Küçük bir zile nasıl bakılır ve gelişir

Nokta zili
Evin etrafındaki alanı süslemek için basit çanlara dikkat edin. Bu ilginç, yumuşak ve parlak çiçekler bir masaldan geliyor gibiydi. İlk yaz ayından itibaren yoğun olarak tomurcuklarla kaplı ve sonbaharın ortasına kadar çiçeklenmeye devam ediyorlar. Nasıl çırpınan nokta nasıl büyüyeceği ve ayrıca bir çiçek bahçesine nasıl bakılacağı hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Botanik açıklaması

Bell-point, bell-karınlı cinsin çok yıllık bitkilerini ifade eder. 30-50 cm yüksekliğe sahip dik, alçaltılmış bir sapa sahiptir, yapraklar eliptiktir, alçaltılmıştır. Çiçeklenme sırasında peduncles üzerinde büyük (4 cm kadar) solmuş çiçekler oluşturur.

Biliyor musun İnsanlarda, çanlara sinelkas, çan, chebotkami veya pichuzhnitsami denir.

Çanlar çeşitleri üç yüzden fazladır. Sadece yaprakları değil yaprakları da farklı bir renklenmeye sahiptirler. Eylül-Ekim aylarında meyve. Bu süre hava koşullarına bağlıdır. Küçük çan, kardeşlerinin çoğunun üzerinde bir üstünlüğe sahiptir: Yaz başlangıcında çiçeklenmeye başlar ve donlara kadar gözü memnun eder.
Nokta zili
Bitki, çiçek yaprakları üzerinde koyu kırmızı lekeler nedeniyle adını almıştır. Bir çiçeğe ve özel bir şekle sahiptir – yaprakları-taç yapraklarına yakınlaşan şişirilmiş bir fıçıdır. Çanın rengi, bir corolla’ya bağlanan 5 taçtan oluşur. Çiçeğin dibinde, 5 tanesi yukarı doğru kalktı ve diğerleri aşağıya bakacak şekilde 10 yeşil dişi bir sınır var.

Dağıtım ve yaşam alanları

Nokta çanı anavatanı doğu bölgesidir: Japonya, Çin, Kore. Aynı zamanda Rusya’nın doğusunda da ortaya çıkar. Büyümenin doğal yeri nehir bankaları, huş ağacı ve vadi ormanlarıdır.

En popüler çan çeşitlerinin listesine bakın.

Çan noktası popüler çeşitleri

Bu bitki birkaç düzine (bazı verilere göre – yüz değil) sahiptir. Ama en popüler olanları:

 • “Garland”. 40 cm’ye yükselir Çiçekler – büyük, dikdörtgen, bir salkımda toplanır. Mor lekeleri olan pembe ve koyu renkler vardır. Dallar ve yapraklar gri-yeşildir. Haziran ayında çiçeklenmeye başlar; çan-nokta garland
 • “Pembe-Kırmızı”. Sapların yüksekliği 50 cm, kırmızı bir gölgenin ucunda ise tüylü yapraklar vardır. Çiçekler – büyük (8 cm’ye kadar), goblet, salkımlara dönüştü. Çiçeklenme dönemi Haziran-Ağustos. Hızla genişleyen; çan noktası pembe-kırmızı
 • Alba Nana. Soluk bir şeritte sütlü çiçeklerle kompakt bir çalı. Yapraklar açık yeşil, ovaldir; Alba Nana
 • “Peuple Senseyshn”. Küçük parlak, koyu yeşil yaprakları ile orta boylu (50 cm’ye kadar) bitki. Çiçekler – orta, kadehi. Çiçeklenme zamanı – Haziran-Ağustos; Pele Sensation
 • Gümüş Bells. Orta (40 cm’ye kadar) güçlü, hızla genişleyen bir köksap ile çalı. Ayakta duran saplar kalp şeklinde, gözle görülür yapraklarla kaplıdır. Çiçekler – büyük (yaklaşık 7 cm), carmine lekeleri ile inci pembe, bir cam şeklindedir. Tüm yaz çiçeklenme; Gümüş Bells
 • “Pantaluns”. Ortalama bitki boyu 50 cm kadardır.Ana karakteristik – leylak pembe renkli büyük çift kadeh çiçeklerle çiçekler. Yapraklar orta, yeşil, pürüzsüz. Çeşitler donları iyi tolere eder. Yaz aylarında çiçek açar; Pantaluns
 • Sıcak Dudaklar. Kahverengi koni ile kaplı, büyük, parlak, yumuşak pembe çiçekler ile (30 cm’ye kadar) çok çeşitli. Yapraklar koyu damarlı, orta, oval, sivridir. Donmaya karşı dayanıklıdır. çan sıcak dudaklar
Önemli! Bazı çeşitleri kaprislidir. Farklı koşullarda, aynı tür çift veya normal büyür.

Peyzaj tasarımında kullanım

Ziller, sitenin gölgeli yerlerini süsleyecek ve ayrıca çitler boyunca rezervuarlar veya dikimler için muhteşem bir dekor görevi görecek. Özellikle büyüleyici olan bu bitkiler, alpin tepelerindeki kayalara bakarlar. Uzmanlar, çiçeklerin karmakarışık kısımlarında veya ağaçların eteklerinde tek tek plantasyonlarda dikim yapılmasını tavsiye ediyorlar. Bitkileri başarıyla ve şehrin yeşillendirilmesinde başarıyla kullandı. Çiçekleri kayıtsız kalmaz, çiçek tarhları rengarenk ve canlı olur.

Evinizde çanları nasıl yetiştireceğinizi ve büyütebileceğinizi öğrenin.

Evde yetiştirme

Bahçe alanlarındaki zillerin yetiştirilmesi bir problem değildir – hatta en yumuşak çeşitler bile çevreye uyum sağlar. Ancak büyük, dekoratif, uzun çiçekli bitkiler hala biraz dikkat gerektirir. Karşılık gelen türler, çanların sadece uzun ömürlü olduğu, optimal koşullar altında bir çiçeğe sahip olacaktır.
Nokta zili

Gözaltı koşulları

Bells gölgede iyi yetişir, ancak iyi aydınlatılmış yerleri tercih ederler. Bir yer seçerken, çalıların büyüdüğü gerçeğini hesaba katmanız gerekir – boşluklara ihtiyaç duyarlar. Bir çiçeğin dikilmesi için ideal yer, nemin kolayca çıktığı bir tepecik ya da başka bir tepedir. Zil su durgunluğunu tolere etmez, kökleri bozulabilir ve kışın donar.

Biliyor musun Çiçeğin çiçekleri ve meyveleri daima aşağıya doğru yönlendirilir. Sadece bu değil – bitki nektarı ve tohumları yağmurdan koruyor.

Toprak ve gübre

Ziller için zemin gevşek, hafif alkalin veya nötr, iyi drene olmalıdır. Asitliği azaltmak ve havalandırmayı artırmak için humus, kil ve toprak humus, turba ve çim eklenir.
kir
İlkbaharda, toprak, azotlu gübrelemeyle döllenmiş, yeşilin, odun külü veya gübresinin hızlı büyümesini desteklemektedir. Yaz aylarında, karmaşık besleme kullanılır ve sonbaharda bitkinin soğukla ​​başa çıkmasına yardımcı olan potasyumla döllenmiş olurlar.

Sulama ve Nem

Zilleri sulamak için kayıtsız. Sadece tomurcukların oluşumu sırasında ve sıcak, kurak havalarda ek neme ihtiyaç duyarlar. Sulama kök altında gerçekleştirilir. Bunu yaparken, suyun yapraklara ve çiçeklere düşmediğinden emin olun. Yağmurlu havalar oluşursa, suyun çekilmesini kontrol etmek gerekir. Bu nedenle, toprağın periyodik olarak gevşetilmesi ve toprakların iyi havalandırılması için yabani otların uzaklaştırılması tavsiye edilir.

Bir zil, Farsça, geniş yapraklı, Karpat ve Pozharsky’nin zili nasıl büyüyeceği hakkında da okuyun.

üreme

Tohum kullanarak ya da bir çalı bölünerek (vejetatif olarak) çanları çoğaltabilirsiniz. Her iki yöntem de oldukça popülerdir ve bahçıvanlar tarafından başarıyla kullanılmaktadır.

tohumlar

Tohum ön hazırlığı gerektirmez. Doğrudan toprağa ekilebilir. İniş, mayın, toprak iyice ısındığında veya kış aylarında, ekim ayında yapılır. Korunmasız bir toprakta dikim için toprağı hazırlayın: gevşetin ve nemlendirin. Tohumlar için, sığ yataklar hazırlayın, tohumu oraya sürün ve küçük bir kum tabakası serpin. İlk çekimler 14-17 günde görünecek.
üreme
Fideler kök saldığı zaman, kalın yerler incelir. Bir süre sonra, üçüncü gerçek yaprağın ortaya çıkmasından sonra, fideler daldırılabilir. Zaten bu yıl çiçeklenen çanlara, onlar fideler için Mart ayında ekilmelidir. Bitkinin tohumları küçük olduğu için, aşağıdaki parametreleri karşılayan önceden nemlendirilmiş bir toprak karışımının yüzeyine serilirler:

 • kolay;
 • gevşek;
 • geçirgen.

Alt tabaka humus (3 parça), çim (6 parça) ve iri taneli kum (1 kısım) olmalıdır.

Önemli! Tohum ekirken, gübreler toprağa katkıda bulunmaz.

Dağınık malzeme yüzeye hafifçe bastırılır, su ile püskürtülür ve bir filmle kaplanır. Yani, +18 … + 20 ° C sıcaklıkta, açık zemine inmeden önce tutulurlar. Mikroplar 14-20 gün sonra kırılır. Filizler yükseldikten sonra, konteyner parlak bir yere (doğrudan güneş ışığı olmadan) taşınır, film çıkarılır ve herhangi bir fide olarak bakılır:

 • toprak kurudukça sulanır;
 • toprağı gevşetir.

İlk gerçek yaprakların (yaklaşık 3 hafta sonra) ortaya çıkmasından sonra, fideler birbirinden 10 cm uzaklıkta daha geniş bir kaba daldırılır. Transplantasyondan sonra (10. ve 14. günlerde) fideler zayıf bir sıvı kompleks gübre çözeltisiyle beslenir. Korumasız zemin fidanları Mayıs ayı başlarında – Haziran başında ekilir.
tohum

istem dışı olarak

Bu üreme yöntemi ile bitkinin maternal özellikleri ve kalıtsal özellikleri korunur. Bu, tohumları olgunlaşacak zamanı olmayan bitki çeşitleri için özellikle değerlidir.

Önemli! Bölümde sadece köklü çalılar almak gereklidir.

Bitkinin yaşı en az 3-5 yıl olmalıdır. Bazı çeşitler hayatın ilk yılında zaten bölünmüş olsa da. Vejetatif yayılma zamanı mayısın başlangıcı veya ağustosun sonu. Vejetatif üreme süreci basittir: ana bitki kazılır, aşırı büyüme kesilir ve kök sistemi bölünür.
Nokta zili
Her bölümde daha fazla yenileme için ayrı bir kök sistemi ve böbrekler bulunmalıdır. Ortaya çıkan çizgiler, restorasyon için böbrek yüzeyde kalacak şekilde kuyucuklara dikilir.

Sıcaklık ilişkisi

Çoğu çeşitler donmaya karşı dayanıklıdır ve barınaksız kışı tolere eder, ancak kuzey bölgelerinde bitkileri 15-20 cm’lik kuru yapraklı bitki örtüsü ile kaplamak istenir.

Büyümede olası zorluklar

Parlaklık ve çeşitlilik, zillerin tek erdemleri değildir. Onlar için büyüyor ve büyüyorlar, sadece çok fazla zaman ve enerji almakla kalmayacak, aynı zamanda zevk getireceklerdir.

Çiçek tarhında çiçek dikim özelliklerini inceliyoruz.

Sadece bazı noktaları dikkate almak gerekir:

 • çan çiçeği daha uzun süre çiçeklenmesinden memnun olmalı, solmuş çiçek salkımlarını zamanında gidermek gerekir;
 • sonbaharın ortasına kadar küçük çan artık çiçek açmaz ve yaprakları atar. Bu sırada, tohumlar gelecek fideler için hasat edilir ve üst kısım kesilir ve zemin lapnik, kuru yapraklar, talaş veya turba ile kaplanır;
 • Küçük çan noktasının kökleri hızla büyür. Bu nedenle, komşu bölgelere dökülmeyi önlemek için plastik veya metal bantlar zemine gömülür.

Nokta zili

Zararlılar, hastalıklar ve korunma

Zile en büyük tehlike bir kene, beyaz sinek, scutellum, sümüklüböcek, sallantılı kuruş ve mealy solucanı ile temsil edilir. Ve aşırı nem durumunda, gri çürük oluşur. Onlarla ya halk ilaçları (acı biber suyu, sarımsak tentürü, vs.) ya da böcek öldürücülerle mücadele ederler.

Önemli! Genel olarak, küçük çan çoğu hastalığa dayanıklıdır. Büyümedeki sorunlar okuma yazma bilmeyenlerin dikkatinden kaynaklanabilir.

Hastalıkları önlemek için, bitki parazitlerden yılda iki kez tedavi edilmelidir (örneğin, “Fundazol”). Buna ek olarak, eğer çan beş yıldan uzun bir süredir tek bir yerde yetişirse, topraktaki zararlı mikroorganizmalar birikir, ki bu da köklere çarptıktan sonra tüm bitkinin tahrip olmasını sağlayabilir.

Güzel böyle üç renkli menekşe, ahşap mat, penstemon, darmera tiroid, knifofiya, selvi sütleğen, gelihrizum, sharogolovy Echinops, vahşi unutma beni, Pentas ve Licorice gibi bahçe bitkileri otsu süsleyin.

Bu durumda, toprağın yılda iki kez antifungal ürünlerle tedavi edilmesi önerilir. Bu karmaşık olmayan kuralları takiben, herkes kendi arsa üzerinde farklı türde nokta zili geliştirebilir. Ve çiçeklenme sırasında, çiçek yatak veya yükseklik muhteşem bir parlak bulut haline dönüşecek.

Video: çan noktası

Ağdan yorumlar

İlk birisi geri verdi, pembe çıktı, sonra pembe, beyaz ve mavi renkleri ile zaten onlardan türetilen tohumlar ve bitkiler dikildi. Nokta çan tohumlar ve aynı zamanda aktif olarak vejetatif sürgünler yoluyla yayılan bir sürü sağlar, böylece tüm çevresinde büyüledi sonuna kadar istemiyorsanız, kendi genişletme nasılsa sınırlamak gerekir.

Vera sert
http://irecommend.ru/content/kolokolchik-tochechnyi-lat-campanula-punctata-lam
Çok iddiasız uzun ömürlü. Ona küçük bir dalı verdi. (Köksapın Piece.) Ben, ekili dikili ve unutulmuş var. Hatırlattı. ben çiçekli pembe-mor zilleri beneklerde gördü. Nokta zili bütün yaz çiçeklenir. Kırk santimetre yüksekliği. bir tutam (bütün klumbochki) Nakli oluşturan genişletir o yaprakların yeni rozet oluşturan Genişleyen (ilkbahardan sonbahara kadar) yılın herhangi bir zamanında iyi tolere ve onların sandalye kazandı.

Nagorna
http://irecommend.ru/content/mnogoletnii-kolokolchiktsvetushchii-vse-leto