Kişniş tohumlarından yetiştirme, yeni başlayanlar için öneriler

kişniş
Kişniş veya kişnişUzun zamandır bilinen baharat, özellikle uzun yıllar boyunca büyüyen doğu ülkelerinin sakinleri tarafından seviliyor. Çeşitli yemekler için baharat olarak kullanılır: Salatalarda et, sebze, soslarda, ham formda.

Kişniş bitkisinin, hiçbir şeyle karıştırılamayacak şekilde belirgin bir hoş aroması vardır. Bitki büyük miktarda vitamin ve askorbik asit içerir. Faydalı özellikleri, halk hekimliğinde ve aynı zamanda parfümeri ve kozmetolojide yaygın olarak kullanılmaktadır.

Biliyor musun Kişniş veya kişniş hala Çin maydanoz, kişniş, hamem, kishnis, ekme bağırsakları, chilantro, öksürük ve ince olarak adlandırılır. Bu baharat insanlar 5000 yıldan fazla bilinir. Eski Mısırlılar bile, kişnişin nasıl yetiştirileceğini biliyordu. Firavunların lahitleri ve lahitlerine, kazılar sırasında daha sonra bulunan çimler veya tohumlar koydular. Antik Çin sakinleri, kişniş kullanımının ölümsüzleştirdiğini düşünmüştür. Orta Çağda, kişniş tohumlarından tatlı içecekler hazırlandı ve Güney Asya’da hala bir afrodizyak olarak kabul ediliyor.

Bu yazıda, bitkinin tüm özelliklerine bakacağız, yeşilin iyi bir şekilde hasat edilmesine ya da tohumların hasat edilmesine ve bu bitkinin düzgün bir şekilde nasıl bakım yapılacağına dair kişniyi yetiştirmenin en iyi zamanını bulacağız.

Kişniş ve kişniş, iki isim – bir bitki

Koliander ile ekmek
Birçoğu, kişniş ve kişnişin aynı bitki olduğunu ve farklı baharatlar olduğunu düşünmez. Aslında, kişniş bir bitkinin tohumlarıdır ve kişniş yeşildir. Yemek pişirirken, kişniş yeşillikleri salatalara veya soslara bir katkı maddesi olarak kullanılır ve kişniş tohumları et yemeklerinin daha uzun süre taze kalmasını sağlamak için baharat olarak kullanılır.

Ayrıca, kokulu kişniş, sosis, konserve ürünleri, peynirler, hamur işleri ve hatta bir çeşit Alman birasına eklenir. Kişniş tohumları esansiyel yağlar, A, E, K, PP, potasyum, sodyum, kalsiyum, iyot, fosfor gibi vitamin bakımından zengindir.

Biliyor musun Ayırt edici parlak bir aromanın sadece iyi olgunlaşmış tohumları vardır. Olgunlaşmamış olanların tamamen farklı, hatta hoş olmayan bir böcek kokusu vardır. Muhtemelen, buradan, kişniş tohumu ismini almıştır – kişniş: Yunanca “corsia” – “böcek”.

Bahçede kişniş nasıl ekilir, baharatlı bir bitki dikimi için zamanlama ve koşullar

Kişniş tohumu (kişniş sebze) Bu, yıllık bir kişniş olan yıllık bir otsu bitkidir. En yaygın çeşitlilik, tüm ekili alanların% 90’ını oluşturan Yantar’dır.

kişniş
Kişnişin yetiştirilmesi, Rusya’nın kuzey kesiminde, Kuzey Kafkasya’nın güneyinde, Ukrayna’da yaygındır. Bununla birlikte, bazı sebze yetiştiricileri Moskova’nın geniş kesimlerinde ve hatta Yakutistan’ın merkezinde yetişirler. Vahşi kişniş Kırım, Kafkasya ve Orta Asya’da görülebilir.

Kişniş, eski Yunan ve Antik Roma sakinleri yemek pişirmek ve tıbbi amaçla kullanmış, daha sonra bütün Avrupa’ya, Rusya’nın güney bölgelerine ve Kafkasya’ya yayılmıştır.
Egzotik olmasına rağmen, kişniş yetiştirme teknolojisi karmaşık önlemlere ihtiyaç duymaz, eğer istenirse, kişniş sebze yetiştiricisi bile olsa, kişniş kendi bölgesinde yetişebilir. Tohumları olgunlaştırmadan önce kişniş yetiştirin ve daha sonra bitki tohumlara bırakılır ve kişniş alır.

Biliyor musun Kişniş, insanlık tarihinde bilinen en eski baharattır. Eski Ahit’te ona bile söz var.

Dikim kişniş zamanlaması (kişniş)

Kişniş oldukça soğuk dayanıklı bir bitkidir. -5˚ С’ya kadar dona karşı dayanıklıdır. Bu nedenle, kış için kişniş dikebilirsiniz, daha sonra ilk yeşillikler Mart ayında görünecektir. Bir serada kişniş yetiştirmek için, Şubat ayının sonunda ekim yapmak gerekir – Mart başı, sonra ilk sürgünler 40 gün içinde ortaya çıkacaktır.

Koliandr
Ancak, çoğu zaman, nisan ayı sonunda toprak yeterince uyanıp ısındığı zaman, ilkbaharda açık kişide kişniş ekilir. Bu ekimle, tohumlar ağustos sonuna kadar olgunlaşacak.

Tohumlar Mayıs-Haziran aylarında ekilirse, peduncles 20 gün içinde ortaya çıkacaktır, ancak bitki erken ilkbaharda dikilmiş daha zayıf olacaktır.

Ekim kişniş sadece ilkbaharda değil, Ağustos ayında bile yapılabilir – daha sonra sadece sürgünler ortaya çıkar.

Dikim için bir alan nasıl seçilir (toprak, aydınlatma, rüzgar koruması, vb)

Kişniş eksikliği, olgunlaşması yavaşlar, verim ve uçucu yağ içeriği azalır, hafif bir bitkidir. İyi bir tohum hasadı elde etmek için, kişniş sadece güneşli bir arazide ekilmelidir. Bitkinin sadece bir oyukta değil, düz veya yükseklikte ekilmesi en iyisidir, aksi takdirde olgunlaşmadan önce ıslanır. Toprak kakalama sırasında tınlı ve kumlu tınlı, orta asidik veya nötr, gevşek ve iyi döllenmiş.

Kişniş tohumları nasıl ekilir

Kişnişlerinde kişniyi nasıl yetiştireceğini bilemeyen bazı sebze yetiştiricileri, birkaç kişniş tohumu attı ve onları tırmıkla toprağa dikti. Ve belirli bir süre sonra oldukça iyi, gür ve yeşil kişniş çalıları var.

tohum
Bu, bitkinin iddiasızlığının bir başka kanıtıdır, ancak kişniş sadece yeşillik için yetiştirilirse bu yapılabilir.

Bol ve yüksek kaliteli tohum veriminin toplanması ve toplanması için baharatlar daha sıkıdır. Bu nedenle, kişniş tohumu düzgün bir şekilde dikmek için birkaç koşul vardır.

Ekim için bir sitenin hazırlanması

Toprak sonbahardan hazırlanmalıdır – dikkatlice süngü bayonet (yaklaşık 20-28 cm) üzerinde kazdık ve iyi döllenmiş. Bir parça kum ekleyebilir ve bir gübre olarak, ekimden bir metre kare ekim yaparak taze odun külü karışımı olan ½ kova ekleyin.

Ayrıca, gübreler olarak, süperfosfat ve potasyum kullanabilirsiniz, onlar, kişniş ekmeden önce, toprağa dökülen gerekir, metrekare başına 20-30 gr. İlkbaharda, ekimden hemen önce, 1 çorba kaşığı. Metrekare başına bir kaşık üre ve potasyum permanganatın pembe bir çözeltisini döktü.

ekim
Kişniş yeşillikleri yetiştirmek için, bir ya da iki hafta aralıklarla yaz boyunca tohum ekebilirsiniz. 40-55 gün sonra kişneyi çıkarın, böylece aynı sahada birkaç hasat yapılabilir. Yeniden ekirken 1 çay kaşığı ekleyin. toprak karesi başına süperfosfat veya nitroammofoski.

Kişniş oldukça hızlı bir şekilde büyüdükçe, her üç haftada bir yeni tohum yığınına ihtiyacınız var, daha sonra yaprak ve baharat stokları tüm yıl boyunca sürecek.

Önemli! Yeşillik için yetiştirilen kişniş kaldırmak için, yeşil çiçek tomurcukları son derece istenmeyen beri, çiçeklenme başlar başlamaz en kısa sürede gereklidir.

Kişniş tohumları nasıl ekilir

Kişniş, tohumlar veya kargalar tarafından metrekare başına 2 g tohum ve 1.5 cm derinliğe kadar ekilir, bitkiler arasındaki mesafe yaklaşık 10-13 cm arasında ve 25-35 cm sıralar arasında olmalıdır.

Kişniş ne kadar uzarsa, onu diktiğiniz zaman ve hava koşullarında bağlıdır. Genel olarak, oldukça yavaş – 2 ila 4 hafta.

Biliyor musun Kişniş tohumları hızla çimlenmelerini kaybeder, bu nedenle ekim için iki yaşından büyük olmayan tohumlar almanız gerekir. Aynı zamanda, bir baharat olarak, tohumlar çok daha uzun süre depolanır.

Fidelerin uygun bakımı

Kişniş fidelerinin bakımı için, ayıklama, gevşeme ve zamanında sulama gibi standart önlemler yeterlidir.

Sulama kişniş özellikleri

genç büyüme Toprağın nemini sürekli olarak izlemek çok önemlidir, çünkü aşırı kurutma sırasında erken kurutma gerçekleşir ve ürünlerin kalitesi keskin bir şekilde düşer. Kişniş için zemin daima gevrek ve nemlendirilmiş olmalıdır. Yağmur veya yüksek nem döneminde, kişniş sulama gerekli değildir.

Filizlerin filizlenmesi sırasında, toprağın nemli tutulması, haftada iki kez sulamanın, metrekare başına 3-5 litre suya yetmesi kolaydır. Sertağaç kütlesinin aktif büyümesi sırasında, kişnişin bol ve düzenli olarak sulanması (metrekare başına yaklaşık 8 litre) sağlanması gerekir, böylece zamandan önce çiçeklenmeye başlamaz.

Tohumlar olgunlaşmaya başlar başlamaz, sulama minimum 2 litre suya düşürülür.

Bahçede kişniş beslemek için kurallar

Kişniş tohumlarının yetiştirilmesi, aktif büyüme ve yaprak döken kütlenin beslenmesi sırasında beslenmeyi sağlamaz. Tüm besin maddeleri ve gübreler, ekimden önce toprağın hazırlanması sırasında önceden yapılmalıdır. Sonbaharda toprağa kompost, humus, potasyum ve fosforlu gübreler eklenir ve ilkbaharda ekimden hemen önce azot gübrelemesi yapılır.

Inceltme filizi

kişniş Büyüme mevsimi boyunca, toprak, yabancı otları temizlemek ve mahsulleri incelemek, en güçlü olanları seçmek ve 7-10 santimetre arasında bırakmak için zaman içinde temiz ve gevşek bir biçimde tutulmalıdır. Bu yemyeşil bir kişniş yetiştirmek ve yüksek verim elde etmek için gereklidir, çünkü yoğun olarak yerleştirildiğinde yaprak döken ve zayıf olacaktır.

Bahçede Kişniş: hasat

Kişnişin yaprak kütlesi büyüdükçe kesilir. Çiçeklenmeden önce ihtiyacınız olan yeşilleri toplayın. Peduncles aktif olarak büyümeye başladıktan sonra, bitkinin yeşil yaprakları incelir ve kabalaşır.

Kişniş doğru şekilde yetiştiren tecrübeli sebze yetiştiricileri, yeşillikleri yılda üç kez hasat eder. Hasattan sonra kişniş yaprakları gölgede kurutulur, gerekirse ezilir, cam kaplara katlanır ve sıkıca kapatılır. Tohumlar, ağustos ayının sonunda kahverengimsi kahverengiye dönüştüklerinde, güneşte kurutulduklarında ve harmanlandıklarında hasat edilir. Tohumlar kağıt torbalarda saklanır.

Önemli! Kişniş yaprakları sadece kurutulmalıdır. Taze veya yeterince kurutulmuş yaprakları ezmezseniz, çok miktarda uçucu yağ ve faydalı katkı maddeleri kaybedeceklerdir.

Ya kişniş çiçek açmaya başladıysa

Yeşil tohumlar
Kişniş, ekildiği zamana bağlı olarak çiçeklenmeye başlar. Genellikle bu, Nisan ayı sonunda iniş yaparken Haziran-Temmuz. Bitki çiçek açtığı zaman, kullanılabilir yapraklar ile yeni sürgünler vermeye son verir. Bu durumda, bitkinin mümkün olduğu kadar çok yaprak vermesi için çiçeği kesebilirsiniz.

Kişniş tohumlarını toplamak için, çiçeklenmesini beklemeniz gerekir. Tohumlar kahverengimsi kahverengiye dönüştüğünde, bitkinin köküne kesilmesi, demetler halinde toplanması ve kurutulması için tartılması gerekir.
kişniş
Ayrıca, çiçeklere dokunamazsınız ve tohumların yere düşmesine izin vermezsiniz, bu nedenle bitki bağımsız olarak dikilir. Yani, gelecek yıl, ülkedeki bütün komşuları kişniş ekecekse, zaten iyi bir yeşillik hasadı olacak.