Keten yağı nasıl alınır, nasıl tedavi edilir ve kullanım nedir?

Keten yağı
Keten faydaları hakkında, yıllık bir bitki aile Keten, aynı zamanda halk hekimliğinin tariflerinde ve mutfak amaçlarında kullanılan büyük anneannilerimizi biliyordu. Yıllar geçti ve ilgisini yitirmedi, çünkü bileşiminin özellikleri sayesinde keten, insan yaşamının birçok alanında gerçekten vazgeçilmezdir. Bu bitkinin ve yağın kendine has özelliklerinin neler olduğunu öğrenelim.

tanım

Bugün buluşalım keten yapabilirsin hem vahşi hem de özel alanlarda Ana şey onun tüm büyüme koşullarını yaratmasıdır. Her şeyden önce, toprağın bileşimi önemlidir, çünkü bitki ortalama yoğunluklarında farklılık gösteren nemli tınlı topraklarda iyi hisseder (mutlaka hava ve su geçirmelidir). Kumlu ya da ağır kil topraklarda, özellikle de alanın güçlü rüzgara karşı korunmadığı durumlarda daha da kötüleşir. Büyümeye yönelik tüm gereklilikleri karşılıyorsanız, iyi ve kaliteli tohumlar elde edeceksiniz, bundan sonra (kurutma ve presleme sonrası), ilgilendiğimiz keten tohumu yağı yapıyoruz.

Keten büyük çiçekli için bitki ve bakım nasıl öğrenin.

Keten yağı

Ürün hızla kuruyan ve hava ile reaksiyona giren ve güçlü, renksiz bir film oluşturan renksiz veya sarımsı yağlı bir sıvıdır.

Keten yağının tadı, bizim için ayçiçeği veya zeytinyağıyla aynı değildir: daha acı bir tat. Doğru, doğal ılımlı acıyı çok fazla karıştırmayın, aslında ikinci durumda, ürünün yanlış hazırlanması hakkında veya son kullanma tarihinin sona ermesi hakkında konuşabilirsiniz.
Keten yağı

Genellikle keten tohumu yağı doğal bir sıvı halde kullanılır, ancak tıbbi amaçlar için kullanılır. kapsüller sıklıkla kullanılır. Diğerleri gibi, rafine edilmemiş, rafine edilmiş, nemlendirilmiş, deodorize olabilir. Tabii ki, en kullanışlı olanı, başka maddeler kullanılmadan, sadece çökeltme ve filtreleme yoluyla safsızlıklardan kurtulan ilk seçenektir. Bununla birlikte, rafine edilmemiş ürünün önemli bir dezavantajı vardır – sınırlı bir raf ömrü (tankın dibinde çok hızlı bir şekilde doğal tortuyu görebilirsiniz).

Biliyor musun Keten yağında günlük diyetimizin normal ürünlerine kıyasla daha fazla doymamış yağ asiti vardır, bu nedenle günde sadece 1-2 yemek kaşığı vücuda bu maddelerin günlük oranını sağlayacaktır.

Kapsül içinde keten yağı

yapı

Her ürünün faydaları, kimyasal bileşimi ile açıklanır, bu nedenle, keten tohumu yağı değerini daha iyi anlamak için, onun bileşenlerinin listesini okumaya değer.

 • yağlar: % 60’a kadar omega-3, yaklaşık% 20’si omega-6 ve% 10’u omega-9’dur.
 • Doymuş yağ asitleri (yaklaşık 100 g ürün için yaklaşık 9.6 g): miristik, theearik ve palmitik.
 • vitaminler: A, B grubu (B1, B2, B3, B4, B6, B9, B12), E, ​​K, H, C, D.
 • Makro ve eser elementler: fosfor, magnezyum, demir, çinko, potasyum, buna ek olarak linamarin, fitosteroller, skualen (toplamın yaklaşık% 8’i), lesitin ve beta-karoten.

Keten yağı

Birçok bitkisel yağın dikkate değer kullanışlı özellikleri vardır. Yağların yararlı özellikleri hakkında okuyun: dikenli armut, karanfil, citronella ve siyah kimyon.

Her zaman her doğal üründe mevcut olan önemli bileşenlerin böyle etkileyici bir listeye rağmen, başkalarının karmaşık poli- ve tekli doymamış yağ asitleri daha değerlidir. Örneğin, çok sayıda, omega-3 bilinmektedir, bu (iki kez daha bahsedilen yağ bileşeni olarak, balık yağı ile karşılaştırıldığında), çok az miktarlarda her zamanki gıdalarda bizim için gerekli ya da tamamen yok ya da var.

Ürünün kalori içeriğine gelince, o zaman, diğer benzerleri gibi, onun düşük kalorili denilemez, çünkü 100 gram 898 kcal hesap. Ayrıca dikkat edilmesi gereken, protein ve karbonhidratların tamamen yokluğu iken, 100 g başına 99.8 g kadar yağdır.
Keten yağı

Faydalı özellikler

Tabii ki, yağın yararlı elemanlarının bu kadar etkileyici bir listesi, özellikle ürünün düzenli kullanımı söz konusu olduğunda, insan vücudunun durumunu etkileyemez. Bu yüzden bu bağlamdaki özelliklerine daha yakından bakalım. Ana olanlar arasında:

 • kolesterolü düşürmek, kan basıncını normalleştirmek ve kalp hastalığının gelişmesini önlemek (düzenli kullanımla kalp krizi gelişme riski önemli ölçüde azalır);
 • Kan damarlarının güçlendirilmesi ve kan viskozitesinin azalması. Keten tohumu yağının sürekli kullanımı ile, damarlar sadece kolesterolü temizlemekle kalmaz, aynı zamanda gerekli elastikiyeti de kazanır, böylece koroner kalp hastalığı, hipertansiyon ve aterosklerozun gelişmesini engellemek mümkün olur. Kan viskozite indeksi önemli ölçüde azalır;
 • gut veya lupus ile inflamatuar sürecin yoğunluğunda azalma. Bileşimde bulunan yağ asitleri, iltihabı ve bileşenlerin geri kalanıyla birlikte, bu rahatsızlıkların gelişmesiyle sıklıkla artan alt kolesterolü azaltır. keten yağı ve gut normal emme eklem ani ağrıyı azaltabilir ve şişme ve omega-3 kompleksi azaltmak oldukça mümkün olduğunda, sadece (örneğin kadınlarda mastit gibi) bazı hastalıkların tedavisinde vazgeçilmez bileşeni olan iyot sindirilebilirliğini iyileştirir;
 • kabızlığın giderilmesi, hemoroid ve divertiküler hastalığın tedavisi. Tohum kabuğu lifinde bulunan, bağırsağın yumuşak temizlenmesine katkıda bulunur ve aynı zamanda mukoza yüzeyini geri yükleyerek toksinleri ve atıkları giderir. Divertiküler hastalıkta, ezilmiş keten tohumu lifleri mide keselerini mükemmel bir şekilde temizler ve enfeksiyöz süreçlerin gelişmesini engeller;
 • dermatolojik problemlerin tedavisi (akne, egzama, sedef hastalığı ve güneş yanığı). Tüm bu durumlarda, esansiyel yağ asitleri gerçekten iyileştiricidir, çünkü kaşıntılı lekeler üzerinde bir anti-enflamatuar etkiye sahiptirler ve cildin daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunurlar. Ek olarak, sebase bezleri tarafından özel maddenin salgılanmasını azaltan NLC’dir, böylece gözenekler tıkanamaz;
 • Sinir impulslarının iletim kalitesini arttırmak. Bu durumda, keten tohumu yağı düzenli kullanımı etkili uyuşma ve kaşıntı ortadan kaldırır ve bazı uzmanlar bile dejeneratif CNS rahatsızlıkları, Parkinson hastalığı ve multipl skleroz tedavisinde onun faydasını söylüyorlar.
tıbbi karakafes (larkspur), at kuyruğu (Sosonko) lofant anason, kuşkonmaz, Mine Çiçeği officinalis, Echinops, yabani havuç, süs bitkisi, kavun, akasya balı ve ananas guava: Keten, dermatolojide kullanılan yağ, ek olarak.

Keten yağı

Bu temel ama keten yağının sadece yararlı “yetenekleri” olmaktan çok uzak, Eğer aniden bu ya da bu problemle karşılaşırsanız, bunu hatırlamayı unutmayın.

Önemli! Yüksek kan viskozitesi ve azalmış vasküler elastikiyet, trombozun başlıca nedenleridir ve bu da ölüme yol açabilir.

Len iyi saç ve tırnakların (vücut kendi donukluk ve kırılganlık katkıda o yağ asitlerinin eksikliği), menopoz nahoş belirtileri kolaylaştırır, kanserlerin gelişme riskini (bu durumda, ana rolü lignin tarafından oynanır) azaltır menstrüel ağrı yoğunluğunu azaltır ve hatta ek olarak hizmet edebilir sağlığını geri yükler Kadınlarda endometriozis ve infertilite tedavisinde eleman. keten tohumu yağı erkek sağlığı yararına ilişkin olarak erkek kısırlığı ve iktidarsızlık mücadelede gösterilmiştir.

Keten yağı

Biliyor musun İnsan beyin hücreleri kendi vücudunda sentez yeteneğine sahip değildir, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile temsil edilen büyük bir kısmı, yağ% 60 oluşmaktadır, ancak bezir yağı ile değişmeden ulaşır.

uygulama

Keten yağının tüm olumlu özelliklerine rağmen, kullanımından en etkili sonuçları elde etmek için, onu nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Hastalığın niteliğine ve özelliklerine bağlı olarak, her otel vakasında tedavi rejimi olacaktır. bazı özel özellikler:

 • kabızlığı ortadan kaldırmak için, öğünden önce günde iki kez 1-2 yemek kaşığı içmek yeterlidir;
 • gastrit tedavisi sırasında, kompleks terapinin bir bileşeni olarak, keten tohumu yağı üç ay boyunca kullanılır (günde üç kez bir çay kaşığı sıcak su ile yıkanır);
 • mide ekşimesi gelişmesini önlemek ve saldırılarını rahatlatmak, günde 3-4 kez (yemeklerden önce veya yemek sırasında) bir tatlı kaşığı yağ içebilirsiniz;
 • Karaciğerin normal çalışma kapasitesini korumak için günde 30-40 gram tereyağı almak, dozu birkaç doza bölmek;
 • ağız boşluğunda iltihaplı süreçlerin gelişimi, ağızda birkaç gün boyunca günde 2-3 kez linseed yağı ile yıkanarak önlenebilir;
 • damarların iskemi ve arteriyosklerozu 3-6 ay içinde elimine edilir, bu sırada günde 1 çorba kaşığı yağ tüketmek gerekir;
 • deri hastalıkları varsa, söz konusu araçlar, sadece tamamen kurumaya bırakarak vücudun etkilenen bölgelerine uygulanır (bu egzama, sedef hastalığı, mantar, deri döküntüsü ile başa çıkmak için yardımcı olur), ve gerekirse kireç, su ilave edilmelidir yağ keten, sonra hızlı bir şekilde yanıklara ortadan kaldırmak için 1: 1 oranlar ve etkilenen bölgeye günde birkaç kez uygulanır;
 • Kansere karşı mücadelede, iki yemek kaşığı keten tohumu yağı, 100 gram ev yapımı süzme peynirle karıştırılmalı ve tekdüze bir kıvam elde edildikten sonra, hepsini bir anda yiyin.

Keten yağı

Herhangi bir kontraendikasyon olmaksızın yetişkin herhangi bir kişi, keten tohumu yağını güvenle alabilir Günde 10 ml’ye kadar. Tabii ki, çocuklarda hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için, bu oran bir miktar azaltılacaktır. Sağlık amaçlı olarak, bu ürün cildin yağlanması, lokal veya dahili kullanım için en küçük hastalara bile reçete edilebilir.

kullanılabilir gibi birçok damla ve – kaç ay bebeğinizin: Birçok uzman yaş bebek dayalı ürün dozajını tanımlayan (süt ile) doğumdan itibaren keten tohumu yağı kullanımını kabul ediyorlar. Altı ay arasında değişen 12-15 günde damla günde iki kez yarım çay kaşığı olabilir yağ vermek üzere üç yıla kadar olan dozu artırmak ve 3 ila 7 yıl arasında, sayı iki kez 1 tam çay kaşığı günde yükselmiştir için.
Keten yağı

Keten yağı kullanımı Hamilelik ve emzirme döneminde bile yasaktır Bununla birlikte, bu dönemde tüketimi daha sınırlı kalmaktadır. İlk durumda, genel sağlığını iyileştirmek ve zaman zaman yeterince günlük petrol 1-2 yemek kaşığı tüketmek kabızlık kadın gelişimini azaltmak ve ürünün ikinci uygulamasında doktoru danışarak (özellikle bebek temel koşul kontrendikasyon olabilir) mümkündür için.

Önemli! Olursa olsun bir ürün ve her ne geçmişte herhangi farklı yararları, uygulama sınırlı dozla başlanması her zaman seçmek size görünse ne kadar güvenli, kademeli olarak istenen dozajı ulaştı.

Keten yağı

Zarar ve kontrendikasyonlar

Bitkisel kökenli herhangi bir doğal ürün bile tamamen güvenli olarak kabul edilemez çünkü her bir organizmanın ona karşı tepkisi her zaman tam olarak öngörülebilir değildir. Keten tohumu yağı ile ilgili olarak, genellikle iyi emilir ve kullanımının kontrendikasyonları aşağıdaki hastalıklardır:

 • hepatit ve kolesistit;
 • Kronik seyir ile pankreatit;
 • rahim ve uzantılarda polipler;
 • safra taşı;
 • karaciğer hastalığı.

Keten yağı

Buna ek olarak, doktor ağrı kesici ya da anti-diyabetik ilaçlar, aynı zamanda (çekerken oluşabilir kanama) ince kan özel araç kullanan kişi almak insanlara ürünün kullanımını önlemek için tavsiye edilir.

Unutma ve olası yan etkiler hakkında bazen keten tohumu yağı tüketimi eşlik ediyor. Bu nedenle, önerilen dozaj, zaman zaman, şişkinlik, ishal ve hatta aşılırsa alerjik reaksiyonlar farklı kökenleri, ancak bu sık sık olmaz.

Alerjiler de neden olabilir: sarımsak, şimşir, Maral kökü, çuha çiçeği, altın başak, lavanta, lahana, çim saz, tatlı yonca balı ve çilek.

Arasında kusurlu yağ eksiklikleri – Hızlı oksidasyon eğilimi, böylece gelecek için çok fazla depolama yapamazsınız.
Keten yağı

uygulama

Tıbbi amaçlara ek olarak, keten yağı yaygın olarak kozmetik ve yemek pişirme, Saç ve cildin durumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Örneğin, ayrıca nikotinik asidin birkaç şişeleri eklenebilir yumurta sarısı, ayçiçeği ve uçucu yağlar ile ürünü birleştirebilirsiniz: Böyle bir karışım saç için mükemmel bir maske olacak, onları parlaklık yumuşaklık ve silkiness vererek.

Keten yağı, bal, yumurta sarısı ve ekşi krema yardım ve (özellikle kurutma durumunda) derinin kozmetik sorunlar, ve bunu biraz karışımını kalmak, mükemmel olduğunu ve vücudun diğer kısımlarında derinin durumuna geri yüklemek için olabilir. Buna ek olarak, özellikle vitamin eksikliği mevsiminde, keten tohumu yağı ve tırnak kullanımına dikkat edemiyoruz. Bakımlı görünümleri ve iyi gelişmeleri için gereken her şey, ürünü düzenli olarak tırnak plakalarına sürmektir.

Kozmetikte keten yağı

kozmetoloji ayrıca Momordıca, semizotu, kadife çiçeği, latin çiçeği, pırasa, kuş kiraz, biberiye, mor top, brokoli, sater, Saponaria (çöven) akkuraevy bal, ıhlamur kullanılır.

Bazı insanlar bu eşsiz aracın libidoyu arttırır ve hatta memeyi arttırır. ama tıbbi açıdan bu gerçekler kanıtlanmamıştır. Belki de, keten yağının düzenli kullanımı, sizin durumunuza gerçekten yardımcı olacaktır, ancak her şey tamamen bireyseldir.

Tarif edilen bitkinin yararlı özellikleri uzun zamandır pişirmede kullanılmış, ancak petrolün kullanılmasının önemi nispeten yeni bir keşiftir. Taze formda tüketilmesi gerektiği göz önünde bulundurulduğunda, özellikle ayçiçeği ve zeytinyağı ile mükemmel bir şekilde kombine edildiği için salata sosları en uygun seçenek olacaktır.
Yemeklik keten yağı
Taze ürünlerden elde edilen yemekler veya lahana turşusu gelen salatalar sadece tat özelliklerini genişletecekler ve doğru baharatları kullanırken bile tuzlanmaları gerekmeyecek. İsterseniz, en sevdiğiniz tahıllara tereyağı ekleyebilirsiniz, çünkü birçok hububat ile iyi bir şekilde bir araya getiriyor.

Önemli! Hiçbir durumda keten yağını ısıtmazsınız. Sadece hazırlanmış yemeklerde kullanılır.

Keten yağı

Nasıl seçilir

Bu yüzden en önemli konuya gittik – keten tohumu yağı satın aldık. Kuşkusuz, vücut için çok sayıda yararlı ve çok önemli özelliklere sahiptir, ancak bu, henüz seçilmemiş bir kalite ve doğal ürün kullandığınızda geçerlidir. Öncelikle nelere dikkat etmeliyiz.

 • Ambalaj (ambalaj). İdeal olarak, içeriğin doğrudan güneş ışığında bozulmasını önleyen küçük bir şişe koyu renkli bir şişe olmalıdır. Plastik kaplar yağın uzun süreli depolanması için uygun değildir, çünkü zamanla malzeme ile reaksiyona girer ve tüm faydalarını kaybeder. Ürünün uzun süreli kullanımından emin değilseniz, mümkün olan en kısa zamanda tüketilecek küçük şişeleri seçmek daha iyidir.
 • Etiket üzerindeki etiketler. Özellikle üretici tarafından size sağlanan tüm bilgileri ve belirli bir ürünü üretme yolunda emin olduğunuzdan emin olun. Tabi ki, “Kompozisyon” sütununda, tohumların soğuk preslenmesi ile hazırlanan herhangi bir safsızlık ya da diğer yağlar olmaksızın sadece keten yağının kendisi belirtilmelidir.
 • Keten ürününün rengi. Kaliteli yağ, altın kahverengi olmalı ve eğer çok hafif ve görünmez bir tortu ise, o zaman daha da saflaştırılmıştır (rafine edilmiştir). Doğru, karanlık ürün de yararlı olmayacaktır, çünkü sıcak bir temizleme yönteminin kullanımını gösterecektir, çünkü içinde pratik olarak yararlı maddeler yoktur.
 • Ürünün aroması ve tadı. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu keten tohumu yağı tadı hafifçe acıtır, balık yağını andırır. Ancak, güçlü bir acılık ve hoş olmayan bir koku, kalitesiz bir ürünün kanıtıdır.
 • Raf ömrü. Çoğu durumda, bu ürünler altı aydan daha uzun bir süredir depolanmaz, tabii ki, eğer soğuk presleme ile hazırlanan doğal bir bileşim ise. Bu nedenle, 1 veya 2 yıl atamalarını görürseniz, o zaman, yüksek bir olasılık derecesi ile, içindeki koruyucuların varlığı hakkında konuşabilirsiniz. Tabii ki, mümkün olduğunca taze ürün satın almak için arzu edilir.

Keten yağı

Önemli! Bu bileşen ürünün içinde bulunduğundan, “E vitamini ile” gibi parlak yazıtlara çok önem vermeyin; bunun nedeni, ürünün değerini artırmak için büyük olasılıkla renkli bir ifadedir.

Son olarak, dükkana gittiğinde, dikkat etmeyi unutma. Malların depolandığı özel yer: Her durumda raflarda güneş ışınlarını almamalı. Eğer durum böyle değilse, buzdolabından yağ ikram edileceği başka bir satış noktası bulmak tavsiye edilir.
Keten yağı

Nasıl saklanır

Keten yağı satın aldıysanız ama açmadıysanız, bunu kullanmak için yaklaşık yarım yılınız var (en yeni ürün olduğunu varsayalım). Açık bir paketleme, faydalı omega-3 yağ asitleri çok büyük bir serbest radikaller ile, uygulama başlangıcından bir aydan fazla vücut doyma başka türlü riski depolanır, ve edilebilir. Sadece durumda, hatırla Keten tohumu yağı evde saklamak için bazı basit kurallar:

 • Bu olağandışı ürünü sadece cam bir kapta saklayın, kullanımdan sonra her defasında bir kapakla sıkıca kapatın. Yağ asitleri çok basit bir şekilde hava ile etkileşime girmeye başlamaktadır, çünkü bu ürün bazı yararlılıklarını kaybeder. Bazı durumlarda yağın daha dar bir girişe sahip bir şişeye dökülmesi yararlı olacaktır, ancak yine de bu görevi mümkün olduğunca çabuk gerçekleştirecektir;
 • Keten tohumu yağı için en iyi depolama bir buzdolabıdır: güneş ışığı içeri girmez ve optimum sıcaklık daima korunur (+10 ° C’den fazla olmamalıdır). Bununla birlikte, kapları kapağa yerleştirmek, çok soğuk bölgelerden kaçınmak;
 • Şans eseri ürünü (bir saatten fazla değildir bile) güneşte bir süre durdu Ama, eğer bunu kullandığınız ve süresi dolmuş kompozisyon olamaz, tıpkı kullanım için uygun değildir. Artık içinde yararlı bir madde yok, ancak büyük miktarlarda bu yağ vücuda zarar verebilir.

Keten yağı

Gördüğünüz gibi, bir keten ürününün faydaları gerçekten çok fazla olabilir, ancak geleneksel tıp reçetelerini ne kadar iyi tedavi ederseniz edin, orantı ve olası kontraendikasyonların hissini unutmayınız. Keten yağı kullanmadan önce, bu olasılığı doktorunuzla tartışmak daha iyidir.