Kurutulmuş elma için yararlı özellikler ve kontrendikasyonlar: stoklama ve depolama

elma
Kurutma, elmaları kış için hasat etmenin en kolay yoludur. Zengin kimyasal bileşimi sayesinde, kurutulmuş elmaların birçok tıbbi özelliği vardır. Elma kurutma yemeklerde yaygın olarak kullanılır: tanınmış kompostosu yanı sıra, aynı zamanda turta, krep, salata, jöle hazırlanıyor, çiğ yenen lapası ve çay, eklenen. Kurutulmuş elmalar vücuda olabildiğince yarar sağladı, teknoloji bilgisi ile kurutulmalı ve doğru şekilde saklanmalıdır.

Kurutulmuş elma kompozisyonu

Kurutulmuş Elma 100 gram kurutulmuş elma, 2.2 g protein, 0.1 g yağ, 59 g karbohidrat, 14.9 g diyet lifi, 2.3 g organik asit, 20 g su içerir.

Birçok ev kadını, kurutulmuş elmalarda vitamin olup olmadığına ilgi duyuyor, çünkü ürün uzun süreli ısıl işlemden geçiyor. Vitamin A’nın (retinol eşdeğeri), provitamin A (beta-karoten), C vitamini (askorbik asit), vitamin E (tokoferol), vitamin PP (niasin, niasin eşdeğer), vitamin A: B: Kurutma önemli vitaminler seti B1 (tiamin ), B2 (riboflavin). Ayrıca, kurutma vücut için gerekli mineralleri içerir: potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor, demir.

Üründeki şekerlerin (glikoz, fruktoz ve sukroz) konsantrasyonu oldukça yüksektir.
Elma kurutmanın kalori içeriği 230-245 kcal olup, taze elmalardan (yaklaşık 50 kcal) çok daha yüksektir.

Kurutulmuş elma kullanımı

Pektin ve selülozun varlığı sayesinde ürün sindirim organlarının çalışmasını teşvik eder, zararlı bozunma ürünlerinin vücudunu temizler ve metabolizmayı destekler. onlar taze bir elma gibi pek çok etmedi meyve asitleri içeriği nedeniyle mide yüksek asit olan kişiler, bu meyve kurutulmuş almak daha iyidir, ve vücut için yararları temizlemek için.

Elma kurutmasında demir bulunması anemi oluşumunu önler, fosfor beynin çalışmasına katkıda bulunur. B vitaminleri, metabolizma ve sinir sisteminin kararlı durumu için önemlidir. Askorbik asit bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur, tanen, potasyum ve magnezyumun kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Kurutulmuş Elma Tartışacak bir saçmalık gibi görünmektedir, kilo vermek için kurutulmuş elmaların kullanımı nedir, çünkü kalori içeriği yeterince yüksektir, ancak bazıları diyet gıdalarında kurutmayı kullanır. Kurutulmuş elma dilimlerinin ılımlı bir kısmı (yaklaşık 10 parça) yüksek kalorili tatlıların yerini alabilir veya akşam yemeğine alternatif olabilir.

Biliyor musun Bir kahve öğütücüsünde kurutulmuş elmaları öğütürseniz, kurabiye yapmak için “un” alabilirsiniz.

Kurutulmuş elmalardan olası hasar

Elmalardan kurutmanın kullanılması sadece vücuda değil, aynı zamanda zarara da fayda sağlar.

elma içerdiği asit, mide (gastrit, ülserler) kronik hastalıkları olan kişiler öyleyse, tercihen, ana yemekten sonra, dikkatli bir şekilde ve az miktarda kullanmak gerekir, sindirim sistemi mukozalarını tahriş.

Meyveli şekerin yüksek içeriği nedeniyle, kurutulmuş elma çürüklerin varlığında dişleri kötü bir şekilde etkileyebilir ve dişlerin arasındaki kuru elmalar yapışkan bakterilerin üremesini provoke edebilir. Bu nedenle, su ve diş ipi ile kurutulmuş elma içmeniz gerekir.

Kurutulmuş Elma diyabet ve obezite kurutma, saf formda değildir kullanımı ve bunun bir komposto yapmak için daha da çok elma ağırlığı kurutma sırasında suyun buharlaşması nedeniyle azalır, ancak şeker miktarı değiştirmez. Tip 2 diyabetle, günde birkaç dilim kurutulmuş elma yemeye izin verilir. kurumuş meyve yöntem, akut pankreatit kontrendikedir, hastalığın kronik bir şekilde sınırlı miktarlarda izin elma kurumuş ve meyve kompostosu içmek için daha iyidir.

Hamilelik sırasında kurutulmuş elmaların aşırı kullanımı ile, bir kadın ekstra fazla kilo alabilir. 6 aylıklıktaki göğüsler basitçe kompostolar verilebilir, kurutulmuş meyveler boğulmalıdır.

Çok dikkatli bir şekilde prusik asidin aşırı provoke edilmemesi için tohumlarla kurutulmuş elma yemelisiniz. Vücut için güvenli – 5 kemik.

Önemli! Üreticiler genellikle sunumu iyileştirmek için kurutulmuş elmaları koruyucu maddelerle tedavi ederler, bu nedenle özellikle gelecekteki anneler için daha iyi bir kurutma sağlarlar.

Kurutma için hangi tür elmalar daha uygundur?

elma
Kurutma için, sulu ve sulu olmayan etli tatlı ve ekşi meyve seçmek daha iyidir. Çok tatlı elmalardan, kuruma gevşek ve fırında şekerin koyu lekeleriyle (güneşte kurutulursa) çıkacaktır.
Daha fazla ürün (ve bu nedenle daha az atık), ince bir deri ve küçük bir tohum kutusu ile meyveden elde edilebilir.

Kurutma çeşitleri iyi “Beyaz dolum”, “Tarçın”, “Antonovka”, “Titovka”, “Aport”, “Pepin”.

Elmaların kurutma için hazırlanması

Her şeyden önce, elma akan su içinde iyice durulanır ve kurutulur. Daha sonra hasarlardan temizleyin ve çekirdeği çıkarın (bıçak veya özel bir aletle). Yerli elmaların derisinden kurtulmanıza gerek yoktur, ancak mağazada satın alınan meyveleri temizleyebilirsiniz. Dilimleme elmaları, geleneksel bir bıçak veya mutfak dilimleyici ile gerçekleştirilir.

Kesilen lobüllerin şekli o kadar önemli değildir, asıl önemli olan boyutta düzgün kuruma için aynıdır. Dilimler çok ince veya çok kalın olmamalıdır, parçaların optimal kalınlığı 5-7 mm’dir.

Elmaları oksidasyondan korumak için çeşitli yöntemler kullanılır. En basit:

  1. Birkaç dakika kaynar sudaki lobüllerin (sindirim) ağartılması.
  2. Birkaç dakika boyunca tuz çözeltisine (1 litre su için çay kaşığı tuz) daldırın.
  3. Birkaç dakika boyunca sirke çözeltisine (her litre suya 2 gram) batırın.

Tatlılarda kurutulmuş elmalar kullanılacaksa, şeker şurubundaki dilimleri düşürüp kurumadan gece karışımı buzdolabına gönderebilirsiniz.

Önemli! Elmanın erken okside olmasını önlemek için, parçaların (örneğin, kepçenin yarısı) geri dönüştürülmesi gerekir.

Elma kurutma yöntemleri

Bitmiş ürünü yüksek kalitede yapmak ve uzun süre saklamak için, elmaları evde doğru şekilde nasıl kurutacağımızı bilmek önemlidir.

Açık havada kurutma

Kurutma elma
Açıkta, hava yeterince sıcak olduğunda, elmalar yaz aylarında kurutulur. Bu yöntem enerji maliyetini gerektirmez ve aynı zamanda çok sayıda meyveleri kurutabilirsiniz.

Bir ip üzerinde elma iplik dilimleri veya fırın tepsileri veya bir ızgara üzerinde yatıyordu, gazlı bez (böceklerin korunması için) ile örtün ve güneşe maruz. Her gün onların devrilmesi gerekiyor. Elmaları parlak bir güneşte kurutmak için gölgede 3-4 gün sürecek – daha fazla.

Hiçbir durumda yağmur hammaddeye düşmemelidir.

Fırında kurutma

Fırın 80 dereceye kadar ısıtılmalıdır. Bu arada, bir parşömenle tencereyi kaplayabilir ve dilimlenmiş elmaları düzenleyebilirsiniz.

Tavayı fırına koyduk ve yarım saat beklettik. Daha sonra sıcaklığı 10 derece düşürün ve elmaları 5 saat fırında bırakın. Nem yeterince buharlaştığı zaman, lobülleri diğer tarafa çevirin, fırının sıcaklığını 50 dereceye düşürün ve elmaları 4 saat daha kurutun, periyodik olarak ters çevirin.

Elektrikli kurutucunun içinde kurutma

Kesilmiş elmalar, kurutucunun plastik paletlerine tek bir tabaka halinde yerleştirilir, sıcaklığı 55-60 dereceye ayarlanır ve yaklaşık 8 saat bekletilir.

Mikrodalga fırında kurutma

Elma cips
Bu yöntemin üstün bir zaman tasarrufu açısından üstünlüğü, ancak aynı zamanda kurumaya az sayıda elma üretecektir. Elmanın mikrodalgada kurutulması 5 dakika kadar sürer.

Dilimler bir tabağa konulmalıdır. 30 saniyelik kısa hilelerde 200 W gücünde kurutun. Her birinden sonra elma kontrol edilmeli ve ters çevrilmelidir.

Biliyor musun Mikrodalga fırında elma çipslerini bu şekilde pişirebilirsiniz. Kurutmadan önce, ince dilimler tarçın ve limon suyu ile terbiyelenir. Patates püresi, bal ile tatlandırılmış veya pudra şekeri ile serpiştirilebilir.

Elmalar hazır olup olmadığını nereden biliyorsun?

Bitirilen kurutma suyu salgılamaz, et yapışmaz ve eldeki lobülün sıkışmasında kırılmaz. Fırında kurutulmuş elmalar mikrodalgada kremada açık kahverengi bir renk alır. Bitmiş ürün lekeleri cildi.

Depolama için bir kaba koymadan önce, kurutulmuş elmaların soğutulduğundan emin olmalısınız.

Kurutulmuş elma nasıl saklanır

depolama
Kurutulmuş elma, dar bir kapak, tahta kutu, bir karton kutu veya bir sepet ile bir kese kağıdı veya cam kavanoz içine katlanabilir, kağıdın alt ve üst tarafına ayarlanması. Kuru elmalar için depolama alanı kuru, karanlık ve serin olmalıdır. Bu bir dolap veya mutfak dolabı olabilir, ancak bu durumda, elmalı kaplar, kokulu ürünlerden (baharatlar gibi) uzak tutulmalıdır, böylece kurutulmuş meyveler, aromayı kendilerinin içine çekmez.

Sıcak mevsimde, kurutma balkonda saklanabilir, kalıplanmayı önlemek için havalandırması gerekir. Kurutulmuş elmaları ışıkta saklarsanız (örneğin, pencere camındaki bir cam kavanozda), bunlar hızla kararacaktır.

Bazen, kurutma işleminde yanlış bir şekilde saklanırsa, zararlılar başlayabilir: güve, şeker akarı, böcek. Depolama sırasında, elmalar parazitler için incelenmelidir. Güvelerin görünümü belirtileri beyaz solucanlar, makaralar, koza izleri olabilir.

Zararlılar hala yaralanırsa, elmanın bozuk parçaları parçalayıp atması gerekir. Normal parçacıklar, fırında 70 derecelik bir sıcaklıkta kalsine edilebilir veya buzdolabında bir gün boyunca gönderilebilir. Bazen bir süre haşerelerden korunmak için, soğukta (kışın balkonda veya dondurucuda) kurutma yapılabilir.

Kurutma kalıptan etkileniyorsa, kalıp sporları ürüne derinden nüfuz ettiğinden ve bunları yıkamanın tamamen imkansız olduğu için atmak daha iyidir. Eğer kalıp henüz ortaya çıkmamışsa, ancak kurutulmuş meyveler ıslanmaya ve birbirine yapışmaya başlamışsa, fırında yıkama ve kızartma ile saklanabilirler.

Önemli! Bir plastik torba en iyi depolama seçeneği değildir: içindeki kurutma hızlı bir şekilde küflenebilir.

Kurutulmuş elma kompostosu

Kurutulmuş elma ve çeşitli katkı maddelerinden komposto hazırlanır.

komposto
1 litre su için yaklaşık yarım fincan kurutulmuş elma almanız gerekir. İlk önce hasarlı parçaları (depolama sırasında bazı parçalar kalıptan etkilenebilir), durulayıp kurutmalı ve çıkarmalıdır. Daha sonra, elmalar, kaynayan şeker şurubuna konulmalı ve 20-30 dakika pişirilmelidir.

Elmaları soğuk suyla doldurup şeker eklediyseniz, pişirme süresi 15 dakikaya düşürülür. Komposto sadece elmadan ibaret değilse, diğer malzemelerin pişme süresini dikkate almalısınız. Elmalarla eşzamanlı olarak armut ve kayısı bırakmanız gerekir. Kuru erik, kuşburnu ve üvez 10 dakikadan sonra eklenebilir, kuru üzüm – pişirmeden 5 dakika önce.

Komposto, baharatlarla (karanfil, tarçın) tatlandırılabilir, kuru otlar (limon melisa, papatya) ve limon suyu eklenebilir.

Biliyor musun Ukrayna’da, kurutulmuş elma, armut, erik ve kuru üzüm eklenmesiyle, geleneksel bir Noel içeceği hazırlanır – Uzvar.

Birçok ülkede, elma en popüler meyvedir. Kurutma sayesinde, elmanın hasat uzun bir süre için korunabilir ve vücut özellikle vitamin ve besin ihtiyacı olduğunda, onlar tarafından yenilebilir. Kurutulmuş Elma