıdır. O taç etrafında nem sağ düzeyini korumak mümkün olacak, yosun pot ile kaplanmış, ama kökleri ölümünü provoke etmemek için, toprak yüzeyinde sürekli devam etmedi. zemin levha, verimli bahçe toprağı, nehir kum ve kıyılmış Sphagnum 1 kısım Saintpaulia uygun bir karışım için. Gloksinya toprak “Vermion”, odun kömürü, dolomit 1 çay kaşığı bir karışımı ve Perlit ve vermikülit ile eklenmesi ile kıyılmış Sphagnum bir avuç için yararlı.

Orkide, çam kabuğunun, kömürün ve ince doğranmış fern köklerinin bir karışımı için sahibine teşekkür edecektir. Aşağıdan orta büyüklükte kaba bir kaba kabuk koymamız gerekiyor. Alt tabakayı rizomun kökü altında tutmaya çalışın, ancak tamamen örtmeyin. Moss sphagnum, nasıl kullanılacağını bilmeden beklenen etkiye sahip olmayabilir. Kullanmadan önce, sphagnum yosunları haşlanmalı, oda sıcaklığına getirilmeli, kırılmalı ve birkaç gün boyunca kapalı bir plastik torba içinde bırakılmalıdır.

Torf yosunu nasıl hazırlanır

Moss sphagnum
Sphagnum’un nerede yaşadığını hatırlamak, doğru yeri seçmeyi düşünmeye değer. Yosun toplamak için en iyi yer, ağaçların hemen yakınında, en az su miktarına sahip olduğu yerde, bataklık arazisi uymuyor. Orada yosun toplamak, ya tamamen başka kapsamlı bir temizlik gerektirecektir istiyorsunuz arka çıkarmak için çeşitli yollar vardır, ancak hasat hammadde hacmi daha olacak, ya da bıçak üst kısmını keserek, ancak ortaya çıkan malzeme çok daha az olacaktır. Torf yosunu toplayın ve toplayın demetleri olabilir. Sphagnum’u elle hazırlamak gereklidir.

toplama sitelerine yosun kurtarmak için fırsat verir bakir aralarında aralıklar olacak şekilde bırakarak 30 m’ye kadar genişlikte bazı siperleri tarafından seçici olarak yosun toplayın. Tekrarlama 7 ila 10 yıl sonra olabilir. Hasat kuru, güneşli, sıcak havalarda yapılır, Mayıs-Eylül döneminde.

Önemli! Hazırlanan hazırlanan sphagnum tamamen kurutulmalı, gri-yeşil renkte olmalıdır; rizomun ölü kısımlarını içermemelidir.


Loading...