Kuzey “sakinleri”: Sibirya’da salatalık

Sibirya için salata çeşitleri

Gevrek salatalık tohumları ile başka bir paket satın almadan önce, belirli bir çeşitliliğin özelliklerini dikkatle incelemeniz gerekir.

Sonuçta, her çalılık rahatsız edici bir Sibirya iklimine dayanamaz.

Ve salatalık gelince, bu kültür ışık ve sıcaklığa çok düşkündür.

Fakat modern üreme öylesine sarsılmış durumda ki, Sibirya gibi bir alanda bile hava koşullarındaki her türlü değişime dayanabilecek olan bu balkabağı ailesinin bu temsilcisinin çok sayıda çeşidi var.

Bu nedenle, bu tür strese dayanıklı ve iddiasız salatalıklarını dikmek istiyorsanız, o zaman çeşitliliğin verileri size uyacaktır.

Çeşitlilik “Altay”

Bu çeşitlilik, bakımdaki iddiasızlığı ve iklim değişikliğine karşı direnci nedeniyle Sibirya bahçıvanları tarafından yaygın olarak bilinir. “Altay”, 35 – 38 günde olgunlaşan erken olgunlaşma çeşididir. Bu çalıların çiçeklerini tozlayan arılar sayesinde, o da meyve taşır.

Bahçıvanlar hem açık zeminde hem de seralarda yetiştirirler. uzunluğunda sınıf srednepletistye çalılar meyve 1,2 m ortalama büyüklüğü ulaşır. oval silindirik olmadan iyi bir tadı olan, parlak yeşil – salatalık için tipik bir biçimde 90 g, – (yaklaşık 9-10 cm) 85 bir ağırlık kazancı acılık. Bu salatalıkların kabuğu, ipuçlarını beyaz olan tüberküller ile kaplıdır.

Ev hanımları, bu çeşitliliğin konserve ile iyi bir şekilde kendini gösterdiğini, çünkü bu salatalıkların küçük teneke kutulara aktarılabileceğini biliyorlar. Ayrıca bu meyveler, insan diyetini taze formda tamamlayabilir.

Bu çeşit, çoğu bilinen salatalık hastalıklarına dayanıklıdır. verimlilik hakkında 5 – 6 kg bir metre kare.

Sibirya’nın iklim koşullarında, ekim bir serada yapılsa bile, tohum ekiminin toprağa doğru gerçekleştirilmesi arzu edilmez.

Bu nedenle, ekim nisan başından mayıs başına kadar yapılabilir. Yer iminin derinliği yaklaşık 1.5 – 2 cm olmalıdır, tohumların filizlenmesinin garanti edileceği hava sıcaklığı yaklaşık 23-25 ​​° C olmalıdır.

Ayrıca, fidelerin sulanması ve beslenmesi gerekir. 1 kare için yere transplante edildiğinde. metre, en az 3 fide prikopat yapabilirsiniz. Ayrıca, büyüme uyarıcılarının kullanımı yararlı olacaktır. Bunu yapmak için, bu amaç için uygun bir preparat satın alabilir ve talimatlara göre kullanabilirsiniz.

Bu çeşitlilik yeterince dayanıklı ve iddiasız olduğu için, örneğin, sulama gibi küçük hıçkırıklar, dayanacaktır. su Çalılar olmalı haftada bir kez ılık su. Toprağı gevşetmek ve parçalamak, böylece köklerin “nefes almasını” engelleyecek bir kabuk oluşmaması gerekir.

Malç olarak, polietilen film veya saman kullanılabilir. Straw, elbette, daha iyidir, çünkü bu organik materyal, bir film gibi uzun vadeli bir sera etkisi yaratmayacaktır. Bu mikro iklimin etkisi altında, kökler yoğuşma fazlalığı nedeniyle çürümeye başlayabilir. Saman yavaş yavaş ayrışacak ve harika bir organik gübre olacaktır.

Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, mantarları mantar öldürmek de önemlidir.

Çeşitlilik “Miranda”

Miranda zamanında sulama ihtiyacı var

Evrensel amacın erken partenokarpik hibriti. Herhangi bir toprağa kök salmışlar. Çok sayıda büyük yaprakları olan çalılar kuvvetlidir, bir düğümde 1 – 2 yumurtalık oluşur. Orta boylu meyveler, boyları 11 – 12 cm, ağır (110 – 120 g), silindir şeklinde. Deri beyaz renkli küçük tüberküllerle kaplıdır.

Meyvenin rengi çok ilginçtir – tüm salatalık, salatalıkların ortasına kadar sarı şeritlerin oluşmasına kadar, çok sayıda beyaz lekeyle doymuş yeşil bir renktir. Et, muhteşem bir aromaya sahip, çok sulu ve tatlıdır. Herhangi bir salata için harika bir tat ekleyin, çok lezzetli ve taze, konserve veya turşu.

sınıf don, ve ayrıca külleme de dahil olmak üzere çoğu salatalık hastalığından etkilenmez.

Nisan ortasına kadar ekilmesi gereken fideler ile başlamanız gerekiyor. Mayıs ayının sonlarına doğru, fideler bir serada veya toprakta gömülebilir. Bu zamana kadar, fideler en az 30 gün boyunca tencerelerde “oturmak” zorundadır. Fide dikerken, toprak en az 14 – 15 ° C’lik bir sıcaklığa kadar ısınmalıdır.

Çalılar için bir destek oluşturmayı planlamıyorsanız, o zaman 1 kare için. metre 3 – 4 fidan dikilebilir.

Eğer bir kafes ekimi olması gerekiyorsa, birim alan başına 2 ila 3 bitki dikmek daha iyidir. Bu çeşit salatalık için toprak yeterince verimli ve iyi havalandırılmış olmalıdır. Bu nedenle, sonbaharda toprağa çeşitli gübrelerin tanıtılması ve ayrıca yeryüzünün daha güçlü bir şekilde üflenmesine katkıda bulunacak ağaç yongalarının eklenmesi daha iyidir.

Önemli düzenli sulama haftada 2-3 kez ve ılık suyla. Hava yeterince yağmurlu ise, toprakta fazla nem olmaması için sulama miktarı azaltılmalıdır. Dünyanın suya ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin, bu oldukça basit. Elinize bir avuç toprak almanız ve toprak sıkışırsa, sıkmanız gereken çalıları sulamak için sıkmanız gerekir. Bütün bir yumru oluşursa, yeterli nem var.

emin olun gübre yapmak, toprağı tüm gerekli eser elementlerle zenginleştirecek ve doyuracak. Eğer çalı bitkisel kütleyi aktif olarak arttırırsa ve meyveler oluşmazsa, bitkileri çimdiklemeniz gerekir. Sonra meyve verme süreci başlar.

Ayrıca Çin salatalık çeşitleri hakkında okumak için ilginç

Çeşitlilik “Brigantine”

Sibirya’da doğdu. Kısa bir olgunlaşma süresiyle (40-45 gün) arı ile kirlenmiş melez. Orta dereceli dallı, belirsiz çalılar da çok fazla sürgünler üzerinde bırakır.

Yaprakların kendileri orta büyüklüktedir, parlak yeşil renktedir. Orta boylu meyveler, boyları 12-13 cm, ağırlığı 85 ila 95 g arasındadır, silindirik elips şeklindedir. Yüzey tüberkülozdur, tüberküllerin uçları beyazdır. Et ve kabuk yeşildir, ancak deride açık yeşil çizgiler vardır.

Verimlilik yüksek, 1 kare yaklaşık 9 – 10 kg. metre yatakları. Bu çeşitteki salatalıkların sadece taze değil, aynı zamanda salamura veya konserve formunda da büyük bir tadı vardır.

Tohum döşemesi Mayıs ayının ilk günlerinde yapılmalıdır. Yer iminin derinliği standarttır. Fidelerin bakımı normal sulamada, gübrelemede olduğu gibi, filizdeki ikinci yaprağın görünümünden sonra bir turdadır.

Topraktaki nakil fideleri mayıs sonundan haziran başlarına kadar olabilir. Komşu yataklar arasında 50 cm mesafe olmalıdır. arazi metre 3 – 4 fidan dikilebilir. Nakil bitiminden sonra, zemini sulamak ve malç örtmek için arzu edilir.

Hava şartlarının kötüleşmesi olasılığı varsa, sıcak havalar ayarlanana kadar fideleri şeffaf polietilen ile örtmek daha iyidir.

Bakım, ılık su ile düzenli sulamadan oluşur ve aralarındaki aralık iki gün kadar olmalıdır, çünkü bu çeşitlilik çok neme ihtiyaç duyar. Fideleri diktikten hemen sonra, ılık suyla bolca sulanmaları gerekir ve nem tamamen emildikten sonra toprağın gevşetilmesi gerekir.

Bu çalılar güzel ve yeşil, ama çiçek ya da meyve vermeyin, o zaman uçlarından sürgünleri hafifçe kesmek gerekir. Sonra meyveler görünmeye başlayacak. Böylece hasat sizi hayal kırıklığına uğratmaz. organik ve mineral gübreleri uygular, Aslında bitkilere büyüme ve meyve vermek için ek güç sağlar.

Çeşitlilik “Moment”

Doğru sıcaklığı korumak önemlidir

Orta erken çeşitlilikte meyve, fidelerin sürgününden 42 – 45 gün sonra başlar. Çalılar dağınık, kuvvetli, güçlü, orta büyüklüktedir. Meyveleri eliptik, küçük siyah dikenleri olan az sayıda tüberküle sahiptir.

Salatalık oldukça uzundur (12-20 cm), ağırdır, ağırlığı 200 gr’a ulaşır, harika bir tadı vardır. Verimlilik metrekare başına 3 – 6 kg’dır. m. Burçtan çıkarıldıktan sonra meyveler uzun süre solmaz ve renksiz kalır.

Çeşitliliğin kendisi sadece taze değil, aynı zamanda konserve ve asitlemede de mükemmel bir şekilde kanıtlanmıştır. Meyve döneminin süresi 2 – 3 aydır. Bu dönemde, meyveler külleme ve bakteriyozdan etkilenmez.

Fidelerin tohumlanması Mayıs ayı ortalarında yapılmalıdır, böylece tohumlar en az 17 ° C’lik bir sıcaklıkta yere konur, aksi takdirde sadece filizlenmeyecektir. Bu çeşitlilik genel olarak ısıya ve neme çok duyarlı, bu yüzden fideleri sıcak tutmak çok önemlidir.

Fidelerin düzenli olarak sulanması önemlidir, böylece ekimden önce yeterli güç ve bitkisel kütle elde edilir. Tohumun derinliği 3 – 4 cm olmalıdır. metre 3 – 4 fidan dikilebilir.

Burçları ısı ve kuraklıktan korumak önemlidir, aksi takdirde basitçe yok olurlar. Sulama düzenli olmalı, herhangi bir kesinti olmamalıdır. Sokakta hangi hava koşullarına bağlı olarak bitkileri her 2 ila 3 günde bir sıcak suyla sulayın. Hasat sürecini kolaylaştırmak için sürgünlerin kafeslere bağlanması arzu edilir.

Meyvelerden önce çalıları prishchip yapmalısınız, böylece meyveler daha büyük ve lezzetli idi. Hem mineral hem de organik gübre ile aşırıya kaçmamak önemlidir.

Çeşit “Cascade”

Cascade hastalıktan korkmaz

Orta olgunlaşma türü, 45 – 50 günde olgunlaşır. Dişi çalılarda çiçeklenme. Bitkilerdeki meyveler neredeyse aynı anda olgunlaşır. Meyveler uzun bir elipsoid formuna sahiptir, az sayıda tüberkül, yeterince uzun (13-15 cm), ağırlık kazanımı 90-100 gr, koyu yeşil renklidir.

Bahçıvanlar bu çeşitliliği sadece taze meyvelerin değil, aynı zamanda konserve ve turşunun da tadı için takdir ediyorlar. “Cascade” çalılar küf ve küf ve diğer bilinen salatalık hastalıklarından etkilenmez. Verimlilik yüksek, 7 – 8 kg kare. m.

Isıtılmış bir seranız varsa, büyüyen fide aşamalarını atlayabilirsiniz. Başka bir durumda, ekimden 25 ila 30 gün önce tohum ekimi yapılmalıdır. Fidelerin bakımı normaldir.

İniş, dünyanın sıcaklığının 14-15 ° C’ye ulaştığı Mayıs başında yapılmalıdır. Dikim yoğunluğu da yaygındır ve 1 metrekare Km başına 3 – 4 fidedir. ölçer. Fidelerin ekimden önce günlük olarak indirilmesi ve sıcaklıkların yükseltilmesi ile mevsimlik yapılması tavsiye edilir. Sonra çalılar hızla yere yerleşecek.

Salatalık, bitkilerin yaşamında en doğrudan rolü oynayan son derece önemli düzenli sulama ve yemleme sistemidir. Sulama sık ve bol olmalıdır, böylece su köklerin çimlenmesinin tam derinliğine ulaşır. Sadece salatalıklara parazit oluşturabilecek yabani otları kaldırmak gerekir.

Çalılıkların kök sistemine hava girişini arttırmak için toprak gevşemesi yapılmalıdır. İhtiyacınız olan yatakları düzenli olarak ve tüm gübre kompleksini – potasyum, fosfor ve azottan başlayarak, organik terbiyeyi bitirerek dölleyin. Ayrıca, çalılar desteğe bağlanabilir, ancak kafesin tüm mahsulün ağırlığına dayanabilecek kadar güçlü olması gerekir.

Bu yüzden, siteniz için uygun çeşitleri seçerek, sadece iyi bir ürün değil, aynı zamanda büyüyen salatalıklarda da deneyim kazanırsınız. Sibirya’da yaşıyor olsanız bile, sadece evinizde değil, bahçenizdeki yeşil salataları da yetiştirebilirsiniz. Afiyet olsun!