Kış için salatalık koruma yolları: salatalık taze ile nasıl saklanır

Salatalık depolama
Tam bir vitamin seti ile taze, gevrek salatalık her zaman konserve seçeneği üzerinde geçerli olacaktır. Ne yazık ki, yanlış depolama ile, taze salatalık çok çabuk ayrışmaya başlar. Çözelti, sebzeler taze iken veya mümkün olan en kısa zamanda onları saklamak için yeni bir yol bulmaktır. Neyse ki, uzun bir süre için basit yöntemler icat edildi, böylece salatalıkların uzun süre taze kalması sağlandı. Önerilerimizi okuyun ve salatalıkların kış boyunca nasıl taze kaldığını öğreneceksiniz.

Uzun süreli depolama için salatalık seçimi için kurallar

Depolama için salatalık seçimi için zorunlu şartları göz önünde bulundurun. Her şeyden önce, salatalık taze olmalı. Salatalıkların yataktan depo alanına taşınma süresini en aza indirmek gerekir. Oda sıcaklığında 3-4 gün yatarken, salatalık uzun süreli depolama için uygun değildir. Ticaret platformlarında salatalık seçerken, tüm sebzelerin durumunu düşünmelisiniz. Genel olarak ürün bayat görünüyorsa, yeşil ile ayırt edilen meyveleri seçmemelisiniz – hızlı bir şekilde bozulacaktır.
Salatalık depolama

Biliyor musun Yunanca “salatalık” kelimesi “olgunlaşmamış” anlamına gelir, “olgunlaşmamış “. Ve gerçek şu ki, tam olgunluk anından itibaren daha fazla salatalık – daha iyi. Genç yeşilin hassas bir cildi, küçük ve yumuşak tohumları, serinletici tadı vardır.

Salatalık da kusur ve hasar içermemelidir. Aksi halde, meyve uzun sürmeyecek.

Diğer bir önemli gereklilik, sadece zemin derecelerinin uygun olmasıdır. Yoğun vücut ve yer salatalarının kabarcıklı cildi iyi korunmuştur. Aksine, sulu posa ve ince sera çeşidi, taze salatalıkların uzun süreli depolanması için tamamen uygun değildir.

Uzmanlar, Kharkiv ve Nezhinsky çeşitlerinin en iyi saklanan salatalık deneyimlerine dayanarak. Ayrıca, uzun meyveli çeşitlerin meyvelerinin ihtiyaçlarını karşılıyoruz:

 • geçit;
 • rakip;
 • Sadko;
 • çalı;
 • Untrawn 40;
 • Nezhinsky 12;
 • Nezhinsky yerel.

Ve son ipucu: eğer kış için salatalıklara yetişecekseniz, meyveleri en son hasattan seçin.

Buzdolabında salatalık saklamanın özellikleri

Nezhin salatalıkSalatalıklarını buzdolabında özel bir hazırlık olmadan saklarsanız, sadece 3 gün taze kalır. Bununla birlikte, soğukta salatalıkların daha uzun süre saklanmasını sağlayacak bazı basit sırlar vardır. Yani, salatalıktaki buzdolabını doğru bir şekilde nasıl saklayacağımızı anlayalım.

Salatalıkların dondurulması

Dondurulmuş bütün sebzelerin görünüşü arzulanan çok fazladır. Şekil ve tutarlılık tamamen kaybolur. Yeşiller kırışık ve yumuşak hale gelir ve tadı bozulur. Bu nedenle, salatalık donmadan önce ince kıyılmış olmalıdır. Böylece sebzeler tazeliğini ve tadı tamamen korurlar. Buna ek olarak, bu şekilde dondurulmuş salatalıkların tüketimden önce çözülmesine gerek yoktur. Bu nedenle, dondurma, salatalıkların daha uzun süre taze kalması için kabul edilebilir bir seçenektir. ancak Doğru donma yöntemini gözlemlemeye çalışın. Orta veya küçük küplü sebzeleri kesmek gerekir. Ardından, kesicinin bir bağlantı elemanı ile özel torbalara sıkıca yerleştirilmesi gerekir. Dondurucuda saklanan paketleri gönderin. Bu ürün salata veya okroshki hazırlanmasında kullanışlıdır.

Bir buzdolabında salatalıkların dondurulmadan saklanması

Sonra, buzdolabında salatalıkların en iyi şekilde saklanması için seçenekleri göz önünde bulundurun.

 • Suda. Soğuk kaynak suyu olan bir tepsi veya kasede, salatalıklarını indirin (dikey olarak, kuyrukları aşağı). Suyu sadece 1-2 cm’lik meyvelerde kaplayınız.Kesinlerin bulunduğu kaplar buzdolabında saklanmalıdır (sebze bölmesinde). Suyu günde bir kez değiştirmek istenebilir. Emici su, salatalık, doğal nem kaybını telafi edecektir. Meyveler 4 haftaya kadar taze kalacaktır.
 • Selofan içinde salatalık
  Selofanda.
  Her meyveyi ayrı bir plastik torbaya veya filme sarın. Ardından salatalıklarını buzdolabına koyun. Bu depolama yöntemi, bozulma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olacak nem miktarını en aza indirir. Salatalık 10 güne kadar taze kalır.
 • Kağıt havluya sarmak taze formda salatalık saklamak için başka bir büyülü seçenek. Zelentsy iki hafta boyunca tamamen taze kalacaktır. Salatalık kağıt havlu (peçete) ortasına koyun ve sarın ve sonra selofan içine paketleyin. Her meyve ile bu işlemi yapın. Şimdi buzdolabında sarılı salatalıklarla “çanta” koymayı unutma. Bir kağıt havlu ile çevrili çiğ salatalık, uzun süre kuru kalır. Bu etki, suyun meyve yüzeyinden havlu ile emilmesine bağlı olarak elde edilir. Nem seviyesi azalır, bu da salatalık taze tutmak yardımcı olur.
 • Yumurta beyazında. Bu yöntemin çalışması ilkesi önceki versiyona benzer. Yumurta beyazı sayesinde, salatalık yüzeyinde bir film oluşur ve bu da nem oluşumunu engeller. Meyveler nazikçe olmalı, cilde zarar vermemeye, yıkamayı ve kurumaya çalışmalıdır. Bu arada, çiğ bir yumurta alırız, proteini yumurta sarısından ayırırız. Daha sonra, salatalıklarını proteinle kaplamak gerekir. Hazırlanan salatalıklarını buzdolabında saklayın.
Önemli! Salatalıklarını buzdolabında veya etilen (elma, muz) yayan sebze ve meyvelerin yanında saklayamazsınız. Bu tür ürünler şunlardır: domates, elma, muz, armut, şeftali, kayısı, kavun.

Mahzende salatalık saklamak için kurallar

Bir mahzende salatalık depolama
Bir varildeki taze salatalıkların nasıl saklanacağını öğrenmek için ipuçlarımıza göz atın. Salatalık sıradan ahşap kutularda bir mahzende saklanabilir. Bunu yapmak için kutunun altındaki yoğun bir polietilen film yerleştirin ve üzerine salatalıkların seçilmiş meyvelerini yerleştirin. Yukarıda, nemi korumak için, ayrıca selofan ile örtün. Bir kap olarak, kapaklı herhangi bir emaye veya seramik kap da yararlıdır. Altta yemek tabakası var. Her salatalık bir kağıt havlu ile sarın ve bir torbaya koyun. Daha sonra sarılı salatalıklarını dikkatlice bir kaba koyun. Bu yüzden salatalık nemi ve tazeliği daha iyi korur. Kuru ve serin bir mahzende, bir ay boyunca salatalık saklamak mümkündür.

Kış için salatalık saklamak için diğer yollar

Büyükannelerimiz ve büyük anneannilerimiz tarafından kullanılan salatalık saklamak için yollar düşünün. Geleneksel olmayan yöntemler, salatalıkların oldukça uzun bir süre taze kalmasına yardımcı olur. Eğer arzu ve fırsatlarınız varsa, Yeni Salata kadar taze salatalıkların nasıl tutacağının alışılmadık tariflerini öğrenmenizi öneririz.

Dergisi Rabotnitsa’dan yemek tarifi

Salatalık depolama
Sadece küçük veya orta boylu salatalık kullanıyoruz. Sebzeler tamamen kuru, yıkanmamış ve doğrudan bahçeden olmalıdır. Hasattan önce, tozları meyveden aşağı çekmek ve çalıları sulamak tavsiye edilir. Meyveleri çalılar üzerinde kurumaya bırakın. Sonra meyveleri toplayıp, daha az el ile dokunmaya çalışıyoruz. Salatalık silmiyor!

Steril üç litrelik bir kavanozda balmumundan sıradan bir mum koyarız ve hafifçe çevredeki salatalıkların etrafına hafifçe yerleştiriliriz. Kavanozu doldururken mumumuzu yakıyoruz. Yangın oksijeni değiştirir ve konteynır karbondioksit ile doldurulur. Kavanozu metal bir kapakla yuvarlarız. Bankada oksijen kaynağı tükendiğinde mum sönecektir. Salatalıklı bankalar serin bir yere yerleştirilmelidir. “Rabotnitsa” dergisinin açıkladığı gibi, bir mum ile mühürlü bir kavanoza taze salatalık oksijensiz bir ortamda olduğu ortaya çıkıyor. Bu, tazeliğini 1-2 ay uzatmayı mümkün kılar. Oksijensiz bir ortamda, salatalık çok daha iyi tutulur.

Önemli! Unutulmamalıdır ki, bu depolama yöntemi hiçbir şekilde kış için salataların bükülmesini (korunmasını) içermemektedir. Bu sadece taze salatalık için biraz daha uzun bir hayat sağlayan bir karşılamadır.

Bir varil içinde salatalık tutmak nasıl

Bir sonraki seçenek, salatalıklarını nasıl taze tutacağınızı ve böylece uzun süre bozulmayacaklarını söyleyecektir. İlk önce masif ahşap bir ahşap varil satın almanız gerekiyor. Mükemmel meşe fıçı, çürümeye karşı dayanıklıdır. Salatalık meyve seçilmiş varil içine sıkıca koyun ve ahşap bir kapak ile hermetik mühürlü. Salatalıklı hasat varil nehre getirilmeli ve altına indirilmelidir. Namlunun akımı süpürmemesine dikkat edin. Böylece salatalık meyvelerinin tazeliğini kış ortasına kadar saklayabilirsiniz.

Asetik bir odada depolama

Salatalık depolama
Sebzelerin nemi uzun süre tutmak için nasıl yardımcı olacakları ve ayrıca kış aylarında taze salatalıklarını nasıl tutacağına dair geleneksel olmayan bir yöntem anlatılacaktır. Bir asetik hücrede salatalık saklamak için, bir emaye konteyner ve delikli bir plastik stand gerekir. Konteyner asetik aside dayanıklı olmalıdır. Stand, salatalıkların sirke dokunmaması için ayarlanır. Bu tabakların alt kısmında% 9 oranında yemek asetik asit (3-4 mm kalınlığında) dökülür. Salatalık, birkaç kat halinde stand üzerine koydu, kapağı sıkıca kapattı ve serin bir yere transfer edildi. Salatalık 1 aya kadar taze kalır.

Bir kil tencerede salatalık saklanması

Toprak kap – taze salatalık saklayabilirsiniz mükemmel bir kapasite. Böyle bir kapta, salatalık tazeliğini etkin bir şekilde korur. Bu yüzden, kil tankına bir kuru nehir kumu tabakası döküyoruz ve seçilen salatalıkların meyvelerini üst üste yığıyoruz. Sonra başka bir kum tabakası ile uyuyun. Böylece katmanları tekrarlayarak tüm potu doldurun. Ardından, konteyner mühürlenmeli ve yere gömülmelidir. Kışın, ailenizi ve konuklarınızı, orijinal bir şekilde tutmayı başardığınız taze ve lezzetli salatalıklarla şaşırtabilirsiniz.

Lahanada salatalık saklamak nasıl

Lahana içinde salatalık
Bir süredir taze salatalıkların nasıl tutulacağı konusunda endişelenenler için aşağıdaki etkili seçeneği sunuyoruz. Salatalık, geç çeşitlerin lahana sıraları arasına dikilmelidir. Küçük salatalıkların yumurtalığı, ihale ile birlikte, üzerinde büyüdükleri esnek gövdeler, yapraklar arasında (güdüklere daha yakın) dikkatle yerleştirilir. Böylece, salatalık ve lahana birlikte büyür ve salatalığın meyveleri lahana içinde bulunur. Lahana kafası iyi bir kağıt peçete sarılmış serin bir yerde tutulur. Ve lahana ile birlikte saklanır ve salatalık.

Biliyor musun Salatalık% 95 su. Bu nedenle, bir kişinin enerjisini artırmak yanı sıra, dehidratasyon için tavsiye edilir. Ayrıca, yüksek su, vitamin, mineral ve antioksidan içeriği, salatalık vazgeçilmez bir kozmetik yapar.

Taze salatalık saklamak için yukarıdaki tüm yöntemler o kadar etkilidir ki herkes bunları kullanmayı denemelidir! Taze ve lezzetli salatalıklar, kışın iyi bir ruh hali sağlayacaktır.