Kestane’nin sihirli şifa özellikleri

Kestane atı
At kestanesinin iyileştirici özellikleri, ağacın dekoratif özelliklerinden ziyade yayılmasında eşit derecede önemli bir nedendir. Bunun ışığında aşağıdaki yazıda at kestanesi, tıbbi özellikleri ve kontrendikasyonları detaylı olarak ele alınacaktır.

Kestane iyileştirici özellikleri

At kestanesinin iyileştirici özellikleri çok sayıda hastalığı kapsar. Her şeyden önce, ağacın kanın protein bileşimini etkileme yeteneği sayesinde kan pıhtılarının oluşumunu önler.

Buna ek olarak, kestane ilaçlarının alımı sayesinde, damarların duvarları güçlendirir ve ana kan damarları daha geniş hale gelir, bu da trombozdan kaçınmaya yardımcı olur. At kestanesi tedavisi ne zaman gösterilir:

 • yüksek tansiyon;
 • kılcal kanamalar (sıklıkla burun kanlıdır);
 • hemorajik diyatezi;
 • varisli damarlar;
 • alt bacaklarda ülserler;
 • Hemoroid.

Bitkinin özü, bakterisidal bir özelliğe sahiptir, iltihabı gidermeye ve yaraların iyileşme sürecini uyarmaya yardımcı olur. Sindirim süreçlerini iyileştirmek için kestane içeceği ve hatta tüberküloz ile birlikte kullanılır. Kestane dokularındaki ve eklemlerdeki metabolik bozukluklar, ovalama için özel ilaçlar hazırlanır.

At Kestanesi Özü

Biliyor musun Fransa’da, kavrulmuş kestane, mutfak lezzetlerinden biridir. Bununla birlikte, bu amaç için, at kestanesi meyvesi kullanılmaz, çünkü tadı çok hoş olmayan çok acı glikozitler içerirler. Ancak tarımda, meyveler genellikle hayvan yemi olarak kullanılır.

Kestane kabuğu bile tıbbi özelliklere sahiptir – jinekolojide kullanılır. Onun kaynağından hazırlanan beyazlar ile yardım eden şırıngalar yapmak için tavsiye edilir. Kestane cevizleri uterus kanamasını bile durdurabilir. Erkeklere, meyve kabukları prostat bezinden enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olur.

At kestanesi özellikleri kimyasal bileşimi nedeniyle. Özellikle, onun tohumlar içerir:

 • Eritrositlerin hemolizinin (tahribat) doğal sürecinin güçlendirildiği ve bunlardan hemoglobin çıkarıldığı saponinlerin% 10’u;
 • yağlı yağın yaklaşık% 6’sı;
 • % 49.5 nişasta;
 • % 10’a kadar proteinler;
 • kan damarlarının elastikiyetini geliştiren flavonoidler;
 • C, B ve K vitaminleri

Kimyasal bileşim bakımından eşit derecede zengin olan ağaç kabuğudır. Tannik maddeler içerir, böylece kabuktan gelen sıkıştırmalar yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. Ayrıca kortekste eskülin de vardır – anti-enflamatuar bir madde olup, ayrıca variköz venlerin semptomlarını ortadan kaldırarak bacakları daha çekici hale getirir. Ayrıca kortekste venöz tıkanıklığı ortadan kaldıran escin vardır.

Kestane atı

Flavonoidler ve tanenler de yapraklarda bulunur. aynı zamanda, insanlarda bağışıklık direncini artırmak doğal antioksidanlar, – Buna ek olarak, kılcal kırılganlığını azaltır ve kan pıhtılaşması ve karotenoid yoğunluğunu azaltır rutin değerli varlığı bulunmaktadır.

At kestanesi çiçek rutin ve flavonoidler yanı sıra, pektin bakımından zengindir metabolizmayı normalleştirir ve kolesterol atılımını teşvik eder.

Bir kestane ne zaman ve nasıl hasat edilir

İyileştirme özelliklerine tam kuvvetle tezahür edilir, doğru bir şekilde hasat edilmesi gereklidir. Halk tıbbı sadece bu ağacın tohumlarını değil, aynı zamanda onun kabuğu, çiçekleri ve hatta yapraklarını da kullandığı için, hazırlanma yöntemini ve zamanını daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Önemli! At kestanesinin tıbbi hammaddelerinin hazırlanması için, sadece beyaz renkteki salkımına sahip türler uygundur.

kabuk

Kabuğun meyveler kadar iyileştirici özelliği yoktur, ama aynı zamanda insan vücudu üzerindeki etkisini hafife almaz. Kabuk hasat süreci, meyve suları ağacın içinde dolaşmaya başlar başlamaz ilkbaharda başlamalıdır. Genç çırpılarla daha iyi kesin, ancak ağacın zarar görmemesine dikkat edin.

Kabuk kestane kabuğu

Toplanan kabuk küçük parçalar halinde kesilir ve iyi havalandırılan karanlık bir yerde kurumaya bırakılır. Kuru kabuk en iyi keten, pamuklu veya güçlü kağıt torbalarda saklanır. Bununla birlikte, doğal nedenlerden ötürü, kabuğun kimyasal bileşimini çürütmeye ve değiştirmeye başlayabileceğinden, iki yıldan fazla bir süre depolanmamalıdır.

çiçekler

Çiçekler çiçeklenme başlangıcında hasat edilir. Bu durumda, tüm çiçeklenme tamamen yırtıp – sadece yaprakları ve organlarındaki çiçeklerle kendisinden kaldır. Onları dikkatlice kurulayın ve birer birer ayırın. Havadaki nemin artması ve ısının yeterli olmaması durumunda çiçeklerin çürüyebileceğini unutmayın.
Kestane atı çiçekler

Bu nedenle, kestane çiçeklerini kurutmak için ideal bir yer yoksa, bu amaçla elektrikle kurutma kullanabilirsiniz.

Biliyor musun At kestanesinin özü, yoğun saç dökülmesi durumlarında çok etkili olduğu için kozmetikte bile kullanılır. Ayrıca, cildin yaşlanmasını yavaşlatabilir, kollajen üretim sürecini hızlandırabilir.

yapraklar

Yapraklar ayrıca ağacın çiçeklenme döneminde toplanır, yani, Mayıs ayında. Yaprakları sadece ağaçtan çıkarmanız gerekiyor – onların yaprak saplarına ihtiyacınız yok. Yaprakları kurutma işlemi, çiçek kurutma işlemine benzer. Mühürlü cam kaplarda daha iyi saklayın, böylece yapraklar nemli olmaz.

At kestanesi yaprakları

meyve

Geleneksel ve halk tıbbında, sadece iyi olgunlaşmış meyveler değer taşır. Bu nedenle, kutuları sarı kendilerini ve açılmak ve meyveler bir ağacın altında yere olacak zaman, düşme ve hatta Eylül ayında onları daha yakından toplamak için gereklidir.

Artan popülerlik, fitoterapi veya şifalı bitkiler ile tedavi kazanıyor. Kırmızı üvez, keçi boynuzu, karamuk, kül, ebegümeci, yaşlı, aloe, nergis, mine çiçeği, Oregon Üzüm, Sedum belirgin, yüksük otu, tarhun, anason porsuk, köknar, siyah chokeberry: İşte bunlardan bazıları.

Uzun süreli depolama için meyveler de kurutulmalıdır. Bu yapılmazsa – kapalı bir kapta çiçek açabilir ve çürüyebilirler. Kurutma ayrıca karanlık ve iyi havalandırılan bir yerde önerilir. Meyvenin kendisiyle ilgilenmiyorsanız, ancak cildinde, hasattan hemen sonra çıkarılabilir.

At kestanesi meyveleri

Kestane tedavisi için halk tarifleri

Halk hekimliğinde at kestanesi geleneksel tıbbiye göre çok daha aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle, et suyu, tentür ve merhemler bundan hazırlanır, konsantrasyonlarının özellikleri hastalığa bağlı olarak önemli ölçüde değişir:

 1. Eklem problemlerinin tedavisi için tentür. 20 g çiçek, iki hafta boyunca 500 ml votka içinde infüze edilir. İdeal olarak, bu işlem oda sıcaklığında karanlık bir yerde gerçekleşecektir. Elde edilen tentür problemli alanları ovalamak için kullanılır. Bunu günde 1-2 kez yapmak önemlidir.
 2. Hemoroid ve varisli damarların tentürü. Kıyma makinesini 50 gr meyve ile ezin (soyulmasına gerek yoktur). Elde edilen hamur, 500 ml votka dökülür ve 7 gün boyunca ısrar edilir. Filtrelenen sıvı günde üç kez alınır. Bir anda 7 damladan fazla içmek zorunda değilsiniz.
 3. Böbrek hastalıklarının tedavisi için tentür. İki kestane meyvelerini öğütün, bir termoya dökün ve 250 ml’lik bir hacimde kaynar su dökün. Meyve 2 saat infüzyondan sonra, tentür 2 yemek kaşığı alabilir. l. Gün boyunca resepsiyonların sayısı 5 katına ulaşmalıdır.
 4. Lösemiden tentür. 1 litre su, 8 yemek kaşığı. l. At kestanesi kurutulmuş çiçekler. Bütün bunlar yanar, kaynatılır ve 8 saat boyunca demlenmeye bırakılır. Alınan ilaç, günde 5 resepsiyona ayrılır ve sarhoş olur.
 5. At kestanesi çiçeklerinden tentür

 6. Gut tedavisi için tentür. 1 litre tıbbi alkol için, bir hafta boyunca ısrar edilen yaklaşık 40 g kurutulmuş çiçek kullanılır. Elde edilen infüzyon, özellikle atak sırasında etkili olan kompresler olarak kullanılır.
 7. Tüberküloz ve tromboflebit için tinctures. 30 gr meyveleri ezin ve 1 litre votka ile doldurun. Bir haftalığına demlensin. Isıtıcı kemer olarak tentür kullanılması tavsiye edilir. Kemerlerin ceplerinde ek etkiler elde etmek için önceden ısıtılmış kestane meyveleri yerleştirilebilir.
 8. Kestane kabuğu gelen Broth beyaz ile şırınga için. 1 çorba kaşığı böyle bir kaynatma için. l. Kestane kabukları 1 su bardağı, daha sonra 5 dakika kaynar ve en az 1 saat daha kaynatılır. Ancak, şırınga için bu kaynatma kullanmadan önce, bir doktora danışmak daha iyidir.
 9. Güğüm, romatizma, mide krampları ve gastrointestinal disfonksiyonu tedavi etmek için yaprakların kaynatılması. 500 ml suya 1 çorba kaşığı gerekecek. l. ezilmiş yapraklar. Yaprakları kaynar suda ıslatın, yaklaşık 15 dakika kısık ateşte tutulmalıdırlar. Her yemekten önce 100 ml’lik bir kaynatma alınır.
 10. At kestanesi meyvesi suyu

 11. Menopoz belirtilerini hafifletmek için meyvelerin kaynatılması. Yine 25 dakika su içinde. Kaynatın kabuğu su 1 fincan sadece 15 g gereken tek meyve kabuğu kestane, kullanımı ve daha sonra 1 saat daha kadar demlenmeye bırakın. Kaynatma günde iki kez yıkamak için tavsiye edilir.
 12. Inflamasyon ve tümörler merhem. 5 meyve eziyet ve 5 yemek kaşığı ile karıştırın. l. kuru çiçekler ve 500 ml bitkisel ayçiçek yağı. Elde edilen karışım yaklaşık 1 saat boyunca bir su banyosunda, daha fazla veya daha az homojen hale gelene kadar tutulur. Merhem sorunlu bölgelere uygulanmalıdır.
 13. Dermatolojik hastalıklar için at kestanesi banyoları. Kova yapraklarını, çiçek salkımlarını ve kabuklarını yaklaşık olarak eşit oranlarda karıştırın, tüm bunları kaynar suyla doldurun ve yaklaşık 12 saat ısrar edin. Elde edilen infüzyon banyoya dökülür ve ılık su ile seyreltilir. Böyle bir banyoda prosedürün 15-20 dakika içinde yapılması tavsiye edilir.

At kestanesi merhemi hazırlanması

Kontrendikasyonlar ve zararlı özellikler

At kestanesi, hem tıbbi özellikleri hem de kontrendikasyonları vardır; bu, meyvelerindeki, kabuğundaki, yapraklarındaki ve biyolojik olarak aktif maddelerin yapraklarındaki yüksek içeriğe bağlıdır. Bu nedenle, at kestanesine dayalı preparatlar almak şu durumlarda tavsiye edilmez:

 • hipotansiyon (azaltılmış basınç), kestane üzerine yapılan preparatlar daha da azaltabilir;
 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • iç kanama sırasında doğrudan.

Kestanesi ilaç olarak kullanırken, meyvelerinin ve yapraklarının hasat edildiği yeri göz önünde bulundurun. Örneğin, hammadde tedariği şehirde veya radyasyon arta kalan alanlarda yapıldıysa, bu tedavi için kullanılmamalıdır.

Önemli! At kestanesi, küçük miktarlarda hayvanlara verilmelidir çünkü zehirlenmeleri mümkündür. Kategorik olarak, çocukların bu ağacın meyvelerini yemesine izin verilmemelidir.

Umarım şimdi bir at kestanesi iyileştiren bir sorunuz olmaz. Bununla birlikte, bu aleti kullanmanın çok dikkatli olduğunu unutmayın, çünkü kestanenin insan vücudu üzerindeki etkisi, özellikle de kanla ilgili problemler varsa, felaket olabilir.