Lagenariya: kompozisyon, faydaları, uygulama

lagenariya
Lagenariya aslen subtropik ve tropik kökenli bir sebze bitkisidir. İnsanlar bir şişe balkabağı, bir Vietnamlı kabak, bir Hintli salatalık, bir balkabağı veya bir kase diyorlar. Görünüşü ve sıradışı uzun dışbükey armut biçimli formu nedeniyle aldığı bu isim.

Ve Ukraynalı Besarabya’da, sebze komik bir adı var – tarakutska, Rumen ifadesinden “tarta kutsa” – “kuru kabak”. Çok miktarda yararlı ve tıbbi özelliklere sahip olan lagenariya, diyetisyenler, sporcular, kozmetologlar, halk hekimleri ve kendi ağırlığını normale döndürmek isteyen insanlar arasında oldukça popülerdir.

Besin değeri ve lagenarii kimyasal bileşimi

Lagenariya 7 çeşit bitkiyi içeren kabak ailesinin sebze kültürüdür. Şeklinde bir armut veya yuvarlak bir şişe gibi görünüyor. Tipik bir kabak tadı andıran sulu beyaz bir eti vardır.

Mutfak amaçları için, sadece meyve değil, aynı zamanda yaprakları ve dalları. Lagenaria çok sayıda vitamin, mineral, eser element içerir ve ayrıca çok düşük kalorik değere sahiptir.
lagenariya
Yararlı ve besleyici maddeler arasında – çinko, selenyum, manganez, fosfor, bakır, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, A, B, C vitaminleri. Sağlık için de yararlı olan bu sebzede bulunan amino asitlerdir: arginin, lizin, triptofan, valin.

Bitkinin posasında% 4.8-7 kuru madde (% 2.5-5 şeker,% 0.55 protein,% 0.12 yağ) bulunur. Böylece lagenarii pratik olarak yağ ve kolesterol içermez. 100 gram lagenarii ürününde 15 kcal bulunur.

Biliyor musun Lagenaria, sadece besin değeri açısından değil, faydası olan eşsiz bir sebzedir. Afrika ve Asya’daki bazı ülkelerde meyvelerinden tabak, müzik aletleri, borular, vazolar ve çocuk oyuncakları üretilir. Lagenari örgü halatlar, çeşitli ürünlerden kaynaklanıyor. Tohumlardan, yemek pişirme, ilaç ve kozmetolojide başarıyla kullanılan yağ üretilir.

Yararlı olan şey, lagenarii’nin zengin bileşimi.

Lagenaria, 12 – 15 m’ye ulaşan aktif büyüme ile karakterize edilir. Meyveler 1,2 m’ye kadar, güneyde ise 3 metreye kadar 3 ila 15 kg ağırlığında olabilir. Zengin kimyasal bileşimi nedeniyle, lagenaria insan vücudu için faydalıdır.

Meyveleri, yaprakları ve tohumları, bağışıklığı artıran, soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıkları önleyen çok sayıda besin içerir.
lagenariya
Yapraklarda bulunan maddeler, daha düşük kan basıncı, kalbin ve kan damarlarının çalışmasını normalleştirir, kan dolaşımını artırır, kemikleri güçlendirir. Bu sebzenin kullanımı böbrekleri ve karaciğeri temizlemeye, taş ve tuzlardan kurtulmaya, vücuttaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Lagenaria, kilo vermek için yararlı olan metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Ek olarak, lagenarii, cildin yenilenmesine ve yaraların ve cilt hasarının hızlı iyileşmesine yardımcı olan aktif bileşenler içerir.

Şişe balkabağında bulunan doğal antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatır ve cildin sıkılığını verir. Bilimsel araştırmalar, sebzenin bileşiminde kanser riskini ve kistlerin ve tümörlerin oluşumunu azaltan maddeler olduğunu göstermiştir.

Biliyor musun Peru’da yapılan arkeolojik kazılar, lagenarii’den 12.000 yıl öncesinden daha fazla yemek yaptığını gösterdi. Bitki genellikle antik Çin elyazmalarında zikredilir, ki o zaman bile lagenariya bir sebze kraliçesi olarak kabul edilir. Lagenariya uzun zamandan beri Antik Çin sakinleri tarafından fayda ve bedenin zarar görmemesi nedeniyle değerlendi. Çin imparatorunun mahkemesinde, en iyi konularına özel bir atılım işareti olarak verdiği vazo ve kapların üretimi için bile yetiştirilmişti.

lagenariya

Halk hekimliğinde lagenari uygulaması, yemek tarifleri

Lagenarii halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu amaç için yapraklar ve meyveler kullanılır. Damlacık veya pulpa infüzyonları, kardiyovasküler sistem hastalıklarında ve ayrıca vücudun bağışıklığının güçlendirilmesinde kullanılır.

Ayrıca bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkisi: aspir, turp, sarımsak, kekik, elma, pırasa, köknar, siyah ceviz, aloe, badem, beyaz kan otu, kartopu, kızılcık, Çince magnolia, nane, fesleğen, melisa.

Böyle bir infüzyon hazırlamak için, yaklaşık 10-15 dakika boyunca 500 ml su içinde 15-20 g petioles veya 50 g taze posa lagenarii kaynatın. İki saat boyunca soğumaya bırakın, süzülmeden ve günde üç kez yarım bardak içmeyin.
demleme
Bitkinin yapraklarından suyu sıkın ve cilt hastalıkları, dermatit, kızarıklıkların tedavisi için losyonlar hazırlayın. Lakgenari tohumlarının kullanılması, helmintin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olur.

Bunu yapmak için 250 gram ham, saflaştırılmış tohumlar bir harç içinde öğütülür, 50 ml su dökülür, bir çorba kaşığı bal ilave edilir ve iyice karıştırılır. Bu karışımı bir saat boyunca küçük porsiyonlarda aç karnına alın. 3-4 saat sonra laksatifleşir.

Böbrek hastalıkları ile günde yarım bardak (yaklaşık 125-150 gr) taze sıkılmış bir kabak suyunun içilmesi yararlıdır.
Tıpta uygulama
Lagenaria da, ham, genç meyve püresi patates püresi, midenin nezlesi tedavi etmek için kullanılır. Hamur, bir karıştırıcıda veya kıyma makinesinde toz haline getirilmeli ve üç ila dört ay boyunca bir gün boyunca tüketilmelidir.

Bu ürün ayrıca skleroz ve diyabet önlemek için kullanılır.

Sağlıklı cilt ve saçlar için lagenarii nasıl kullanılır

Bir şişe balkabağındaki bu kadar çok sayıda vitamin ve mineral, “doğal bir güzellik” lagenaria dedikleri ev doğal kozmetiklerinin sevgilileri arasında fark edilmeyebilir.

Lagenarii temelinde hazırlanan ilaçlar, cildi iyileştirir, cildin sağlığını korur ve canlandırır. Bitki, sivilce ve sivilce oluşumunu önleyen cildin aşırı yağ salgısını önler.

Sebze, yüksek su içeriğine sahip, nemlendirici bir etkiye sahiptir, cilt tonunu korur, pürüzsüz ve esnek hale getirir. Cildi temizlemek ve beslemek için, lagenari, salatalık ve kefir suları karışımı karşısında bir tonik uygulayabilirsiniz.
Kozmetolojide uygulama
Ayrıca lagenarii’den saçı güçlendirmeye yardımcı olacak, erken kellik ve grileşmeyi önleyecek bir saç maskesi yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, kabak suyunu zeytinyağıyla veya saç (badem, jojoba, hindistancevizi, üzüm çekirdeği) için yararlı olan ve her iplikçiğe uygulanacak diğer bitkisel yağlarla karıştırın.

Sıcak bir kap veya havlu altında tutun ve 2 saat sonra durulayın. Bu maskenin düzenli kullanımı kepeği ortadan kaldırarak saça sağlıklı bir parlaklık kazandırır.

Lagenariya ve diyetetik: aşırı kilo kurtulmak için nasıl

Diyette lagenarii dahil edilmesi, kilo vermek isteyenler için, bu sebzenin yararlı özelliklerini metabolizmayı hızlandırmak ve atık ürünleri kaldırmak için endikedir.

Ayrıca kilo kaybı için aç karnına 200 gr lagenari suyu içebilirsiniz. Bitkisel maddede bulunan lif sayesinde vücutta toksinler ve serbest radikaller vücuttan atılır, bu da aşırı kilo kaybına ve obeziteyi önler.

Uzun bir diyetiniz varsa, bireysel hoşgörüsüzlüğe olası alerjik reaksiyonları önlemek için lagenarii yavaş yavaş uygulanmalıdır.
meyve suyu

Yemeklerde lagenari uygulaması

Gıdada sadece lagenarii değil, aynı zamanda sürgünleri, yaprakları ve tohumları da kullanılır. Ama yine de, lagenarii’yi pişirirken, bu bitkinin meyvelerine özel bir tercih verilir.

Sebzenin herhangi bir mutfak işlemesini kabak veya kabakla aynı şekilde yapabilirsiniz. Lagenarii pişirilir, kızartılır, pişirilir, pişirilir, konserve, ızgara, çorba ve yan yemekler hazırlanır.

Salataların, aperatiflerin ve hatta tatlıların lagenarii meyvelerinin haşlanmış hamurları. Bu meyvenin eti ile çok lezzetli sebze püresi patates ve süt lapası.

Lagenarii’nin yanı sıra kabak ve balkabağından sebze havyarı hazırlamak ve kış için korumak mümkündür. Et, balık, mantar, pirinç veya karabuğday, sebze ile doldurma küçük bir lagenariyu pişirebilirsiniz. İhale genç hamurundan et ve sebze yemekleri için özgün bir sos-giyinme hazırlayın.
Yemekler lagenarii

Bitkide lagenarii, zarar ve kontrendikasyonların kullanımı hakkında hatırlamanız gerekenler

Diğer gıda ürünleri gibi, lagenariya da yemek için yararlı özelliklere ve kontrendikasyonlara sahiptir. Her ne kadar lagenariya’nın getirebileceği zararı anlamlı olarak nitelendirmek zor olsa da.

Bu sebzeyi hamilelik sırasında, bireysel hoşgörüsüzlükle ve alerjiye bağımlı kişilerle birlikte kullanmayın. Çocukları kötüye kullanamazsınız, sindirimle ciddi sorunları olan insanlar, yiyeceklerin sindirimi ve tansiyonu düşük olanlar.

Önemli! Çeşitli lagenariilerden bağımsız olarak, meyveleri tam olarak olgunlaşmadan kullanmanız gerekir, çünkü zaman içinde yavaş yavaş içeriden kurumuş, faydalı bileşenler kaybeder, bu yüzden bunları uygulamak tavsiye edilmez.


Loading...