Kestane her türlü listesi

kestane Kestane kelimesinin çeşitli anlamları vardır. İlk olarak, sözde ağaçlar, genellikle parklarda veya sokaklarda bulunur. Bu at kestanesi ağacı Sapindov ailesinden bir ağaçtır. Pek çok türü vardır ve yenmez kestane anlamına gelir, ancak halk tıbbında yaygın olarak kullanılır. İkincisi, sözde yenilebilir kestane. Beech ailesine aittir ve 10 tür birleştirir. Üçüncü olarak, sözde Avustralya kestane ağacı. Aile baklagillerine ait.

Kestane çeşitleri, çeşitleri ve çeşitleri dikkate alınmalıdır.

At kestanesi (Aésculus)

Bir versiyona göre, at kestanesinin adı, renk ve ışıltılı bir koyun atının rengine benzeyen meyveden geldi.

Doğal koşullarda, at kestanesi Güney Avrupa’da, Hindistan’ın kuzeyinde, Doğu Asya’da ve Kuzey Amerika’da meydana gelir. Ilıman bir iklimi ve taze, gevşek, bereketli toprağı tercih eder. Rusya’da 13, Avrupa, Amerika, Japonya ve Çin’de 15 olmak üzere 28 tür at kestanesi bulunmaktadır. Meyve taşıyan dönem 15 yaşından itibaren başlar.

Kestane atı
25 m yüksekliğe kadar bir ağaç döken ağaçlara işaret eder.
Yapraklar büyük, uzun yaprak sapı ile 5-7 yaprak oluşan büyüktür. Çiçekler dikey piramidal fırçalar şeklinde büyük çiçek salkımına toplanan, çapı 2 cm kadar, kampanula vardır. Mayıs-Haziran aylarında çiçeklenme döneminde kestane çok güzeldir.

Tozlaşma sonrası, bir iğne şekilli kutu ile çevrili bir meyve ortaya çıkar. Meyve olgunlaştıktan sonra kapsül çatlar. Ağaç yavaş büyür ve kestane madenci güvelerinden muzdariptir. Her türlü kestane süslemelidir ve iyi balla ilgilidir. Kestane balı sıvıdır, berrak, renksiz, çabuk kristalize olur ve biraz acıtır.

Besinlerde kestane tohumları ekmek tanelerine benzer, fakat tat acıdır, bu nedenle sığır tarafından isteksizce yenir.

Yumuşaklığı ve düşük biyolojik stabilitesi nedeniyle ahşap, ticari bir değer taşımamaktadır.

Tüm kurucu bitkiler (tohumlar için dikenli kutu hariç) eczacılıkta kullanılmaktadır. Halk tıbbında, bacaklarda ve hemoroid ile damarların genişlemesinde, romatizmal ve artritik ağrıda kullanılır.

Biliyor musun At kestanesi, daha önce, barut üretiminde kullanılan hammadde olarak barut üretiminde ve ayrıca bağlayıcı tutkal üretimi için bir bileşen olarak kullanılmıştır.

kestane
At kestanesi en yaygın türleri şunlardır:

 • At Kestanesi Kaliforniya (Aesculus californica) – 5 stipules ile yaprakları olan, 10 m yüksekliğe kadar bir ağaç. Çiçekler beyaz ve pembe, 20 cm yüksekliğe kadar çiçek salkımına toplanan, hoş bir aroma var.
 • At kestanesi sarı (Aesculus flava) – Kuzey Amerika’da 30 metreye kadar büyür, koyu yeşil renkteki yapraklar 5-7 yapraklı tabaklardan oluşur. Ağacın gri veya kahverengi bir kabuğu vardır. At kestanesi sıradan sarı çiçekleri sonra 2-3 hafta boyunca çiçekleri. En soğuğa dayanıklı türler anlamına gelir.
 • At kestanesi tüysüz (Aesculus glabra) – ABD’nin doğu bölgelerinde büyüyen ağaç, 0,6 m karakterize dekoratif taç, yeşillik ve meyve 25 m ve gövde çapında bir yüksekliğe sahiptir ..
 • At kestanesi Hint (Aesculus indica) Kuzey Hindistan’da 20 m yüksekliğe kadar büyüyen bir ağaçtır ve sarı ve kırmızı lekelerle beyaz çiçekler açar. Kama şeklinde stipules ile bırakır. Meyveleri dikenli.
 • At kestanesi küçük renkli (Aesculus parviflora) – Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişir ve 5 m boyunda bir çalı oluşturur. Yaprak keçe-grimsi altında 5-7 yaprakçık oluşur. Çiçekler pembe organlarındaki beyazdır.
 • At kestanesi kırmızı (Aesculus pavia) – Kuzey Amerika’da 12 m yüksekliğe kadar yetişir Yapraklar alttan hafif bulanık 5 yapraktan oluşur. Çiçekler parlak kırmızı, meyveler dikenli değil.
 • At kestanesi Japonca (Aesculus turbinata) – Japonya’da yetişir, sıradan bir kestane gibi görünüyor, ancak uzun yaprak plakaları ile. Ağacın yüksekliği 30 m, çiçekler sarımsı beyaz, meyve biraz uzar.
 • At kestanesi et-kırmızıth (Aesculus × carnea) – Avrupa, Kuzey Amerika, Kırım’da yetişir. Kırmızı çiçekler ve koyu yeşil yaprakları ile 25 m yüksekliğe kadar bir ağaç. Meyveleri yuvarlanır, zayıf dikenlidir.

Kestane rengi kırmızı

Biliyor musun Cenevre’de, hükümet penceresi altındaki kestane üzerindeki ilk yaprak ortaya çıktığında baharı ilan etme geleneği var. 2006’da, ilkbahar iki kez duyuruldu – mart ve ekim ayında ağaç beklenmedik sonbaharda çiçek açtı.

Yenilebilir kestane türleri (Castánea)

Bukov ailesinden gelen kestane, sıcak ılıman bir iklimi tercih eden ve Akdeniz’de, Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlantik kıyılarında ve Doğu Asya’da yetişen güçlü bir ağaçtır. 50 m yüksekliğe veya çalılara kadar yaprak döken ağaçlar anlamına gelir.

Kızarmış kestaneBasit, dikdörtgen, oval, 6-25 cm, kısa uzunluğu bırakır. çiçekler uzunluğu 5-15 cm başak gelişme toplanır. kestane dağıtmaya sivri küresel Meyve 1-3 içerir.

Önemli! Castánea kestane ağacı meşe ağacına çok benzer, bu nedenle şarap ve konyakların depolandığı varillerin yapımında kullanılır. Mobilya üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kestane meyveleri karbonhidrat ve protein içerir, bu nedenle gıda endüstrisinde geniş bir uygulama alanı bulmuşlardır.

Kestane ağacı (Castanea crenata)

Doğada, Japonya, Çin, Kore’de yaygın olan Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da karşılaşır. Ağaç 15 m yüksekliğe ve 1.5 m çapa kadardır. Nemli toprakları ve havayı tercih eder, ancak sıfırın 25 derecenin altına kadar dona karşı dayanıklıdır. Çabuk büyür ve 2-4 yıl için bozulur. Ağacı uzun 8-16 cm uzunluğunda ve 3-3.5 cm genişliğinde, yaprak sapı 10-12 mm uzunluğundadır. Yukarıda, pürüzsüz ve parlak ve alttan hissedilir. Meyveler 3 parça halinde birleştirilir, çapı 2-3 cm’dir. Bu tür kestane en büyük meyve arasında olan 100 çeşit var, vardır. Meyveler 6 cm çapında ve 80 gr’a kadar ulaşır.
Kestane kalesi

Amerikan kestane (Castanea dentata)

Başka bir isim yoğun bir kestane ağacıdır. Doğada Kuzey Amerika’da yaygındır. Dağların eteklerinde iğne yapraklı geniş yapraklı ormanlarda yetişir. 35 m yüksekliğe ve 1.5 m’ye kadar gövde çapına sahip bir ağaç, sert bitkilere işaret eder, çünkü donları -27 dereceye ve yüksek hava kirliliğine karşı tahammül eder. Büyüme oranı yılda 0.5-1 m’dir.

Ağacın uzun yaprakları (12-24 cm) 4.5-5.5 cm genişliğinde olup, kenarları boyunca büyük dişleri olan kama şeklindedir, renk donuk-yeşilimsi-sarıdır. Çiçekler, dişi çiçekler olan, 20 cm’ye kadar uzun kulaklarda toplanır. Meyveler 2-3 adet halinde birleştirilmiştir. 1-2.5 cm çapları Şu anda, HİNDY yüzyılın 80-90’larındaki yenilgi nedeniyle çok yaygın değildir. Çin’den ithal mantar Endonia parasitica. 80 yaşına gelindiğinde, ağaç büyümeyi durdurur ve bir günlük gerektirir.
Amerikan Kestane
Yaygın olarak insanın tahta olarak kullandığı ve kestane Amerikalı meyveleri. Ahşap esas olarak tanenler elde etmek için kullanılır. Bu türün çeşitleri, meyvenin tatlılığı ile ayırt edilir. % 6 su,% 10 protein,% 8 yağ,% 73 karbonhidrat,% 2 kuru külü içerir ve inokulumun kestane meyvesinden daha iyi tat verirler.

Kestane Henry (Castanea henryi)

Kestane Henry Doğada, Çin’in orta ve batı bölgelerinde dağıtılır. Ağacın yüksekliği 25-30 m kadardır Yapraklar 9-22 cm uzunluğunda, 5-6 cm genişliğinde, 1.5 cm uzunluğunda yaprak sapı üzerine yerleştirilmiş ve sarımsı yeşil renge sahip ovaldir. Meyve sarkık iğne ile 2 cm çapa kadar bir artı ile çevrilidir ve bir kestane içerir.

Çin kestane (Castanea mollissima)

Bu türe ayrıca yumuşak kestane denir. Doğada Çin, Kore ve Vietnam’da yaygındır. Genellikle Kuzey Amerika dağlarında küçük ormanları oluşturan bulunur. Meyveler 5-8 yaşından başlar.

Kestane Çincesi
Ağaç 20 m’ye kadar yüksekliğe ulaşır ve geniş bir tacı vardır. Eliptik yapraklar 8-8 cm uzunluğunda, 5-7 cm genişliğinde, 7-8 mm uzunluğunda yaprak saplarında yer alır ve yukarıdan koyu yeşil bir renge ve daha açık bir tabana sahiptir. Yapraklar ipeksi sarkıktır. Meyve hafif yumuşak dikenler ile 5-6 cm çapında peluş ile çevrilidir. Meyve sayısı genellikle 2-3 cm çapa kadar 2-3’tür. Yaygın olarak, tat özellikleriyle diğer kestane türlerinden daha üstün olan meyveler ve meyveler olarak kullanılır.

Kestane yumurtasının yetiştirilmesi, tırtıklı kestanenin ölümüne neden oldu. Onunla bir mantar getirildi, kestane dengesine zarar verdi ve bitkinin kendisi bu mantara karşı güçlü bir bağışıklığa sahipti.

Kestane kısa (Castanea pumila)

Doğada Kuzey Amerika’da yaygındır. Batı Avrupa’da, 1699’dan beri dekoratif formlara aittir. Ağaç 15 m kuru kum topraklarda büyüyen boyunda ve bir soğuk dayanıklı ile ilgilidir. Yapraklar dikdörtgen, eliptik, 1 cm. Meyveler kadar sapı üzerine yerleştirilmiş şekil, beyaz tomentose üst ve alt yapının bir sarı-yeşil renkli, birden fazla omurga ile çapı 4 cm oval involucre yaşar. Çapı 1-2 cm olan meyveler genellikle 1 cm kadardır. Olgunlaşmadan sonra çatlama artıları sonucu ortaya çıkar.
Kestane cüce

Kestane (Castanea sativa)

Doğada, Güneydoğu Avrupa ve Küçük Asya’da yaygındır. Nemli ve sıcak bir subtropikal iklim tercih ediyor. Dağların eteklerinde yetişir, köknar, kayın ve gürgen ile karışık ormanlar oluşturur. Ağaç hızla büyür, tohum ve sürgünlerle çoğalır, meyve 20 yaşından itibaren başlar. Bu türün ayırt edici özelliği, kronu iyi tutan güçlü bir kök sistemidir. Yaşam beklentisi 100-150 yıldır, ancak 1000 yıllık ağaçlar da bilinmektedir.

Gövdenin 35 m yüksekliğe kadar ve 1 m çapa kadar bir ağaç koyu kahverengi çatlak bir kabuğa sahiptir. Yapraklar 10-28 cm uzunluğunda, 5-9 cm genişliğinde, alttan keçeli, üst kısımdan pürüzsüz ve tırtıklı kenarlara sahiptir. Çiçekler erkek ve dişi renkler ile çivili çiçek salkımına toplanır. Çiçeklenme Haziran-Temmuz aylarında gerçekleşir ve tozlaşma arılar ve diğer böcekler veya rüzgar tarafından gerçekleştirilir. 17-20 g ağırlığındaki meyveler dikenli bir pliasça ile çevrilidir. Meyve olgunlaşması ve olgunlaşması Ekim-Kasım aylarında gerçekleşir. Bir yetişkin ağacın verimi ortalama 100-200 kg’dır.
Kestane ekimi
Kestanelerde un, pişmemiş, pişmemiş, haşlanmış, kurutulmuş, füme, pişirmede yaygın olarak kullanılır. Kestane ağacı çok değerlidir. Güçlü, hafif, güzel ve dayanıklıdır. Bu ağacın tüm bileşenleri, tanenler içerir ve bu nedenle tanenlerin üretimi için hammadde olarak hizmet eder. K vitamini ve tanenler çekirdeği yapraklarının içerdiği içerik nedeniyle, iç kanamayla halk tıbbında kullanılır. Kabuk ve artılar boya olarak kullanılırdı.

Kestane Seguin (Castanea seguinii)

Kestane Segu
Doğada, Çin’in doğu ve orta bölgelerinde bulunur. Dağlarda yetişir ve kestaneleri etkileyen patojenik mantarlara karşı bağışıklığı vardır.

Ağacın yüksekliği 10 metreye kadar, yaprakları ise 6-16 cm uzunluğunda elips şeklindedir. Meyve 3-4 cm çapında iğne şeklinde bir artı ile çevrilidir, meyveleri küçük, çapı 1,5 cm’ye kadar, koyu kahverengi renktedir.

Melez kestane türleri

Kestane melez türleri şunlardır:

 • Castanea fleetii – kestane cayır ve bodur bir melezidir;
 • Castanea neglecta kestane dentat ve kısa bir melezidir;
 • Castanea ozarkensis.
Biliyor musun Guinness Rekorlar Kitabında kaydedilen dünyanın en büyük ve en eski kestane ağacı, Etna volkanının kraterine 8 km uzaklıktaki İtalyan Sicilya adasında yetişir. Bin atların ağacı denir. Ağacın yaşı yaklaşık 2 ila 4 bin yıldır. Kestanenin birkaç gövdesi vardır, ancak bir kök ve gövdenin çevresi 57,9 m’dir.

Avustralya kestane (Castanospermum austrále)

Doğada, Avustralya’nın doğu kıyısında yetişir. Koyu kahverengi kabuğu ile 15-30 m yüksekliğinde yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Yapraklar, 15 cm uzunluğunda ve 6-7 cm genişliğinde küçük yapraklardan oluşan, 30-45 cm uzunluğunda, koyu yeşil parlak, oval şeklindedir.

Kestane Avustralya
Bitki 3-4 cm uzunluğunda yoğun bir çiçeklenme toplanan ve kuşlar tarafından tozlanan sarı-turuncu çiçekleri ile çiçek açar. Mayıs-Ağustos arası çiçeklenme dönemi. Tozlaşma sonrası, 10-35 cm uzunluğunda ve 4-6 cm çapında 3-5 segmente bölünmüş süngerimsi silindirik bir pod şeklinde bir meyve ortaya çıkar. Olgun formdaki meyveler kestane tohumunun meyvelerine benzer.

Bitki dekoratif bir bitki olarak kullanılır ve genellikle bir kapalı bitki olarak yetiştirilir. Dış tabelalarla ahşap ceviz ağacına benziyor. Meyveler saponinler içerir, bu nedenle zehirlidirler, ancak suda ıslatarak ve sindirirken yiyecekler için kullanılırlar.

Önemli! Kestane, C vitamini içeren düşük kalorili tek fındık anlamına gelir (100 gr kestane = 170 kcal).

Kestanenin ne olduğunu düşünerek, bu ismin tipik meyveleri olan tüm bitkileri bir araya getirdiğini söyleyebiliriz. Farklı ailelere ait olabilirler, yenilebilir ve yenilmez olabilirler, fakat her birinin değeri bir kişi için açıktır.