Kırmızı böceklerin zambaklarda etkin kontrolü

Böceği itfaiyeci
Çiçek yetiştiricileri, zambaklar yetiştiriciliği yapan amatörler, genellikle çiçek zararlılarına karşı karşıya – kırmızı böcekler.

Böcekler güzel bir bitkiye saldırır ve yakında ölür.

Haşere açıklaması

Beetle-itfaiyeci için ifade eder Flyers ailesi ve çiçeğin yapraklarına daha büyük bir tehdit taşır. Bugün, genellikle iki tür haşereler vardır: soğan çatlaması ve zambak çileği. Böcekler çok güçlü bir şekilde yaprakları yiyorlar, bazen çıplak saplı bir bitki bulabilirsin.

Önemli! “İtfaiyecilerin” işgalini görmezden gelirseniz, larvaları bitkinin tamamını 4 haftada tamamen yiyebilir! Zararlılar keşfedildiğinde, onlarla aktif bir mücadeleye başlamak gerekir.

Böceği itfaiyeci

  • Ontrake kazık. Bu haşere, parlak kırmızı bir gövdeye ve kafaya sahip olan yaprak böceklerinin bir temsilcisidir. Güçlü çenelere bağlı olarak, haşere sadece yeşillik yiyebilir – böbrekler, çiçekler ve bitkinin sapı av olur. Yaprak yiyenlerin başlıca amacı vadi ve zambakların zambaklarıdır. Bu yüzden bir isim daha var: “zambak böceği”.
  • Zambak kürek. Zambakların başka bir zararlısı, sözde kırmızı böcekler. Oldukça çekici bir görünüme sahipler, sert kanatları var. Bu tür zararlıların halkında renklendirme nedeniyle “itfaiyeciler” denir. Uzun kırmızı bir gövdeye ve siyah bir kafaya sahipler.

Çoğunlukla, çocuklar küçük bir kutuda böcekleri yakalar ve toplarlar;

Bitkilerdeki geri dönüşümsüz hasara karınca, kivsyaki, kabuk böceği, zararlı böcek, yer böceği ve May böcek gibi böcekler de getirilir.

Bahçede zarar

Yaprak yiyiciler nispeten yakın zamanda ülke parsellerine taşındı: 90’lı yıllarda, sadece ormanlarda yaşadılar. Bugün, zambak böcek bahçede sıklıkla bulunur ve bununla nasıl savaşacağınızı bilmeniz gerekir.
Böceği itfaiyeci

Biliyor musun Larvalar kendi dışkılarından mukusla kendilerini sarar. Böylece, dışkılarıyla karıştırılan gençleri göz ardı ederek kendilerini kuşlardan korurlar.

Kuşkusuz, yetişkinler ilkbaharda bitkilere zarar verebilir, ancak çok büyük değiller ve bir çiçeğin ölümüne yol açamazlar. Larvalardan sakınmak gerekir: yaprakların alt kısmında biraz sonra görünürler, turuncu bir renge sahiptirler. Bir mevsim boyunca bir yapraklı pancar, birkaç kuşaktan yumurta çıkabilen yaklaşık 450 yumurta bırakır.

Yaklaşık bir hafta sonra yumurta koydu pembe renklerin larvaları görünür. Tabaka altında bulunurlar, bu yüzden hemen fark etmek oldukça zordur. Larvalar çok çekicidir ve sadece yaprakları bırakarak çiçek üzerindeki tüm yaprakları yiyebilir.
İtfaiyeci böceği yumurta
2-3 hafta sonra toprağa taşınırlar ve turuncu pupalara dönüşmeye başlarlar. 3 hafta sonra, kırmızı zararlılar avlanır. Kış için yere saklanırlar ya da yapraklar dökülür.

Önemli! Zambakları dikerken, satırlar arasında bir bahçe filmi döşemek gerekir – bu, böceklerin yere kazmalarına izin vermez ve onları hızla yok edebilirsiniz.

Yaprak yiyenler çok hızlı bir şekilde bitkilere saldırırlar ve bazen de çiçeklerin güzelliğinin tadını çıkarmak için zamanınız olmaz.

“Yaprak yiyiciler” ile nasıl baş edilir

Kırmızı bir böcek, zambaklarda görünmeye başladıysa, bundan nasıl kurtulacağınızı bilmelisiniz. Zararlıları kontrol etmek için çeşitli yöntemler vardır. Onları düşünün.
Böceği itfaiyeci

el ile

Böcekleri öldürmenin en kolay ve en güvenli yolu – Mekanik. El ile toplanabilir veya bir kaba sallanabilir. Pota, kapağın su yüzeyinde iyi bir şekilde tutulduğu ve birlikte toplandığı için kaptan kolayca dışarı çıkabildiği için bir kapakla kapatılmalıdır.

Küçük bir alanınız varsa, bu yöntem “itfaiyeciler” in işgali ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Sezon boyunca böcekleri birkaç kez toplayın. Böceklerin cildi tahriş etmemesine ve zehiri olmamasına rağmen, böyle bir egzersiz eldivenlerle yapılmalıdır.

kimya

Eğer böceklerle savaşmanın mekanik yöntemi sonuç vermezse, daha ciddi yöntemlerin kullanılması gerekir. Hakkında kimyasal preparatlar, Böcekleri olumsuz etkiler. Bununla birlikte, sadece zambaklar çiçek açılmadığı bir zamanda kullanılırlar.
Böceği itfaiyeci

Biliyor musun Böcekler itfaiyeciler çok kurnazdır: bir adam onlara yaklaştığında, kara göbeği ile yere düşer ve görünmez olurlar. Tehlike geçtikten sonra uçarlar ve tekrar çiçek almak için alınırlar.

İlaç, bu tür zararlı türlerini yok etmeyi amaçladı, no. Yaprak yiyen haşerelerin tahrip edilmesi olan çözüm ve araçların kullanılması tavsiye edilir. Çoğunlukla “itfaiyeciler” ile savaşmak, Colorado Patates Böceğini yok etmek için aynı ilaçları kullanır.

Zamanla, helikopterler kimyasal maddelere karşı direnç kazanırlar. Kırmızı larvalar zambaklar üzerinde görünmeye başlarsa, bitkinin nasıl işleneceğini bilmelisiniz. Aşağıdaki ilaçlar en iyi etkiye sahip olacaktır: Inta-Vira, Talstar, Decis.

Bitki zararlılarının etkili kontrolü için, bu tür ilaçlar kullanılır: Nemabakt, Medotoks, Aktofit, Kinmiks, Brunka, Calypso, Muravied, Abiga-Peak, Iskra Zolotaya ve Bithoxybacillin. “

Böceği itfaiyeci

Çiçek bahçesi büyükse ve çok fazla larva bulduysanız, talimatlara göre hazırlanmış özel bir çözelti ile püskürtülmesi tavsiye edilir. Tavsiye edilen oranlardan sapmayın, bu durum bitkinin yanmasına neden olabilir;

Biyolojik yöntemler

Kırmızı böceklerle başa çıkmanın etkili yollarından biri – parazitoitlerin uygulanması. Bu böcekler çıngırakların vücutlarına yerleşir ve yavaş yavaş onları yok eder.

Bugüne kadar 6 parazitoit atıldı. Bu sayı 5 eşekarısı ve bir sinek içerir. Bu sayede haşerelerin üremesi engellenir ve çiçeklerin neden olduğu hasar azalır. Çalışmaların sonuçlarına göre, eşekarısı sayesinde, böceği larvalarının% 100’ü, zambak yapraklarını hızla yiyor.

Bahçede güzel ve sağlıklı nilüferler yetiştirmek istiyorsanız, korunmaları için önceden hazırlanmanız gerekir. Uzmanlaşmış mağazalarda, gerekli kimyasal ürünleri, püskürtücüleri satın almaya değer ve ateş böceği böceklerine karşı mücadeleye her zaman girmeye hazır olun.