Kendi elleriyle piliçler için bir kutu nasıl yapılır ve çöp ne olmalı

kuluçka makinesi
Tavuklar doğduktan sonra bir kuluçka makinesinde yetiştirildiğinde, bebeklerin nerede tutulacağı sorusu akuttur. Birçok kümes hayvanı çiftçisi, bu amaçla özel bir broker kullanır veya kendi yapımı ve donanımlı karton kutularıyla birlikte kullanırlar. Kuşlar için bir kutu inşa etmek yeterince basittir, ancak bu sürece sorumlu bir şekilde yaklaşmak gereklidir, çünkü yapı birkaç haftalığına tavuklar için bir ev olacaktır. Kuşlar için bir “kreş” in nasıl yapılacağı, hangi araçların ve malzemelerin gerekli olacağı ve kutu için nasıl yatak seçileceği hakkında – makalede daha fazla konuşalım.

Günlük tavukların nereye yerleştirileceği

Doğada, ilk günlerden itibaren kümes hayvanlarının ısınması ve bakımı tavukçuluk ile uğraşmaktadır. Ancak, kuluçka inkübasyonu yapıldığında veya günlük diyetler alırken bu mümkün değildir, çünkü hazır bir broker satın almanız veya kendinizi bir tasarım yapmanız gerekir.

Biliyor musun Zaten embriyonun gelişiminin başlangıcından itibaren ikinci günde, kalp atıyor ve atıyor.

Bitmiş versiyonda, avantajlar vardır: optimal olarak seçilmiş bir mikro iklim, nem, aydınlatma vb. Parametrelerin kolaylıkla değiştirilebilmesi, kullanım kolaylığı. Cihaz zaten aydınlatma ve ısıtma cihazları, havalandırma ve çöp ile donatılmıştır, bazen komple sette oluk ve raflar gidebilir. Ancak, çiftliklerinde küçük miktarlarda tavuk yetiştirmek için tamamen rasyonel olmayabilir, oldukça büyük bir miktar ödemek zorunda kalacak.

Tavukların içeriği

Bu durumda, basit doğaçlama araçlardan bir broker inşa etmek daha uygun olacaktır. Biraz bilgi, malzeme ve aletler – ve yeni doğmuş tavuklar için mükemmel “kreşler” olacak.

Chicks için bir kutu nasıl yapılır

Minimum beceri ve bilgi birikimi ile, hemen hemen tüm doğaçlama malzemelerden civcivler için bir “konut” inşa edebilirsiniz. Ev yapımı broker yerine, mal sahipleri sıradan karton kutuların veya ahşap kutuların kullanılmasına başvururlar, ancak bu şartlarda civcivlerin optimal bir mikro iklimi sağlaması zordur. Bu nedenle, basit bir ev broker yapma bir zorunluluk haline gelir.

Tavukların neden kanatlarını aldıklarını, neden tavukların iyi bir büyüme için tavukları beslediklerinden neden ayrıldığını öğrenin.

Gerekli Malzemeler

50 kişinin içeriği için bir broker üretmek için aşağıdaki materyaller gerekli olacaktır:

 • 2 adet kontrplak 150 × 150 cm;
 • 10 x 10 mm (150 x 50 cm kesit) bir hücre boyutu ile metal örgü;
 • alçı kafes (50 × 75 cm’lik 2 segment);
 • kendinden dokunarak vidalar;
 • metal köşeler;
 • 4 kapı menteşesi;
 • Ahşap çıtalar (genişlik 50 mm, kalınlık 15 mm).

çekmeBrooder çizim örneği

Önemli! (Malzemelerin başarısız “nefes” nedeniyle) yanı sıra, polimerik malzemeler (çıkıntılar dezenfeksiyon ve temizleme ile güçlük nedeniyle), kuluçka makinesi GSP yapımı için kullanılması arzu edilmemektedir.

Bir kapta mikro klima oluşturmak için şunlara ihtiyacınız olacak:

 • 60 watt’lık bir ampul;
 • kablo;
 • Kartuş.

Araçların listesi

Bir broker üretmek için minimum araçlara ihtiyacınız vardır:

 • büküm için basit bir kalem veya işaretleyici;
 • rulet
 • demir testeresi veya elektrikli testere;
 • çekiç;
 • evrensel yapıştırıcı;
 • seviye;
 • matkap;
 • tornavida (bir tornavida ile değiştirilebilir);
 • pense;
 • makası.

kuluçka makinesiBrooder modeli

Adım adım talimat

Sonra bir brooder yapmaya başlayabilirsiniz:

 1. ikinci tabakanın 2 3 eşit parçaya (150 x 50 cm) testere kontrplak birinci tabaka Dikdörtgen bölüm 3 üst, alt ve arka duvarlar üretmek için kullanılır. 50 x 50 cm’lik bir kare kesmek için gerekli olan ve iki kare parçalar yan duvar olarak görev yapar.
 2. Köşeler ve vidalar yardımıyla alt duvarlar hariç tüm duvarları sabitlemek gerekir.
 3. Ardından bir palet oluşturmalısınız. Bunun için bu boyutların bir çerçevesinin, broker yapısının içindeki genişlik boyunca kolaylıkla geçmesini sağlamak gerekecektir. Daha sonra alt duvar, alınan çerçevenin boyutuna göre ayarlanmalı ve vidalarla tutturulmalıdır.
 4. Piliçlerin dibini hareket ettirmek için, civcivlerin hareket edeceği yerde, iskeleti yeniden monte etmek (yapının içine açıkça yerleştirilmek zorundadır) ve ona bir ızgara takmak gerekecektir. Daha sonra, broyektörün yanlarında, kayışlar bağlanır ve alt kısım bulunur.
 5. Tabanın 10 cm altında, paleti yerleştirmek için kılavuz rayları onarmanız gerekir.
 6. Şimdi kapıları yapmaya devam ediyor. Bunu yapmak için, yapıyı dikey olarak ortalayın, çubuğu çekiçleyin. Ardından, raftan 2 çerçeveyi (kapıların tabanı) yapın. Bir ilmek yardımıyla, yan duvarlara ve çerçevelerin kendilerine tutturulmaları gerekir – yoğun bir sıva filesi çekmek için.
 7. Merkezdeki üst duvarda, bir kabloyu açmak, bir kartuş oluşturmak ve bir ampulü döndürmek için bir açıklık delmek gerekir.
 8. Yapının arka duvarında bir termometre tutmanız gerekir.

Video: bir broker inşa nüansları

Çalışmanın tamamlanmasının ardından, bu gerekli olmasa da, yapı yeniden boyanabilir. Daha sonra sadece beslenme çukurlarını ve içme kaselerini koymak ve onları kreşe taşımak gerekir. İlk birkaç günde, örgü tabanındaki ek yalıtım için yumuşak bir bez koyabilirsiniz. Nemlendirildiği ve kontamine olduğu için günde birkaç kez değiştirilmesi gerekecektir.

Bruder elleriyle Et tavuk için bir kuş besleyici nasıl elleriyle tavuk, bir su kabı nasıl, tavuk ısıtmak için bir kızılötesi lamba nasıl kullanılacağı bilgisini oluşturmanıza yardımcı olur.

Görüldüğü gibi, broker yapılarda, uygun bir palet nedeniyle çöp kullanılmamaktadır. Ancak, bir sebepten ötürü, tavuklar elinizde zaten varsa ve henüz özel bir tavuk yoksa, eski dedenin yöntemine başvurabilirsiniz – civcivleri kutuda tutarak. Bu durumda, daha fazla tartışacağımız çöpü kullanmak gerekecektir.

Piliçler için çöp: amaç ve temel gereksinimler

yıllardır Sadece birkaç önce, bir “brooder” diye bir şey değildi ve bizim büyükanne hangi gazete veya doku segmenti stel altındaki en sıradan karton kutulara tavukları kaldırdı. Bu yöntemle, çöpler çabuk ıslanır, kirlenmiş ve tavuklar da bozulmuştur. Ancak, yatak seçimi daha sorumlu bir şekilde ele alınmalıdır, çünkü kalitesi civcivlerin sağlığını ve sağlığını belirleyecektir.

Tavukların içeriği

Temel gereksinimleri:

 1. Absorbability. Malzeme nemi iyi emmelidir, çünkü tavuk çöpü çok miktarda sıvı içerir. Tavukların ayaklarının kuru olması çok önemlidir.
 2. Isı yalıtımı. Yataklar pençe civcivleri dondan korumalıdır. Tavukta ve zeminde her iki hava için 30-35 ° C sıcaklık gereklidir.
 3. Güvenlik. Eğer gevşek malzeme çöp olarak kullanılıyorsa, o zaman parçacıkları, tavukların yutulabileceğinden daha büyük olmalıdır. Ayrıca, toksik olmamalıdır.
 4. Çöpü absorbe etme yeteneği. Civcivler sürekli olarak kendi çöplerinde (yani, sağlıksız koşullarda) ise, o zaman yakında ciddi bulaşıcı hastalıklara yol açabilir.
Biliyor musun Tavuğu hareketsiz kılan eğlenceli bir deney var. Bunu yapmak için, kuşlar yere serilir ve önünde düz bir dikey çizgi çizerler. Tavuğun tefekküründen sonra bu işlem durdurulur, ancak birkaç dakika ile yarım saat arasında hareketsiz kalır. Bu fenomene tavuk hipnozu denir, ancak bilimsel açıdan bakıldığında, kuş sadece aşırı korku ve stupor’a sahiptir.

Çöp materyali, diğer her şeye, maliyet açısından kolay ve uygun fiyatlı olmalıdır. İdeal olarak, kullanımdan sonra, çöp, rasyonel olarak, bir gübre, malç veya kompost olarak bertaraf edilebilir.

Tavuklar için çöp

Çöp üzerinde büyüyen tavukların özellikleri

Daha sonra, temel çöp türlerini, avantajlarını ve dezavantajlarını, malzemenin kalitesine ve değiştirme sıklığına ilişkin kriterleri göz önünde bulundurun.

tavuk çiftliği broiler tavuk büyümeye öğrenin, evde piliç tavukları büyümeye nasıl, etlik piliçler antibiyotikler ve vitaminler broilerlerde ishal tedavisinde düzeni propaivaniya budur.

En iyi malzemeyi seçmek

Bir çöp malzemesi olarak, bulunduğunuz bölgedeki çeşitli endüstriyel atıkları kullanabilirsiniz. Örneğin, bazı ülkelerde pirinç veya fıstık kabuğu, bunun için şeker kamışı işleminden elde edilen atıklardır. Broiler ve yumurta ırkları yetiştiriciliğindeki lokasyonumuzda, çoğunlukla aşağıdaki malzemeler kullanılmaktadır:

 1. Talaş veya odun talaşı. Birçok seçenek için en uygun ve uygun. Mükemmel higroskopikliğe, ısı yalıtımına sahiptirler, kek yapmazlar ve kolayca gevşer ve hoş olmayan bir koku alırlar. Talaştan, üst kirlenmiş tabakayı çıkarmak kolaydır. Ayrıca, odunsu kokunun zararlı böcekleri kovduğu düşünülmektedir. Dezavantajı, tavukların sağlıkları için tehlikeli olabilecek talaşları aktif olarak tozlayabilmeleridir. talaş
 2. Saman. Bu seçenek mevcutsa, buğdayı seçmek en uygun seçenektir, ancak ezilmesi gerekir. Dezavantaj, samanın hızla pıhtılaşması, ıslanması, küflenmesidir. saman
 3. Gazete Hızlı ıslatma, kirlenme ve çok sık değiştirme gereksinimi nedeniyle en iyi seçenek değildir. gazete
 4. Turba. İyi çöp malzemesi. Avantajları: iyi higroskopisite, hoş olmayan kokuların nötralizasyonu. turba
Önemli! Talaş kullanırsanız, sadece iğne yapraklı ağaç türlerinden israfı seçin. Sertağaçlarda talaş, keskin bir şekilde bir tavuk tarafından yutulursa sindirim sistemine zarar verebilecek keskin kenarlara sahiptir.

Çöpün kalitesini nasıl kontrol edilir

Kaliteli çöpler, sıkıldığında avuç içlerine sadece hafifçe yapışmalıdır, ancak el çözülmediğinde, parçalanması kolaydır. Malzeme tamamen ellere yapışmazsa ve çöpler gözünü kamaştıramazsa, bu aşırı kuruluğa işaret eder.

Aksine, sıkıştırırken elastik bir yumru materyalden oluşur, ki bu el serbest bırakıldığında ayrışmaz, çöpün çok nemli olduğu anlamına gelir. Tavuklar çok nemli ise, bulaşıcı ve kataral hastalıklar, amonyak gazları ile zehirlenme riski birçok kez artar.

İçeriği ne sıklıkta değiştirilir?

Çöp değiştirmenin sıklığı, kontaminasyon derecesine ve hızına bağlıdır. Örneğin, ya da yanlış konum içenlerin çöp tavuklar ve ördekler ortak bakım altında kalabalık civcivlerin içerik, sadece ıslatılır ve iyi olmayacak zaman yüksek nem ve rutubetin yaratarak, ıslak olsun. Bu durumda, günde birkaç kez değiştirmeniz gerekir.

Tavukların içeriği

Civcivlerin iniş yoğunluğu doğru hesaplanırsa, çöp materyali 1-2 günde bir değiştirilmeli, dinlenme alanlarına (bu genellikle litrelerin çoğunu birikir) ve içme kaseleri ve besleyicilerin yakınındaki alanlara özel dikkat gösterilmelidir. Altlık tabakasının kalınlığı zeminin sıcaklığına bağlıdır: ısıtılmış yüzey üzerinde 2-3 cm ve zemin ısıtılmamışsa 10 cm’lik bir tabaka gereklidir.

Eğer tavukların bacakları parçalanırsa, tavuklar hapşırırsa, tavuklar hapşırırsa, tavuklar büyürse öksürürse ne yapacağınızı öğrenin.

Böylece, günlük civcivler satın alınan brokerda ve deneyimsiz bir insanın bile üretebileceği bağımsız olarak oluşturulmuş bir yapıda tutulabilir. Eğer böyle bir cihaz mevcut değilse, mutlaka çöp kutusuyla izole edilmesi gereken normal karton kutu veya tahta kutu kullanımına başvurabilirsiniz.

Tavuklar ve tavuklar için yatak takımları

şahsen ben 10 güne kadar mürekkepsiz kağıt veya başka bir mürekkep kullanıyorum ve talaşın kesilmesini önlemek için çocukları yığınla besleyerek talaşla değiştiriyorum.

beşikleri
https://fermer.ru/comment/37790#comment-37790
Merhaba Torbalı talaş karıştırmak çok iyidir. Turba nemi talaştan 6 kat daha iyi emer. Hiç koku yoktur, ayrıca antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. Tavuklar derin bir yatak üzerinde tutuluyor, ben bütün kışı değiştirmeyeceğim, sadece bazen talaş ve turbaları üstüne döküyorum. Bahar hazır organik gübre. Hemen yere getirebilirsiniz.

OX-ana
http://www.pticevody.ru/t4593-topic#431803