Kışın kışın aydınlatma

Henhouse aydınlatma
Cinsel olgunluk dönemi, yumurta üretimi ve ayrıca et ve yumurta ürünlerinin kalitesi, gündüz saatlerinin süresine bağlıdır. Düşük aktivite ile, kümes hayvanları üretkenliğini kaybeder ve çeşitli hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. Bu nedenle, veterinerler günlük 14 saatlik aydınlatma koşullarında yıl boyunca hayatta kalmayı tavsiye ediyorlar. Tavuk evindeki lambaları, neyi tercih edeceğiniz, onları nereye kuracağınız ve ne zaman açacağınız – bu makalede daha sonra bunu tartışacağız.

Kış aydınlatma

İlkbaharın gelişiyle birlikte, veteriner hekimlerin önerileri doğrultusunda hafif bir günün süresi 14 saate çıkarıldı. Bu evin sakinlerinin geçim kaynakları üzerinde çok faydalı bir etkiye sahiptir. Sabah saat 5’de güneşin yükselmesiyle uyanırlar ve akşamları sadece karartmaya başladıkları zaman roketlerine dönerler. Bu koşullar kümes hayvanları için doğaldır: iyi gelişir, hızla büyür ve acele eder.
Henhouse aydınlatma

Biliyor musun Tavuklar asla karanlıkta taşınmazlar. Yumurta bırakma zamanı gelse bile, kuş yine de şafak veya ışığın yanmasını bekler.

Ekim ayında, günlerin çok kısaldığı zaman, döşeme faaliyeti azalır. Kış döneminde tamamen yumurtlamayı bırakıyorlar. Ek olarak, henhouse’daki rahatsızlık durumu patojenik ortam için çok elverişlidir. Bu nedenle, birçok kişi soğuk mevsimde canlı hayvanın suni aydınlatmasına başvurmaktadır.

Bir kır evi için aydınlatmanın nasıl uygun hale getirileceğini öğrenin.

Doğru yoğunluk ve ışığın parlaklığı ile, yüksek yumurta üretiminin yanı sıra eski karkas özelliklerinin muhafaza edilmesi mümkündür. Ancak ekipmandaki en ufak hatalar bile, zarardan daha fazla zarar verebilir. Tüm olumlu ve olumsuz tarafları tarıyoruz.

şekerleme

Kışın kümes hayvanı evindeki suni aydınlatma şu gerçeğin gerekçesiyle haklıdır:

 • tavuklar sürekli olarak taşınmaya devam eder;
 • aldatılmış biorhythms nedeniyle, genç daha iyi büyür;
 • Hayvancılık mükemmel fiziksel sağlık ve nadiren hasta tarafından ayırt edilir;
 • daha hızlı ve daha iyi bir şekilde besleme sürecini geçirir, yutulan yemi daha iyi emer;
 • etin yanı sıra yumurtaların boyutunu ve kalitesini iyileştirmek;
 • kümenin sakinleri arasındaki yaralanma yüzdesini en aza indirir;
 • tavukların hayatta kalma oranı artar.

aydınlatma

Biliyor musun Bugün en pahalı tavuk türü Endonezya cinsinin nadir temsilcileridir. Ayam thaniani, uzun bir süre için soyu tükenmiş olarak kabul edildi. Bu eşsiz kuşun egzotik, sadece tüylerine değil, aynı zamanda cildin, gözlere, gagaya ve hatta kuşların iç organlarına özgü güzel bir siyah renkte yatar. Renginin, karkasın ısıl işleminden sonra bile kalması bir özelliktir. Birçok turist böyle bir horozun sonsuz mutluluğu aileye getireceğine inanıyor. Bu nedenle, bir çift evcil kuş için fiyat 5 bin ABD dolarından başlıyor.

eksileri

Tüm uzmanlar evin yapay ışığında olumlu görülemez:

 • Tavuk organizmasının sürekli yumurtlama nedeniyle kalsiyum rezervlerini yenilemek ve tüyleri tamamen yenilemek için zaman yoktur.
 • yüksek yangın riski vardır, çünkü lambalar gece kontrolsüz olarak çalışır;
 • Kışın elektrik maliyetini hesaba katarak, bir evin bakım maliyeti bir kaç kat artırıldı.

Ayrıca, çok fazla takılan lamba türü, konumu ve parlaklığına bağlıdır. Örneğin, yanlış ışıklandırma horoz horozuna, saldırganlıklarına ve tavuk yumurtasıyla ilgili endişelere neden olabilir. Uzmanlar aşırı parlak bir ışığın koğuşların zihniyetinde kötü bir etkiye sahip olduğuna inanırlar.
Henhouse aydınlatma

Biliyor musun En nadir tavuk ırkları sıralamasında, liderlik Vietnamlı savaşçıların ağır sikletleri tarafından kazanıldı – Ga Dong Tao. Dünyada, hipertrofik fındık benzeri tepe, ağır anayasa ve çok kalın pullu pençeleri birbirinden ayıran yaklaşık 300 kişidir. Karakteristik olarak, yetişkin horozun çevresi çocuğun kolunun kavramasına karşılık gelir.

Lamba çeşitleri

Henhouse aydınlatmaları için uygun modern bir dizi, herhangi bir istek üzerine seçim yapmanıza olanak tanır. Olağan akkor lambalarda durabilir veya LED, parlak, enerji tasarruflu varyasyonlarla deney yapabilirsiniz. Aralarındaki fark nedir, eksiklikler ve ana avantajlar nelerdir – birlikte anlayalım.

Tavuklar için bir yem kesicinin nasıl yapılacağı, bir tavuk kümesinin nasıl inşa edileceği ve donatılacağı ve ayrıca bir tünek, kafes ve yuva yapılacağı hakkında da bilgi edinin.

Lambalar akkor

Bu seçenek birçok sahip, sayaçların raflarında bile hoşlanmaya başlar, çünkü en ucuzdur. Ekolojik bileşeni de çekici. Ancak, sömürü sürecinde, orijinal ucuzluk kendisini haklı çıkarmaz.
Lambalar akkor

Avantajları:

 • kullanım kolaylığı;
 • kolay değiştirme;
 • iyi aydınlatma;
 • Şiddetli iklim koşullarında kullanım imkanı;
 • tavuklar ile ısıtma kutuları için uygunluk;
 • Evin paralel dezenfeksiyonu ve önemsiz ilave ısıtma.

dezavantajları:

 • kırılganlık;
 • yüksek güç tüketimi.
Önemli! Periyodik karanlık, istisnasız tüm kuşlar için önemlidir. Bu sırada, kemik dokusu oluşur, kalsiyum değişim değişiklikleri (kabuğun gücü için önemlidir), önemli bağışıklık faktörleri gelişir.

Floresan lambalar

Günlük hayatta iyi kanıtlanmışlardır. Onların ayırt edici özelliği beyaz ışıktır. Yatay ve dikey bir konumda sabitlemek için uygundur.
Floresan lambalar

Avantajları:

 • güvenilirlik;
 • sürekli çalışma;
 • Güç tüketiminde tatmin edici ekonomi;
 • Uygun fiyat.

dezavantajları:

 • özel bertaraf ihtiyacı;
 • çevreye yönelik bir tehdit.

Enerji tasarruflu lambalar

Bu seçenek, evin tutulmasının genel maliyetlerini etkileyen, önemsiz elektrik tüketimi ile büyülüyor.
Enerji tasarruflu lambalar

Avantajları:

 • gerekli ışık spektrumunu ayarlama imkanı;
 • Düşük maliyet

dezavantajları:

 • yüksek maliyeti;
 • çevreyi olumsuz etkileyen lambaların içinde cıva bulunması;
 • kısa ömürlü (fiyat ve kalite dengesizliği).

LED Işık Ampüller

Bu seçenek, çalışma süresi ile olumlu bir şekilde vurgulanmaktadır. Menzilinde, kümes hayvanı çiftlikleri için tasarlanmış özel modeller bulabilirsiniz. Genellikle tavana yerleştirilirler.
LED Işık Ampüller

Avantajları:

 • 50 binden fazla saatin sürekli çalışması;
 • hafifletmek
  kullanımda;
 • Dış sıcaklıklardan koşullara ve bağımsızlığa olan iddiasızlık;
 • rutubete dayanıklılık;
 • tozdan korunma ve kümesin içinde olabilecek katı parçacıkların çökeltilmesi;
 • ışık akımının yoğunluğunu düzenleme yeteneği;
 • elektrik tüketiminde ekonomi.

Eksikliklerden sadece yüksek maliyet tespit edilebilir.

Önemli! Lambanın rengi kümes hayvanlarını farklı şekilde etkiler. Aydınlatmayı seçerken, tavukların mavi renginin sakinleştiğini, turuncu olanın – üreme işlevinin, yeşil olanın çalışmasını – büyümeyi desteklediğini ve yumuşatılmış kırmızıların yumurtacıları gagalamayı engellediğini düşünün.

Kümedeki ışığın parlaklığı

Kanatlılar çok parlak ışıktan hoşlanmazlar. Bu nedenle, çok sayıda optik aygıtın iyi yaşamak için canlılara gideceğini düşünmek yanlıştır. Aydınlatmanın aşırı yüklenmemesi için, uzmanlar, seçilen lambaların gücünden ve kümenin alanından ilerlemelerini tavsiye eder. Odanın her metrekaresi için 1 W yeterlidir. Örneğin, 10 kareye sahip bir eviniz varsa, bir lambayı 60 watt ile sınırlayabilirsiniz. Büyük yapılar söz konusu olduğunda, zorunlu olarak gölgelenmiş olması gereken belirli bölgeleri hesaba katmak gerekir.
Kümes aydınlatması
Tercihen, kuşlar doğal eritme sürecini sonlandırdıklarında, sonbaharın sonunda ışığı servis edin. Kışın, tüylü evcil hayvanların odaya her zaman harcadığı zaman, her şafak lamba ile başlamalı ve gün batımının ardından kapanmalıdır. Kümenin bakımını kolaylaştırmak için, birçok kişi sadece lambaların süresini değil ışık huzmesinin yoğunluğunu ve parlaklığını ayarlamanıza izin veren otomatik zamanlayıcılar ayarladı.

Önemli! Lamba koruyucu cam tavan ile kaplıysa, ömrü iki katına çıkacaktır..

Lambanın nereye yerleştirileceği

Bazı başlangıç ​​kümes hayvanları çiftçileri, kümeslerdeki ışıklandırmanın yuvalar üzerinde uygun olduğuna ve bu yerleri mümkün olduğunca iyi bir şekilde ele almaya çalıştıklarına inanmaktadır. Ancak uzmanlar, en parlak ışığın besleyicilerin ve içicilerin üstünde olması gerektiğine inanan böyle bir girişime kategorik olarak karşı çıkıyorlar. Bu durumda, lambaların tavana geleneksel bir şekilde sabitlenmesi gerekir. Bu durumda, gıdaların iyi emilimine ve iç biyoproseslerin uygun gelişimine katkıda bulunurlar. Yuvalar ve roostlar gölgelendiğinde, tavukların endişe nedenleri yoktur.

Kendi ellerinizi tavuklar için kaseler ve besleyicilerden nasıl içeceğinizi öğrenin.

Işık ne zaman açılsın

Eğer kışın evin içinde gün boyu ışığın olacağına karar verdiyseniz, o zaman çok yanılıyorsunuz. Uzmanlara göre, sadece sabah ve akşam dahil edilmelidir. Genellikle sabah altıda başlar. Ve dışarıda ışık olduğunda, alacakaranlık gelene kadar ışıklar söner. 4 pm daha yakın tekrar açın. Lambaların en az akşam sekizde çalıştığı tavsiye edilir. Kuşları çok uzun ışık gün aşırı yüklemeyin. Sonuçta, bu tür koşullar sadece onları tüketir.
Kümes aydınlatması
Bu, kümes hayvanlarının yetiştiricilerinin yumurtalarını yumurtlamalarına ve onlardan yüksek verim elde etmelerine yardımcı olan tüm sırlardır. Tesisleri donatmak için, her sahibinin sahip olduğu bilgi ve becerilere sahip olmak yeterlidir. Ve eğer denerseniz, satın alınan rölelerin yardımı ile, lamba ömrünün erken dönemlerinden ve manuel düzenlemesinden kendinizi kurtarabilirsiniz.

Video: tavuk kümesinde kış aydınlatması