Kiraz: orta olgunlaşma çeşitlerinin tanımı ve fotoğrafları

kiraz
Bahçeye dikmek kiraz, Her yıl bol miktarda hasatla ilgilenecek, seçimine karşı sorumlu bir şekilde yaklaşmak gerekiyor. Ve meyve ağacında sahip olduğunuz büyük ve tatlı meyvelerin sizi nasıl etkilediği hakkında bilgi aramaya başlamalısınız, ancak dona karşı direnç, hastalıklara ve parazitlere yatkınlık, stabilite ve meyvenin zamanlaması gibi özelliklere dikkat edin. İklimsel bölgenizde hangi çeşitlerin ekim için en uygun olacağını belirlemek için gerekli olan kiraz ağacı, olgunlaşma oranına göre üç türe ayrılır: Erken olgunlaşma, ortalama vade dönemi, Daha sonra. Erken çeşitler haziran ayı sonunda meyve verirler. Temmuz ayının ikinci yarısında – Ağustos ayı başlarında ortalama sürenin kirazları olgunlaşır. Ağustos ayında geç hasat – Eylül başı.

Önemli! Kiraz meyvesinin zamanlaması, büyüdükleri bölgeye bağlı olarak birkaç hafta içinde değişebilir.

Bu makalede, orta-geç ve orta olgunlaşan kirazların en popüler çeşitlerinin bir açıklaması yer almaktadır.

sürtük

sürtük
Shalunya kirazını tanımak için, meyvelerinin lezzet özelliklerinin ve ağacın ayırt edici özelliklerinin bir tanımına başvururuz.
Shaluna, meyvelerin dış çekiciliği nedeniyle dikkat çekiyor – çok büyük (5-6 g), koyu kırmızı, neredeyse siyah renkte. Meyvenin tadı tatlı ve ekşidir, tatlı skalasına göre 4,5 puan olarak tahmin edilmektedir.

Önemli! Kiraz çeşitlerinin özelliklerinden biri, beş noktalı bir ölçekte tahmin edilen meyvelerin tadıdır. Bu değerlendirmede biyokimyasal kompozisyon, aromatiklik, hamurun yapısı, cildin kalınlığı, meyve yüzeyinin tüylenme varlığı hakkında bir analiz yapılmıştır.

Shalunya’nın eti koyu kırmızı, yeterince sulu. Meyveler temmuzun ikinci yarısında olgunlaşır. İlk meyve ağacı, hayatın dördüncü yılında meydana gelir. Bir yetişkin kiraz yılda 40 kg getirebilir.
Shalunya’daki ağaç güçlüdür, yuvarlak yayılan taç tarafından bilinir. Bu kiraz, Chernokorka ve Vinkoi’nin yanı sıra kirazlar tarafından iyi döllenmiş, kendi kendine yeten bir bitkidir.
Shalunya’nın kiraz çeşidi, düşük sıcaklık ve hastalıklara karşı yüksek direnci nedeniyle değerlidir.

Biliyor musun Çeşitlilik 1966 kiraz Samsonovka ve Kievskaya-19’da bir geçiş sonucu ortaya çıktı.

Nochka

Nochka
Gece, tatlı kiraz Valery Chkalov ve Cherry Nord Star’ın bir melezidir. Hibritleşmenin bir sonucu olarak, bu çeşitlilikte bu avantajlara ulaşmak mümkün olmuştur: büyük, sulu, lezzetli meyveler; ağacın yüksek don direnci ve coccomicosis direncidir.
Ağacın yüksekliği yüksektir. Meyveler erken başlar – üç ve dört yaşında, erken. Haziran’ın üçüncü on yılında, 7 gr ağırlığında lezzetli koyu kırmızı meyveler verir.

Meyvelerin tatlı özellikleri mükemmeldir, en yüksek puana sadece 0.1 puan vermemişlerdir. Taze kullanılmış ve işleme için kullanılır.
Kiraz Geceleri diğer gübrelerin komşu ekimine ihtiyaç duyan, kendi kendine gübreleniyor. Kirazlar biraz tozlaşır.

Chernokorka

Chernokorka
Chernokorka’nın meyveleri, görünüşte çok çekici – büyük (4,5-5 g), koyu kırmızı, sulu, tadı tatlı ve ekşi bir tart ile ekşi. Tatlı ölçekte, meyveler 3,5 puan ile işaretlenmiştir. Reçel, tatlı, reçel, meyve sularının hazırlanması için taze ve işlenmiş formda kullanıma uygundur.
Çeşitlilik kuraklık ve donları kolaylıkla tolere eder (kışa dayanıklılık ortalama seviyenin üzerindedir). Chernokorka yakınındaki ağaçlar, yuvarlak taç ile orta yükseklikte. Üretkenlikte erken gelir – hayatın üçüncü veya dördüncü yılında. Çilek tam olgunlaşma dönemi, Haziran’ın ikinci on yılıdır. Bir ağaçtan 25-30 kg verim elde eder.

Biliyor musun Kirazların yakınlarda büyüdüğü bahçelerde, Chernokorka bir ağaçtan 50 kg’a kadar para verebilir.

Bu çeşitlilik bencildir. Chernokorka’nın daha fazla üretkenliği, aynı bahçede Donchanka, Ugolek, Aelita, Yaroslavna’ya dikilmesi ile elde edilebilir. Hastalığın ortalama stabilitesi vardır. Genellikle coccomicosis tarafından zarar görmektedir.

oyuncak

oyuncak
Kiraz çeşitleri Oyuncak, kiraz ve kirazların bir melezidir. Geçiş malzemesi tatlı kiraz Güneşi ve Kiraz Lubskaja idi. Bu çeşitliliğin ortaya çıkmasıyla yetiştiriciler yüksek verim elde etmeyi başarmışlardır – bir ağaçtan 45 kg’a kadar ve çok büyük meyveler – ortalama 8.5 gr. Bu sınıfın bir kirazından alınan maksimum meyve 75 kg’dır. Ayrıca Oyuncaklar’nın avantajı, meyveye girdiği anda, üç yaşına ulaşmasıdır.

Kirazları vişne oyuncak koyu kırmızı ince deri ve sulu hamuru ile, açıklamalarına eklenmeli ve tatlı ve ekşi tat. Yüksek tatma derecesine sahip – 4.5 puan. Bu özellikler, taze ve işlenmesinde kullanılan, evrenselden Cherry Toy içerir.

Haziran ayı sonunda bu kiraz meyvesini. Dikimden sonra üç yıl sonra meyve vermeye başlar.
Ağaç kuraklığa dayanıklı ve dona dayanıklıdır (-25 ° C’ye kadar soğuğa dayanıklıdır). Hastalığın ortalama bir güvenlik açığı vardır.
Kendi kendine gübrelenen kirazları ifade eder. Kiraz komşuları Valerie Chkalov, Franz Joseph, Büyük Meyveli, Kiraz Samsonovka, Shalunya ise, gecede iyi hasatlar elde edilir.

Erdi Betermo

Erdi Betermo, orta olgunlaşan kiraz çeşitlerine aittir. Macar yetiştiricileri tarafından getirildi. Meyveler, Temmuz ayının ilk yarısında hasat edilebilir. Bu kiraz, yüksek tatma özelliklerine (4.7 puan) ve evrensel amaca sahip olan büyük meyveleri (5.5-6.6 g) oluşturur.

Erdi BetermoÇeşitlilik çeşitli avantajlara sahiptir:

  • yüksek ve istikrarlı verim ile karakterize edilir;
  • şiddetli don dayanır;
  • klyasterosporiosis’e dirençli,
  • coccomicosis’e karşı dayanıklıdır.

Erdi Betermo kendine gübrelenen bir kiraztır. Tozlaşan polinatörlerin en iyi çeşitleri Ujfehertoy fürtosh, Turgenevka’dır.

Podbelskaya

Podbelskaya
Podbelskaya kiraz, çalı şeklinde bir ağaçtır (5 m’ye kadar). Taç kalın ve yuvarlaktır. Meyve 6 gram ağırlığında büyük meyveler, kestane rengi. Tatmak için, meyveler sulu, tatlı ve ekşidir. Tatlı nitelikleri için en yüksek puanı aldı – 5. Podbelskaya kirazının meyveleri evrenseldir – taze olarak kullanılır, tatlı yapmak için kullanılırlar.

Çileklerin olgunlaşma dönemi Temmuz ayının ilk on yılıdır. Bir ağaçtan bir sezon için 13 kg verim elde edebilirsiniz.
Bu sınıfın dezavantajları arasında donmaya karşı duyarlılık bulunur – kuzey bölgelerde yanıklar ve donlardan zarar görür. Hastalıkların coccomicosis muzdarip olabilir, bu hastalığa karşı ortalama bir direnç seviyesi vardır. Nadiren renal kloroz tarafından tahrip edilmiştir.

Podbelskaya – kiraz kendi kendine verimli, yakın diğer tozlaşan çeşitleri dikim gerektirir. Bu amaçla, kiraz, vişne çeşitleri gibi İngilizce, Lot, Küçük Dük uygundur.

Vavilov anısına

Vavilov anısına
Orta çeşitlerin kirazlarına Vavilov’un Hafızası çeşitlidir. Hasat, Temmuz’un ikinci on yılını, orta büyüklükteki lezzetli kırmızı meyveleri (4-4.5 g) getiriyor. Meyvelerin iyi tat nitelikleri 4,2 puan olarak tahmin edilmektedir.
Ağaçların yüksekliği güçlü bir şekilde büyüyecek özelliktedir. Orta-kalınlaşmış, geniş piramidal bir taç var. Meyvecilikte, kiraz dikimden dört yıl sonra gelir. Verim iyi.
Hafızanın Çeşitliliği Vavilov, donları tolere eder ve neredeyse coccomicosis tarafından etkilenmez.

dayanışma

dayanışma
Kötü bir verim başka bir orta olgunluk derecesidir – Dayanışma. Bu sınıfa ait 10 yıllık kiraz ile bir sezon için ortalama 31 kg atış yapabilirsiniz. Dayanışmanın verimliliği, ağacın dört yaşında olduğu zaman gelir. Tam olgunlaşmış kirazlar haziran sonunda hasat edilebilir.
Bu çeşitliliğin meyveleri büyüktür – 6.5-7 g. İştah açıcı, çekici, koyu kırmızı bir renge sahiptir. İçeride meyveler açık pembe. Sulu tüketildiğinde, tatlı ve ekşi bir tada sahip olursunuz.

Taze meyvenin tatma skalasındaki lezzet özellikleri 4,6 puan. Amaçları evrenseldir.
Kiraz Dayanışması, hastalıklara yüksek verim ve direnç ile karakterizedir.

Nord Star

Nord Star
Amerikan çeşidi Nord Star, sahipleri ile küçük, ama çok sulu ve ihale meyveleriyle temmuz ayının ikinci on yılında olgunlaşmıştır. Meyveleri koyu kırmızıdır, 4-4,5 gram ağırlığındadır, tat alma skoru 4 puandır. Aşırı asitlikten dolayı, temel olarak teknik işlemeye yöneliktirler, fakat aynı zamanda taze formda da kullanılırlar.
Bu çeşitliliğin ağaçları, erkenden meyve vermeye başlar – ekimden sonra ikinci veya üçüncü yıllarda.
Nord Star çok kış dayanıklıdır – -32 ° C sıcaklıkta,% 57’si hayatta kalır. Kokikikozu ve klyasterosporiozu’ya yüksek dirençle karakterize edilmiştir.
Bu kirazlar kısmen kendi kendine döllenmiş. Nefris, Meteor ve Oblachinskaya mahallelerinde ekim yaparken verim artar.

alfa

alfa
Orta çeşit kiraz çeşitlerinin tanımı, Alpha çeşidi olmadan eksik kalacaktır. Bu, Meliev Bahçe Bitkileri Enstitüsü’ndeki Ukraynalı yetiştiriciler tarafından yetiştirilen nispeten yeni bir çeşittir. L.P. Simirenko. Mükemmel tatlı tadı meyveleri Temmuz ayı başlarında olgunlaşır. Alfa’da kirazlar koyu kırmızı, orta ağırlığa sahiptir (4,5 g). Tatlarını analiz ederken, 4,9 puan olarak değerlendirildi. Yiyecekler taze olarak kullanılır ve reçel, meyve suyu ve likör yapmak için kullanılır.
Bu çeşitlilik iyi canlılık, yüksek ve stabil verim, kokcomicosis, moniliosis ve dona karşı direnç ile karakterizedir. Sekiz yaşındaki ağaç 15-16 kg kiraz üretebilir.

Size, üreticilerin, bahçıvanların ve tüketicilerin en rafine gereksinimlerini karşılayan en iyi çeşitleri olan orta olgunlaşan kirazların bir listesini sunduk. Bahçenizi döşerken dikkat etmeniz gereken bu çeşitler üzerinde.


Loading...