Maran’ın Tavukları: içerik ve üreme özellikleri, tavsiye

Maran tavukları Bir kuşu yetiştirmeye alışkın olan insanlar muhtemelen Maranın böyle bir cins türünün kendine özgü özelliklerini öğrenmeye ilgi duyacaktır, aslında, çoğu konjenerle karşılaştırıldığında, hem yumurta üretiminde hem de et özelliklerinde ifade edilen bazı avantajları vardır. Açıklamalarının inceliklerini inceleyelim ve en yüksek verimliliği sağlayacak olan gerekli gözaltı koşullarına dikkat edelim.

Cins tanımı ve özellikleri

Her bir hayvan ve kuş türünün kendine özgü özellikleri vardır, bu nedenle damızlık kendi başına evcil hayvanların en uygun varyantını seçebilir. Maranın tavukları bu konuda bir istisna değildir, çünkü birçok çiftçinin sevdiği güzel görünümleri ve iyi üretkenlikleri sayesinde.

köken

toprak kendini Maranas, 1895’te Maran şehrinde çalışan Fransız üreticilerin çabalarıyla doğdu. Bunun çok sert bir iklim bölgesi olduğu düşünüldüğünde, bu kuş zaten “doğum” dan çeşitli olumsuz faktörlere karşı iyi bir direnç geliştirdi.

Bu suş, 1914’te (La Rochelle şehrinde düzenlenen) bir kuş gösterisinde altın ödülü kazanarak, tüm Avrupa’da satıldı. Bununla birlikte, Ukrayna ve Rusya’da hiç kimse bu güzel tavukları uzun zamandır kimsenin bilmemesine rağmen, son zamanlarda iç çiftliklerde gittikçe artan bir şekilde bulundukları söylenmelidir.

Biliyor musun Bilim adamları, daha sonra kümes hayvanı olan ilk tavukların yaklaşık 3000 yıl önce Etiyopya’da yaşadıklarına inanıyorlar.

Dış Veriler

Kümes hayvanı ırklarını tanımlarken, öncelikle seçim sürecindeki ana rolü oynayan bu kriterler olduğundan, görünümüne ve üretkenliğine dikkat etmek gerekir.
Tavuk Maran
Maran’ın tarifi için, aşağıdaki görünüm özellikleri:

  • bu, horozları 4 kg’a ulaşan ortalama civcivden ortalama veya biraz daha büyüktür ve tabakaların ağırlığı yaklaşık 3 kg’dır;
  • ırkı tüm temsilcileri güzel turuncu-kırmızı gözleri, kısa bir kuyruk (45 ° ‘lik bir açıyla asılı) ve tüyleri sıkıca uyuyor;
  • Gövdenin şekli uzundur ve baş küçük boyutludur;
  • horozlar yumurtlayan tavuklardan (özellikle boyun bölgesinde) artan tüylenme ve iyi işaretlenmiş küpelerin varlığı ile farklılık gösterir;
  • Kuşların bacakları orta büyüklüktedir, üzerinde dört parmak açıkça görülmektedir (renkleri tüylerin rengine bağlı olarak beyazdan koyu griye değişir);
  • tavukların omuzları uzun boylu ve geniş ve uzun boyunlu uzun tüyleri ile kaplıdır, çünkü uzunlukları yeterince çekici bir “yaka” oluştururlar;
  • Yeterince güçlü ve güçlü görünen sarı, hafif kavisli bir gaga var.
Ayrıca Ana Gri, Amrox, Brama, Leggorn, Kuchin Jübile, Poltava, Zagorian Somonu, Redbro, Rhode Island, Adler Silver hakkında da okuyun.

Ayrıca, sıradan kuşlardan sadece boyut bakımından farklılık gösteren cinsin ayırt edici ve cüce alt türleri: bu durumda, temsilci kütlesi bir kilogramı (horozlar için) ve tavuklar için 900 g’ı geçmez.

Diğer niteliklere gelince, çok geniş bir aralıkta oldukça yüksek aktivite gösterebilmelerine rağmen, çok dengeli ve sakin kümes hayvanı temsilcileri olduğu için, hemen maranın karakterinin özelliklerini belirtmek istiyorum.

verimlilik

Belki de, tarif edilen tür, her ikisini de elde etmek için yetiştirildikleri için et-yumurta grubuna güvenli bir şekilde atfedilebilir. Bir katman taşıyabilir Yılda 150 yumurta, ve hemen hemen hepsi çikolata rengine sahipler ve güçlü bir kabuğa sahipler (bu tavukları “siyah yumurtaları taşıyan bir kuş” olarak adlandırmak için kullanılan renk). Bir yumurta ortalama olarak 65 ila 75 g arasındadır ve yüksek tadı nitelikleri vardır.

Biliyor musun Eğer yetiştiricilere inanırsanız, o zaman yumurta kabuğunun daha koyu olması, o kadar lezzetlidir.

Gerçekte, maranın sadece et elde etmek için kullanılması çok büyük bir değerdir, çünkü ana değerleri hala büyük yumurtalardır. İlk kez tavuklar 5-6 aylıkken şişmeye başlar, ancak bu sefer yumurta büyüklüğü 55-60 g’ı aşmaz ve karakteristik bir renge sahip olmayabilir. Kısa bir süre sonra hepsi normalleştirilir.
Yumurta tavuk maran

Renk seçenekleri

Cinsin özellikleri, bu kuşa hayranlık duymanıza izin verir, çünkü iyi yapılandırılmış bir gövdeye ek olarak, tüm temsilciler geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Maratonlar arasında, bireyler ilk seçenek en takdire şayan olmasına rağmen, siyah-bakır, gümüş ve beyaz tüyler ile ayırt edilir.
Siyah ve gümüş maran
siyah tüy ve Breed bakır (daha sık meydana gelir) tamamen siyah üst boyun “altın kolye” üzerine döküldü ve horoz da arkasındaki göğüs ve kırmızımsı tüyler üzerinde parlak altın noktalar özelliğidir.
Horoz Maran siyah-bakır
Bazıları “Altın guguk”. Renkleri gerçekten siyah ve altın tüyler ile bir gugukluya benziyor. Renklendirmenin bu çeşidi, öncekinden daha az görülür ve özellikle yetiştiriciler tarafından takdir edilir.
Altın Guguklu
Ayrıca buğday maran denilen de popülerdir. Bu durumda y musluklar Göğüs ve boyun bölgesinde parlak altın tüyler ve tavuk Bazı durumlarda, bazı durumlarda, bazen kahverengi bir renk ile, bir altın-kırmızıya gidebilir, ancak, yumuşak sarı tüyleri ile karakterizedir.
Buğday maran
Cinsin tamamen beyaz temsilcileri o kadar popüler değildir, çünkü tüyler üzerinde ilginç bir figür yoktur, ancak eğer buna bakarsanız, bu durum herhangi bir şekilde performansı etkilemez.

İlginç bir seçenek “Kolombiya rengi”: vücuttaki beyaz tüylere ek olarak boyunda siyah bir “kolye” bulunur.

Biliyor musun Yumurtanın yumurtanın içinde oluşması yaklaşık bir gün sürer ve görünüşe göre bir horozun varlığı gerekmez.

Satın alırken yanıltmak nasıl

Bir maran satın alırken, mükemmel bir performansa sahip bir kuşun çekici bir görünümle tamamlandığından emin olabilirsiniz, ancak ana şey piliçleri doğru seçmek ve hile yapmaktan kaçınmaktır.

Ne yazık ki, pek çok kanatlı çiftçi, cehalet olsun ya da olmasın, özel olarak, genellikle ona ait olmayan tavukların ırklarını ortaya çıkarır ve kesinlikle yetişkinlikte gerekli olan pedigri işaretlerine sahip olmayacaktır. Bu satın almanın ana kuralı – kuşa sadece hayal kırıklığına uğramayacağınız kanıtlanmış yetiştiriciler veya çiftlikler için gidin.
Buğday Maraşları
Buna ek olarak, önceden, maranes kuyusunun dış verilerini araştırın, çünkü bakır rengine sahip bir yetişkinin bile her zaman ırkın gerçek bir temsilcisi olmadığında ya da sadece başka bir melez türle geçişin sonucu olabilir.

Daha fazla bağımsız inkübasyon için sadece yumurta alırsanız, zengin bir kahverengi renkteki örnekleri seçin, çünkü bunlar cinslerin en parlak temsilcileridir.

Minorca, siyah sakallı, baskın Sussex Orpington, Rusça beyaz Endülüs, Cochin Çin, Faverolles Chicken Wyandotte, Lohman Brown: Biz tavuk ırkları hakkında okumak tavsiye ederiz.

Gözaltı koşulları

Maranasların farklı olmasına rağmen sakin karakter ve çiftlik evinin diğer temsilcileri için oldukça huzurlu bir tutum, çok aktifler, çünkü onlar sadece kapalı bir ahırda değil, aynı zamanda düzenli olarak otlakta ya da çitle çevrili padokta da tutulacaklar.

Bu cins tavukları tutmak için ideal seçenek, geniş ve ücretsiz bir muhafaza olacaktır. Temiz havaya uzun süre maruz kaldığında, üretkenliği artar ve daha iyi taşınmaya başlarlar.

Önemli! Kafes için seçilen yer nemli olmamalıdır, çünkü normal “tavuk” hastalıklara dirençli maranslar yüksek nemi tolere etmezler.

Oda gölgeli bir alanda bulunuyorsa ve güneş ışınları nadiren içeri giriyorsa iyi ışık modu (normal LED lambaları kullanabilirsiniz), kuşun normal büyümesi ve gelişmesi için gereklidir.
Tavuk Maran
Kışın ev hanesi en az 10-11 saat boyunca aydınlatılmalı, daha sonra kuş verimliliği yüksek seviyededir. Kulübede ahşap bir zemine sahip olmak daha iyidir: daha fazla sorun olsa da, kuş daha rahat olacaktır.

Ortalama olarak, kümes hayvanı evinin 1 m²’si yaklaşık 4-5 tavuk olmalıdır.

Çiftlik evinizde sıra dışı tavuklar olabilir: savaşmak veya dekoratif.

Beslenme diyeti

İyi bir beslenme oranı ve yüksek yumurta üretim oranlarına sahip sağlıklı bir kuş istiyorsanız, doğru beslenme hemşirenin ayrılmaz bir parçasıdır. Maran ırkı temsilcilerinin diyetinde mutlaka özel vitamin komplekslerinin ilavesiyle mutlaka tahıl (tercihen buğday) ve doğranmış yeşillik bulunmalıdır.

Aksi halde, bu cinsin gıdaya yönelik yüksek bir talebi yoktur ve temsilcileri diğer ırklarla aynı yiyecekle beslenebilir. Yiyecek kabuğunda ve kalsiyumda periyodik olarak karıştırılması önemlidir ve bazen de yiyeceklerinizi haşlanmış balık veya et ve kemik unu ile şımartabilirsiniz.
Besleme tavukları
Üreme kuşları alanındaki uzmanlar, tavuklar için günlük yem oranını uzun bir süre hesaplamıştır. Böylece, her gün yumurta tavuğu, onlara enerji sağlayabilen yem tüketimine ihtiyaç duyar. 300-320 kcal, ve bu tür gıdalardaki ham protein en az 20 g olmalıdır Bir yıl boyunca, bir tavuk 40 kg konsantre gıda ve 15-20 kg yeşillik yiyebilir, ki bu da verimliliği için çok önemlidir.

Tavuklar için besleyicileri ve kaseleri nasıl kuracağınızı öğrenin.

Sebzelere tavuklara verilecek değeri bilmek de önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, maranas buğdayı tercih etse de, bir karbonhidrat kaynağı olan mısır da verilebilmesine rağmen, aynı zamanda% 6 yağ oranına sahiptir (tüketimin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için, öğütmek daha iyidir).

Aynı zamanda, buğday kuşlara E ve B vitaminleri tedarik etmeyi mümkün kılar ve yulaf ile tüylerin büyümesinden sorumlu olan çok lif alırlar. Ayrıca, tahılın 1 / 3’ü filizlenmiş halde diyete sokulacaksa da iyidir.

Önemli! Bir tavuk günde en az 250 ml suya sahip olmalıdır.

Eğer yeni başlayan bir kümes hayvanı çiftçiyseniz ve kendinizi çeşitli yiyeceklerin günlük normlarına göre yönlendiriyorsanız, maraları beslemek hala çok zordur. Ayrıca, kümes hayvanlarının tüm günlük rasyonunun mümkün olduğu kadar dengeli olduğu hazır yemleri de besleyebilirsiniz.

Böylece mısırın% 45’i, buğdayın% 12’si, arpa ve ayçiçeği unu% 7’si, mısırın% 45’i, çimen, balık ve et ve kemik unu, bu bileşimin standart versiyonunda yaklaşık% 4-5’lik bir miktarda mevcuttur. Karma yem ve kabuklu deniz ürünleri, kireçtaşı (yaklaşık% 7) ve hatta sofra tuzu (% 0,3) bir parçasıdır.
Tavuk besleme
Kabuklu deniz hayvanları ve tebeşir için, kuşunuzun her zaman onlara erişimi olmalıdır. Aksi halde, çok yüksek yumurta üretim oranlarını beklememeliyiz ve tavukların görünümü kötüleşebilir: vücuttaki kalsiyum eksikliği nedeniyle, tüyler genellikle dökülmeye başlar ve genellikle parlak renkler kaybolur.

Hazırlanmış beslemelerin yokluğunda, göreviniz diyetisyen Bu nedenle, parçalarının altı mısır, üç parça kök mahsulleri pişirilir ve bir kısım silaj, ayçiçek yağı keki, süt ürünleri (mayalanmış halde), ısırganlar, vb. için mükemmeldir. Tahıl dökülmeli ve malzemelerin geri kalanı sadece suyla karıştırılabilir.

Önemli! Tavuklara taze ekmek vermeyin. Peksimetleri suya batırmak ve filizlenmiş tahıl ürünleri ile karıştırmak daha iyidir. Benzer şekilde, haşlanmış patatesleri kemik unu ile karıştırabilirsiniz.

Bakım ve hijyen

Beslemeye ek olarak, kuşa uygun bakım sağlanmalıdır. Tesislerin zamanında temizlenmesini ve dezenfekte edilmesini, solucan ve pire hayvancılığının işlenmesini, kooperatifin düzenli havalandırılmasını ve ışık rejiminin uyulmasını sağlar: kış – en az iki saat ve yaz aylarında – biraz daha uzun.

Ayrıca, evcil hayvanlarınızı tüylerini temizleyebilecekleri bir “toz havuzu” düzenleyin. Ortalama olarak, çöp sökülmesi (5 m²’de 10 kişiden fazla olmayan bir içerikle) birkaç günde bir kez yapılmalıdır, ancak daha fazla tavukla bu prosedür daha sık gerçekleştirilir.

Evdeki sıcaklığın +15 belowC’nin altına düşmediğinden emin olun.

Evde yumurtadan çıkma

Kuluçka yumurta süreci, bu örnek için en uygun seçim ile başlar. Hepsinin aynı boyda olması ve bir kütleye sahip olması istenir. az 65 g.
Maran tavukları
Kalıtsal niteliklerini korumak için, hangi tavuğun elde edildiğini bulmak için en karanlık, hatta daha iyi bir tercih vermek daha iyidir: mümkün olduğu kadar, her iki ebeveynin de, cins standartlarına tam olarak uyan gerekli dış niteliklere sahip olduklarından emin olmak önemlidir.

Maran ırkının tavuklarını yetiştirirken, kuluçkalamanın ana sorunu yoğun kabuklu bir kabuk ve yumurtaların üzerinde kalın bir kabuktur, çünkü zayıflamış tavuklar dışarı çıkmak için onlarla baş edemezler.

Yumurta kuluçka sürecinde, zorunlu sahne ovoscoping. Bunun ne olduğunu, neden ihtiyaç duyduğunu ve bunun için hangi ekipmana ihtiyaç olduğunu öğrenin.

Bu durum genellikle tavukların ölümüne yol açar ve inkübasyonun ikinci yarısında bu tür olumsuz sonuçlardan kaçınmak için yumurtaların iyi bir havalandırma sağlaması gerekir (bu eylem civcivlerin boğulmasını oksijenden yoksun bırakmaya yardımcı olur). Embriyonun kabuğa kurumasını önlemek için yumurtaların düzenli rotasyonu yardımcı olacaktır.

Kuluçka döneminin son günlerinde, havanın nemini dikkatle izlemek gerekir. Bu değer% 75 seviyesinde olmalıdır, bunun için duvardaki püskürtücünün günde bir kez püskürtülmesi yararlıdır.

Gelecekteki civcivlerin aşırı ısınmasını önlemek ve aynı zamanda parmakların bükülmesi gibi eksikliklerin ortaya çıkmasını önlemek için deneyimli yetiştiriciler tavsiye yavaş yavaş sıcaklığı düşürmek, inkübasyonun on altıncı gününden başlayarak. Düşme günlük olarak 0.2 ° ‘de yapılmalıdır, böylece gençlerin ortaya çıkmasıyla 36.8-36.9 °’ lik bir seviyededir.

Maran cinsinin yumurtaları, gerçekten de, büyük ürünlerde farklılık gösteren birçok başka cins, kendi taraflarına yerleştirilmeli ve serbest bir yerde uzanmalıdır.

Penetrasyon fark edilir görülmez, bu yerde civcivin görünümünün engellenmesi için katı bir cisim bulunmadığından emin olunmalıdır (yumurta yarayabilir ya da komşuya yaslanabilir). Bu zor görevdeki çocuklara, kabuğunu kıran bir daireye yardım etmeye çalışabilirsiniz.
Tavuk ile tavuk maran
Ev inkübasyonunun tüm kuralları gözlenirse (tercihen bu amaçlar için özel bir aparat kullanılıyorsa), Maran ırkının tavuklarının tavukları, yumurta bıraktıktan sonra 21. günde dünyayı görecektir.

Süreci kontrol etme ihtiyacıyla ilgili olası problemlerden kaçınmak istiyorsanız, bu türden sorumlu bir görevi, yavruların kendisiyle ilgilenebilecek güvenilir bir tavuk tavuğuna emanet etmek her zaman mümkündür.

Genel olarak, maranes yetiştiriciliği çok zor olarak adlandırılamaz, çünkü, büyük ölçüde, bakım ve bakım kuralları diğer cinslerin üremesi sırasında benzer eylemlerden çok farklı değildir. Bu nedenle, eğer düzenli olarak büyük ve lezzetli yumurtalar almanız ve güzel bir kuş görmeye gittiğinizde önemliyse – bu sizin seçeneğinizdir.