Kurutulmuş kekik: yararlı özellikleri, toplama süresi, kütük, kurutma, depolama

Kekik sürünen kekik
halk (Ukrayna versiyonu içinde – kekik) kekik olarak bilinen Nispeten düşük çalı (5 ila 40 cm arasında), sadece kabul edilir kaç bir ot, fakat aynı zamanda çeşitli hastalıklarla savaşmak için mükemmel bir araç değildi. Uzun bir terapötik kompozisyon hazırlamak için, hem de yeni başlayanlar için bu mucize içeceği demlemek için nasıl yardımcı olabilir hastalıkları ile çay için hammadde toplamak için bilerek, halk üfürükçüleri kullanılmıştır – biz devam edeceğiz.

Kurutulmuş Kekik Yararları

yapı, zengin bir dizi insan vücudu üzerinde yara iyileştirici, antiseptik ve dezenfektan kekik etki olasılığını açıklar yararlı bitki özellikle acı bileşenleri ve taninler, yağlar, sakızlar, oleik ve ursolik asit, vitamin B ve C arasındaki bir sayıda içerir ve kullanılabilir koruyucu amaçlar için ve bazı hastalıkların hoş olmayan semptomlar ortadan kaldırmak için, her iki. Buna ek olarak, bitki besin endüstrisi, tıp ve kozmetik başarıyla kullanılmaktadır. kekik
Halk hekimliğinde yaygın kullanımına yönelik sebebi bitkinin temel avantajı, bronşit, boğmaca ve uzun süreli öksürük tedavisinde çok önemlidir ekspektorasyonun, bronşları genişletmek ve kolaylaştırmak için yeteneğidir. Buna ek olarak, enflamatuar süreçlerin kaldırılmasında kekik gelen infüzyon ve broths önemini hafife almayın.

Öksürük tıbbi mine çiçeği, kestane balı, ardıç, dut, latin çiçeği, lungwort, sarmaşık, propolis tentür, siyah turp, anason, frenk soğanı kullandı.

farenjit ve bademcik iltihabı: buna göre hazırlanan tüm formülasyonlar, başarılı bir şekilde stomatit, diş eti iltihabı ve farenks ile ilişkili hastalıklar ile ağız boşluğu durulama için kullanılmıştır. Bu ikinci durumda, infüzyon daha sık suyu yıkama iltihaplanmış yaraları için daha uygun olsa da, inhalasyon için kullanılan ve akne ile mücadele ve kaynar bir losyon oluşturmak edilir.

paketleri bitki dayalı ile bir şans siyatik, nevrit, siyatik kurtulmak zorunda ve otlar bir infüzyon genel şişkinlik ve kabızlık kolaylaştırmak, gastrit semptomları minimize, karın ağrısı ortadan kaldırmak ve gastrointestinal krampları rahatlatmak.

Biliyor musun Kekiğin en yaygın isimlerinden biri, Kutsal Üçleme’nin şöleniyle doğrudan ilişkili olan “Bogorodskaya Grass” dir. Tanrı’nın Annesi’nin simgeleriyle süslenmiş eski zamanlarda bu bitkidir.

Kekik sürünen kekik
Bogorodskaya çim eklenmesi ile çay, iştah artırır, metabolizmayı artırır ve vücudu güçlendirir gibi yorgunluğu azaltmak ve iş aktivitesini normalleştirmek için çok uygundur. Bu arada, otun hipnotik ve sakinleştirici özelliği, sinirsel rahatsızlıklar, depresyon ve uykusuzluk ile savaşmaya yardımcı olur. kuru ot torbaları ile evde Asılmış, önemli ölçüde psikolojik durumunu artıracak ve hatta hoş olmayan semptomlar daha iyi bitkinin saçınızı kaynatma yıkayın ortadan kaldırmak için ikinci durumda olmasına rağmen, migreni çıkarın.

melisa, zencefil, mercanköşk, Datura stramonium, nane, lovage, bal, Scorzonera, plektrantus, barberis, adaçayı, üzümü sinir sistemi üzerinde bir yararlı etkisi.

Ayrı ayrı, iktidarsızlık ve prostatitin tedavisinde özellikle önemli olan, erkeklerin sağlığı üzerinde, kekik, kekik ve tereyağı yağlarının yararlı etkilerinden bahsetmeye değer. İnfüzyonlar içeride tüketilir, et suyu banyolarda alınır ve yağ perineye sürülür.

Bazı halk hekimleri bitkiyi alkol bağımlılığından kurtarmak için kullanıyorlar, çünkü toksin-zayıflatılmış organizma üzerindeki etkisini hafife almak zor. Dahası, bitkinin bileşen bileşenleri hepatoprotektif bir fonksiyona sahiptirler, çünkü etanolün ayrışması sonucu ortaya çıkan cürufların bir insanını rahatlatırlar. Zamanla, bitkilerin düzenli kullanımı ile, hatta kalıcı alkol intoleransı gelişir. Kekik sürünen kekik

Biliyor musun Botanistlerin düşüncesine göre, kekik “kekik” olarak adlandırmak daha doğrudur, çünkü Yunanca adı verilen “tikon” kavramından alınmıştır. Orada biri beri oluşmamalıdır burada hiçbir karışıklık ve aynı bitki değerli terapötik özelliklere sahip ek olarak, ve hatta gıda endüstrisi için (baharat olarak kullanılır ve bileşen turşu ve marine çıkıntı).

Ne zaman ve nasıl toplanır

Hem yemek pişirirken hem de halkın iyileşmesinde, bitkinin sadece toprak üstü kısmı kullanılır, yani yapraklar, çiçekler ve saplar. Faydalı hammaddelerin tedariki, çiçekli çalılar sürecinde başlar. Tesis kendi yazlık arazisinde ekildiği zaman, bu alandaki yaşamın ilk yılındaki koleksiyonu, son yaz ayında düşecek ve bazı durumlarda, yalnızca bir sonraki yıl çiçek hasat edilebilecektir. Bir yetişkin bitkinin çiçeklenme süresi oldukça uzun zaman alır: çiçekler Mayıs ayında görünür ve eylül ayına kadar kalır.

Popüler inanışlara göre, kekik kesmek için en uygun zaman iki büyük dini bayramdır – Kutsal Üçleme ve Kutsallığın Varsayımı. Birçok kişi, bu günlerde hazırlanan malzemenin, yalnızca tedavi için toplanmışsa, özel iyileştirici özelliklere sahip olacağına inanmaktadır. Kekiğin tat özellikleriyle daha fazla ilgilenmeniz durumunda, kompozisyonun azami miktarda uçucu yağ içerdiği zaman, çiçeklenme döneminde daha iyi toplayın.

Bitkisel karışımları kullanırken, nane, kişniş, dereotu, maydanoz, rukkola, üç renkli mor, köpek gülü, alıç hazırlamanız gerekir.

Kekik sürünen kekik
Yukarıdaki toprak parçasını elde etmek için, sürgünler ve yapraklar kesilmiş kekik tepesi ile sadece keskin makas veya bir bıçak kullanmak önemlidir.

Önemli! Bitkiyi elle parçalayamaz ya da kökten tamamen koparamazsınız, aksi halde çalılıkların hızlı bir şekilde ölmesine neden olur. Kekik için yeniden üretimine devam edebildi, bazı kısımlarını el değmeden bırakmak gerekiyor.

Kesilen bitki birkaç yıl daha restore edileceğinden, kekik iki yıl aynı yerde üst üste toplanamayacağınızı unutmayın.

Yıkamalı mıyım

Herhangi bir bitki veya meyveyi tüketmeden önce, bunları mikroplardan ve diğer zararlı birikimlerden korumak için yıkamak istediğiniz açıktır. Ancak, kekik toplamak ve toplamak için meşgul iseniz, o zaman çaylar ve et suyu için kurutmadan önce bunu yapamazsınız. Yıkanmış bitki, daha fazla kullanım için uygun hale getirecek, çürecektir.

Hammaddelerin saflığı konusunda endişeleriniz varsa, koleksiyonunun yerlerini dikkatli bir şekilde seçin. Yolların yakınındaki alanlar, konut binaları ve sanayi bölgelerinin yakınındaki alanlar bunun için en iyi yer değildir. Kekik sürünen kekik
Kanatlarda ve orman kenarlarında gerçekten yüksek kaliteli bir bitki bulunabilir ve hatta buralarda çiçeklerin toz veya diğer küçük kirleticilerle kaplanmadığından emin olmak gerekir.

Önemli! Bu durumda, kışı kurutmak için değil, dondurmak için taze tutmak istiyorsanız, hammaddenin akan suyun altında yıkanması gerekir. Kuruduktan sonra (bir kağıt havlu veya peçete ile ıslanmasına izin verilir), kekik kesebilir ve dondurmak için bir torbaya yerleştirerek dondurucuya gönderebilirsiniz. Bu durumda, kekik depolama süresi yaklaşık iki yıldır.

Kurutma Özellikleri

Böylece, çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için kekik ne zaman ve nasıl toplanacağını anladık, şimdi sadece nasıl kuru olarak kurulacağına, kullanacağına ve depolayacağına karar vermeye devam ediyoruz. Tüm evlerde özel elektrikli kurutucuların bulunmadığı göz önüne alındığında, bu amaçla doğal ve uygun fiyatlı yöntemlerin kullanılması daha kolaydır – rüzgar ve güneş enerjisi, hava akışını ısıtır. Otların kurutulması
Tüm kurutma işlemi aşağıdaki aşamalara ayrılmıştır:

  • görev için kapasite seçimi (örneğin, ince bir tepsi, elek, kalay veya genellikle sıradan kalın malzeme);
  • yüzeyin kâğıt ile örtülmesi ve çimlerin (veya çiçeklerin) ince bir tabaka ile dağıtılması;
  • tepsiyi yeterince hava akımı olan iyi havalandırılmış bir yere yerleştirerek (tüm toplanan materyaller çürüyebileceğinden kapalı odalar uygun değildir).

Tesisin bir gölgelik altında ne kadar zaman harcayacağı, birkaç faktöre ve hepsinden önemlisi – hafif bir günün süresine bağlıdır. Ortalama olarak, bu gösterge iki ila beş gün arasındadır ve kekik her tarafta kurumuş olduğundan periyodik olarak döndürülmelidir. Ani soğutma veya nem arttığında, toplanan çörtlü kaplar odaya getirilmelidir, aksi takdirde nem alır ve çürümeye başlar.

Kekik, oldukça fazla miktarda uçucu yağ içerdiğinden, kurutma sırasında hava sıcaklığı, bitkinin değerli bileşenlerinin korunmasına yardımcı olacak + 35 ° C’nin üzerine çıkmamalıdır.
Kekik sürünen kekik
toz ve böceklerin etkilerinden toplanan malzemeyi korumak amacıyla, gazlı bezle çim kaplı veya kapsayacak şekilde ince bir örgü kullanın ve sona kurutma işlemi, belirli özelliklerini hitap etmesini edilebilir:

  • Sac levhalar koyulaşır, fakat alışkanlıklarını kaybetmezler, dokunuşa daha yoğun gelirler;
  • düşmeye ve aynı zamanda hışırdamaya başlarlar;
  • Saplar esneklik kaybeder ve hafifçe büküldüğünde bile parçalanır;
  • Çiçeklerin yapısı da daha sert hale gelir ve sıkıldığında, yaprakları parçalanır.
Önemli! Kurutma işlemi sırasında, bitki nemi kaybeder ve bununla birlikte kütlesi, bazen de% 60’a kadar.

Nasıl ve nerede saklanır

Elinizde hammaddeleri tamamen kuruduğunda, yeri seçmeye ve saklama için hazırlamaya başlamanın zamanı geldi. İlk olarak, büyük bir elek kullanılarak, toplanan ve halihazırda kurutulmuş olan tüm materyal elenir ve gereksiz saplar ayrılır. Daha sonra hazırlanan çimler, cam kaplarda veya yoğun karton kutularda paketlenerek, kekik tabakasının yedi santimi geçmediğinden emin olunur.
Otların depolanması
Alternatif olarak, paçavra torbaları kullanılabilir, ancak her durumda kuru ve periyodik olarak havalandırılmış bir yere konulmalıdır. Uygun depolamanın yanı sıra, talimatlara göre gerçekleştirilen hammaddelerin toplanması ve toplanması, bitkinin tıbbi özelliklerinin korunmasını garanti edecektir.

Raf ömrü

Kuru kekik saklamak için cam kavanoz, kağıt veya kanvas torbalar kullanıyorsanız, bu tür tıbbi hammaddelerin son kullanma tarihi iki yıldır. Bununla birlikte, birçok uzman, “bir yaşında” kurutulmuş bitkileri bile önermez, çünkü tüm yararlı özellikler sonunda onları terk eder ve bir yıllık depolamadan sonra çok daha az olurlar.

Plastik bir torbaya yerleştirilen keke gelince, daha çabuk kusurlu olacak, ancak böyle bir paketin iyi bir tokaya sahip olması ve buzdolabının orta rafına yerleştirilmesi daha iyi olacaktır.

Biliyor musun Eski Slavlara, kekik her türlü büyülü ritüel için iyi bir hammadde işlevi gördü, çünkü bitkinin kötülükten koruyabildiğini ve bir insanı birisini sevmesini sağlayabileceğine inanılıyordu.

Kekik sürünen kekik

Kekik ile çay demlemek nasıl

Her çeşit çayın demlenmesi çoğu insan için basit bir görevdir ve kekik kullanırsanız, böyle bir içeceğin faydaları çok daha fazla olacaktır. Diğer otlar ile birlikte, bitki soğuk algınlığı ile başa çıkmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur, bunun için sadece aşağıdaki tariflerden birini kullanmanız gerekir.

Tarif 1. ¼ su bardağı küçük bir kaşıkçık çim almanız gerekir ve bu karışım ateşten çıkar çıkmaz 10 dakika demlenmeye bırakın. Ezilmiş çayı hemen kaynar suyla ve gerginlikten sonra dökebilirsiniz. Elde edilen karışım normal çay olarak kullanılır.

Reçete 2. Üç çay kaşığı siyah çay üzerine iki kaşık kekik almanız gerekir ve bileşenleri karıştırdıktan sonra su ısıtıcısına koyun. Karışım 5 dakika boyunca ısrar edilmiş ve daha sonra süzülmüş ve bir çay olarak kullanılmıştır.

Reçete 3. Eşit oranlarda, St John’s wort, lingonberries ve kekik almak ve kaynar su (250 ml) ile doldurmak, 15 dakika ısrar etmek gereklidir. Hazır infüzyon günde birkaç kez alınabilir.

Kekiğin faydaları sadece geleneksel şifacılar tarafından değil, aynı zamanda geleneksel tıp alanında uzmanlar tarafından da anlatılacaktır, ki bu da çeşitli hastalıklara karşı mücadelede çimin kullanılmasının uygunluğunu düşünmek için ciddi bir sebeptir.


Loading...