Kudüs enginar: yararlı özellikleri ve kontrendikasyonları

Kudüs enginar
Bu bitkinin kaç ismi var? Güneş kökü, Kudüs enginar, toprak incir, Kudüs enginar – sıradan görünümlü bir kültür dünyanın birçok ülkesinde popüler. Ve her birinde Kudüs enginarının besin ve tıbbi özelliklerini biliyorlar. Yapraklar ve yumrular gıdalar, çeşitli hastalıkların tedavisi için ve aynı zamanda kozmetik olarak kullanılır. Ve her şey bitkinin muazzam kimyasal bileşimi sayesinde.

Kudüs enginar: kimyasal bileşimi

Biyologlar, Kudüs’ün yaprak ve yumrularında bulunan çok sayıda yararlı bileşik bulmuştur. Çiçekler ve Kudüs enginar kök
Örneğin, Kudüs enginarında bulunan demir miktarına göre, patates, pancar ve havuçtan çok uzaklara gitmiştir. Ek olarak, yumrular şunları içerir:

 • fiber;
 • inülin;
 • karbonhidratlar;
 • bitkisel yağlar;
 • amino asitler (esas olarak bitkinin toprak kısımlarında);
 • organik asitler;
 • Vitamin A, C, B1, B2, B6, B9.
Önemli! Belirli bir değer, Kudüs enginarının yapraklarıdır, yararlı özellikleri insülini sağlar – doğal bir insülin analoğu. Bu nedenle, Kudüs enginar diyabet mellitus hastaları için tavsiye edilir.

Kudüs enginarında, hatta şeker pancarı daha fazla: 100 kg sebze verimi 10 kg fruktoz. Yani, 100 g yaklaşık 16 gram karbonhidrat içerir ve bunların yanı sıra 2 g protein, 0.01 g yağ içerir. Kökün kalori içeriği 55-73 kcal’dir. Bir kök yaklaşık 80 g ağırlığındadır.
Kudüs enginar çiçekler

Kudüs enginar yararlı özellikleri

Genel olarak, dünya armut Kudüs enginar bitkinin kökü yararlı özellikleri sahiptir. Antioksidanların içeriğine göre, lif ve vitaminler tütsülenmiş sebzelere atfedilmektedir. Bileşenlerin bileşimi olmasına rağmen, pancar ve havuç daha fazladır. Bununla birlikte, bu tür geniş bir uygulama bulamamış olsa da, bitki yaprakları genellikle tedavide kullanılmaktadır.

Kudüs enginar yumruların yararlı özellikleri

Kudüs enginar yumru köklerinde bitkinin tüm temel yararlı maddeleri konsantre edilir. Her şeyden önce, B vitaminleri açısından zengindirler. İçlerinde bol miktarda B1 var. Sindirim ve sinir sistemlerinin normal işleyişini sağlar, vücuttaki enerji ve karbonhidrat metabolizması reaksiyonlarına katılır, kalbin çalışmasını destekler.

B1 vitamini ayrıca pokeweed, yabani mantar, kuşkonmaz, kiraz domates, turp, Çay dikeni, armut bulunursa, Aktinidiyiler, şalgam, yabani gül.

Kudüs enginar, vücudu bakterilerden, enfeksiyonlardan ve bağışıklık sistemini koruyarak korumak için kullanılan tıbbi özellikleri olan yararlı bir bitkidir. Bütün bunlar yüksek C vitamini içeriği nedeniyle mümkündür.
Kudüs enginar kök
Kök lif açısından zengindir. Bu lif gastrointestinal sistemin çalışmasını uyarır, sindirimi normalleştirir, kanın kolesterol emilimini azaltır. Ve ısıl işlem sürecinde, lif miktarı pratikte azalmaz.

Önemli! Düzenli olarak bu sebzeyi kullanarak, vücudun özellikle sindirim organlarının hastalıklarına neden olan enfeksiyonlara ve bakterilere karşı direncini artırabilirsiniz.

Yumrularda, vücudu serbest radikallerden koruyan çok miktarda antioksidan bulundu. Bu nedenle, özellikle röntgen makinelerine yakın çalışan veya güneşte çalışan kişilere tavsiye edilir.

Kudüs enginar yaprakları ne kadar yararlı

Kudüs enginarının tıbbi özellikleri bırakması için bitkinin çiçeklenmesinden önce toplanması gerekir. Sadece inülin değil, aynı zamanda insan vücudunun dokularının iyileşmesine ve onarılmasına yardımcı olan maddeler içerirler. Bunu yapmak için yapraklardan ve genç bitki gövdelerinden kaynatma, meyve suyu ve sıkma hazırlayın. Ayrıca egzama, ülser tedavisi ve yaraları tedavi ederler.
Kudüs enginar yaprakları
Halk hekimliğinde, enginar yaprakların kaynatma bir anti-yaşlanma madde ve vücuttan tuzlan uzaklaştırmak için bir araç olarak kullanılır. Etki, hücre yenilenmesini teşvik eden, cildin elastikiyetini arttıran maddeler nedeniyle elde edilir.

Kudüs enginarının köklerinin hastalıkların tedavisinde uygulanması

En yaygın olarak kullanılan, çeşitli hastalıkların tedavisinde Kudüs enginarının kökleridir. onun yumru glikozu parçalayarak kan şekerini düşürmek mümkün olduğundan, iskemik kalp hastalığı ve diyabet ya da insanlara bu hastalıklar eğilimli olan hastalarda önerilir.

Biliyor musun Kudüs’e enginar olgunlaştıktan sonra iyileştirici özelliklerini korudu, çok ince bir cilde sahip olduğu için patates olarak saklanamaz. Kazma işleminden sonra sadece buzdolabında saklanabilir ve bir aydan fazla olamaz. Dilimlenmiş formda, sadece birkaç gün için saklanabilir. Bu nedenle, kışı yere harcamayı bıraktı. Morozov’dan korkmuyor, ancak ilkbaharda sadece daha lezzetli oluyor.

Şeker seviyesini azaltan inulin, başka bir özelliğe sahiptir – kan basıncını düşürür. Bu, bitkinin köklerinde bulunan yardımcı maddeler ve diğer maddeler. Ancak, eylemleri o kadar güçlü ki, basınç düşebilir ve prensipte olanlar hipotansiyondan muzdariptir.
Kudüs enginar kökünden salata
Kudüs enginarının halk hekimliğinde başka bir uygulaması da karaciğer temizliğidir. Salatalarda ve diğer yemeklerde kullanılan çiğ kök, toksinleri vücuttan uzaklaştırır ve karaciğeri geri kazanır. Bugün, bitkinin bu özellikleri geleneksel tıp olarak kabul edilmektedir ve doktorlar, karaciğeri saflaştırmak için tasarlanmış olan Kudüs enginarına dayanan özel bir diyet geliştirmiştir.

Enginar tohumu yararlı özellikleri

Bitkinin tohumları ya geleneksel ya da halk tıbbında uygulama bulmamıştır.

Resmi tıpta Kudüs enginar nasıl kullanılır

Geleneksel tıp da Kudüs enginarını ve tıbbi özelliklerini değerlendirdi, bu nedenle bazı hastalıkların tedavisinde reçeteler bu bitkiye dayalı preparatları içerir.
Kudüs enginar tabletleri
Örneğin ateroskleroz ve diabetes mellitus ile tabletlerde topinambor reçete edilir. Önleyici olarak da kullanılırlar. Bağırsaklarda normal bir mikroflorayı korumaya, bağışıklığı güçlendirmeye, performansı artırmaya ve tümörlerin gelişimini önlemeye yardımcı olurlar. Yemeklerden önce dört tablet reçete. Kurs 20 gündür. İki haftalık bir mola ile en az iki tane ders almak zorunludur.

Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları reçete zaman Kudüs enginar özü. Onun eylemi:

 • fazla tuzları ve sıvıyı vücuttan uzaklaştırmak;
 • onu toksinlerden koruyun;
 • cüruf ve ağır metallerin uzaklaştırılması;
 • safra üretimi yardımı;
 • bağırsağın aktivasyonu;
 • yağ ve proteinlerin asimilasyonunda yardımcı olur.

Tıbbi amaçlar için bitkinin kurutulmuş kökünden gelen toz da kullanılır. Vücutta kalsiyumu emer, selenyum, bağırsaklardaki patojenleri bastırır ve yararlı organizmaların gelişmesini destekler.
Kudüs enginar tozu

Önemli! Tozun bir başka özelliği kanın seyreltilmesidir. Bu nedenle, menstürasyon sırasında ve ameliyattan önce kullanılması önerilmez.

Genel olarak, topinambur preparatları geleneksel tıpta kullanılmaktadır:

 • zehirlenme belirtilerinin giderilmesi;
 • vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırmak;
 • bağırsak iyileşmesi;
 • tuzların çökelmesinin engellenmesi;
 • ödemin çıkarılması;
 • gastrik asitliğin normalleşmesi;
 • artan hemoglobin;
 • neoplazmın önlenmesi;
 • radyonüklidlerin, toksinlerin, ağır metallerin uzaklaştırılması;
 • psiko-duygusal, zihinsel ve fiziksel stresin kaldırılması.

Ne Kudüs sanatı, halk hekimliği tarifleri davranır

Kudüs enginarının ne olduğu ve yararlı özelliklerinin neler olduğu, uzun zamandır bilinen bir bitki hazırlamanın halk tariflerini bize anlatıyor. Bu nedenle, kan basıncını düşürmek için, kandaki şeker konsantrasyonu ve hemoglobin miktarını arttırmak, kuru öğütülmüş kuru armutların bir kaynağını kullanır. 3 yemek kaşığı hammadde bir buçuk litre soğuk suya dökülür ve saat düşük ısıda tutulur. Et suyu, şekersiz yarım litre için haftada üç kez içilmelidir. Ayrıca pankreas üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.
kaynatma
Mide ve soğuk algınlığı hastalıkları ile Kudüs enginar bitkilerinin infüzyonu hazırlanır. Ezilmiş hammaddenin bir çorba kaşığı 750 ml kaynar su ile dökülür ve 12 saat karanlık bir yere alınır. Infüzyon filtresi ve yarım bardak günde üç kez yemek yemeden önce.

Biliyor musun Almanya’da, bitkinin içinde ve Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda ve Japonya’da – alkollü içecekler hazırlanmaktadır.

hepatoprotector olarak, koruyucu olarak kullanımı kolesistit tentür enginar atık ürünleri ve toksinler çıkarmak için araçlar. Kurutulmuş yaprak votka veya alkolden oluşan bir litre dökün ve koyu ve serin yerine en az iki hafta boyunca temizlendi yarım kilo hazırlamak. Bu süreden sonra, tentür günde üç kez uygulanabilir. Bunu yapmak için, ürünün bir çorba kaşığı 150 ml su içinde seyreltilir.

Kudüs enginar ve kozmetoloji: cilt ve saç enginar nasıl uygulanır

Kudüs enginar kozmetolojide yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel olarak, ince kırışıklıklara karşı savaşabilen hafif yaşlanma karşıtı bir madde olarak kullanılır. Bunu yapmak için, yüz ve boyuna 20 dakika süren bitkinin köklerinin ince bir rende üzerine rendelenmiş bir maske kullanın. Maskeyi haftada 2 – 3 kez uygulayarak, 10 işlemden sonra cildinize eşit bir renk, pürüzsüzlük ve elastikiyet getirebilirsiniz. Kuru ciltler için birkaç damla keten tohumu yağı veya zeytinyağı eklemeniz önerilir.

Bitki, sebore karşı mücadelede mükemmel olduğunu kanıtladı. Bunun için, başın her yıkamasından sonra, Kudüs enginar suyu ilavesi ile kafa derisi üzerinde bir maske uygulanması tavsiye edilir. Ayrıca taze bitki yaprakları bir kaynatma hazırlar. Hammaddeler toplanır, bir tavaya konur, az miktarda su ile dökülür ve zayıf ateş yakılır. Yanmayacak şekilde sürekli olarak karıştırıp en az üç saat pişirin.

Soğutulmuş ve süzülmüş et suyu haftada üç kez kafasına sürtüldü. Paranın hazırlanmasıyla uğraşmak istemeyenler, yumruları kesebilir ve yıkadıktan sonra kafa derisini temizleyebilirler. Prosedür haftada birkaç kez yapılmalıdır.

kozmetoloji yılında aktif kireç, latin çiçeği, horoz ibiği, Monarda, tecavüz, şakayık, salyangozu, kuş kiraz, orman çilek, brokoli, kayısı, ısırgan geçerlidir.

Bitkinin yaprakları kaynağından banyolar, canlılık ve tazelik verir. Banyo ürünlerinin hazırlanması için yaklaşık yarım kilo kuru ve parçalanmış gövde ve yaprak alın ve beş litre su dökün. Karışım kaynamadan sonra ateşten çıkarılır ve iki saat boyunca ısrar edilir. En az 15 dakika boyunca alınması gereken banyoya süzülmüş bir et suyu eklenir.

Kudüs enginar yemek pişirme uygulaması

Kudüs enginar çok hoş kökleri vardır, bu yüzden yer armut kaynatılır, haşlanır ve kızartılır. Kurutulur ve daha sonra çeşitli yemeklere eklenir. Bunu yapmak için püresi veya tozu ondan yapılır. Toz kutularda depolanır ve içeceklere belirli bir lezzet veren çay veya kahveye eklenir. Kudüs enginar çayı da yararlı özellikleri övünen bitki yaprakları temelinde hazırlanır.
Kudüs enginar ekmek
Kudüs enginarından dört gün boyunca bayat olmayan çok lezzetli ekmek hazırlamak mümkündür. Bunun için yaklaşık% 20 püresi veya% 5 Kudüs enginar tozu unu eklenir.

Ancak, özellikle çeşitli salatalarda, ham formda bir öğütülmüş armut kullanılması en yararlı olanıdır. Bazı aşçılar, yumruların su veya süt içinde kaynatılmasını ve ardından diğer yemeklere eklemenizi önerir.

Kudüs enginarının kontra endikasyonları

Kudüs enginarının tıbbi özelliklerine ek olarak, söz ve kontrendikasyonlar değer. Onlar az. Kullanım, bireysel tahammülsüzlüğün yanı sıra hipotansiyon için tavsiye edilmez. Temelde indirilmiş olsa bile, tesis basıncı önemli ölçüde düşürür. Bu nedenle, daha önce “güneş kökünü” denemediyseniz, bitkinin az bir miktarıyla başlayın. Vücudun hoş olmayan reaksiyonlarını fark etmezseniz, yiyecek ya da tedavi için güvenle kullanabilirsiniz.

Önemli! Yumrular ham haliyle şişkinliğe neden olabilir. Problem, ısıl işlem görmüş yumrular kullanılarak kolayca giderilebilir.

Fakat genelde, Kudüs enginarını yerken, vücudunuz üzerinde sadece olumlu bir etki alırsınız.
Kudüs enginar
Elbette sebze dükkanlarına çok fazla faydalı maddeye bakmak. Bazı ülkelerde, lahana ile eşit olarak kullanılır, vücudu vitaminlerle doyurur ve çevrenin olumsuz etkilerine karşı korur. O, lahana gibi, pişirin, pişirin, söndürün, çiğ yiyin. Bitkilerin iyileştirici özellikleri sadece folk değil, aynı zamanda geleneksel tıbbın da kabul edilmektedir.

Doktorlar vücudun, özellikle karaciğerin saflaştırılması için Kudüs enginarına dayalı bir diyet reçete eder. Buna dayanarak, diabetes mellitus, hipertansiyon, gastrointestinal sistem ve diğer hastalıkların tedavisi için tıbbi preparatlar hazırlanır. Ve en hoş olan şey, kendi bahçenizde Kudüs enginarını yetiştirmenin kolay olmasıdır.


Loading...