Kvokkolit (ipomeya) nasıl ekilir ve yetiştirilir

Kvamoklit
Ipomoea, Farbitis veya kvokkolit süs yaprakları (pinnate disseke veya kalp şeklinde) ve huni şeklindeki çiçekler çok aynı kıvırcık dekoratif bitkinin farklı isimleridir. Ipomea, sepetleri, balkonlar, destekler ve pergolalar, mono bitkilerde veya diğer bitkilerle kompozisyonlarda asılı olarak çekici görünmektedir. Makalede bu çiçekleri nasıl dikeceğimizi ve yetiştireceğimizi ve gelecekte onlara nasıl bakacağını düşünelim.

Botanik açıklaması

 1. Ipomea, aşağıdaki cinslere ait Convolvulaceae familyasına ait çiçekli bitki türlerinin ortak adıdır: Calystegia, Convolvulus, Ipomoea, Merremia ve Rivea. Hem sıradan hem de tatlı patatesteki meşe palamutunun yakın akrabasıdır.
 2. Farklı türlerin Ipomoea’ları çiçek, yaprak ve meyvelerin özelliklerinde birbirinden farklıdır, ancak her çeşit beyaz, kırmızı, mavi, mor ve beyazın tipik huni şeklindeki çiçeklerine sahiptir. Açık çiçek fincan 3 ila 10 cm arasında bir çapa sahip olabilir.Çiçeklenme Mayıs-Eylül arası, çiçekler sabahın erken saatlerinde (şafak vakti) açılır ve öğleden sonra saat 11 kadar kapanır.
 3. Çiçek liana hızla büyüyen bir tırmanma bitkisidir. Yıllık olarak yetiştirildiği ülkelerde, sıcak bir mevsimde, bitki 5-8 metre uzunluğa ulaşır ve sürgünleri ile tüm mevcut alanını filizleyebilir.
 4. Kamoklitin yaprakları bir kalp şekline sahiptir ve çiçekler geniş açık bir huni şeklinde oluşur. Ipomea, 500’den fazla türün numaralandırılmasıyla en çok tırmanan mahsul ailesini ifade eder. Bazıları çok popüler ve bahçıvanlar tarafından aktif olarak yetiştiriliyor. En yaygın Ipomoea türü Ipomoea batatas’dır (tatlı patates).

sabah sefası

Biliyor musun Bambu çiçekler nadirdir, çünkü bu otsu bitki çiçeklerinin bazı türlerinde sadece 65 yaşına ulaştıktan sonra başlar. Bir tür bambu, dünyanın herhangi bir yerinde aynı anda çiçek açması şaşırtıcı.

Dağıtım ve yaşam alanları

Farbitis, tropiklerin bir ülkesidir: Güney Amerika ve Asya’da bulunabilir. Bu liana, subtropikal ve ılıman bölgelerde de çok iyi yetişir, tropik bölgelerde çok yıllık bir bitkidir ve şiddetli kış mevsimi olan bölgelerde.

Sabah görkeminin nasıl yapılacağına dair ortak sabah şenliğine bakın.

Tırmanış liana, diğer bitkilerin etrafında kıvrılan, onlara destek arayan ya da yerdeki bir halı ile yayılan uzun ve güçlü yanal sapları atar. Tropikal veya güney bölgelerde, Farbitiler yılda iki kez çoğaltabilir (tohumlar olgunlaşır, yere düşer ve filizlenir).

Bitki, dağ yamaçları, çıkıntıları, alanları ve çitleri üzerinde büyümeye ve büyümeye bayılır.
sabah sefası

Ortak Türler

 • Mavi daire – 12 cm’ye kadar bir çapa sahip gök mavisi çiçekler, sabah erken saatlerde çiçek açar (saat 6: 00’dan itibaren) ve yeşil yeşillik halıyı 10’a kadar süsleyin. Şu anda güneş çoktan yükseliyor ve hassas sabah şanı çiçekleri kapatıyor. Gün bulutlu ise, o zaman bitki tüm gün boyunca çiçekleri ile bahçıvanlar memnun edecektir.

Mavi daire

 • Peristomik veya quarteclite – Küçük yıldız şeklinde sıradışı ince bölünmüş yeşil yaprakları ve çiçekleri vardır. Kırmızıdan beyaza kadar olan yaprakları renklendirmek için Ipomoea pinnate (loblu, pinnate, ateşli kırmızı, Slaughter) çeşitli çeşitleri vardır.

tüysü

 • mor (Ipomea purpurea) – en uzun sapa sahiptir, uzunluğu 8 m’den fazladır. Yaprakları yeşil, kalp şeklindedir. Çiçeklerin yaprakları mor veya pancar rengi var. Çiçeğin çapı 4-5 cm’dir.

mor

 • Ipomoe Nil (Ipomea Nil) – pembe, kırmızı, mavi, menekşe, mavi çiçekleri olan üç metrelik bir gövdeye sahiptir. Yeşil yaprakların şekli kalp şeklindedir.

Nil

 • Üç renkli (Ipomeja trichromatic) – yaz sezonu için 4-5 m yüksekliğe kadar büyür. Çiçekler üç renkte boyanabilir.

üç renkli

 • Ipomea Ayçiçeği (Ayçiçeği) – Yaz aylarında 3 m yüksekliğe ulaşır. Beyaz renkteki huni şeklindeki çiçekler 12 cm çapa kadar büyür ve bir badem aroması çıkarır.

Ay çiçekli

Peyzaj tasarımında kullanım

Bu çiçeğin adı kıvrılma kabiliyetinden dolayıdır. “Ipomea” sözcüğünü Yunancadan çevirirseniz, “solucanla benzerlik gösterir” – çiçekli sütun büyüdükçe, ulaşabileceği her şeyi sarar.

Ipomoe gibi, tırmanma bitkileri aktinidia, tırmanma gül, wisteria, tırmanma azarina, prensler, akasma, hanımeli gibi içerir.

Peyzaj tasarımında, Ipomoea genellikle dikey bir peyzaj alanı olarak kullanılır ve dikilir:

 • çitler ve çitler;
 • çardaklar ve kapalı banklar etrafında;
 • büzülmüş ağaçların yanında;
 • dikey kafeslerde;
 • bahçe veya bahçe yollarına girişi süsleyen kemerlerde.

sabah sefası

Bir bitkinin yetiştirilmesi ve bakımı

Sabah zaferine dikkat etmek zor değil. Aslında, inişten sonra çok az dikkat gerektirirler: kıvrılma, zamanında sulama ve gevşeme, iyi aydınlatma için desteğe ihtiyaçları vardır.

Dikim (tohumlama) ve kamoklite ekimi özel yetenek gerektirmez. Liana gösterişsizdir, her yerde bitkiseldir, ancak güneşte ve açık, iyi aydınlatılmış alanlarda büyümesi daha olasıdır. Asma çekirdeğin aktif büyümesi + 10 ° C’nin altındaki bir sıcaklıkta durduğundan, bu çok yıllık çiçek Rusya’nın orta bölgesinde yıllık olarak büyür.

Önemli! Bazı Ipomoea çeşitlerinin zehirli olduğu unutulmamalıdır. Bir bahçıvanın küçük çocukları veya torunları varsa, o zamanlar dünyayı tadı ve dokunuşa kadar tanıyacaklarsa, bu üzümün bir kaç yıldan beri yetiştirilmesinden kaçınılabilir.

sabah sefası

Gözaltı koşulları

Bitki dikim sırasında bol ve güçlü çiçeklenme ile bitki memnun, dikim sırasında çeşitli faktörleri dikkate almak gerekir:

 1. Bitki tam güneş ışığını sever ve gölgede yer alan sabah ihtişamı muhtemelen çiçek açmaz. Ipomoea fideleri (hatta samosev) transplantasyonu mükemmel bir şekilde daha uygun bir yere aktarır.
 2. Işığa ek olarak, sarmaşıkların konumu soğuk kuzey rüzgarlarından korunmalıdır. Bu nedenle, sitenin güney tarafını seçmek daha iyidir. Çiçek evin güney duvarının yakınında dikilmiş, iyi hissediyor.
 3. Tohum ekim veya fide dikimi, hemen tırmanan çiçek için dekoratif bir destek ayarlayın. Sabah ihtişamını, birbiri ardına büyüyen ağaçların üzerinde sicim veya ip kırbaçlarına sicimlamak mümkündür.
 4. Ipomee’yi konteyner zemin kültürü olarak yetiştirmek mümkündür. Liana hızlı bir şekilde büyür ve kök sistemini güçlü bir şekilde geliştirir, bu durum kaplarda ekim yaparken hesaba katılmalıdır, böylece bitkilerin büyüme için yeterli alanı vardır: bir fide kök sisteminin normal gelişimi için 20 cm çapında bir tencereye sahip olacaktır. Diğer bitkiler ile kompozisyonlar oluştururken, hızlı büyüyen türler seçmeniz gerekir, böylece sabah ihtişamı komşu “boğulmaz”.

sabah sefası

Toprak ve gübre

Birçok bitki döllenmiş toprakta gelişir, ancak sabah zaferi iyi drene edilmiş, zayıf organik (veya orta) toprağı tercih eder. Her ne kadar çiçeğin köklerindeki malç tabakası yararlı olsa da, hiçbir zaman gübre ile gübrelemeye gerek yoktur.

Çok zengin topraklar genellikle sabah görkeminin asla çiçek açmamasıdır ve tüm mevsimler yemyeşil, güzel yaprakları çiçeklerin zararına kadar arttırır.

Ipomea güneşli yerleri tercih ediyor, ancak dağınık bir gölgeye de tahammül edecek. Çiçekler ayrıca fakir ve kuru topraklarda kök salmaktadır. Aslında, bitki yabani üzümlerin genellikle büyüdüğü bahçe yolları, çitler ve bordürler de dahil olmak üzere herhangi bir toprak üzerinde kolaylıkla çimlenebilir.

Bitkinin zayıf toprağa nötr bir tutumu olsa bile, kuru topraktan hoşlanmaz ve üzerinde büyümeyecektir. Toprak nemli olmalı, nemli olmamalıdır.
Toprak ve gübre

Zafer neden çiçek açmaz – nedenleri:

 1. Besleme – fosforlu gübreler çiçek tomurcuklarının oluşumuna katkıda bulunur, ancak azot kullanımı sadece yaprakların, sürgünlerin ve gövdelerin büyümesine yol açacaktır.
 2. Sulama – çiçeklenme eksikliğinin nedeni su sıkıntısı olabilir.
 3. Bir çeşit çeşit çiçeklenme çeşididir, bu nedenle bu bitkinin çiçeklenme zamanı gelene kadar çiçek olmaz.

Sulama ve Nem

 1. Sabah zaferini sulamak haftada bir veya iki kez olmalı, toprak biraz nemli olmalı, ıslak olmamalıdır.
 2. Konteyner tesisleri daha hızlı kurur ve özellikle güney bölgelerde daha sık sulamaya ihtiyaç duyabilirler.
 3. Sulama bol olmalı, sık sık yüzey sulaması kabul edilemez, çünkü bu durumda bitki zayıf, sığ kökler büyür.

sulama

Sıcaklık ilişkisi

 1. Ipomea sadece + 10 ° C’lik bir ortalama günlük sıcaklıkta artı sıcaklıklarda büyüyebilir, gövde ve yaprak kütlesi hızla büyümeye başlar ve çiçek tomurcukları da ekilir.
 2. Sıcak dönem boyunca bitki ilk donma ile biten bitki örtüsü devam ediyor. 0 ° C’nin altındaki bir hava sıcaklığında, liana’nın hava kısmı, sabit, uzun süreli eksi sıcaklıklar (-3 ° C) ile birlikte gider ve kökler ölür.

Üreme ve dikim

Ipomoe iki şekilde yetiştirilebilir:

 • bahçe yataklarında ekim tohumları;

Ipomian tohumları

 • fidelerin ekimi yoluyla.

Ipomian Fideleri

Don tehdidi geçtikten ve toprak ısındıktan sonra (Mayıs ortası), Ipomoea tohumları doğrudan yere ekilir.

Topraktaki bir bahçe aletinin kullanılması 1-2 cm’lik bir oluk derinliği oluşturur. İniş oluklarının uzunluğu mevcut tohum sayısına bağlıdır. Oluk, bir bahçe sulama kabı ile nemlendirilir ve daha sonra suyun toprağa batmasına izin verilir.

Yivin dibinde sabah görkeminin tohumları yer alır, aralarındaki mesafe en az 10-15 cm olmalıdır, ekilen tohumlar toprağa serpilir. Tohumların üstündeki toprağın kalınlığı 1-2 cm’yi geçmemelidir.

Ekim yeri, uygun bir uzunluğa sahip bir polietilen filmle kaplanmalıdır – bu, topraktaki nemin korunmasına yardımcı olacak ve toprağın ek bir ısınması görevi görecektir.
İlk filiz filizleri ortaya çıktığı anda (7-10 gün sonra), polietilen hemen çıkarılır.
sabah sefası

Genç fidanlar gerektiğinde yaklaşık 2 veya 3 günde bir sulanır.

Fidan yoluyla iniş:

 1. Kamoklitin fidelerin tohumlardan yetiştirilmesi, kalıcı bir yerdeki genç liananın inişinden 4-6 hafta önce başlatılmalıdır.
 2. bu bitki sağlam bir tohum kabuğuna sahip olduğu için, tercih edilen ıslatma tutma ekimden önce (nemli bir bez içerisinde gece boyunca tohum tutun).
 3. Yetiştirmek için en az 7-10 cm’lik bir kap derinliği seçin.
 4. Ekimden iki saat önce toprak, ılık suyla (kirlere değil) hafifçe dökülebilir.
 5. Ekimden hemen önce, tohumlar için toprakta bir derinleştirin. Bu, 1-2 cm derinliğe sahip bir karık taslağını çizerek yapılabilir.
 6. Tohumlar dikim oluğuna birbirinden 2-3 cm mesafede yayılır.
 7. Ekilen tohumlar düzgün bir şekilde toprakla kaplanır ve yere avuç içinde hafifçe tamponlanır. İşe başlamadan önce konteynırdaki toprak zaten nemlendirilmiş, daha sonra ekinleri tekrar sulamak gerekli değildir.
 8. Tohumlanmış tohumlu kap, şeffaf bir cam ile yukarıdan kaplanır veya polietilen ile sarılır. Bu sığınak, sadece havalandırma ve kurutma astarını dökmek için çıkarılır.
 9. İlk fideler bir hafta içinde ekilecek, daha sonra konteynerin şeffaf kaplaması kaldırılmalıdır.
 10. Yeni ortaya çıkan bitkilerin yanında dikey destekler kurulmaktadır. Eğer bu yapılmazsa, o zaman, yetiştirme sürecinde, genç gloryglasses komşuları ile iç içe geçecek ve caddeye indiğinde, birbirinden ayrılması ve bölünmesi zor olacaktır. Genç lianas için destek yapıları olarak suşi için tahta çubukları kullanabilirsiniz. Her sapın yanında, bir çubuk yere yapışır.
 11. Fideler için daha fazla bakım, sıralar arası boşlukta toprağı nemlendirmek ve gevşetmek olacaktır.
 12. Sokakta, nonturnal primroses dönüşü tehdidi nihayet ısındığında ve geçtiğinde fideler dikilebilir.

Fidan dikimi

Önemli! periyodik düşüş ölümcül üzüm ilk don sonuçta ölü, hem de küçülmüş çiçekler kaldırmak, kendini tohumlama önlemek ve Ipomo dacha istenmeyen yayılmasını kontrol etmek.

Ipomian tohumları nasıl toplanır:

 1. Asmaları kontrol etmeli ve kuru çiçekleri bulmalıyız.
 2. Her küçülmüş çiçeğin arkasında, tohumların olgunlaştığı küçük bir yuvarlak kapsül vardır.
 3. Sertleşmiş ve kahverengi bir renk kazanmış bu kapsülleri bulmak gereklidir. Poddaki tohumların olgunluğunu belirlemek çok basittir – preslendiğinde, kapsül çatlamaya başlar ve kapakları açar.
 4. Tohumlar, baklalardan çıkarılır ve beyaz bir kâğıt veya tabakta gölgede kuruması için ayrıştırılır.
 5. Kuru tohumlar bir kese içinde saklanmalıdır. Çimlenmelerini 5-6 yıl korurlar.

Ipomian tohumları

Büyümede olası zorluklar

Bu otsu asma çok iddiasız, ama yine de bu bitki ile ilgili bazı sorunlar ortaya çıkabilir:

 • Yaprak sarılık – kök tabakasının kurumasından (bitkinin sulanmasını gerektirir) veya aşırı sulamadan kaynaklanabilir (toprak bataklık haline gelmiştir). Sulama ılımlı olmalıdır: toprak biraz nemli ise, o zaman su gerekli değildir. Ayrıca, yaprakların renginin bozulması bitki hastalığını veya haşere saldırısını bildirebilir. Bu durumda, nedenini belirlemeniz ve IPM’yi özel bir preparatla (insektisit veya antifungal ajan) idare etmeniz gerekir.
İnsektisitler arasında Angio, Marshal, Fastak, Kemifos, Calypso, Kinmix, Vertimec gibi ilaçlar bulunur.
 • Renk eksikliği – Bu problem genellikle güneş ışığından kaynaklanmaz. Gölgeleme kaynağını (ağaç dalları vb.) Inceltmek için ya da kirişler 2 metreden daha yüksek değilse, başka bir iyi aydınlatılmış yere nakledilir.
Biliyor musun Dünyadaki en geniş ve en ağır çiçek Rafflesia Arnoldi’dir. Fabrikada sadece bir tane beş yapraklı parlak kırmızı çiçek var. Yaprakları kalın ve etlidir ve çiçek açan çiçeğin çapı 90 cm’ye ulaşır. Arnoldi’nin rafflesisinin ağırlığı 11 kilogramdır. Olağandışı çiçek iğrenç kokuyor: çürüyen etin dayanılmaz bir kokusunu yayar.

sabah sefası

Zararlılar, hastalıklar ve korunma

Bitki mantar hastalıklarına eğilimlidir. Hastalığın kaynağı, fitoftora gibi patojenik mantarların sporlarında aşırı sulama veya aşırı kışlama olabilir.

Bu durumda, asma kısmının etkilenen kısımlarını kesebilir ve çıkartabilirsiniz. Bitkinin kalan kısmı, özellikle kesilen alan, antifungal maddelerle tedavi edilmelidir.

Ipomea da viral bir doğa hastalıklarından etkilenebilir – kök ve kök çürüklüğü: bu hastalıklar tedavi edilmez. Hastalıklı çiçekler, toprağa ekstrakte edilen kök sistemi ile birlikte uzaklaştırılır ve komşu bitkilerin kontaminasyonunu önlemek için arsadan yürütülür.

Beyaz şişlik bir hastalık değildir ve yaz çok yağışlı ve soğuk olduğunda olur. Bir süre sonra rengini yeşilden kahverengiye çeviren yapraklarda dışbükey yuvarlak koniler şeklinde görünebilir. Etkilenen yapraklar yakında parçalanır.
sabah sefası

Beyaz ödem, ısıtılmamış bir serada yetişen kamoklit üzerinde de görülebilir.

Önleyici tedbirler:

 1. mantar hastalıklarını profilaksisi bakır içerikli ilaçlar işlemek için büyüme mevsimi boyunca iki kez önerildiği üzere ( “Ridomil Altın”, “Acrobat MC”, “Kar Altın”) veya biyolojik preparatlar ( “Fitoftorin”, “M fitosporin” “Bactofit”).
 2. Ayrıca, her 10 günde Ipomoea’yı bir peyniraltı suyu çözeltisi ile işlemek için (1 litre serum 1 litre temiz soğuk su ilave edilir) mantarların gelişmesini önlemek de mümkündür. Taze hazırlanmış bir çözelti, yaprak üzerine püskürtülür.
 3. Dikim yaparken bitkileri kalınlaştırmayın, iyi bir aydınlatma sağlayın ve hiçbir zaman doldurmayın! Vakaların% 50’sinde çok sık ve bol sulanma, hastalığın sebebidir.

Sabah zaferinin serpilmesi

Ipomea yaprak biti, yaprak çöpü ve örümcek akarı gibi böcek zararlıları tarafından saldırıya uğrayabilir:

 1. Tül, yaprak gözünün arkasında çıplak gözle görülebilir.
 2. Broşür yapraklarını sarar, larvalarını içlerine sarar ve içlerinde delikler açar. Bütün bunlar yaprak kütlesinin solmasına yol açar.
 3. Bir bitki üzerinde örümcek akarı varlığı, yapraklar üzerinde ve stepson ekinin köşelerinde hafif bir örümcek ağı ile belirlenebilir. Bu görünmez haşere, bitkinin daralmasına neden olan yapraklardan suyu emer.

Bu zararlılar uygun bir ilaç ile, zamanında tedavi birini veya ikisini uğraşmak gerekir ( “konfidor Plus”, “Akhtar”) – ve bitki istenmeyen istilacılardan tamamen ücretsiz olacak.

Çok az çaba ile bahçıvan, çiçek açan bahçesini veya bahçesini her gün çiçek açan parlak ve narin çiçeklerle yemyeşil bir yaprak yığınıyla süsleyebilir. Üzerindeki sabah ihtişamıyla birlikte villa sahasının girişindeki çiçek kemeri, yoldan geçenlerin ve komşularının ilgisini çekecek, aynı zamanda tüm gün için harika bir ruh hali ile donatılacak.