Kışın evde kazlar nasıl tutulur

kazlarKazlar yetiştiriciliği karlı bir meslektir, ancak popülaritesiyle tavuklarla karşılaştırılamaz. Bu kuşlar et, aşağı, tüy elde etmek amacıyla tutulur, özel bir incelik onların karaciğeridir. Tabii ki kazların içeriği kendine özgü özelliklere sahiptir ve bu kısımdaki ana problemler soğuk mevsimde ortaya çıkar. Kuşların rahatça kışın çaba göstermesi gerekmektedir.

Kışın kazları tutmak için donatım

Hayvancılık yapmak için, iki tür bina kullanabilirsiniz: bir ev ve bir sera. Her birinin özelliklerini göz önünde bulunduralım.
Kışın kazlar

Evde

Soğuk havaların gelişiyle, kış kuşları için en uygun koşulların yaratılacağı bir gusyatnik inşa etmek için zamana sahip olmak çok önemlidir. Güçlü rüzgarlardan ve nemden korumak için gereklidir.

Önemli! Kaz-keçiler gece ve sabah saatlerinde taşınırlar, bu nedenle sabah saatlerinde yumurta toplamak gerekir, çünkü öğle yemeğinde dondurulabilirler.

Bu yapının temel gereksinimlerinden biri, ahşap zemin. Kazlar çok yumuşak pençelere sahiptir, bu yüzden onlar için yerden veya betondan bir zemin hazırlamak önerilmez.

Ahşap zemin üzerinde gerekli kalın bir çöp atmak. Bunun için turba, saman veya talaş kullanabilirsiniz. Çöpün kalınlığı ortalama 50 cm civarında olmalıdır, zamanla kontamine olacaktır, bu nedenle periyodik olarak yeni materyallerin dökülmesi gerekmektedir. Ek olarak, mümkün olduğu kadar kuru tutulması için, 7-10 gün boyunca bir kez süperfosfat ile 1 gram Km başına 400 g’lık bir oranda serpilmelidir. ölçer.
Kış gusatnik
Duvarcılık sürecini hızlandırmak için, kullanılması tavsiye edilir yapay aydınlatma. Işık günü ile örtüşmeli; bu süreyi 2-3 saat kısaltmak için izin verilir. Bir süre sonra ışığı 12 saat boyunca açık bırakmanız önerilir – bu, doğru inkübasyon sürecine yardımcı olacaktır.

Caddede kışın en sık sıfır altı sıcaklık olmasına rağmen, kazlar yürüyüşe çıkmak, günlük yaklaşık 1 saat olmalıdır. Kışın kar erimesindeki sıcaklık 0 ° C’nin altında olmamalıdır.

Kümes hayvanlarının temizliğini izlemek ve kirlendiğinden temizlemek de önemlidir.

Kaz ve kazların içeriğinin ayrıntılarını okuyun.

Sera içinde

Kışlama kazlar için kullanabilirsiniz folyo veya polikarbonat sera. İkinci seçenek, daha yüksek bir sıcaklık sağlayabilir, bu yüzden daha sık seçilir.
Kaz için sera
Kuşa başlamadan önce koşmalısın Bazı sera hazırlama faaliyetleri:

  • Şiddetli don durumunda ilave ısıtma olanağı sağlamak;
  • yoğun kar ve rüzgarlardan yapıyı güçlendirmek için;
  • aydınlatma sağlamak.
Polikarbonat sera hakkında daha fazla bilgi edinin: polikarbonat ve bitmiş sera seçimi; farklı temellerin avantajları; Polikarbonattan yapılmış bir seranın imalatı, metal bir çerçeve üzerine polikarbonatın sabitlenmesi.

Buna ek olarak, seranın hazırlanması ve temizliği, toz ve döküntülerin mevcudiyetinin sık sık hayvancılık hastalıklarına katkıda bulunacağından, bununla ilgilidir. Başarısız olarak, bir havalandırma sistemi kurulur, zemine kalın bir zemin yerleştirilir. Periyodik olarak, kirlenmeye kadar, zeminin üst tabakasının temizlenmesi ve değiştirilmesi gerçekleştirilir.

Video: kazlar serada tutmak

Kışın başka ne dikkat etmelisin?

Tavukçuluk evinin canlı kuşlar için uygun olduğundan emin olmak için çeşitli envanterlerle doldurulması gerekmektedir. Bektaşi üzümünde mutlaka bulunması gerekenleri düşünün.

Tavuk, hindi ve güvercinlerin kış bakımı hakkında da bilgi edinin.

Soketleri hazırlamak

Yumurtaların normal serilmesini sağlamak için kümes hayvanları yuvalarla donatılmalıdır. Yapının uzunluğu genellikle 60 cm, genişliği ve yüksekliği – 50 cm’dir Ön kısım, çöpün düşmesini önlemek için gerekli olan yüksekliği 10 m olan küçük bir kenarın varlığı ile karakterize edilir. Yuva ahşap bir zemine sahip olmalı, metal kullanımı tavsiye edilmez – kış mevsiminde, kuşun ısınmasına izin vermez, ayrıca yumurtalar kolayca kırılabilir.

İdeal olarak, her kuş kendi yuvasına sahip olmalıdır – bu ihtimalin yokluğunda evi donatmak gereklidir, böylece 2-3 dişi bir yuvada serbestçe konaklayabilir.
Kazlar için yuvalar

besleyiciler

Doğru beslenmeyi sürdürmek için evi kaliteli besleyicilerle beslemek önemlidir. Bir odada birkaç parça olmalı, böylece kazlar aynı zamanda yiyecek alabilir. Genellikle oluk panolardan yapılır. Bu tasarımın bir özelliği, kuşun besleyiciye girmesini engelleyen baskılı şeritlerin varlığıdır. Kurulumda ayrıca, bir tasarımın üst sınırının bir kazın arkasında olmadığı dikkat edilmelidir. Ayrı besleme olukları monte edilmesi tavsiye edilir. Zaman zaman temizlik ve kurumaya değer.

Biliyor musun Kazlar iyi işitir ve 50 metreye kadar bir mesafede sesleri ayırt eder.

içenlerin

Evde her zaman içme suyu olmalı. Bu amaçla, odada özel içenler var. Su yeterli değilse ve kuşlar bunu özleyecekseniz, sık sık yaşayan canlıların hastalıklarının yanı sıra duvarların kesilmesi ile doludur.

Su ile konteyner bir ızgara veya metal bir levha üzerine monte edilmelidir, böylece çöp ıslak değildir. Ayrıca, düşük bir kova, çukur veya banyo tiryakisi olarak kullanılabilir. Su değişimi günde üç kez yapılır. Temiz bir su akışı sağlamak için, namludan suya dar bir hortum çekebilirsiniz.
Kazlar için besleme yalak

Padok hakkında unutma: kazlar kışın sokakta kışın hangi sıcaklık dayanabilir

Kışın oldukça soğuk olmasına rağmen, günlük kazların yürüyüşünün organize edilmesi gerekmektedir. İyi bir dış kaplamaya sahiptirler, böylece -10 ° C’ye kadar dona karşı dayanıklıdırlar.

Kuşları bir yürüyüşe çıkarmadan önce, kar örtüsünden verandayı temizlemeniz ve hayvanların çitin ötesine geçemediğinden emin olmanız gerekir. Günlük 1-2 saat süren yürüyüşler, kazlar ve hayatta kalma seviyelerini arttırarak kazlara iyi gidecek.

Kış aylarında kaz beslemek ne

Kışın, kuşlar için tam teşekküllü bir şölen sağlamak çok önemlidir. Kuşun menüsünü oluştururken nelere dikkat edilmesi gerektiğini düşünelim.

Kaz ve kazların diyetiyle ilgili daha fazla bilgi edinin.

Yemek diyeti

Soğuk havalarda, sıkı bir diyete uymak özellikle önemlidir. Ocak ayına kadar, kazları besle günde iki kez. İlk yemek için iyi püre, Gıda atıklarının yulaf lapası ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Yulaf tanelerinden hazırlanan püresi kullanmanız önerilir. Bu karışımda rendelenmiş havuç, balık unu ekleyebilirsiniz. İkinci öğüne kaba tahıl verilir.
Kazları besleme
Ocaktan başlayarak, kuş üç saatlik bir yemeğe transfer edilir. Tahıl genellikle sabah ve akşam verilir ve mash-pan öğle yemeği içindir. Şubat ayında, diyete biraz şeker pancarı ve havuç eklenebilir – bu da iştahı artıracaktır.

Önemli! Kazın yumurtaya bulaşmadığından emin olmak için, inkübasyon sırasında onlara sıvı yiyecek verilmesi tavsiye edilmez.

Tahıl patates ile değiştirilebilir, ancak bölümün artırılması gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca kazların beslenmesinde saman veya buharda kuru olmalıdır.

Video: kazlar için kış yemekleri

Vitamin takviyeleri

Kuşların bağlayıcılığını ağartıcının duvarlarında tutmak için, özel gübreleme ile kapları askıya almak gerekir – bu olabilir yumurta kabuğu, kabuk kaya veya tebeşir. Kazların midesine girerken, küçük çakıllar sindirim sisteminin normalleşmesine katkıda bulunurlar, kaba yiyecek öğütmek ve vücuda yararlı mineraller ve maddeler sağlamak için gereklidirler.

Çiftleşme mevsimi geldiğinde, erkeklerin besin miktarını arttırması gerekir, çünkü bu zamanda aktif olarak enerjilerini ve gücünü harcıyorlar. Gusaklara yulaf ezmesi, havuç, buğday ve maya da dahil olmak üzere ayrı ayrı yem verilmesi tavsiye edilir. İyi gübreleme yumurta verimini% 20 oranında artırabilir.

Biliyor musun Kaz, birçok kültürde kutsal bir kuştur. Örneğin, eski Mısırlılar, bu kuşun atalarının dünyanın yaratılışıyla doğrudan bir ilişkiye sahip olduğundan emindiler ve Romalılar kazlara saygı duydular çünkü savaş tanrısı’nın sevilen kuşu olduğuna inanılıyordu.

Her zamanki yiyeceğe ek olarak, uzman mağazalarda vitamin takviyeleri satın alabilir ve talimatlara göre bunları beslemeye dökebilirsiniz. Bununla birlikte, eğer kazları beslemek için gerekli talimatları uygularsanız ve kuş için yeteri kadar diyet yaparsanız, ek kompleksler olmadan da yapabilirsiniz.
Kışın kazlar
Yani, sağlıklı kazlar yetiştirmek için, içerik ve beslenme için basit önerileri izlemeniz gerekir. Biraz çaba göstererek, bahçelerinde çok sayıda kuşa sahip olabilirsiniz.


Loading...