Krotona nasıl uygun bakım yapılır: evde süs bitkisinin yetiştirilmesi

kroton
kroton Farklı renklere sahip orijinal yaprakları sayesinde popüler bir ev bitkisi. Kovan, yani aynı kroton, Yunanca “kafa” anlamına gelen bilimsel isimdir. Adı, basit bir lehçe “çalı” anlamına gelir, İtalya’da kentten geldi. Krotonun adı bahçıvanların beğenisine daha çok benziyordu. Bu makalede bir bitkinin dikimi için tüm önerileri bulacaksınız.

Biliyor musun En başarılı kroton homeopatide kullanılır. İlaçları, kanaması olan tüm malignan bulaşıcı hastalıklar ve güçlü bir kuvvet düşüşü için endikedir.

Croton: bitkinin bir açıklaması

kroton
Croton, Euphorbiaceae ailesinin temsilcisi. Güzel kroton bitkisi ne olursa olsun, zehirlidir.
Krotonda bulunan sütlü meyve suyu, çeşitli zehirli maddeler bakımından zengindir. Eski Mısır, Yunanistan ve Roma’da kullanılmıştır. Sütlü meyve suyu topladılar ve bunu nasır, çil, siğiller ve kuduz hayvanlar tarafından ısırıldıklarında bir derek olarak kullandılar. Sapların ve yaprakların kırılmasında da göze çarpan toz, mukus yollarının iltihaplanmasına, ciltte kuvvetli bir hapşırma ve kabarmaya neden olmuştur.
Krotonun kimyasal bileşimi oleik trigliserit, miristik ve linoleik asidi içerir. Tohumlar, toksalbumin ve toksik reçine içerir.
Sütlü meyve suyu ciltte yanmalara ve göze girerse geçici körlüğe neden olur.
Zarar verebileceği için hayvanları bu bitkiden korumak daha iyidir. Bir evcil hayvanın bir yaprağı ya da dalını kırması halinde, bitki hayvanı uzaklaştırmadan önce koruyucu sütlü suyu hemen tahsis eder.

Ormanlarımızda krotona “şeytani süt” denir. Bitki dallanma sapı ve karşıt mızrak şeklinde yapraklarla tanınabilir. Çiçek salkımları bir şemsiye içinde toplanır ve limon sarısı rengine sahiptir. Sütlü suyu beyazdır.
Krotonun vatanı Pasifik ve Hindistan adalarıdır. İç mekan kültüründe, bitki melezleri çoğunlukla yetiştirilir. Bazı ülkelerde evde yetiştirilir, çünkü evi koruduğunu ve evi olumsuz enerjiden koruduğuna inanırlar.

Satın alırken bir kroton nasıl seçilir

kroton
Ev bitkisi krotonu sadece tohumlardan değil, aynı zamanda herhangi bir bahçe hipermarketi de satın alabilirsiniz.
Bir bitki satın almadan önce, genellikle bir örümcek akarı, scutellum ve mealybug tarafından zarar gördüğünden, bitkiyi dikkatle incelemeniz gerekir. Yeni bir tesiste herhangi bir parazit fark ederseniz, satın almamak en iyisidir.
Her şeyden önce, örümcek, puf ya da plak varlığı için yaprakların ve sinüslerin alt tarafını incelemeniz gerekir. Bu değilse – bitki satın alınabilir.

Bir kroton seçerken, bitkinin yapraklarının parlak ve parlak olduğuna dikkat edin. Çiçeğin soyulmuş bir gövdesi varsa, en çok yaprak bırakmadığı için satıcıyla görüşmelisiniz. En yaygın neden uygunsuz bakımdır. Çiçek, satın alındıktan sonra, bununla ilgilenmek için doğruysa, sıraya konabilir.
Yapraklar bükülürse, bu bitkinin parazitlerle enfekte olabileceğine dair bir işarettir.
Bir çiçek satın aldıktan sonra, 30 gün boyunca diğer bitkilerden uzak tutmak en iyisidir.
Bu ipuçlarını dinlediyseniz ve sağlıklı bir bitki seçtiyseniz, dekoratif görünümü ile sizi memnun edecektir.

Croton evde nasıl bitki

Krotonunuzu büyütmeye karar verirseniz, bitkinin doğru gelişimi için birkaç nüansı bilmeniz gerekir.

Biliyor musun Croton başarılı müzakereleri yürütmek için işyeri ortamını optimize edebilir, sahibini yabancıların olumsuzluklarından korur.

Kroton nereye yerleştirilir: konum ve aydınlatma seçimi

kroton
Croton güneşli bir yer sağlaması gerekiyor. Yapraklarının rengi ışığın miktarına bağlıdır. Bitki direkt güneş ışığından korkmaz, bu yüzden çiçeği pencere kenarına yerleştirebilir ve dağınık ışık oluşturmazsınız. Pencere doğu ya da batı yönüne bakmalıdır.
Ayrıca, ürünü satın aldıktan sonra da izlemeniz gerekir, çünkü kroton yeni yerine alışmalıdır. Eğer yeri seviyorsa – taç eşsiz bir renk kazanacak ve eğer tam tersi yeterli ışığı yoksa, yapraklar sıradan, yeşil olacak. Kışın, bitkinin güneşin doğrudan ışınları altında dikilmesi daha iyidir ve ilkbaharda bunlardan kaçınılmalıdır.

Sıcaklık ve nem gereksinimleri

Yaz krokisi için en uygun sıcaklık 30 ° C olmalıdır. Kışın, 13 ° C’ye yapışmak daha iyidir, çünkü sıcaklık düşüşü, özellikle uzun süreli olmayı sevmez. Sıcaklık 10 ° C’nin altına düşerse, yapraklar düşmeye başlayacaktır, bu nedenle pili daha yakına koymak daha iyidir.
Rutubete gelince, Croton kuru iç havayı yani% 80’i sever. Yazın, havanın nemi artacaktır, bu nedenle bitki genellikle distile su ile püskürtülmelidir. Kışın sıcaklık düştüğünde, çiçeğe dokunmamak ve sadece sulamak daha iyidir.

Dikim için toprak ne olmalıdır?

kroton
Croton verimli ve hafif asidik zemin karışımlarını sever. Onları kendin yapabilirsin. Bahçe karışımı, turba ve kum alın ve 2: 1: 1 oranında karıştırın. Yaprak toprağı eklemek de mümkündür ve yetişkin bitkiler için bu bileşen artar. Dikimden önce toprak zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ile sulanmalıdır. Karışım kuruduktan sonra, transplantasyona başlayabilirsiniz.

Bir kroton pot nasıl seçilir

Kroton asma sıradan ve bitkinin kök sisteminin büyüklüğü olmalıdır. Bu önemlidir, çünkü eğer bitki için çok büyük bir pot seçerseniz, onu dökebilirsiniz.
Plastik bir sıradan tencere uygundur, bu da tokonu başka bir tencereye nakletmeniz için daha uygun olacaktır.

Satın alınan bir bitkinin nakli işlemi

Tencerenin dibinde kili yatırmanız gerekiyor. Potu bir with parça ile doldurmalıdır. O zaman dikkatle pottan bir topak almanız gerekiyor. Koma yüzeyinin köklerle kaplı olduğunu görürseniz, bitkinin dikkatlice biraz daha büyük boyutta yeni bir tencereye ekilmesi gerekir. Kökler toprakla kaplanmışsa ve çok fazla değilse, bitkinin büyüklüğüne uygun bir tencereye nakledilmesi gerekir.
Ayrıca, “August” gibi birkaç büyükbaş hayvan besleyicisini de ekleyebilirsiniz. Bu gübreler uzun ömürlüdür. Bu tür beslemeleri eklerken, kök sistemi tencerenin altındaki deliklerden geçecektir, bu yüzden tavaya su eklememek daha iyi olacaktır.

Evde kroton için bakım

Bir kroton gibi bir bitki iddiasızdır, ancak bunun nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir, böylece çiçek hızla gelişir ve gözü rengiyle mutlu eder.

Bir bitki su nasıl

Croton sulanabilir, serpilir ve hatta yıkanabilir, ancak en az haftada bir kez yapılmalıdır. İlkbaharda ve sonbaharda bitkiyi her gün veya her gün sulamak gerekir.

Önemli! Sulama arasındaki aralıkta, toprağın biraz kuruduğundan emin olun.

Krotonu sulamaya başlamadan önce, suyu biraz ısıtmanız gerekir, çünkü bitki soğuktan hoşlanmaz.
Su sadece sıcak kaynamış su olmalıdır. Ayrıca bitkiyi basitçe spreyleyebilirsiniz. Kış aylarında 2-3 gün boyunca tek bir sulama yeterli olacaktır.

Croton besleme özellikleri

kroton
Bir yıl boyunca, kroton mineral ve organik üst pansuman ile döllenmiş olmalıdır. İlkbahar ve sonbaharda, bitkinin haftada 1 kez, kış aylarında – ayda 1 kez beslenmesi gerekir.
Satın alınması gereken gübreleme, ancak kahve telvesi, çay çay ve muz kabuğu gibi halk tarifleri kullanabilirsiniz. Kalın ve demleme buğulanmış ve 2 haftada bir kez getirilir. Muz kabuğu parçalara ayrılmalı ve bir tencereye konulmalıdır. Daha sonra toprakla kaplanır ve sulanır. Muz kabuğu, zamanla ayrışır.

Eğer gözlemlemek için tüm şartlar, çiçek croton birkaç ay içinde, ama en önemlisi – doğru bakım gösterecektir.
Hala “Epin”, “Zircon” veya “Uniflor Growth” gibi hızlı gelişim ve büyüme için ilaç kullanmaya karar verirseniz, genellikle ayda 2’den fazla kullanılmamalıdır. Talimatları ve ürün açıklamasını dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.
Sıvı kompleks gübreler de örneğin “Vaha” veya “İdeal” olarak uygun olabilir.

Önemli! Gübreler yapmaya başlamadan önce, tesisi sulayın.

Croton taç oluşumu: Bir bitkinin düzgün bir şekilde nasıl kırpılacağı

Budama genellikle güzel bir top şekli oluşturmak için yapılır. Temel olarak, üst çırpılar diker, böylece kroton yanal sürgünler oluşturabilir.
Kırpmadan önce, yeri kömür tozuyla işlemek gerekir. Bu dezenfeksiyon için yapılır.
İlk budama, kroton 17 cm’ye ulaştığında yapılır, bir sonraki çimdikleme, bitki 40 cm’ye ulaştığında yapılır ve bu sürgünler kullanılarak, bir çiçek çoğaltılabilir.
kroton
Krotonun oluşumuna ek olarak, yaralı veya parazitli dallar da kesilir. Ancak bunu, yalnızca bitkinin neyle tedavi edilemeyeceğini bildikten sonra yapmalısınız.
Krotonun çiçeklerinin bitkiden çok fazla enerji aldığını açıklığa kavuşturmak önemlidir, çünkü bunların üzerinde birçoğu vardır. Bu nedenle, sarı veya beyaz çiçek salkımlarını yırtmak için tavsiye edilir. Croton bundan acı çekmeyecek.

Croton Transplantasyonu Hakkında Her Şey

Genç kroton her yıl bahar aylarında nakledilmelidir. Bunu yapmak için, öncekinin hacminde 3 cm daha büyük bir tencereye ihtiyacınız olacak. Sonra karışımı hazırlamanız gerekiyor. Genellikle alınır ve bu karışım humus, çim ve yaprak toprak, turba ve kum içerir. Oran 1: 1: 1: 1: 1’dir. Bu toprak karışımı “Codyium” denir.
Tencerenin dibinde, kömürü yatırın ve verimli toprağı 3 cm’lik bir tabakaya dökün. Bundan sonra, bitkinin yeniden üretilmesine başlayabilirsiniz. Yeryüzüne zarar vermemek için bunu dikkatli bir şekilde yapın. Bitki eski tencereden yenisine aktarılır. Daha sonra bir toprak karışımı ile ağzına kadar bir toprak karışımı ile kaplanmalıdır.

Artık kapalı çiçeğe transplant ettiğinize göre, krutonun ne isteyeceğini ve nakilden sonra nasıl bakılacağını bilmelisiniz.
Bitkinin suyunu kurulamayacak şekilde su doldurun ve her gün püskürtün. Parlak ışık alacalı yaprakları ekleyecektir. Ayrıca bitkiyi haftada bir sıcak duş altında yıkayabilirsiniz.
İçinde başka bir palet ve drenaj almanızı tavsiye ederiz. Orada biraz su dökmelisin. Bu, krotonun gerektirdiği ısı ve optimum nemli havayı sağlayacaktır.

Croton’ın Üreme

Crotona tohumlarını veya kesimlerini yayın. Tohumlar Şubat ayında bitki sayısını çoğaltabilir. Kesimlerle, krotonu istediğiniz zaman çoğaltabilirsiniz.

Biliyor musun Kozmetik markası M’onduniq ile ilk Fransız kozmetik üreticilerinden biri olan DERMIE PHARM, özel kozmetik ürünlerinde Croton lechleri ​​Croton reçinesini kullandı.

Tohum yöntemi

tohum
Bu yöntem çok nadiren kullanılır. Ekim, Şubat ayında gerçekleştirilir. Tohumlar 2,5 saat süreyle fitohormonlarla tedavi edilir. Daha sonra kutulara yüzeysel olarak dikilirler. Bundan sonra, tohumlar toprakla hafifçe serpilir. Bir ay sonra göreceğiniz ilk çekimler. yani optimum sıcaklık ve nem – bitkiler güçlenecek sonra, bireysel fidanları emkosti.Za kroton içine nakledilen uygun bakım ihtiyacı vardır.

Vejetatif yöntemler

Croton, yıllarca herhangi bir zamanda yapılabildiğinden vejetatif olarak oldukça sık çoğalır. Bitkiyi mart veya nisan aylarında yaymak daha iyidir.
Kesimden sonra apikal kesimler, ılık su ile yıkanır, dışarı akan suyu yıkar. Daha sonra 2 saat kurumaya ihtiyaç duyarlar. Bundan sonra, sap, alt yapraklardan çıkarılır ve suya köklenir. Üst yaprakların yarısı kısaltılması gerekir.
Kesimlerin daha hızlı kökleşmesi için, tesisi ılık suyla sulayın. Soğuk veya soğuk su ile çürürler çürür. Güneşin doğrudan ışınlarından kaçının, daha iyi ışık yayması yaratın.
Ayrıca, köklerin oluşumunu hızlandırmanıza izin verdiği için uyarıcıları da kullanabilirsiniz.

Croton’un hastalıklara ve zararlılara karşı direnci

Croton örümcek akarı ve kabuktan muzdarip. Hastalıklardan bitki, kurumsuz mantar ve gri çürükten etkilenir.
Örümcek akarları sararma ve düşen yapraklar ile tanımak kolaydır. Ayrıca yaprakların altında ve taç üzerinde bulunan bir örümcek ağı üzerinde de bulunabilirler.
Bu parazitte, bitki örümcek akarı tamamen yok olana kadar her 25 günde bir “Aktellikom” ile tedavi edilmelidir.
krotonKalkanlar yapraklardan suyu içmeyi sever. Bu bitkinin bu parazitleri enfekte ettiğini anlamak çok basittir: yapraklar üzerinde kahverengi renkteki yuvarlak kalkanlar görülür.
Onları ilacı “Carbophos” ile onlardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca, bitkinin yüksek neme sahip serin bir yere yerleştirilmesini de öneririz.
Tacın üst tarafında siyah bir mantar görünür ve sürgünler. Bunun nedeni, uyuzun tatlı deşarjıdır. Bu fungal hastalık tehlikeli değildir, ancak atılımlar nedeniyle bitki yeterince oksijen alamaz ve kroton zayıflar. Ondan kurtulmak kolaydır. Tüm zararlıları toplamak ve mantarı sabunlu suyla yıkamak gerekir.

Kökte ve genç yaprakların uçlarında gri çürük görülür. Üzerinde büyük kahverengi lekeler görülebilir. Onlar sayesinde yapraklar bükülmeye başlar ve yavaş yavaş söner.
Bu hastalıktan kurtulmak için etkilenen parçaları kesmeniz ve yakmanız ve küflü toprağı temizlemeniz gerekir. Daha sonra tüm bitki bakır klorür ile muamele edilir ve sulama azaltılır.

Biliyor musun Batı’da ilk kez, ondokuzuncu yüzyılın ilk yarısında çiçeğin rengârenkisi biliniyordu.

Krotonun zehirli bir bitki olmasına rağmen, pencere camınızda harika bir atmosfer yaratacaktır ve eğer evde doğru bakımı yaparsanız, kodlama tüm yıl boyunca size müteşekkir olacaktır.


Loading...