Kiraz domateslerin yararları nelerdir

kiraz
Kiraz domatesleri, olgun, yeşil ve hatta siyah renklere sahip çeşitler bulabilmelerine rağmen, genellikle olgunlaşmamış domateslerin olgunlaşmış, erken olgunlaşmış çeşitleridir.

Meyveler genellikle küçüktür (10-30 g), ancak bir golf topunun büyüklüğünde de bulunurlar. Şekil biraz uzamış olandan küresel olarak değişir.

Bu gibi domatesleri aperatif olarak kullanın, yemekler için süsleyin, salataya ekleyin, konserve ve hatta kurutun. Bunlar, taze formda uzun bir süre saklanabilir, bu da sıradan çeşitlerden avantajlı olarak farklıdır. Ve iddiasızlığı nedeniyle sadece açık yerde veya serada değil, aynı zamanda evde de büyüyebilir.

Biliyor musun Küçük kaplarda bir ev yetiştirmek için, 30-40 cm den fazla olmayan kompakt çeşitleri seçin. Mart ayında ekilen kiraz domatesleri yeni yıla kadar meyve verebilir.

Kimyasal bileşim ve besin değeri

kirazÇeşitliliğe bağlı olarak, kimyasal bileşim ve besin değeri biraz farklı olabilir, ancak ortalama olarak bu sebze aşağıdaki unsurları içerir:

  • vitaminler (A, B1, B2, B6, B9, C, E, K, PP);
  • makro elementler (potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, sülfür, fosfor, klor);
  • mikro elementler (bor, demir, iyot, kobalt, manganez, bakır, molibden, flor, çinko, krom).

Böylesine zengin bir kompozisyon sayesinde, kiraz domatesleri fayda sağlayabilir ve bazen de zarar verebilir.

Besin değerine gelince, bu domateslerin 100 gramında 18-24 kcal bulunur. Karbonhidratlar (çoğunlukla şeker)% 74, proteinler -% 17, yağlar (doymuş, çoklu doymamış, tekli doymamış) – yaklaşık% 9’dur.
Bileşim ayrıca su, lif ve organik asitleri içerir. Kolesterol yoktur.

Önemli! Her fırçanın üzerinde 16-20 meyve oluşur. Bir günde 6 ila 8 parça yemek tavsiye edilir.

Kiraz domateslerin faydaları. Kompozisyon ve özellikleri

Böylesine zengin bir bileşime dikkat ederek, kiraz domateslerinin ne için yararlı olduğunu görelim.

Buna ek olarak, onlar büyük çeşitlere oranla daha 1.5-2 kat daha yüksek olan bu meyve hoş bir tat ve (bir bütün olarak doğrudan eklenebilir kesmeyin) herhangi bir çanak dekore edebilirsiniz görünümünü ve vitaminler, antioksidanlar ve şekerlerin miktarda var.

İnsan vücudu için yukarıda sayılan vitaminler, makro ve mikro elementler, folik ve nikotinik asitler yararlıdır. K vitamini, kalsiyum emilimini ve böbrek fonksiyonunun normalleşmesini destekler. Serotonin antidepresanların yerine geçer ve ruh halini artırır. Chromium açlığı daha hızlı gidermeye yardımcı olur.

kiraz

Kırmızı domates çeşitlerinde likopen bulunur, bu da kanser (yemek borusu, mide, bağırsak, akciğer) ve kalp-damar sistemi hastalıklarının olasılığını azaltır.

Önemli! Likopen yağda çözünen maddelere aittir ve bu nedenle, ekşi krema, bitkisel yağ ya da bir yağ-bazlı soslar kiraz domates yemek gerekir yararlarını artırmak için. Isıl işlem yok etmez, ancak bu pigmentin sadece faydalı niteliklerini arttırır.

Bu meyvelerin ayrıca anemi, güç kaybı, hipovitaminoz, hipertansiyona yatkın anemi, gastrointestinal sistem hastalıkları ile kullanılması önerilir.

Kiraz domates ve kontrendikasyonları

Tüm yararlı özellikleri ile, kiraz domatesleri kullanılması tavsiye edilmez veya sayıları ile sınırlı olması gereken durumlar hala vardır.
Bu domatesler, her zamanki gibi, bireysel hoşgörüsüzlüğü olan kişilere, kırmızı sebzelere ve metabolik rahatsızlıkları olan meyvelere karşı alerjisi olanlara kontrendikedir.
salata

Kolelitiyazis hastası olanlar, kolesetik etkiye sahip oldukları için onları kötüye kullanmamak gerekir. Meyvede bulunan organik asitler mide mukozasını tahriş edebilir ve bu nedenle günde 100 gramdan fazla tüketilmesi peptik ülseri olan hastaları olumsuz etkileyecektir.

Kaliteli kiraz domates nasıl seçilir

Kiraz domatesleri nasıl seçeceğinize dair aşağıdaki ipuçlarının hepsi gerçekten kaliteli meyveleri bulmanızda yardımcı olacaktır.

Olgunluğun ilk işareti kokudur. Sulu, lezzetli, açıkça palpabl olmalıdır. Meyve, yeşil değil ve kökünde olgunlaşır, neredeyse hiç koku olmaz.

Footboard alanına dikkat edin. Bütünsel olmalı ve doğal bir rengi olmalı. Aksi halde, domatesler hasattan sonra olgunlaştıkları için pratik olarak yararlı maddeler içermezler.

PMümkünse, meyveyi kesin, iç kısımlar dolu olduğunda kesik sulu olmalıdır.
Orta, olgun, güzel domatesleri kusurları olmadan seçmek tercih edilir. kiraz

Biliyor musun Oda sıcaklığında, olgun meyveler neredeyse bir hafta boyunca saklanabilir ve bunları buzdolabına koyarsanız, bu süre birkaç kez artacaktır.

Gördüğünüz gibi, kiraz domatesleri pek çok yararlı kaliteye sahiptir ve pratik olarak kontrendikasyon yoktur. Kullanışlı maddelerin depolandığı bir depodır. Ve eğer doğru meyveyi seçebilirseniz, o zaman meyveleriniz, yemeklerinize harika bir ektireceklerdir.