Kümes hayvanları için kendinden kafesli kafesler

Tavuklar için kafesler
Geleneksel haneler artan gelirlere izin veren özel cihazlar olmadan yaparlar. Yakın zamana kadar, çiftlikler veya kümes hayvanları çiftlikleri gibi uzmanlaşmış kurumların kullanımlarına ihtiyaç vardı. Kuşlar için çok elverişli olan tavuklar için tasarlanmış özel hücrelerden bahsediyoruz, çünkü bunlar kolay taşınıyor ve sahipleri için, yumurtaların toplanmasını kolaylaştırıyorlar.

Bu, genç hayvancılığa ya da piliçlere, ama yumurta toplamak için tasarlanan ve hem kendi elleriyle hazır ve hem de satın alınabilecek olanlarla ilgili değil.

İçeriğin özellikleri

Yaytsenoskost her zaman kuşların hareketliliği ve onların yürüyüş aktivitesi tarafından sağlanmıştır. Bununla birlikte, doğru hücresel içeriğe sahip olmakla birlikte, yeterince yüksek bir seviyede de tutulabilir, üstelik, insanoğlunun yaşadığı alanlar en az düzeyde bulunur.

Hücresel veya yoğun bir yöntemle, tavuklar kafes başına altı kafaya kadar yerleşir ve her biri bir metre karelik alana götürülmelidir. Aksi halde, yumurta üretimini etkileyecek olan sıkılıktan muzdarip olurlar. Bir tavuk için bir kafes, kuşun ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan, yarım metre kareye kadar bir alana sahip olabilir.
Tavuklar için kafesler

Biliyor musun Tavuğun evcilleştirilmesinin üç bin yıl önce modern Etiyopya topraklarında gerçekleştiğine inanılmaktadır. Tüm modern tavuklar, Asya atalarından kaynaklanmıştır.

Elbette, mekân ve hareketin kısıtlanması, ekonominin verimliliğini etkileyen yapay gözaltı koşullarına daha fazla özen ve özenli bağlılık anlamına gelir.

Kafes nasıl yapılır

Et tavuklarının aksine, yumurtlayan tavuklar, eğimli bir zemin ve yumurta toplamak için özel bir oluk ile donatılmış bir kafes gerektirir. Yumurta şahinleri genellikle küçük boyuttadır, çünkü bunlar için hücreler çok geniş değildir – birey başına 60 santimetrekare, et-yumurta ırkları daha fazla alana ihtiyaç duyar – 80 santimetrekareye kadar.
Yumurtlayan tavuklar için kafes

Önemli! Çok hantal tasarım, ekonomik faydalar açısından anlamını kaybeder – geçim göstergeleri ve verimlilik açısından.

Kuş kafesi oldukça basit bir yapıya sahiptir, böylece özel yetenekleri olmayan bir kişi bile kendi elleriyle yapabilir.

Gerekli materyaller ve araçlar

Yumurtlayan tavuklar için bir kafes üretmek için pahalı malzemelere veya son derece uzmanlaşmış araçlara ihtiyaç yoktur. Tasarımı da özellikle karmaşık ve karmaşık değildir. Temel ahşap veya metal kirişlerden yapılmış bir çerçevedir.
Hücre için çerçeve
Ahşap, çevre dostu ve doğal olmasına rağmen çok dayanıklı olmayan bir malzemedir. Buna ek olarak, ağaç hijyen açısından kaybeder: nem ve kokuları emer, kirleri çıkarması zordur, bu yüzden birçok alçı, örneğin alçı levha yapıları için tasarlanmış metal veya takviye metali tercih eder.

itibaren enstrümanlar ihtiyacınız olabilir:

 • çekiç;
 • testeresi;
 • pense;
 • dosya.
Aynı zamanda yumurta tavuklarının ırklarına da bakınız: Leggorn, Rus beyazı, Loman Brown, Minorca ve Pavlovskaya.

Hücre üretimi için malzemeler:

 1. ahşap kiriş 40×40 veya metal profil, örneğin UD 27/28/4000;
 2. bir profil için ahşap veya bağlantı elemanları için çiviler;
 3. palet üretimi için kalay;
 4. Çömlek veya tencere yapmak için çinko kaplı veya paslanmaz çelik;
 5. inşaatın zemini, duvarları ve tavanı yapılmış olan, 2,595, 25 veya 50 um25 milimetre ızgarası;
 6. 50×50 hücresi olan bir ızgara veya ön duvarı yapmak için bir tel;
 7. Kapıyı kilitlemek için mandal veya cıvatalar.

İnşaat ve konut büyüklüğü

Hücrenin temeli çerçeve, hangi ahşap çubuklar, metal kılavuzlar veya bağlantı parçaları kullanılır. Yapının duvarı ve tabanı bir ızgaradan oluşmaktadır. Aşağıda sunulan hücrenin bir dezavantajı vardır – oturma ve tavuk alma rahatsızlığı. Büyük örneklerin yetişkinleri için tasarlanmıştır.
Tavuklar için kafes

Biliyor musun Tavuk şımarık yumurtayı tanır. Eğer birini bulursa, onu yuvadan dışarı atar. Tavuk hasarlı yumurtayı yiyor.

Tavuğu yumurtlamak için bir kafes inşa edecek olan sahibi, kural olarak, hane halkında, mevcut olan malzemelerin denetimini, kendi esaslarına göre, boyutlarını hesaplar ve çizimler yapar. Izgara – evdeki bir şey gereklidir, her sayaç yararlı olabilir, bu nedenle kesim yaparken, dikkatli bir şekilde hareket etmelisiniz, böylece mümkün olan en az miktarda atık kalır.

Önemli! Bir tavuk için, hücre boyutları 0.5×0.5×0.65 metre, 5-7 sakinleri için tasarlanmış konut daha fazlasını gerektirir: 0.7×1, 5×0.65 metre.

Bir kafese 7’den fazla kafaya yerleştirilmesi, büyüklüğünün 2-3 metreye çıkarılması tavsiye edilmez. Çok fazla kuş varsa, onlar için önerilen büyüklükte birkaç ev inşa etmek gerekir. Kuşlar yeterince geniş bir alanda rahatsızlık duyacaklar ve büyük hücrelerin bakımı çok daha zordur çünkü tam çöp paletleri çok ağır olacaktır.
Bir şey daha fazla – daha fazla tavuk bir kafes içinde yaşar, daha güçlü bir şekilde zemini yapmaktır ve çöpün iyi bir kısmı palet içine düşmeden bağlayıcılar üzerinde durur.
Tavuklar için kafes

Önemli! Çok kirli zemin ve çok ağır bir palet, geniş tavuk evlerinin düzenli temizliği ile önemli bir sakıncadır.

Kendi Ellerinizi Nasıl Yapabilirsiniz?

çerçeve

Çerçevenin hazırlanmasıyla başlamalıdır – tüm yapının temeli. Bunun için gereklilikler: taban ve duvarların stabilitesi ve ek takviyesi. Bacakların tasarımı, hem “çıtçıt” formunda olası ek takviye ile statik bir montajı hem de bacakları taşıma için tekerleklerle donatıyorsanız, örneğin temizleme yapmak için kafesi hareket ettirme kabiliyeti anlamına gelir.
çerçeve

Paul

Zemin için, yatay olarak yerleştirilecek raflar yapılır. Şekilde görüldüğü gibi bunlardan bir tanesi 7-9 derecelik bir eğime sahiptir. Düz palet monte edildiğinde, eğimli yumurta yumurtalarına düşen hadde yumurtaları için bir zemin görevi görür. Yaklaşık 10-15 cm öne çıkmaktadır. Eğimli ve direk raflar arasına kurulan palet için boşluk mu? 10-12 santimetredir.
Tavuklar için kafes
Eğimli olan rafın kenarı, eğimli bir yüzeyi aşağıya doğru yuvarlayan yumurtaları almak için bir oluk oluşturacak şekilde bükülür. Yumurtanın yere düşmesini önlemek için oldukça derin olmalı.

Yumurta kutusu, hen’a erişilemeyen bir mesafede bulunur, kenarları bir teneke levha ile çevrelenir ve uçlar kapalıdır. Bu aktiviteler, yumurtaların bütünlüğünü korumak için gereklidir.
hücre

Biliyor musun Tavuk, içinde yumurta taşımak için ayrı bir kişisel yuvaya ihtiyaç duymaz, genellikle ona ilk geleni kullanır.

Dış duvarlar ve bölümler

Dış duvarlar sağırlaştırılamaz – havalandırmayı oldukça zorlaştıracak, bu da gözaltı koşullarından yararlanmayacak ve sağlık normlarını ihlal edecektir. Bölmeler ve duvarlar pense ile metal perçinlerle sabitlenmiş bir ızgaradan yapılır.
Hücreler için bölümler

Ön duvar

En zor görev, ön duvarın yapımıdır:

 • üzerinde beslenme olukları vardır;
 • kuşların yemlere ücretsiz erişimlerini sağlamak gereklidir;
 • bir kapı olarak hizmet vermektedir.

Yapısı için çeşitli seçenekler var.

Dar bir hücre ile, ön duvar aynı anda bir kapı olarak hizmet vermektedir. Menteşeli ve bir mandalla birlikte verilir. Kuşların yiyeceğe ücretsiz erişimi için, büyük bir ağ ağından yapılır.
Kafesin önemli bir genişliğiyle, kapı bir ızgaradan inşa edilen ön duvarın ortasında yapılır.

Yeterli ara-katman alanı ile, kafeslerden tavukların çıkarılması kafesin üstüne yerleştirilmiş ve çıtçıtlarla sabitlenmiş bir ızgara tavanı ile yapılabilir.

İçme kaseleri, besleyiciler ve paletler

Hem besleyiciler hem de içme kaseleri, istenilen ebatları gözlemleyerek bükülmüş paslanmaz çelik veya galvaniz sacdan yapılmıştır. Ön kapıya veya duvara asılırlar. Yine de, içme kaselerine su sağlayan bir meme cihazı ile bir varyant vardır.
Meme cihazı ile içme kaseleri

Tabakanın aynı yapraklarından, paletler çizimlere göre bükülür. Paletler için gereksinimler: temizlik ve işleme kolaylığı.

Yaz aylarında sokakta çıkarılan kafesin sokak versiyonu bir arduvaz çatısıyla sağlanıyor. Ayrıca, diğer doğaçlama malzemelerden, örneğin, muşamba veya branda yapılabilir.

Tavuklar için bir yer düzenlenmesi

Yumurtlayan tavuklar için kafesler, bağımsız olarak veya kullanıma hazır olarak basit çizimlerle kendi elleriyle yapılabilir. Master alanı değiştirebilir, en önemlisi katmanlar ekleyebilir – zemin eğilmemeli, sakinlerinin ağırlığını korumalıdır ve yüksek verimlilik için gerekli koşullar ve hayvanların rahat bir şekilde kalması sağlanmalıdır.

Her “evde” bir yumurta toplama makinesi, bir besleyici ile bir içki kasesi, bir örgü atlama kat ve atık yakalayan bir palet gerekir.
Tavuklar için kafesler
Kuşa mümkün olduğu kadar gün ışığı sağlamak gerekir, çünkü bu iyi yumurta üretiminin garantisidir. Yeterli doğal ışık olsa bile, özellikle soğuk mevsimde, özellikle kısa olduğu zaman ışık gününü yapay olarak uzatmak gerekir.

Biliyor musun Tavuk sadece ışıkla taşınır. Yumurtayı aşağı çekmek gerektiğinde an geldiğinde, önce ışığın ortaya çıkmasını bekler.

Yapay aydınlatma sistemi, çevre üzerinde ampuller ve bir dimmer ile bir zamanlayıcıdan oluşur. Ampuller birkaç olmalı, katlar eşit şekilde aydınlatılmalı ve herkesin yeterince ışık aldığından ve ikisinin de alacakaranlıkta olmadığından emin olun.
Hücreler için aydınlatma
Bir dimmer yardımıyla, aydınlatma yoğunluğu artar ve azalır, bu da günün saatini doğal bir şekilde değiştirmenin yapay olarak yaratılmış bir yanılsamasını sağlar. Böyle bir fırsatı ihmal etmemeliyiz, çünkü bir kuşun hücresel içeriği ile yumurta üretim seviyesini iyileştirmek ve korumak için mümkün olduğu kadar çok sayıda doğal faktör yaratmak gerekir.

Herhangi bir sebepten dolayı zamanlayıcının takılı olmaması durumunda, sahibinin bağımsız olarak yanması ve aynı zamanda aydınlatmayı kapatması gerekir.

Önemli! Işığın yetersizliği tavukları nasıl olumsuz etkileyebilir ve gün ışığının yapay uzaması iyi bir şey getirmeyecektir: Aşırı ışık kuşları agresif kılar.

Yumurtlayan tavukların yaşadığı oda, belirli gereksinimleri karşılamalıdır.

İstenmeyen kokulardan kurtulmak, sıcaklık ve nem parametrelerini normalize etmek, kaçınılmaz olarak canlıların yaşam ortamlarında yükselmek için bir havalandırma sistemi ile donatmak gerekir. Küçük bir oda, bir tedarik sistemi tarafından iyi havalandırılabilir, tüm alanı kapsayacak bir sistemle iyi bir hacme sahip bir tavuk kümesi sağlanmalıdır.

Çok önemli 16-18 ° C olmalı ve aşağıda 7-10 ° C girmemektedir sıcaklık ve nem uygun göstergeler hangi – 60-70%. Tavuk kümesi, daha da sıcak arzu edilir: yaz aylarında kış aylarında, taslaklar genç nüfustan koruyacak – anlamlı o da sağlanmalıdır ısıtma maliyetlerini, azaltacaktır.
Tavukların aletlerini oluşturan malzemelerin temizlenmesi ve tutulması kolay olmalıdır.
Tavuklar için kafes
Ayrıca, doğal bir şekilde bunu yapmak mümkün değilse, hayvancılığın ultraviyole ile periyodik yapay ışınlamaya tabi tutulması tavsiye edilir.

Indokury, Amroks, Rhode Island, Kuchinskaya yıldönümü, Maran, Lohmann Brown, kurnaz civciv, redbro, Gri, ZAGORSKY somon, Poltava, Heyseks Heyseks Brown ve Beyaz Master: Biz et ve yumurta ırkları tavukların tanıma önerilir.

Hücresel içeriğin avantajları

Tavukların hücresel içeriği, ekonomi için çok faydalıdır, ancak, oldukça önemli dezavantajları vardır.

Aşağıdaki argümanlar, esasa atfedilebilir:

 • Kafeslerde yaşayan tavuklar tamamen güvenlidir, çalınmayacaklar, diğer hayvanlar sakatlanmayacak ve yırtıcı hayvanlar yemeyecektir.
 • Bütün kuşlar sürekli olarak görünürde, sağlıklarını izlemek ve sonuç olarak salgınları önlemek çok daha kolaydır.
 • Diğer hayvanlar ve kuşlar ile temas, potansiyel enfeksiyon bulaşıcıları yoktur.
 • Tavukların daha uzun seyahat etmeleri için şartlar yaratmak daha kolaydır.
 • Uzun köy tavuk yumurtası tarafından tercih çalıların veya diğerinde yanlışlıkla yıkılan araması zorunda değildir, yumurta toplama son derece basit ve kullanışlı.
 • Yem daha az gider, çünkü kuşlar daha az hareket eder, dahası, kapalı ortamlarda, yabancı kuşlar ve hayvanlar tarafından yenilmez.
 • Uzayda önemli tasarruflar.

Tavuklar için kafesler

Önemli! Tavukların hücresel içeriği beslenmenin yaklaşık% 15’ini oluşturur ve çiftliği daha verimli hale getirir.

Kümes hayvanlarının dezavantajları şunları içerir:

 • Hareket halindeki hareketli bir kuşun doğasından kaynaklanan kısıtlama, sağlığı ve süpürme yeteneğinden yana değildir.
 • Bilindiği gibi, D vitamini üretimine katkıda bulunan güneş ışığı eksikliğini telafi etme ihtiyacı: yemlerin bir parçası olarak tavuklara sunulmalıdır.
 • Yem yokluğu: böcekler, yiyeceklere katkı maddesi olarak telafi edilmesi gereken çimen.
 • Epidemiyolojik planda sınırlı alan tehlikesi: Enfeksiyon, serbest aralıkta kuşlardan çok daha hızlı yayılır.

Tavuklar kesinlikle daha sağlıklı açık alanlarda ücretsiz dolaşmak: Doğal onların yaşam koşulları yakındır. Ama bu şartlar o yaşamaya kabul etmemesi sahibine bazı sıkıntı getirir ama daha dikkatli ve dengeli bakım uygulanması, hücresel içeriği etkilerini nötralize etmeye hazırdır.

Tavukların bu tür hastalıkları hakkında daha fazla bilgi edinin: koksidiyoz, pastörelloz (kolera), diyare ve kolibasilloz.

Şu anda, minimum araçlara sahip olmak ve birkaç maliyeti taşımak, hayvancılığı gerekli cihazlarla sağlamak mümkündür. Kuşları sermek için bir kafes gibi bir yapının kendi elleriyle yapmak zor değildir.

Ahlaki ve etik açıdan, hücresel içerik belirsizdir, bazı ülkelerde insanlık dışı kabul edilir ve endüstride kullanım için yasaklanmıştır. Evsel araziler veya çiftliklerin sahibi bu zararlılığı en aza indirgeyebilir:

 1. kafesi aşırı kalabalık değil;
 2. tavukları sadece kışın kafeslere yerleştirmek;
 3. yiyeceği, kuşun çiğ sebze, ot veya ot un alacağı şekilde ayarlanması;
 4. altlıktaki hücre içeriğini uygular.

Bu teknikler kuşun yaşam kalitesini çok olumlu etkileyebilir.

Tabii ki, kafeslerde yumurtlayan tavukların içeriği geleneksel yumurtacı tavuklardan daha ekonomiktir. Ne de olsa, hücreler çok küçük bir alana ihtiyaç duyarlar ve ona uygun bir miktar hayvan barındırabilirler. Bu yöntemle tavuklara bakım yapmak zor olmasa da, daha zahmetli ve zahmetlidir.
Tavukların hücresel içeriği